EN AI1ÏERTENTIÈ-RLAI1 VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ME! US 1850. No. 35. 5de Jaargang. ll^oensdag den 1 Mei. BINNENLAND. BUITENLAND. i openlijk te verklaren Foenicische kust die stad Baalbek Van daar zoude voornemens om lige nen van o Prijs der Advertentie!)van één tot vier regels 1 gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgl, voor iedere plaatsing. voleindigd alsmede gedurende kiezende I dus een iegelijk die er gedurig gemeld dat de Russische keizer eene grootc rol speelde in de Duitscbe aangelegenheden en te Münchenmaar ook te Weenen en dat regt eigent de czaar zich toe op grond der verdragen van 1815. AMSTERDAM, 26 April. In een onzer voor name logementen kwam voor eenige dagen een vreemdeling zijn intrek nemen. Na eene ligte ongesteldheid klaagde Lij 'óver hoöfdpiju en zette zich, met een’ der bedienden Sprekende, friet j het hoofd op de tafel leunende neder. De I bediende vond hem na eenige oogenblikken nog aldus zittende en dacht, dat luj sliep, maar la ter nog eens binnenkomende en hem nog al tijd in dezelfde houding ziende, naderde hij i het hoofd van maatschappij aan de wet, en als hij lot het- van 20,000 abonnés zou de maatschappij niets on metelijke fabrijk De min verstandi- - Zoo lang die I ien giert, ztfl I BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad EK EEK, gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majcsteits besluit van den 7 Sept. 1828 (Staatsblad no. 55) roepen bij deze op alle personen, welke, als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen in de tweede klasse van de Algemeene Rol der Schutterij in het vorige jaar opgemaakt, geliragt zijn geworden, doch sedert dien tijd door het overlijden van hun ne vrouwen of kinderen de bevoegdheid heb ben verloren om in die klasse te verblijven en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene Rol gerangschikt moeten worden om van dusdanige veranderde omstandigheden ter Secretary dezer Stad kennis te geven vóór den 15 dezer maand zullende bij verzuim dezer aangifte de belanghebbenden ingevolge art. 8 van Z. M. hiervoren genoemd besluit bij de Schutterij worden ingelyfd en bo vendien tot eene geldboete en gevangenisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennisse van de belangheb benden gebragt, dat zij, welke hun 34ste jaar van bun die bij de Reserve vijf jaren hebben gestaandes ver- kunnen worden ontslagen wordende van dit regt wenscht ge bruik te maken aangemaand om zulks uiler lijk vóór den 30 Junij aanstaande ter Stads Secretary aan te geven. En opdat niemand hieromtrent eenige onkun de zoude kunnen voorwenden zal deze wor den afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebrui kelijk is. Sneek den 27 April 1850. Burgemeester en Wet houders voornoemd S TEN C ITE. Ter ordonnantie van Dezelven II AG A GOTHA 22 April. Men verwacht alhier binnen eenige weken een vorsten-congres o. a. den koning van Pruisssn en prins Albert, de echtgenoot van koningin Victoria. Reeds is de hertög van Saksen-Coburg naar Karlsruhe ver trokken om zijnen schoonvader af te halen tot bijwoning van dit congres, dat moet strekken, om ‘eene vrije overeenstemming tusschen de vor sten tot stand te brengen. Men kan hieruit af leiden dat de besluiten van liet parlement te Effurt en de instelling van eene regering der unie voor dat de rijksdag verdaagd is niet lot de waarschijnlijkheden behoort. LONDEN 24 April. Het volgende noodlot tige voorval moge iedereen leeren voorzigtig te zijn om nimmer spelden of naalden in den mond ol ooren te steken. Eenige maanden geleden in Augustus jl. werd de nicht van den tuin man Downie, een jeugdig schoon meisje en naauwelijks 24 jaren oud, te Traquair-Hoiisc die herhaaldelijk aan hoofdpijn leed en sedert bare vroegste kindschheid doof was, aangetast door eene hevige ontsteking in het linker oor vergezeld van herbaalde bloedstorting. Omstreeks den 1 Maart 11. vermeerderde de pijn en ont steking, terwijl den 20 derzidfde maand eene gewone stale spelt! uit het linker oor te voor schijn kwam. Het arme meisje verdroeg sedert gelaten de hevigste pijnen lot dat zij den 4 dezer bezweek. Het is te veronderstellen dat die speld daar reeds meer dan twintig jaren ge huisvest bad vermits zij zich niet herinneren kon er ooit eene in het oor gehad te hebben maar het stond haar nog flaauw voor den geest dat zij, kind zijnde, eens eene speld in haren mond had gehad en zich sedert altijd verbeeld de dat zij die doorslikte; ook de geneeskundi gen die haai behandelden veronderstelden dat dit dezelfde speld was, terwijl het bleek, dat zij meermalen gebogen was geweest. PARIJS, 25 April. De Patrie zegt: geen land kan beslaan met een Babel als dat door de Fransche dagbladen gesticht. Als een par ticulier zich aan het hoofd van vier personen J plaatstom de maatschappij aan te vallen is hij strafbaar voor zelfde doel hoofdman is en 100,000 kiezers, te zeggen hebben De dagbladen zijn eene van allerlei leerstellingen, gen nemen die aan, en de bekwamen eindigen mei die door dwang tc huldigen, storm van idees door de dagblad) de politieke grond geploegd worden door het I ijzer des oproers. Beneden is altijd een oor, 1 dat luistert naar die drogredenen uit de hoog- I en het idee, dat de pen in Iranden geeft 1 den denker, drukt den dolk in de hand te van des moordenaars.” Het Bulletin du Soir zegt: de onzekere toe komst doet ieder vragen, wat de staatkunde van Frankrijk beoogt doch niemand geeft hierop I eenig antwoord. Onderscheiden rijke familiën. I zullen hare bezittingen te géide maken nu I reeds hebben velen hunne fortuin in de Engel- I sclieNederlandsche en Amerikaanschc banken geplaatst. De Engelsche bank vooral is over- I stelpt met Fransche fondsen. J BRUSSEL, 25 April. De heer Gachard, di- I rccteur van het Belgisch rijksarchief, heeft het tweede deel in het jicht gegeven van de Onuit- I gegevene Brief wisseling van Willem den Zwij- I gerprins van Oranje. Dit deel bevat 250 I brieven loopende van January I5G1 tot April 1 1567 op welk tijdstip de prins van Oranje I naar Duitschland de wijk nam. In eene inlei- I ding van 163 bladzijden geeft de uitgever den I inhoud op dezer geheele briefwisselingmet bij- I voeging van eene menigte nieuwe toelichtingen I betrekkelijk de feiten waarover zij handelt. Da I gebeurtenissen die te Antwerpen voorvielen I van Julij 1566 af, toen de prins daarheen werd. I gezondentot aan zijn vertrek uit de Neder- I landen en vooral de verschrikkelijke opstand. I van Maart 1567 beslaan eene groote plaats in I dit geschrift. De togt, dien de Calvinisten friet I Jan van Marnix aan het hoofdtegen Zeeland I ondernamen alsmede de vermaarde veldslag of j liever de slagting van Austruweelworden er I ook verhaald naar stukkendie aan de geschied- 1 schrijvers nog niet bekend waren. Gachard I stemt niet overeen met den beroemden Holland- 1 schen geschied- en staatkundigen schrijver Groen I van Prinstererover de roldie de prins van 1 Oranje speelde in de revolutionaire bewegingen I van dien tijd. Volgens hem begunstigde de prins 1 den opstand hoewel hg wel zorgde zich niet 1 openlijk te verklarenen dit gedrag strookte I hem en zag toen dat bij overleden was. AMSTERDAM, 27 April. De Prov. Overijss. en Zwolsche Cour, meldt, dd. 26 April: Gisteren alhier uit Palestina oiitvangene brie ven geschreven te Jerusalem en aan de Zee van Tiberias, loopen tot den 18 Maart jl., en doelen mede dat II. K. H. prinses Marian ne der Nederlanden met Hoogstderzel ver ge volg zich bij voortduring in den besten wel stand bevond. Nadat van uit Jerusalem ver schillende uitstapjes waren gedaan, de Jordaan en de Roode Zee, in het laatste der maand Febr. jl., waren bezocht geworden, is den 6 Maart jl. uit de II. Stad de reizo naar het Noor den van Palestina vervolgd. Over Bethel Sicliem Jenin en Nazareth, werd den 12 Maart Tiberias bereikt. Eene schoonc lentelucht be gunstigde dien togt, die, wegens het regenach- en zelfs gure weder, niet vroeger had kun- worden ondernomen. Aan de landzee Tiberias had het reisgezelschap zijne tenten pgeslagen voornemens om aldaar nog eenige dagen te vertoeven om dan de reis naar den Karmel voort te zetten en van daar langs de naar Beyruth ten einde van en Damascus te bezoeken. over den Libanon naar Bey- ruth worden teruggekeerd met liet plan om naar Napels te embarqueren.” GRONINGEN, 25 April. Dezer dagen is de voorziening in cassatie tegen het arrest van het provinciaal geregtshof van Groningen van den 8 February jl. waarbij Jan Harms Standeveld is schuldig verklaard aan diefstal met verzwa rende omstandigheden en dien ten gevolge ver oordeeld tot de straffe des doodsdoor den hoogen raad verworpen. De veroordeelde ver meent intusschen redenen te hebben om geene gratie van Z. M. den koning te vragen en zal dus, indien hij geen gehoor geeft aan betere raadgevingen die hem van onderscheiden zij den toekomen, de over hem uilgesprokene schan delijke doodstraf eerstdaags moeten ondergaan. BUREN, 23 April. Eenige leden der Her vormde gemeente alhier, welke zich blijkbaar niet vereenigen met de leerstellingen die in de gevestigde kerk worden voorgedragen zon der daarom, zoover men weet, bepaald tot de Afgescheidene Gereformeerden te zijn overge gaan hebben alhier een huis gehuurd en daar van een ruim vertrekdoor het daarin plaat sen van een predikstoel en banken ingerigt tot het houden van godsdiensl-oefëningen. Op dingsdag den 2 dezer werd hier des avonds, door den afgescheiden leeraar Donner, eene leerrede uitgesproken daarbij werd gezongen giften ingezameld en verder te werk gegaan even als in de Hervormde kerken gebruikelijk is. Om streeks 50 personen, waarvan waarschijnlijk na genoeg de helft nieuwsgierigen woonden de vergadering bij, en alles liep stil en geregeld af. Op dingsdag den 16 dezer, des avonds, werd door denzelfden in dat vertrek andermaal ge predikt, doch daarin zeer gehinderd door ge rucht en beweging van eenigen uit eene talrijke schare van nieuwsgierigen en wel zoodanig dat hij zijne rede ter naauwernood ten einde kon brengen. Die stoornis was wel niet van dien aard, dat policie of justitie er zich mede kon moëyeh maar wordt toch algemeen hoog stens afgëkeürd. Men houdt liet er voor, dat geraas, gefluit enz., niet de wijze is, waarop men andersdenkenden van vermeende dwalingen kan overtuigen of terugbrengen. SNEEK30 April. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van policie alhier den heer A. P. W. G. Zijnenwartelthans brigadier-litnlair bij de maréchaussee. De tol-kwestie van hel Zwolsche Diep houdt thans de gemoederen der ingezetenen van Zwol le evenzeer als die van Zwartsluis en Hasselt onrustig, vooral nu laatstgenoemde plaats eene zware militaire bezetting ontving, in verband met de geruchten, als: a. van liet stationneren eener kanoneerboot op het Zwarte Water; b. dat de burgemeester van Zwartsluis de heer J. van Selten wil bedanken of reeds bedankt heeft, en eindelijk het legio procesverbalen legen de tol weigerenden opgemaakt, waarbij sommigen met eenige honderde guldens voor boeten zijn verhoogd geworden. De schipperij schijnt voor deze zaak alles op het spel te willen zetten, daar velen zich zul len laten veroordeelen executeren enz. het geen evenwel voor de beurtschippers op Am sterdam enz. wel ernstige overweging verdient. Men schrijft uit Polen, dat vorst Paske- witsch naar Petersburg is vertrokken om zijne instruction te halen. De onderscheidene armee- corpsen zouden door vertrouwde en de gunst des keizers genietende personen geïnspecteerd zijn even als dit voor eenen ophanden zijnden oorlog geschiedt. Overigens wordt eene Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijk voor 3 maanden 1.10 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers cent

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1