EN ADVERTKNT1E-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- r 1850. No. 36. Saturday den 4 fllei. 5de Jaargang L.yl BINNENLAND. heeft op het paleis u men i het was wis- In de vereenigde lieden is bepaald Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Za- turdag. Abonncnients-prijs voor 3 maanden 1.10 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noininers J cent zoo van vereerende mis en wethouders van erkentenis stadswege hun toegekend ter de door ben bewezene diensten tij- SNEEK 3 Mei. Naar men wil weten zijn in de sectiën van de vereenigde vergadering der staten-generaal geene gewigtige bedenkingen le gen de ontwerpen van wetnopens het regent schap en de voogdij gerezen. Alleen moeten omtrent de keuze van liet inecrcndeel der voor gestelde voogden uit staatkundige overwegin gen nog al zwarigheden zijn geopperd. Ove- rigens was ook de solidaire verantwoordelijkheid van elk der voogden door vele leden ter sprake gebragt. liet verslag der rapporteurs over beide wets-ontwerpen is bereids gereed zoodat men de openbare beraadslagingen over dezelven eerst daags tegemoet ziet. Bij koninklijk besluit van den 2 Maart no. 2, is opgeheven de vrijstelling vroe- Zr. Ms. gezant te Londen verleend van vcrplig- huisves- genoemd gebouw zal worden betrokken door het departement van oorlog, terwijl gemeld de partement mede op het plein gelegen zal worden bestemd tot een paleis voor den boogen raad der Nederlanden. ’sGRAVENIIAGE, 1 Mei. zitting der beide kamers van de disenssiën over de wet op het regentschap op morgen te houden. Bet voorstel tot onbe paalde verdaging dier discussion is verworpen. Men spreekt van het achterwege blijven der be handeling van de wet op de voogdij aangezitl daartegen in de vereenigde sectiën gewigtig bedenkingen zijn geopperd. Het verslag dienaangaande is vrij uitgebreid en wordt in gereedheid gebragt. AMSTERDAM, 1 Mei. Door de Nederland- sche Handel-maatschappij zijn bevracht gewor den, 37 schepen, als: voor Amsterdam 19; voor Rotterdam 15; voor Dordrecht 1 en voor Schiedam 2. Negen en dertig handboogscliuttcrijen zul len op het aanstaand koninklijk concours zich ingevolge bekomene uitnoodigingdoen verte genwoordigen ook van negen buksschutterijen zullen deputatiën aanwezig zijn. Tot dat feest worden op het Loo reeds de noodige aanstalten gemaakt, welke, in verband met den weinige dagen vroeger invallenden verjaardag onzer be minde koningin, op de luisterrijke viering van welken Z. M. de koning zoo boogen prijs stelt en de zich daaraan aansluitende wedrennen een genot beloven hetwelk dat van vroegere fees ten van dien aard voorzeker overt rellen zal. UTRECHT 26 April. De heer Peters te Nijmegen, kocht voor eenigen tijd van eenen uitdrager aldaar een schilderstuk hetwelk nu gebleken is te zijn eene originele schilderij van den beroemden A. van Dijk, voorstellende de portretten van de beide kinderen van koning Karel I van Engeland het stuk is uitnemend goed geconserveerd en geheel gaaf. LEEUWARDEN, 29 April. Op gisteren avond hield de zoo algemeen beminde jongste leeraar der Hervormde gemeente alhier, ds. J. F. Blaauw zijne afscheidsrede, naar aanleiding van Joh. 14, vs. 23. Eene ontelbare schare woonde deze zoo hoogst aandoénlijke plegtig- heid bij. 1100GEVEEN, 27 April. Naar men alhier verneemt, heeft jl. donderdag te Dedemsvaart bet navolgende voorval onder de aldaar zich bevindende of destijds bevonden hebbende bui- tenlandsche arbeiders plaats gehad Een aan tal van 150 personen zijnde arbeiders uit liet ambt Lingen na vruchtelooze pogingen bij de veencigenaren aldaar te hebben aangewend om hooger loon te genieten als waarvoor zij reeds den arbeid hadden begonnen hebben zich daar op begeven naar andere ploegen uit Latbergen die zonder tegen spraak, ten getale van 30 man hunnen arbeid tegen het vroeger aan hun toe gekende loon daar verrigteden ten einde ben over te halen, om mede het veldwerk te sta ken deze wilden echter daaraan geen gehoor geven daarop hebben genoemde 150 personen getracht, hen, door hun de gereedschappen uit de handen te rukken daartoe te noodzaken waarop gezegde 30 man driftig zijn geworden en de 150 rustverstoorders met hunne gereed schappen liet zoo bang hebben gemaakt, dat zij door de wijken en vaarten de vlugt hebben moe ten nemen bij welke gelegenheid bijna een hun ner was verdronken. Door deze stoute daad zullen zeker de Latbergsche arbeiders bij de verveeners te Dedemsvaart in aanzien komen. MONNICKENDAM24 April. Heden mor gen had in deze stad weder de voorjaars-bees- tenmarkt plaats welke door de goede maatre gelen der regering meer en meer in belangrijk heid toeneemtzoodat er op deze markt ruim 600 koeijen geweest zijn even als vroeger wa ren door het bestuur dezer stad een prijs en premie uitgeloofd voor de meest ter markt ge- 1850, ger aan de algemcene op de gezanten rustende ting tot het verstrekken van tafel en ting aan de secretarissen van hun gezandschap en is hiermede vervallen de aan den secretaris en raad van liet gezantschap te Londen voor het gemis daarvan, jaarlijks uit ’s rijks schatkist verstrekte schadeloosstelling van ƒ2000. Bij koninklijk besluit van den 10 April 1850, no. 81, is het tractcment van den heer T. J. Travers, als minister-resident van Z. M. bij het hof van baden, ingetrokken, en aan denzelven als consul-generaal te Mannheim welke betrekking hij tevens bekleedt, een jaar geld toegelegd, hetwelk /2000 minder bedraagt dan de genotene belooning als minister-resident met bepaling, dat hij de laatstgenoemde betrek king zonder bezwaar van ’s rijks schatkist zal blij ven vervullen. Bij koninklijk besluit van den 23 April 1850, no. 2, is het tractement van Zr. Ms. mi nister-resident bij de hoven van Beijeren en Wurtenberg verminderd met ƒ2000. De Landhuishoudelijke Courant meldt: De winter-rogge scheen in Overijssel noor delijk gedeelte, aanvankelijk de vrij strenge kou de goed te zijn doorgekomen en vertoonde in het laatst van February en het begin van Maart eenen weelderigen groei. De late vorstin het midden van Maart, schijnt echter op dit graan eenen zeer nadeeligen invloed te hebben. Se dert de plant zich meer begint te ontwikkelen schiet de roggezoo als de boeren zeggen spie- rig op, en staat bij plekken dun en schraal. Eene gunstige weersgesteldheid kan echter nog veel goed maken en de landman heeft de hoop op eenen voldoenden oogst nog geenszins op gegeven. Dezer dagen zijn aan de heeren stads- en gasthuis-doctoren te Delft zoo mede aan de heeren med. doctoren J. J. van Kranendonk en Gijsberti Hopenpijl bij eene sive van heeren burgemeester dier stad toegezonden blijken in zilver, van i zake van deus hel hecrschen der cholera in 1849. Naar men verneemt, is aan den hoogleer- aar G. J. Mulder te Utrecht de leerstoel aan de Universiteit te Stokholin aangeboden welke vroeger door den wereldberoemde!! Berzelius bekleed werd. Voorzeker een blijk dal ware verdiensten onzer landgenooten ook buitenlands worden erkend en gewaardeerd. Een niet alledangsch voorval heeft in den avond van 28 dezer te Groningen plaats gehad. Omstreeks negen uur kwamen een paar aldaar in garnizoen liggende artilleristen van hunne kamer in de Zuider-kazernc en schopten onder bij den trap tegen eenig voorwerp, hetwelk bij onderzoek bleek een kind te zijn van het vrou welijk geslacht. De bewoners in den omtrek dier kazerne, welke op liet vernemen van dit voorval kwamen loescliielen herkenden de klei ne als het kind (van een half jaar) van zeke re ongehuwde vrouw wonende in de Prinsen van het kind twist ontstaan waarvan het gevolg is geweest, dat zij het kind niet langer bij zich wilden hebben en hel naar dé kazerne bragt. Het Yrankforter Journc'l behelst liet na volgend afscliuwehjk berigt van eene zoo af- grijsselijke daad dat men er naauwclijks geloof aan slaan zou, indien het niet door geloofwaar dige dagbladen werd medegedeeld. Te Marien werder zat den 20 April II. op de bank der beschuldigden, voor het hof van assises, een toonbeeld der verregaandste menschelijke ver dorvenheid namelijk Marianne Lembeck be schuldigd haar vijfjarig stiefdochtertje levend te hebben begraven. Zij ontkent die ongehoor de gruweldaad niet, maar zegt dat zorgen voor het onderhoud haar tot dezen voorbeeldeloozen stap hebben gedreven. Iti den nacht,” aldus verklaart zij nam ik de kleine Marie uit liet bed trok haar een rokje aan zeggende dal ik haar naar de familie wilde brengen en sloop alstoen eene spade medenemende zoo zacht- kens mogelijk in het duister van den nacht het huis uit. Bij den kuil gekomen, dien ik bij het aardappelen poten had gemaakt zeide ik legen het kind, dat ik het hier wilde begraven. Het schreeuwde verschrikkelijk, en smeekte mij in de hartroerendsle toonen om dat niet te doen. God liad mij echter verblind ik was blind en doof, bond het kindje de handen vast opdat liet niet zou spartelen en legde het in den kuil dien ik zoo snel mogelijk weder met aarde vulde en gelijk maakte. Ik hoorde het kind nog langen tijd schreeuwen maar spoed de mij regelregt huiswaarts. Tegen de dorpbe woners zeide ik dat het kind naar de familie was gebragt.” Afschuw en ontzetting las i op het gelaat van allen die de zitting van geregtshof bijwoonden. Toen liet arrest uitgesproken waarbij dit vrouwelijk monster tot de straf van radbraken werd veroordeeld riep zij schreijende uit: Ik heb verdiend <lat men met mij leeft, gelijk ik met het kind heb geleefd.” ’sGRAVENIIAGE, 30 April. Heden middag te 3j- ure heeft op liet paleis van prins Frede- rik de plegtige verloving plaats gehad tusseben den kroonprins van Zweden en de prinses Loui sa. De prins werd te dien einde, in eene hof koets met 6 paarden bespannen en met een militair eergeleidevan het hotel Bellevue af gehaald. ’s Namiddags was er groot diner van 80 couverts bij prins Frederik. Na afloop van het diner bij Z. K. II. prins Frederik, begaf de kroonprins van Zweden zich naar zijn liölel om te 8 ure weder naar het paleis des prinsen terug te keeren. Inmiddels had de eigenaar van hel hotel Bellevue eene zeer fraaije gazverlichting laten ontsteken, wel ke, van den kant van het boscheen aller schoonst effect maakte. Heden zijn te Schevcniugen door de hee ren dr. Simons, adviseur voor de werktuig-en scheikunde bij liet departement van binnen], zaken, en P. L. Rijke, hoogleeraar voor de en natuurkunde aan de hoogescliool te en de door den minister van binnen!, za ken bevolen proeven genomen met het werk tuig van nieuwe vinding van den beer L. Rou- let om liet zeewater drinkbaar te maken, liet Zondagsbladdat zeer voorbarig die uitvin ding in een ongunstig daglicht had gesteld heeft zich genoodzaakt gevonden zijn berigt te verbeteren en te erkennen dat de kosten om met dezen toestel het zeewater drinkbaar te maken zeer gering zijn en dat deze be langrijke industriële zaak wat hare eenvoudige bewerking betreft, geheel afwijkt van de mid delen en wegen tot dusver tot bereiking van hetzelfde doel aangewend. ’sGRAVENIIAGE, 30 April. Was er eeni gen lijd geleden sprake om liet paleis op het plein vroeger bewoond door Z. M. den koning als kroonprins, in te rigten tot een gebouw voor den boogen raad der Nederlanden welk hooest reeterliik colleeie tot dusverre zoo slecht gehuisvest isthans schijnt het zich meer en meer te bevestigen zegt de Nieuwsbode dat dit plan in zoo verre is gewijzigd dat eerst- verkooper is behaald door F. R. Kamman van Frieslandbestaande in een zilveren voorsnij mes en vorkterwijl de premie bestaande in Prijs der Advcrtenliënvah élin lot Vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. gifte aan de policie gedaan welke zich de zaak terstond aantrok. Naar men verneemtwas tus- sclien den vermoedelijken vader en de moeder

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1