NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1850. No. 38. 5dc Jaargang. Zahir dag den 11 Mei. I n. K. H. prilises heeft den togt door het Heilige zee van Tiberias vervolgd reizende en Nazereth naar den Kartnel en langs de Fenicische kust naar Sidon over Banjaf de reis is voortgezet cus na eenen moeijelijken togt van werd die plaats den 11 April jl. in goeden wel stand bereikt. BINNENLAND. BUITENLAND. i het braafste De bisschop van Co en model is. den eenige dagen in die een afzonderlijk betrokken zoude De minister van aan alle post-di- aan- eenigen broeder van Lodewijk Napoleon Marianne der Nederlanden Land van de over Safct vervolgens van waar naar Damas- vijf dagen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenienls-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers cent. SNEEK, 8 Mei. Gisteren stierf hier een paard in welks ingewand een steen gevonden werd die 2f Neder], ponden zwaar is. Eene bijzon derheid hierbij is, dat aan den aan alle kanten afgeronden zwartachtigen en ijzerharden steen een ander voorwerp bijkans ook zoo grootis bevestigd, dat op het gevoel zacht is en in kleur en aanzien zeer veel heeft van eene spons. Zeventien jaren aanéén was dit paard een mees ter in zijn vak het jagen van trekschepen en eerst sedert een halfjaar ontdekte men dat zijne gezondheid ondermijnd werd. SNEEK, 10 Mei. Een inwoner alhier, die een paar hoenders heeftvertoonde ons heden twee door een die geheel van ■wijken. Deze eije: in plaats van gen zoodat ten. Prijs der Advertenticnvan óen tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgclregt, voor iedere plaatsing. Asquasie Boachi geboren tijnsclien negerstam heeft zoowel tijdens zijne de akademie te Delftals later aan bergbouw te Freiburg alle be- studie niet bij Tot zij- speciale praclische studie behoorde die der van dezelve gelegde, eijeren den gewonen ovalen vorm af aren zijn aan de eene zijde rond hol of naar binnen gebo- men ze kromme eijeren kan hee- De ben heeft aaneenvolgend vier stuks zoodanige misvormde, doch allen aatt elkander gelijkende, eijeren gelegd, zoodat er een gebrek aan zijn leg-orgaan schijnt te wezen hetwelk waarschijnlijk ontstaan is door eenen schop welken het dier, nu eenigen tijd geleden, van eenen buurman kreeg, op wiens erf het liep, cn waardoor liet aanvankelijk kreupel was. Voor de lierbouwing van het diakoniehuis der Ned. Ilerv. gemeente te Leeuwarden waar toe omstreeks/' 17,000 zal noodig zijn is door gif ten van de leden der gemeente reeds f 10,501.52^ bijeengebragtterwijl door een onbekende voor bet gevaldat de volle som niet kon gevonden worden eene gift van f 1000 is toegezegd. De heer mr. A. de Pinto, advokaat te ’s Gravenhage maakt in het Weekblad van het liegt bekend dat hij behoort tot de raadslie den der schipperij, die zoo veel bezwaar vindt in den tol op het Zwolsche Diep en dat liet veel meer op zijn raad is dan op die der hoe ren Gratama en Bijsterbos dat er is besloten de procedures vol te honden en tegen het laat ste vonnis der regtbank te Zwolle in cassatie te komen niet om het geld der schipperij in den zak barer raadslieden te goochelen maar wel omdat hij overtuigd is van de onwettig heid des tols en dat het Zwolsche vonnis de wet heeft geschonden en verkeerd toegepast. Dit schrijven des heeren De Pinto is gerigt tegen het weekblad Overijsseldat de heeren Gratama en Bijsterbos als de raadgevers der schip perij noemde. De heer Gaussens eerste werktuigkundige van den constructiewinkel te Delft, heeft een nieuw werktuig tot vervaardiging van percus- siedopjes uitgevonden. liet is in de vorige week door Z. M. in bijzijn van eenige ingenieurs onderzocht. Z. M. was er ten hoogste over voldaan en verlangde dat op lloogstd. kosten een model van dit werktuig vervaardigd en naar de groote tentoonstelling te Londen gezonden zal worden. Een eenvoudig metselaar Jean Joseph Nin- norvan Réves (Belgie) heeft het middel ont dekt, om in twee baksels, 40 brooden van 2’ Ned. ponden te bakken met 5 Ned. ponden steenkolen welke hij in eenen oven van zijne uitvinding stookt. Men kan zich van de waar heid dezer tijding overtuigen ten zijnen huize BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKmaken door deze aan de belang hebbenden bekenddat de inspectie over de Verlofgangers der Nationale Militie van het 16de Militie Kanton binnen deze gemeente zal gehouden worden voor het Stadshuis op woens dag den 22 Mei e. k. ’s morgens 9 uur. Eu zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 4 Mei 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEX CA TE. Ter ordonnantie van Dezelven IIAt.V. WEENEN, 1 Mei. Men verneemt, dat de porte aan den Oosten rij kschen internuntius haar definitief besluit betreffende de vlugtelingen me degedeeld heeft. Zij stelt den termijn geduren de welken zij in verzekerde bewaring zullen gehouden worden op 9 maanden gerekend van 1 Januari] af. Zij zullen dus eigenlijk over vijf maanden vrij zijn. De porte wil na dien termijn aan de vlugtelingen toestaan, om zich in volle vrijheid in liet geheele Turksche ge bied te bewegenzelfs langs de llongaarsche grenzen. FRANKFORT3 Mei. Wel verre van ge- volmagtigden te zenden op het congresdoor Oostenrijk naai1 Frankfort te zamen geroepen, betwist thans Pruissen aan deze mogendheid het regtom zulks op grond der bonds-constitutie te bewerkstelligen. Pruissen beschouwt de vroe gere bonds-vergadering als onherroepelijk ont bonden en daarmede ook de bevoegdheid van Oostenrijk vernietigd om als voorzittende mo gendheid gevoltnagligden der Duitsche staten zondei- hunne voorafgaande toestemmingwe der bijeen te roepen. Dien ten gevolge wil Pruissen op eigen hand met zijne bondgenoo- ten een congres houden. Even als in 1815 op het congres te Weenenzullen de Duitsche vorsten eerst dan onderling eensgezind worden na het berigt te hebben ontvangendat eene nieuwe omwenteling in Frankrijk is uitgebro ken. FRANKFORT, 5 Mei. F mo in Lombardije wiens bisdom een gedeelte van het Zwitsersch kanton Tessin bevatde gees telijkheid van dit kanton uitgenoodigd hebbeii- unum z.y uijccü om hare niet ge- taak te vervullen en koos de bur- Selingereen meisje, dat in aan de voorwaarden der schenking sedert 9 jaren eene zieke moeder gedeeltelijk ondersteunt door de barer handen arbeid. De erfprins van Zwe- Mji. n-w - wjw.yi r i 1 j'.1 ui s-i.i1!-1 .--1 i i r- «^aa—sbpbbbmb—eaBBeBS8imwi"iiiiimneBa—aM hertog van Lenchtenberg Hortense, de gemalin van weleer koning van Holland. AMSTERDAM 8 Mei. Wij ontvangen het volgende berigt: Na het vertoeven van merkwaardige stad waartoe uitnemend ingerigt huis was over Baalbek naar Beyrulh worden gereisd.” Als een bewijs hoe nuttige inrigtingen hier te lande de ondersteuning van onze landgenoo- ten mogen ondervinden, strekkedat aan het collegie Zeemanskoopdoor wijlen mevr, de wed. Pieter Rensen geb. Maria Fredriks, op den 12 April jl. hier ter stede overleden, is vermaakt eene som van één duizend gulden ten behoeve van het Weldadig Zeemansfonds. Zijdie weten dat gezegd fonds reeds meer dan ƒ66,000 aan weduwen en weezen en ge brekkige zeelieden uitdeelt zullen beseffen hoe welkom en welgeplaatst zoodanige giften en le gaten zijn. GRONINGEN, 2 Mei. Wij kunnen met ge noegen berigten dat de longziekte zoover men weetin de provincie Groningen thans niet meer bestaat, daar deze ziekte door zorgvuldige afsluiting tot dusverre tot den éénen stal te Hornhuizen was bepaald gebleven en daar op eergisterenin tegenwoordigheid van de pro vinciale commissie tot onderzoek der longziekte al liet vee zoowel het werkelijk zieke als het schijnbaar gezonde van dien stal is gedood en zooveel mogelijk naauwkeurig ontleedkundig on derzocht. Hel is hierbij gebleken dat bijna al de daar aanwezige runderen de ziekte, of al thans de beginselen daarvan bij zich omdroe gen. Men vleit zich met de hoop dat de be smetting hier alzoo weder uitgeroeid zal wezen en het gewest door de genomene of nog te ne men krachtdadige maatregelen verder verschoond zal blijven. alwaar hij een model-oven gebouwd heeft. Daar uit spruit eene aanzienlijke bezuiniging voort; inderdaadhet bakken van 40 brooden het welk thans 1 fr. 50 cent, kost, zal daardoor slechts 5 cent, kosten. Een zijner medeburgers dien hij met zijn geheim bekend heeft gemaakt neemt de noodige maatregelen opdat de vin dingrijke grijsaard een brevet van uitvinding erlange. ’s GRAVENHAGE, 7 Mei. financiën heeft bij circulaire recteuren de onlangs door de beide kamers genomene en door Z. M. den koning gesanctio neerde wet op het postwezen gezonden ten einde het personeel bij de posterijen geplaatst in staat te stellen, zich naauwkeurig met alle bepalingen der wet, vóór dat dezelve in wer king komt (hetwelk spoedig zal geschieden) bekend te maken. In deze circulaire wordt bij gemelde direc teuren er zeer op aangedrongen liet meest naauwkeurige toezigt op hunne onderhoorigen te houden opdat alle bepalingen der nieuwe wet stiptelijk en met de meeste naauwgezetheid ten uitvoer kunnen worden gebragt. ’s GRAVENHAGE, 7 Mei. De historieschil der C. Kruseman heeft dezer dagen eene schil derij voltooid, voorstellende de vrede met God verkregen door het bloed des Kruises, welke ongetwijfeld tot de beste werken van dezen be roemden meester behoort. Men ziet den aan het kruis gestorven Verlosser, waarbij eene vrouw geknield ligt, wier geheele houding en gelaat het zaligend cn dankbaar gevoel uitdrukt dat Christus door Zijn’ dood ook haar behouden en haar Zijn’ vrede geschonken heeft. De or donnantie van dit schilderstuk de toon en de penseelbehandeling werken zamen tot een vol maakt geheel dat een’ diepen en wcldadigen indruk op den aanschouwer te weeg brengt. AMSTERDAM, 6 Mei. Naar men verneemt, is de heer Aquasie Boachi Ashantijnsche prins aangesteld door Z. M. als aspirant-ingenieur der mijnen in Indië, om verder in rang op te klim men overeenkomstig de bestaande verordenin gen. Terwijl hieruit blijkt, dat het gouvernement nu reeds door ééne zending van vijf ingenieurs naai- Indië het mijnwezen aldaar meer ter harte zal nemen doet ons ook van eenen anderen kant deze laatstgemelde benoeming veel genoe gen. Asquasie Boachi geboren uit den Aslian- sludiën aan de akademie van 1 wijzen geleverd van in ijver en den besten Europeaan achter te staan, ne goudwasscherij te Gastein in Tyrol. De gemalin des vroegeren staatsministers v. Eberstein die eenige jaren te Mainz woon de vermaakte bij testament dier stad 12,000 fl. met voorwaarde, dat de renten van dat ka pitaal a 500 fl. op 1 Mei van elk jaar ten ge schenke moest worden gegeven aan en vooral ouderlievendste meisje. Aan eene commissie van zeven burgers is die keuze toevertrouwd. Onlangs kwam zij bijeen makkelijke gerdocliter Anna Selinger elk opzigt voldoet en verpleegt en verdienste van AMSTERDAM, 7 Mei. De erfprins van Zwe den en Noorwegen op den 30 der vorige maand verloofd aan H. K. II. prinses Louisa der Ne derlanden werd den 3 Mei 1826 geboren, en is alzoo thans zijn 25ste jaar ingetreden. Hij ontving bij den doop de namen van Karei Lo dewijk Eugenius, doch wordt gewoonlijk prins Karei genoemd. Hij is de oudste zoon van Z. M. Oscar sedert 8 Maart 1844 koning van Zweden en Noorwegen en van H. M. Josephi ne Maximiliane Eugenie Napoleon geboren prin ses van Leuchtenberg oudste dochter van den algemeen bekenden Eugenius de Beauharnais

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1