NIEUWS- EN ADVERTENTIE-ELAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 5de Jaargang. IVoensdag den 24 April. o *r t 1850. No. 33. 1 k 7 N i J t 3^ 5S= BINNENLAND. Goltstein voorzit- Spenglerminister van van BUITENLAND. 17 dezer .oen pto •uo - '2, IH waarschijnlijk nooit tot de Duitsche kwestie reeds van de Groote voogdij, bestaande uit: in. Prijs der Advertentiënvan één tol vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclrcgt, voorleder plaatsing. e A vk Doorn van Westcapelle. de Poll tijdelijk vi- den raad van state. 8) W. A. baron Schiminelpenninck Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Alioiirieuienls-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco f 1.G5enkele nominees cent. t van der de Pollgouverneur der provincie Oije van Gelderland. 9) Jhr. J. F. oorlog. 10) Baron A. W. van Brienen Lindt, oud lid van de eerste kamer. 11) Mr. A. G. A. ridder van Rappard staats- 4) L. G. A. graaf zittel* van de eerste kamer. 5) Mr. J. K. baron van ter van de tweede kamer. 6) II. J. baron van 7) Jhr. inr. VV. G. van ce-president van WEENEN, 15 April. De diplomatieke be trekkingen tusschen onzen gezant te Konstanti- nopel en de verheven portezijn weder her steld. FRANKFORT, 16 April. Per telegraphische depêche uit Weenen wordt medegedeeld, dat door Oostenrijk aangeraden wordt, de tegen woordige bondscommissie te doen vervangen door een congres van gevolmagligden der onder scheidene Duitsche statendat is met andere woorden de herstelling van den vroegeren bondsdag onder eenen minder hatclijken naam. Men verzekert, dat ook Pruissen niet ongeneigd is hiertoe zijne toestemming te geven. Dat ook de overige Duitsche vorsten hiertoe gereedelijk de hand zullen bieden behoeft wel niet ge zegd te worden en wij zullen alzoo binnen kort verwezenlijkt zien wat wij reeds lang voorspeld hebben. Of het constitutionele leven hierbij zal winnen, is zeer te betwijfelen. Ge noeg het is thans de eenige weg op welken de lang ontbeerde overeenstemming hersteld en de rust in Duitschland voor ’s hands verzekerd kan worden. Indien dit reeds voor zes maan den geschied ware dan zoude het Pruissische drie-koningen-verbond stand gekomen en lang beslist zijn. FRANKFORT, 17 April. Uit Thuringen wordt geschreven, dat de zucht voor landverhuizing aldaar op eene ongelooflijke wijze toeneemt rijk en arm, oud en jong, in één woord lie den bij welke vroeger nooit de wensch is op gekomen hun vaderland te verlaten haken naar j. A (i® i de vereenigde zitting der beide kamers der staten—generaal van is voorgesleld tot regent: Z. K. II. drik met een raad van i 1) II. M. de koningi 2) Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden. 3) Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden. 4) L. G. A. graaf van Limburg Stiruin voor- ciën zijn vervaardigd: A. Voor rekening van bet rijk: 43,034 rijksdaalders f 107,585 11,630,743 25centsstukken ƒ2.907,685.75 7,309,285 10 cenlsstukken ƒ730,928.50. ,B. Voor rekening van bijzondere personen. 1,980,564 rijksdaal ders 4,951,410 2.387,981 guldens ƒ2,387,981; 14,363 ducaten. Zijnde dus in zilver geslagen voor een gezamenlijk bedrag van elf millioen vijfentachtig duizend vijf honderd negentig gul den vijfentwintig cents en in gond veertien duizend drie honderd drieënzestig ducaten. Te Etten is dezer dagen een zonderlinge diefstal gepleegd. Er zou een huwelijk geslo ten worden. Daar de familie van beide zijden zeer talrijk was, waren niet minder dan 20 huisgezinnen ter tafel genoodigd. Behalve een paaschvarken was ook een vet kalf geslagt;bier en wijn waren met ton en anker opgeslagen zon der nog van alle andere geregten te spreken. Alles was ter ontvangst ruimschoots opgedaan. Doch daags voor de bruiloft kwamen eenige ongenoodigde gasten door inbraak den kelder binnen en vergenoegden zich niet met eens regt goed vóór te proeven maar namen ook zoo veel maar mogelijk was mede. Gelukkig dat er gelegenheid was zich van elders te voor zien zoodat de bruiloft daarna toch niet min der vrolijk afliep. GRONINGEN 18 April. Gisteren morgen hield de heer J. Ilissink Jansenter aanvaar ding van het hoogleeraarsambt bij de genees kundige faculteit aan deze hoogeschool zijne inaugurele oratie, over Physiologic in haren invloed op de Heelkunde. Naar men verneemt, zal Z.II.Gel. in het be gin der aanstaande week bereids met zijne les sen een’ a'anvang maken, zoodat alle lessen in genoemde faculteit weder zullen worden ge geven. ’slIERTOGENBOSCII, 18 April. De heer Buysen gecommitteerd lid der gedeputeerde staten tot het opmaken der verdeeling van de gelden der algemeene rijks-collecte voorden jongsten watersnood, is, na af handeling der op gemaakte verdeeling in Gelderland, in onze stad wedergekeerd. Noord-Brabant zal twee derde gedeelten der npgebragte som 133,000 ten be hoeve der ongelukkigen van de overstrooming genieten. De provincie Groningen heeft bedankt voor eenig aandeel in die collecte, wijl de aan- gerigte verliezen aldaar minder betcekenen. raad directeur van het kabinet des konings. In de zaal der Fransche wetgevende ver gadering werd onlangs een nieuw dagblad ge lezen getiteld de ÏHonileur van Peking. Dit journaal in de Chineesche taal geschre ven en op fraai papier zeer net gedrukt, is den 1 January 1850 in de hoofdstad van China in het licht gegeven, en behelst, onder andere besluiten van het bewind een decreet van kei zer Taou Kouang {Stralend Vernuftzoo luidt zijn naam in het Nederduitsch)waarbij elke soort van landverhuizing naar Californië of Cos- ta-Rica verboden wordt. In het laatst der vorige eeuw bestemde de heer J. Monnikhof een aanzienlijk deel zijner nalatenschap tot een fonds voor het uitschrij ven, bekroonen en uitgeven van prijsvragen, liefst uit het gebied der heelkunde en onder be paling dat, zoo drie jaren achtereen geene prijs vragen uitgeschreven werden het legaat zou vervallen. Deze en andere bepalingen van het testament van het jaar 1836 tot 1843 niet na gekomen zijnde, is het legaat van Monnikhof, bij vonnis der regtbank te Amsterdam verval len verklaard en afgifte van het kapitaal aan de erven van Monnikhof bevolen. liet wiskundig genootschap: Een onver moeide arbeid komt alles te bovente Amster dam, vierde woensdag aldaar zijne eenenzeven- tigste algemeene vergadering. De heer dr. F. J. Stamkart hield eene rede over de dampkringen der planeten en de damp-omhulsels der ko meten. De heer Jb. Swart stelde vervolgens ter bezigtiging onderscheiden soorten van Chi- nesebe kompassen en maakte opmerkzaam op een werk, onlangs door den Duilschen geleerde Klaproth uitgegeven, waarin hij voldingend be wezen had gevonden, dat de eer der uitvinding van bet kompas aan de Chinezen toekomt, die het in de derde eeuw onzer jaartelling reeds kenden. Te Parijs is, in den avond van het telegraphisch berigt ontvangen dat paus Pius IX den 12 April jl. namiddags te 4 ure te Rome is gekomen. Volgens liet dagblad van Augsburg, zou een aanslag op Z. II. bij zijne intrede te Rome gelukkig verijdeld zijn. Er waren namelijk ach ter het paleis Chigidat ongeveer in bet mid den van den Corso ligtpetarden gelegd die dan ook gesprongen zijn, zonder echter, zoo het schijnt, aan iemand het leven te kosten. "s GRAVENIIAGE 18 April. Naar men ver neemt zal Z. K. U. de kroonprins van Zwe den en Noorwegen met Hd. gevolg aanstaan den maandag te Arnhem aankomen, aldaar ver toeven tot dingsdag en alsdan de reis naar de residentie voortzetteu. ROTTERDAM 18 April. Het collegie van raden en generaal-meesteren der munt heeft ter kennisse gebragt, dat gedurende het jaar 1849 aan ’s rijks munt de navolgende muntspe- het oogenblikwaarop zij zich naar Amerika zullen kunnen inschepen. De bejaarden zeg gen dat zij dit in het belang hunner kinderen doen, terwijl de vermogen den verklaren Duitsch land te willen verlaten eer het ongeluk over hetzelve losbarst. Het schijnt, dat deze een voudige lieden een voorgevoel hebben van de verwarring en onheilen die hun vaderland ver beiden. FRANKFORT, 18 April. Volgens particulie re berigten uit Warschau zijn aldaar een aan tal jongelieden, onder welke mede officieren, gearresteerd geworden. Men schijnt weder ee ne zamenzwering óp het spoor te zijn. BERLIJN, 16 April. {Per Telegraaf.) Vol gens berigten. welke ons uit goede bron toe komen, heeft de lieer Usendom eergisteren, 17 April aan den gevolmagtigde van Denemarken het Pruissische ultimatum overgereikt. Pruis sen stelt in naam van Duitschland een vredes verdrag voorwaarbij een overeenkomstig het bondsbesluit van 1846 geformuleerd protest voor de regten der hertogdommen voorkomt. Alle bondstaten worden uitgenoodigd aan de ratifi catie deel te nemen. Of Denemarken dit voor stel zal aannemen is nog onzeker. KONINGSBERGEN, 14 April. De treurige gevolgen van den Deenscheu oorlog doen zich hier op schrikwekkende wijze gevoelen. Een der eerste buizen onzer provincie, S. Grunau, te Elburg, welke in zijne fabrijken ongeveer 1000 arbeiders gebruikte, heeft zijne betalin gen gestaakt met een passief van circa 1 milli oen thalers. LONDEN 17 April. De beide vaartuigen Lady Franklin en de Sophia verlieten jl. za- lurdag de haven van Aberdeen onder bevel van kapitein Penny, om zich ter opsporing van sir John Franklin naar de Poolstreken te be geven. De bemanning van elk vaartuig bestaat uit 25 personen terwijl men voor 3 maanden levensmiddelen aan boord heeft. Kapitein Pen ny is een van die weinige zeelieden die vol komen bekend zijn met de streken werwaarts de expeditie zich begeeft; hij verklaart ten vol le overtuigd te zijn dat sir John Franklin en zijne reisgezellen niet verloren zijn. Hij zal zijne nasporingen beginnen door de Joncs-straat aan het einde van de Baffins-baai. Eerlang zal er eene militaire plegtigheid van een zeker gewigt te Londen plaatshebben, namelijk, de viering van het tweehonderdjarig bestaan der oprigting van het Schotsche gar de-regiment van Coldstream. Dit corps het welk voor het tegenwoordige een der schoonste van het Engelsclie leger is, werd in 1650 door den generaal Monk opgerigten maakte de kern van de krijgsmagt uit; tien jaren later droeg het oneindig veel bij tot de herstelling der Stuarts. LONDEN, 18 April. Sedert de laatste 3 of 4 weken heeft men in Engeland op nieuw te betreuren, dat de geest van onverdraagzaamheid in godsdienstige gevoelens omstandigheden deed geboren worden die bij elke herhaling ernsti ger zijn en meer en meer eene Voor de rust der maatschappij dreigende houding aannemen. PARIJS, 17 April. De jaarlijksche vergade ring der bijbel-vereeniging heeft heden plaats gehad in de kerk de la Redemption rue Chan chat. De lieer Guizot nam het voorzitterschap waar en hield eene meesterlijke redevoering. Dit is de eerste maal in een tijdsverloop van twee jaren dat de heer Guizot zich in het openbaar heeft doen hooren. PARIJS, 17 April. Te Angers is een groot ongeluk gebeurd. Een bataljon van het llde regiment, op weg naar Algiers, trok door die stad en om geene aanleiding te geven tot wan ordelijkheden nam liet zijnen weg niet over den steenen brugdie midden in de stad over de rivier de Maine ligtmaar over eene beneden de stad gelegene brug van ijzerdraad. De be velhebber liet het bataljon in massa voorttrek ken als over eene gewone brug weldra was de brug met 700 man beladen; de sappeurs en een gedeelte der muzijk waren reeds aan de over zijde, toen, met verschrikkelijk gekraak de bei de zuilendie aan de eene zijde de brug droe- SNEEK, 23 April. In de voordragt nopens het regentschap in i 19 April prins Hen-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1