EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- Zaturdag den 18 Mei. 1850. No. 40. 5de Jaargang. BINNENLAND. 1 BUITENLAND. n n Fr e ft l ■u - den minister 25 pCt. van de hunne In- Piijs der Advcrtentiënvan één tol vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, jroor iedere plaatsing. WEENEN10 Mei. Men schrijft uit Bolog na dat den 3 dezer daar eene buitengewone menigte sneeuw gevallen iseen verschijnsel waarvan men zich geen tweede voorbeeld weet te herinneren. Een aantal Christelijke inwoners heeft in BURGEMEESTER en WETHOUDERS Stad SNEEK maken door deze aan gezetenen bekend Dat de Rekening van de ontvangsten en uit gaven dezer Stad over den jare 1848, door HH. Gedeputeerde Staten van Friesland goed gekeurd en gearresteerd met de daarbij belioo- rende Begrootinggedurende acht werkdagen van af dingsdag den 21 Mei 1850, des voor- middags van 9 tot 12 uur, ter Stads Secretary voor een’ ieder der Ingezetenen ter inzage zal liggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Bedelven ■IAEA. SNEEK 17 Mei. Toen in de laatste dagen der maand November de algemeen geachte bur gemeester van Amsterdam, de heer P. Huideko per om redenen van gezondheid ,’zich verpligt achtte af te treden vereenigden zich een twin tigtal ingezetenen van Amsterdam en verspreid den eene circulaire, waarin zij voorstelden om eenen gouden gedenkpenning ter zijner eere te doen slaan welke hem met 12 exemplaren in zilver, op gepaste wijze, zou worden ter hand gesteld voor niet lager dan 50 cents en niet hooger dan ƒ5 konde men daartoe inteekenen terwijl zij, die voor het maximum van ƒ5 intee- kenden een exemplaar van den bedoelden ge denkpenning in brons verkregen. Het gevolg daarvan was, dat ruim 2000 in schrijvingen plaats hadden. De vervaardiging van den gedenkpenning aan den heer Van der Kelder te Utrecht opgedra gen nadat men aan het kunsttalent van den heer Roijer een welgelijkend afbeeldsel van den heer Huidekoper te danken had werd tot stand gebragt van het eerste Californisch goud in Nederland door de handel-maatschappij aan gevoerd. Deze gedenkpenning is nu gereed. Hij heeft eene zwaarte van circa 175 wigtjesbij eene ge halte van t909t9(C -^an de eene zijde bevat hij zoo men vertrouwt, de welgelijkende beeldtenis van den man voor wien dit blijk van erkente lijk aandenken bestemd is. Rondom de beeld tenis leest men als randschrift: Pieter Huide koper burgemeester van AmsterdamI Fe bruary 184231 December 1849.” Aan de keerzijde leest men, in eenen sierlijken burger- krans omsloten, de zinspreuk: Hij was der stede goeden deed den arme wel.,, En als randschrift: Door medeburgers ver eerd 1 January 1850.” Deze gedenkpenning is den 13 Mei aan den heer Huidekoper, op eene plegtige wijze, uitgereikt. (Amst. Cour.') De Nederlander zegt Het Romeinsche Regeringsblad van den 3 Mei behelst twee besluiten van den paus, strekken de ter verzachting der straffenvan wege de kardinaals-commissie opgelegd aan ambtenaren die zich in der tijd niet legen de revolutie ver zet of ook dezelve begunstigd hadden. Deze besluiten verlevendigen de hoop weder, welke men bij ’s pausen terugkomst koesterdeop eene hervorming van het bestuur. Lieden te Rome die gewoonlijk wel onderligt zijn en op de hoogte om over den staat van zaken te oordeelen meenen nog te mogen verwachten dut Pius langzamerhand en naar mate de om standigheden het zullen toclaten de grondsla gen eener nieuwe inrigting van het staats- en burgerlijk bestuur zal invoeren welke hij in het bekendete Portici uitgevaardigde besluit heeft aangewezen. ’s GRAVENHAGE 13 Mei. Eenige achtens- waardigen en desbevoegden hebben heden op verzoek vah den heer Roulette Scbeveningen eene proefneming bijgewoond welke die heer weder gedaan heeften die ook hun de over tuiging heeft gegeven van het afdoende van zij ne uitvinding, om het zeewater goed drinkbaar king van de edele vorstin verheugen maar voor alle behoeftigen die jaarlijks met op de school vervaardigd wordende kleedingstukken begiftigd worden en die dan te gelijkertijd brandstoffen en levensmiddelen ontvangen, is de voortduren de belangstelling van IJD. eene wezenlijke troost. Is men wel onderrigtdan heeft mevr. Maas door den lieer.staatsraad Schultz, secretaris van II. M. mogen vernemen, dat II bare onver moeide zorgen steeds op prijs weet te stellen. -Voor ongeveer 22 jaren vertrok uit Ber lijn een jeugdig doch bekwaan juwelier, ge naamd Maurice Berlijn met eene kleine som gelds, naar Londen. Door zijne kundigheden en onvermoeiden arbeid, maakte bij aldaar for tuin hij liet zich tot Engelsch burger inschrij ven en werd hofjuwelier. Dezer dagen kwam bij te Londen te overlijden, kinderloos, doch fortuin achterlatende van 2 millioen ponden sterling. De collaterale erfgenamen, vier broeders en eene zuster, allen te Berlijn geboren en aldaar woonachtig, eischten zijne erflating, maar do Engelsche regtbanken weigerden hun de uitkee- riug, omdat de nalatenschap bijna geheel be stond uit huizen en landgoederen en de wet den vreemdelingen niet toelaat vaste goederen op Engelsch grondgebied te bezitten. Te ver geefs boden de erfgenamen aan, om zich tot Engelschen te doen naturaliseren. Men ant woordde hun dat zij vreemdelingen waren op bet oogenblik van het overlijden huns broeders en dat hunne naturalisatie geene terugwerkendtt kracht kon hebben. Alzoo zal de rijke erfenis van den juwelier Berlijn, krachtens de Engelsche wetten, aan de koningin overgaan, dat is aan den staat; naar men echter verzekert, zou H. M. overeenkomstig het bestaande gebruik ten deze besloten hebben aan de erfgenamen, bij wijze van schadeloos stelling eene som te doen uitkeeren. GRONINGEN, 13 Mei. Wij kunnen met ze kerheid beriglen dat de vrees door velen ge koesterd voor een plan van de regering, om onze hoogeschool langzamerhand te doen weg kwijnen uit gebrek aan de noodige subsidiën ongegrond is. Vroeger’ is reeds bekend gemaakt dat de maatregel van den minister van binnen- landsche zaken om 25 pCt. van de toelage voor de hoogescholen in te houden, niet alleen op de academie van Groningen maar insgelijks op die van Utrecht en Leiden is toegepast. Thans kunnen wij mededeelen dat de minister verzekerd heeft, de toelage weder te zullen ver- hoogen wanneer hem tegen het einde van het eerste halfjaar het bewijs werd geleverd dat inderdaad de door hem ingehouden 25 pCt. niet kou worden gemist. Men verneemt, dat door wijlen mevrouw A. M. L. van Sonsbeeckgeboren. Cremers bij testamentaire dispositieten behoeve van het armenhuis der Rooinsch-Kathohjke gemeente al hier een legaat is gemaakt, ten bedrage van ƒ5000, vrij van successieregt. Laatstleden vrijdag avond wilden eenige jeugdige knapen uit eenen boom op den stads wal alhier een vogelnestje uithalen. Een hun ner had ten dien einde zijn linkerarm tot aan den schouder in een gat gestoken, en al spoe dig verkondigde hij aan zijne hunkerende mak kers, dat hij de eijer reeds voelde. - Toen hij echter zijn arm uit de opening wilde terugtrek ken merkte hij tot zijne niet geringe ontstel tenis, dat elke poging daartoe vruchteloos was. Zijn vader door de overige jongens er bij ge haald, heeft, met behulp van eenen timmer man zijn zoontje door hem los te beitelen uit dien pijnlijken (doch welverdienden) toestand verlost. te maken. Niet alleen dat die heer daarin werkelijk geslaagd is, maar hij heeft den aan wezigen getoonddat hij tot die uitkomst ge raakt met eene zoo geringe hoeveelheid brand stof, dat men die als liet de toepassing van deze belangrijke uitvinding aan boord van sche pen geldt zoo goed als niets kan rekenen. Men mag verzekerendat alle aanwezigen daarover getroffen waren en niet minder over de stout heid waarmede de zwarigheden door den heer Roulet overwonnen zijn die jzieh vroeger bij herhaling in verschillende landen hebben opge daan tegen het drinkbaar maken van het zee water. Men bragt voorts alle hulde aan de een voudigheid en het gemakkelijk gebruik van den toestel des uitvinders; terwijl men niet uit het oog heeft verloren, dat het zeewater, bij deze nieuwe proeve gebruikt, bijzonder troebel was. AMSTERDAM 13 Mei. De Engelsche Times van zaturdag brengt ons heden de bevestiging van het reeds over Duitschland ontvangen be- rigt nopens de vereffening der Anglo-Grieksche kwestie. Die bevestiging van de Times is geenszins in loffelijke bewoordingen voor het Britsch gouver nement gesteld, en komt hierop neder: Langs den weg van onderhandeling was gee ne afdoening te wachten want het regt aan de zijde van Griekenland en de magt/aan den kant van Engeland zijnde en beide op hun stuk blij vende konden bemiddelaars hier weinig uitrig- ten alle pogingen van den baron Gros misluk ten dan ook tegen de vasllioudenheid van den heer VVijse. Ten laatste besloot de heer Pal merston de zaak meer regtstreeks aan zich zel- ven te trekken en er werden nieuwe instructiën gezonden men zeide dat deze vrijgeviger wa ren maar het bleek weldra, dat juist het te gendeel het geval was. De blokkade werd her vat en de Britsche oorlogschepen bleven de ee nige gemagtigden van den heer Palmerston daartegen was Griekenland niet in staatgemag tigden van gelijke kracht van longen te stellen, en toegeven werd alsnn de eenige overblijvende partij ofschoon dit het goedregt van Grieken land in niets heeft kunnen verkorten. Lord Palmerston schijnt verkregen te hebben wat hij eischte en don Pacifico de schatten te hebben doen toekennenop welke een luim van de for tuin dezen fortuinzoeker aanspraak had gege ven het is zijne lordschap, ten koste van de waardigheid van Groot-Brittanjegelukt, dien man te verrijken en er op te kunnen stoffen Frankrijk, zijnen eenigen bondgenoot, de loef te hebben afgestoken. AMSTERDAM, 14 Mei. Een treurig ver schijnsel hetwelk steeds als een gevolg der groo- te politieke bewegingen beschouwd mag worden vertoont zich thans in Oostenrijks hoofdstad namelijk het buitengemeen groot aantal krank zinnigen. Er gaat geene week voorbij zonder dat onderscheidene personen te Weenen door die vreeselijke kwaal worden aangetast. Het aan tal zieken in het algemeen hospitaal van krank zinnigen in die hoofdstad hetwelk vóór de re volutie afwisselde van 150 tot 250, beloopt thans 980, waarvan de meesten van 20 tot 35 jaren oud zijn; dat is, zich in dien leeftijd be vinden, in welken de hartstogten zich het sterkst openbaren. AMSTERDAM, 15 Mei. Men schrijft uit Scheveningen aan de ’s Gravenkaagsche Nieuws bode: De naaischool van 11. M. de koningin- moedej- is sedert den 30 der verleden maand gesloten. Vóór dat de sluiting aan de meisjes werd bekend gemaakt, was de directricemevr. Maasreeds onderrigt geworden dat het H. M. goedgunstig behaagd heeft te bevelen, dat deze nuttige instelling, waarvan sinds eene lange reeks van jaren een zoo groot aantal behoeftige kinderen gebruik hebben mogen maken voor Hare rekening in stand zal blijven. De blijd schap, die deze mededeeling bij alle standen heeft verwekt, is groot. Een ieder toch beseft welk eene weldaad de school voor deze plaats is. Het zijn niet alleen de ouders, wier kin deren in allerlei vrouwelijke handwerken onder rigt ontvangendie zich in de gunstige beschik- e e ti Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za turdag. Alionnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nummers cent S ■^5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1