NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I 1850. No. 39. 5de Jaargang. Woensdag den 15 Mei. 'N BINNENLAND. BUITENLAND. aardkunde Gezegde Deze Couiant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboiiiicmcnts-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco /1.G5, enkele nommcrs cent. Prijs der Advertentiënvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. ajhicr een ste gevolgen had kunnen na zich slepen. De heer G. een 70jarig grijsaardging vol gens gewoonte zijnen zoon een bezoek brengen maar had nog naauwelijks eenige schreden in het woonhuis gezet of bij voelde op eens den grond onder zijne voeten wijken de voor dien leeftijd nog vlugge man, deed een’ sprong ter zijdeen ontkwam daardoor eenen gewissen dood daar bij anders in eene diepe put zoude gevallen zijn, die zich op genoemde plaats bevindt, en door dengeendie dezelve het laatst had digt gemaakt, op eene zeer gebrekkige wijze was voorzien. van eenige beiders komen. BREDA, 9 Mei. Heden op den middag had voorval plaatshetwelk de treurig- zich slepen. linge grimassen bewees hij al terstond wat men van hem te vreezen had totdat men 'dingsdag middag toen hij zich een weinig ter rust be geven had aan het bloed bij zijne legerstede ontdekte dat er iets bijzonders moest voorge- gevallen zijn. Bij onderzoek vond men dan ook genoemden de R. met drie wonden in de borst en met afgesneden keel daar liggen; hebben de de ongelukkige zich zelven met een mes om het leven gebragt. Men zegt, dat eene nieuwe teleurstelling als hierboven de oorzaak zoude zijn van dit droevig ongeval. Hetzelfde blad meldt uit Ilellevoetsluis den 8 Mei 1850 Heden had hier wederom een droevig ongeluk kunnen plaats hebben. Een Engelsche schooner, door eene stoomboot het kanaal van Voorne uitgesleept wordende, be vond zich op zijde van eene boot, waarin ge zeten was de varensgezel Cops Koster door den gemelde stoomboot werd zonk, zoodanig, eene prooi der zoo niet de loods welke zich in de nabij bet ongeluk zag, hem van ken en zelfs andere kleedingstukken uit één stuk kan weven zonder eenen enkelen naald- steek daarbij te bezigen. Men schrijft ons thans uit Roermond dat deze uitvinding niet geheel nieuw is, en de prioriteit in allen gevalle, bo ven den bedoelden wever te Manchester, aan den wever Keiser in dienst bij den fabrijkant Philips Claus te Roermond toekomtdie reeds ruim een jaar geleden de (toen overigens reeds in Duitschland bekende) rondweverij op eenen gewonen weefstoel en geheel uit eigen over leg wist daar te stellen en de proeven zijner kunde, broek, buis en hemd, allen zonder naad uit één stuk geweven en daarbij van de i en knoopgaten voorzien al- naar ’s Hage op- waarvoor aan hem door Z. M. gratificatie tot aanmoediging toegestaan is. een hevig on weder vergezeld gisteren 5 ureboven deze van aan gelegen aan de her- van twee kruid- waren geplaatst snellen voortgang van de boot met water gevuld en dat genoemde Koster stellig golven zoude zijn geworden aanboordzetter Klop, heid bevond en eenen gewissen dood had gered. -Alsmede uit Goes: Toen wij onlangS be- rigtten dat de heer J. A. Augustijn te Hein- kenszand met het landhuishoudktindig-boek- houden op zijne school begonnen was, uitten wij den wenscli dat hij spoedig door anderen zou gevolgd worden. Meer dan wij wcnschten is verwezenlijkt. De heeren A. Snijders en D. van der Linde, onderwijzers te Wil hel minadorp en Wolfaartsdijk hebben zich bereid getoond, op uitnoodiging der maatschappij Tot bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland de landbouwkundige schei- en aardkunde op hun ne scholen te onderwijzen. Gezegde maatschap pij toont belang in de zaak te stellen, zigtbaar in het kosteloos leveren van de noodzakelijkst vereischte scheikundige toestellen. OPPENHUIZEN, 13 Mei. lieden middag 2 uur werden wij zeer verschrikt, daar zich een dikke rookwolk boven de boerehuizinge van de erven Bouwe Uiltjes de Jong te dezer plaats vertoonde en na eenige oogenblikken bleek onze schrik gegrond te zijn: de geheele schuur stond in lichte laaije vlam en is alzoo tot den grond toe afgebrand; de voorkamer, het middelhuis en de molkenkamer zijn behouden gebleven. De schade aan goederen en boeregereedschappen is niet groot en bepaalt zich alleen bij den karn molen eenig boerereeuw van minder aanbe lang p. m. 150 Ned ponden spek en circa 10,000 Ned. ponden hooi welk laatste gedeel telijk beschadigd of verbrand is. De huizinge was voor brandschade verzekerd. De oorzaak van dezen ramp meent men te vin den in het stoken van oud hout onder den kaasketel met water, tot broeijing en schoon- making van den koestal. De koeijen waren juist heden morgen in de weide gelaten op 4 stuks na, die evenwel zijn gered, zoo mede een paard en eenige suipkalveren die zich in de schuur bevonden. AMSTERDAM, 10 Mei. Den 13 dezer wordt voor den Imogen raad, kamer van strafzaken, behandeld liet beroep in cassatie, ingesteld door P. de Loozeuitgever van de Zierikzee- sche Nieuwsbodetegen een arrest van het ge- reglshof in Zeeland, van den 25 Februari) jl. waarbij hij, met bevestiging van een vonnis der regtbank te Zierikzee van den 2 November 1849, ter zake van de plaatsing in zijne Courant van een artikelhetwelk als lasterlijk is beschouwd en wel uit hoofde van het aanbrengen van eeni ge veranderingen in dit artikel, als medeplig- lige van het wanbedrijf van lasteris veroor deeld lot eene gevangenisstraf van eene maand eene geldboete van ƒ25 en in de kosten, met ontzegging der regten vermeld in art. 42 van het strafwetboek. Verdediger in eersten aanleg mr. Van Dongen, in hooger beroep mr. A. F. Silllé en in cassatie mr. D. van Eek. ROTTERDAM, 11 Mei. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat een wever te Manchester eene machine uitgevonden hadwaardoor men broe- noodige knoopen les zonder éénen naaldsteek, gezonden beeft eene NIJMEGEN, 8 Mei. Bij datvan eenen stortregen namiddag tusschen 4 en stad woedde, sloeg de bliksem in de fa brij k katoenen en wollen dekens toebehoorende den lieer L. Polak Jz. en togsteeg, in de digte nabijheid magazijnen, waarop afleiders doch veroorzaakte geene andere schade dan die eene opening in een’ der buitenmuren en verbrijzelde dakpannen zoodat de ar- er gelukkig met den schrik zijn afge- WEENEN 6 Mei. Eene uit Zigeuners be staande deputatiedie in de grensplaats Neu- dörff bijeenkomt, wordt binnen kort hier ver wacht, ten einde den keizer, bij adres, om ge lijkstelling van hunnen volksstam met de overige natiën des rijks te vragen. Het aantal Zigeuners in Hongarije wordt op 120,000 begroot. FRANKFORT, 8 Mei. Volgens eene bierbe kend gewordene telegraphische depêche van den 30 April over Triest uit Athene ontvangen was de blokkade der Grieksche havens den 25 April weder door den admiraal Parker hervaten waren weder vele vaartuigen aan gehouden en naar Salamis opgebragt gewor den. Ten gevolge hiervan heeft de Grieksche regering den 21 zich genoodzaakt gezienal de voorwaarden der Engelschen aan te ne men waarop deze de dwangmaatregelen we der opgeheven hebben. Van de teruggave der genomene vaartuigen wordt in deze depêche geen gewag gemaakt. LONDEN8 Mei. Onder voorzitting van graaf Van Ilarrowby, hield bet Britsche bijbel genootschap deze week zijne jaarlijksche verga dering. Uit het depot van het genootschap te Parijs werden in het afgeloopen dienstjaar 108,338 exemplaren uitgegevenin Belgie en de Rijnprovinciën 76,000 uitgereikt, in Neder land 23,661. Uit het depót te Frankfort waren 97,436 exemplaren verzonden in Italië 12,000 exemplaren in omloop gebragt. Te New-York is eene maatschappij opge- rigt tot daarstelling van eene electrische tele graaf tusschen Noord-Amerika en Europa. De beroemde ingenieur John Wilkes heeft een plan daarvan ontworpen; volgens hetzelve zou een stevig ijzerdraad van de oostkust van New-Found- land tot aan de westkust van Ierland gelegd en 200 vademen beneden de oppervlakte der zee SNEEK, 14 Mei. Prof. Noggerath te Bonn meldt, in een opstel over het Californische goud dat in den Rijn eenen grooten schat van dat metaal ligt. Tusschen Basel en Mannheim is er nog zoo veel goud in, dat jaarlijks voor omtrent 45000 fr. gewonnen wordt. Zij die er zich mede bezig houden kunnen dagelijks voor 11 a 2 fr. waarde winnen, en bij uitzon dering het dubbele of driedubbele. En toch ligt in den stroom tusschen Rheinau en Philips burg een schat van 35,916 kilogr. gewigt en van 114 mill, franken waarde, en tusschen Ba sel en Mannheim 52000 kilogr. en eene waarde van meer dan 165 mill, franken. Naauwkeurige berekeningen stellen dat buiten twijfel. En toch kan die schat niet geligt worden. De kunst zal het zoo ver niet brengen dat de onkosten om hem te verkrijgen minder zijn dan de waarde. Ten einde op de dikwijls voorkomende vraag: zal Gützlaff ook niet in Friesland ko men te antwoorden kan uit eene goede bron gemeld worden dat Gützlaff, schoon den 10 Mei van Rotterdam vertrokken naar Duitsch land van daar echter, en wel als hij Hamburg en Bremen bezoektin Oost- en vervolgens ook in West-Friesland hoopt te komen dat hij, als zijne komst in dit gewestook te Sneek bepaald is zulks vooraf denkt te melden en dat alsdan, indien de tijd dit slechts eenigzins toelaat, wel door middel der couranten aan het belangstellend Christelijk publiek van die komst kennis zal worden gegeven. De Rolterdamsche Courant meldt »Wij vernemen, dat, ten gevolge der opwek king van Dr. Gützlaff, zich het eerst in deze stad een vrouwen hulpzendeling-genootschap gevormd heeft, ten einde aan de verspreiding van het Christendom in China bevorderlijk te zijn, en dat het aan H. M. onze geërbiedigde koningin behaagd heeft zich als beschermvrouw aan het hoofd dezer vereeniging te stellen. Men mag hopen dat de verdere in dit rijk te ves tigen vereenigingen zich aan deze zullen aan sluiten en dat alzoo door vereenigde krachten de goede zaak, die beoogd wordt, onder Gods zegen rijke vruchten zal dragen.” Berigten van Ragusa melden dat er zich de aardbevingen en schokken nogmaals en wel zeer hevig vernieuwd hebben hetgeen eene niet zeer ver verwijderde omkeering doet vree zen, daar er nog slechts eenige sterke schokken noodig zijn om de reeds wankelende muren geheel te doen instorten. Het zoude dusten einde groote onheilen voor te komen zeer ver standig zijn, dat de achtergeblevene inwoners van de zoo gevaarvolle stad zoo lang het nog tijd is zich verwijderen en zich gedeeltelijk naar Zara gedeeltelijk naar Spalato en Sebeni- co begaven. Het is het algemeene gevoelen dat de stad Ragusa binnen kort een puinhoop zal worden, gelijk dit reeds bijna met de stad Stag no het geval is. Deze voortdurende aardschok ken doen vermoedendat de gansclie omtrek van Ragusa op eenen onderaardschen vulkaan rust. Het Zondagsblad meldt uit Heemskerker- duin Dezer dagen had alhier in de nabijheid van Beverwijk een verschrikkelijke zelfmoord plaats. Zekere J. de Ruiter bij zijne ouders inwonen de en algemeen als een oppassend en vlijtig werkman bekend, verliefde eenige jaren geleden op een boerenmeisje, dat echter al zijne aan zoeken afwees. Ten gevolge hiervan werd men verpligtgenoemden de R. naar het buitenhuis te Haarlem ter verpleging te zendenwaaruit hij, na drie maanden, geheel hersteld weder terug kwam. Ruim vier jaren zijn sedert dien tijd voorbij gegaan waarin men geen spoor van de vroege re hersen-ongesteldheid ontdektetotdat zon dag 11. J. de R. te huis kwam en tot zijne moe der zeide: Ik ben niet goed; ik weet niet, wat mij scheelt maar ik geloof, dat ik weer net zoo zal worden als ik vroeger geweest ben. Gij moogt wel op mij passen.” Door zonder-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1