AOVERTKNTIK-BLAÜ VOOR DE STAD EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN Woensdag den 8 Mei. 1850. No. 37. 5de Jaargang. de BINNENLAND. BUITENLAND. (7 l >6 te il ~^A~LLEKLËI. 2° r it i e t s r L l at ‘S i- ad ne Ti er »e- ►r- n- n o e- n li l de plaatse! ij- van den ter- dcclaratoiren en decla- de personele liet dienstjaar de maand Mei dezes en wel op den vierden dag na deze gemeente bepaalden verhuistijd, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Ahounenients-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers cent. een voorwerp drik (vier bers) een Alexander (vi open zee) gaat, liggen, gezinnen zijn have beroofd. Zoo even (7 ure) zijn per estafette sap- peurs uit Meints ontboden. Wordt men bet vuur in den loop van den dag niet meester, dan in de stad verloren. Latere berigten melden dat men den brand ongeveer te JU ure, meester was. De Drentrcke Courant wil weten, dat aan hel ministerie van financiën met kracht wordt gearbeid aan een ontwerp van wet tot wijziging van ons stelsel van belasting, in verband rnet de af-cbalfnig van den accijns op de brandstoffen en eene her ziening of wijziging der wet op de patenten. De Engelschc stern kmidige Hind heeft berigtdat de grootc komeet, dio in bet jaar 1264 de wereld in ontsteltenis bragt, en die ook in 1556 moet verschenen zijn, nog in dit of in liet volgende jaar weder te verwachten is. -Te Frankfort isvoor eenige dagen, de eigenaar eener menagerie van wilde beesten die bij eenen hyena in het bok ging, zoodanig door het dier gebeten, dat hij waarschijnlijk aan de gevolgen zal sterven. De Abeille d’ ïietot ineldt ais eene bijzonderheid, dat aldaar een landbouwer van 54 jarenop 25 April jl.zijnen verjaardag, is overleden. Het is zonderlingdat zijn vader cn grootvader ook 54 jaren oud geworden en mede op 25 April overleden zijn. Volgens tijdingen uit Brazilië, waren aldaar onlangs, voor zijne rekening, vier putten van zoet- en drinkbaar water te maken ten gevolge daar van is gisteren op de Noordermarkt een begin gemaakt met het boren van eene dusdanige put. - -"g zal worden gemaakt. Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd ‘gen vermeld onder no. 3740 tab. 14 der wet van 21 Mei 1819 (Staats- no. 34) zijnde slijters in wijnen dran- likeuren in het klein, tappers, kroeg en koffijhuislioudersals aan welken van wege de ontvangers zoodra mo del) ingang van het dienstjaar en zon beschrijving af te wachten na BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen bij deze ter kennis der ingezetenen 1° Dat de uitreiking der biljetten ratoiren voor de beschrijving van belasting en het patentregt over 1850 zal plaats hebben in c— - jaars en wel op den vierden dag na den voor deze gemeente bepaalden verhuistijd en dat met de weder inzameling daarvan acht dagen daarna eenen aan vang de patentpligtigi van blad ken en houders door of gelijk na der de gewone I een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk verloop van drie dagen van hen weder zal wor den afgehaald. 3° Dat diegenen welke bij het aanbieden of bezorgen der biljetten of verklaringen of ook bij bet terughalen van dezelvemogten zijn voorbijgegaan of overgeslagen zich in geen ge val op zoodanig verzuim mogen beroepen maar integendeel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaringen vóór of uiter lijk op den 31 Mei e. k. in te dienen ten kan tore der ontvangers, alwaar de biljetten ter in vulling steeds verkrijgbaar zullen zijn. 4° Dat de patentpligligen van de tabellen 7 en 16 (zijnde de kramers, vreemde kooplieden en schippers of directie voerenden van vaartui gen) zoo mede de debitanten van loterijbrief jes, voor zoo veel dezelve hun beroep niet be ginnen aan te vangen, ter bekoming van hun patent aangifte behooren te doen bij de hoof den der plaatselijke besturen aan ke secretarijen voor de expiratie mijn voor de ophaling der gewone Van patent bepaald. 5° Dat voor de onder 4° gemelde patent pligligen op vertoon der kwitantie van de be taalde regten dadelijk de patenten verkrijgbaar zullen zijn wordende de patentpligligen ver meld onder no. 3740 van lab. 14, bij deze tevens opmerkzaam gemaaktdat het patent overeenkomstig art. 2 der wet van 24 April 1843 no. 16 niet aan hen mag worden afgegeven dan nadat zij de helft van hunnen aanslag over het dienstjaar hebben betaald en het verschul digde van het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, terwijl zij bovendien wanneer zij in gebreke blijven de patenten af te halen tel ken reize dat zij het vereischte patent of afschrift van dien aan de bevoegde ambtenaren niet kun nen vertoonen volgens art. 321, der wet vau 21 Mei 1819, vervallen in eene boete van 15.00. 6° Dat, ingevolge art. 29, 2, der wet op het personeel van den 29 Maart 1833 (Staats blad no. 4)tot tegenschatlers dezer gemeente zijn benoemd WILHELMUS van DRUTEN, JAN FOPPES BAKKER MEINSE MOLENAAR, JOHANNES de VRIES. En zal deze op de gewone wijze worden af- gekondigd en aangeplakt. Sneek den 27 April 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HAGA. SNEEK, 7 Mei. Men verneemt, dat de bui tengewone Synode der Nederlandsche Hervorm de kerk in de maand April buitengewoon ver gaderd geweest, de concept-wijzigingen in liet algemeen reglement voor het bestuur der Her vormde kerk welke betrekking hebben lol de zamenstelling der kerkelijke besturen en de keu ze der leden zoo als zij op de Synode van 1849 provisioneel waren ^gearresteerd thans na de consideration der provinciale kerkbesturen daarop gehoord te hebben finaal heeft gearres teerd en alsnu ingevolge art. 15 van het voor noemd reglement aan de bekrachtiging des ko- nings heeft onderworpen. Indien gelijk men zich vleit deze bekrachtiging eerlang gegeven wordt, zullen de klassikale vergaderingen, in Junij aanstaande vergaderende, tot de-bij die artikelen bepaalde keuze van leden in de klassi kale en provinciale kerkbesturen kunnen over gaan; welke alsdan op I Januarij 1851 in hunne betrekkingen zullen optreden. In gelijk geval zal ook de aanstaande Synode, in Julij 1850 te houden, volgens die gewijzigde artikelen wor den zamengesteldcn de keus van haren pre sident in de eerste vergadering moeten geschie den. Er is dus ter invoering dier artikelen van wege de Algemeene Synode niet meer te doen of te beraadslagen. Het heeft Zijne Majesteit den koning goed gunstig behaagd aan het Israëlitisch weeshuis te ’s Hage de aanzienlijke gift van ƒ500 te schen ken ter tegemoetkoming in de kosten van op- rigting van dat gesticht. De minister van financiën beeft den be langhebbenden herinnerd dat de muntbiljetten van ƒ500 en van ƒ100, uitgegeven krachtens de wet van 18 Dec. 1845 en waarvan het tijd stip van intrekking op 1 Julij 1848 is bepaald bij het kon. besluit van 13 Mei 1848 met 1 Julij 1850 zijn verjaard dat die muntbiljetten van ƒ500 en van ƒ100 daarna geene waarde hoegenaamd voor den houder hebben en alleen tot evengcmelden dag bij de Nederl. bank wor den overgenomen. De wedstrijd der koninklijke Nederlandsche Yacht-club op de rivier de Maas te Rotterdam zal plaats hebben op zaturdag 8 Junij lö50, te 9 ure des morgens. Onder de belangrijke prijzen en premiën zoo van wege de konink lijke familie als door de vereenigiug daartoe uit geloofd komt voor een prijs van Z. M. Willem 111, ad ƒ600 (overdekte kotters, schoeners) in zilver van Z. K. II. prins Ilen- riems gieken geroeid door liefheb- prijs van ƒ300, van wijlen prins 'er rietns gieken geschikt voor een prijs der K. N. Yacht-club van ƒ200 (vier riems roeivaartuigen), een zilveren inktstel (jagten boeijers) een zilveren bokaal (scheepsbarkassen) en meerdere andere prijzen. Men leest in het dagblad van Artois: Eenige dagen geleden komt een oud landman in eene zindelijke overkiel gekleed bij eenen la- kenkooper te Arras, en doet een koopje van 64 francs. Vervolgens zijne beurs voor den dag willende halen om den koopman te beta len mankeerde die op het appél. Hoe was zij verdwenen Dat kon de goede man zich niet begrijpen kortom hij was daardoor genood zaakt het gekochte laken den koopman te la ten. Op het oogenblikdat de landman den winkel verliet, bemerkt hij, dat de hond, die hem vergezelde, iets in den bek hield: het was de beurs, die 80 francs bevatte. Hij herinner de zich alsnu dat hij zich op weg opgehou den hebbende om aan eene natuurlijke behoef te te voldoen, het zakje waarin zijn geld was, had neergelegd, en daarna vergeten hetzelve mede te nemen. De grijsaard met betraande oogen streelde zijnen getrouwen reisgenootbe taalde den koopman, en nam het gekochte met zich mede. AMSTERDAM, 3 Mei. Terwijl Parijs reeds sedert onderscheiden jaren zijne verwonderlijke artesische pnt in de vlakte van Grenelle heeft daargesteld na honderd teleurstellingen waar van de minste zoodanig werk hier te lande had doen staken heeft men na een half dozijn mislukte proefnemingen en plannen, de hoop, dat Amsterdam, hetwelk te midden van het wa ter versmachtzijne inwoners eindelijk drink baar water zal kunnen verschaffen. Er is na melijk door het bestuur der hoofdstad aan den heer C. P. Fries, te Zeijstvergund om alhier FRANKFORT, 1 Mei. Uit Coblentz wordt geschreven dat de aldaar passerende stoomboo- ten ecu •♦root aantal landverhuizers uit de Rijn en Moezelstreken naar de zeehavens vervoeren. Ook door Weimar komt dagelijks een groot aan tal landverhuizers, die zich in troepen naar Bremen en Hamburg begeven om zich aldaar in te schepen. De treurige berigten die van tijd tot tijd van vroegere landverhuizers ont vangen worden, schijnen de zucht, om het va derland te verlaten, niet te matigen, waartoe trouwens de ontmoedigende staat van zaken in Duitsehland veel bijdraagt. BERLIJN, 29 April. Den 23 dezer stond de bekende Ulicb te Maagdenburg teregt, om dat hij in liet openbaar en in tegenwoordigheid van vele getuigen vergelijkingen gemaakt had tusschen den koning van Pruissen en Robert Blum. Hij zou namelijk gezegd hebben dat Robert Blum die na een werkzaam leven als martelaar voor de vrijheid gestorven was, meer achting verdiende dan de koning, die nog niets gedaan had. De jury sprak het niet schul dig” over hem uit. Niet alleen de gercgtszaal was vol toehoorders maar ook het plein voor het gebouw was met menschen opgevuld, die eenstemmig vreugdekreten aanhieven op liet ver nemen van deze uitspraak. BERLIJN, 1 Mei. Door prins Albert, broe der des konings (gescheiden echtgenoot van prin ses Marianne der Nederlanden) is te Dresden een morganatisch huwelijk aangegaan met eene dochter van wijlen den minister van oorlog Rauch. BERLIJN, 1 Mei. Uit goede bron vernemen wij, dat op 8 Mei hier te Berlijn een congres hal worden geopend van de vorsten der Unie. Men zal er tegen protesteren dat intusschen aan een door Oostenrijk naar Frankfort bijeen geroepen congres het karakter van eene bonds vergadering toegekend en op die wijze door Oostenrijk de oude praesidiale regten uit den bond van 1315 eigenmagtig zullen worden her steld en uitgeoefend. BINGEN, 30 April. In den afgeloopen nacht is onze stad door een vreesselijk ongeluk getrof fen geworden. Ongeveer te 1 ure barstte in de tabaksfabrijk van Graff een brand uit die in weerwil van de ijverige pogingen tot blus- scliing niet bedwongen kon worden. Onge veer 30 gebouwen aan weerszijden der Juden- gassedie eene vuurzee gelijkt, in de Salzgasse en nabij de markt, zijn tot op dit oogenblik (’s morgens te 6 ure) deels reeds tot den grond toe afgebranddeels nog in lichte laaije vlam staande; ook liet raadhuis op den hoek derjn- dengasse loopt gevaar, wanneer de wind niet Meer dan 50 onbemiddelde huis- door dezen ramp van woning en Prijs der Ad ver ten tienvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1