NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Xalurdaa den 25 Mei. 1850. No. 42. 5de Jaargang. Gj e- oi re k. 'er BINNENLAND. 1 L het vorige jaar binnen de Ge- L n. e n t E e i n e ii e e ii n ti s 1 e •welke niet gevoegelijk bij onderdeelen verslag konden worden opgenomen. Bit ontstaat door de nabijheid waar meer Pruissisch dan in* nnloop isen waar men meer Deze Courant verscmjnt ellen Woensdag en Za- turdag. Alxninements-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7J. cent Prijs der Advertentie»van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents* en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. 10» 11 11» 12 ’s midd. om 12 Dat de zoodanige PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op, alle mans personen, binnen deze Stad en Jurisdictie woon achtig, welke op den 1 Januarij 1850 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en mitsdien allen die gebo ren zijn in den jare 1825 ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen inschrijven zul lende daartoe namens lleeren Burgemeester en Wethouders ter Stads Secretary worden geva ceerd STATEN-GENERAAL. Uit het verslag der commissie over liet wets ontwerp tot regeling van de zamenstelling en magt der provinciale staten, blijkt, dat hetzel ve in de afdeelingen waar meestal 58 leden tegenwoordig waren, tot geene bedenkingen of beschouwingen van algenieenen aard heeft aan leiding gegeven, althans niet tot zoodanige, welke niet gevoegelijk bij onderdeelen van het Maandag den 27 Mei J850 ’s morg. van 9 tot 10 uur voor die van welke, schoon bevorens in andere Gemeenten ingeschrevensedert de inschrijving van liet vorige jaar binnen de Ge meente Sneek zijn komen wonenzich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in dat Register, loopende over een der jaren 1816 tot en met 1824, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behooren. Wordende wijders bekend gemaakt: Dat een ieder, zonder onderscheid of zij ver- nieenen mogten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren tot deze inschrij ving verpligt is. Dat voor Ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders alhier hun gewoon verblijf hou dende alsmede alle vreemdelingen binnen deze Gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het kelijk overbrengen van den zetel van mogen en de hoofdmiddelen van Dat zijdie in meer hun gewoon verblijf houden van den chef, zijnen onderhoorigen opgedra gen de afslagling gestaakt worden niettegen staande solide ingezetenen van Klaaswaal alle gevorderde borgstelling aanboden. De gemeente was met het lot der wed. II. bewogen terwijl de mindere stand der burgerij die al meer en meer de slaglplaals bi inendrong, hunne onte vredenheid over de handelwijze der commiezen lucht gaf; die lieden bleven bij het toen reeds drie uren dood gelegen hebbend beest en zulks wel hoofdzakelijk daar zij, wetende, dat zij, tot den prijs van 14 tot 18 cents het halve Ne derlandsche pond zich eens konden te goed doen aan een gezond stuk vlecsch zich door het voorgevallene in die verwachting geheel en al teleurgesteld zagen. De houding dier man nen was zoo, dat de wachthebbende ambtena ren de slaglplaals ontruimden en lot de ver dere afslagling toestemming gaven. (JV. Rolt. Cl.) eene wer- hun ver- hun bestaan. dan in ééne Gemeente of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrij- wijk 1, 2 en 3: 4, 5 6; 7, 8 9; 10. ving verpligt zijn binnen die Gemeentealwaar eene Dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend en op den 1 Junij daaraan volgende gesloten worden en dat allen die bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijven volgens art. 9 der wet op de Schutterijen, door het Stedelijk Bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven endoorden Schuttersraad tot eene geldboete worden verwe zen; terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal geblijken dat er tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrij stelling ten hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, welke binnen deze Gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen juisten ouder dom te verzekeren ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hij alzoo niet ko ine te vallen in de straf, bij het aangehaalde art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zoude kunnen voorwendenzal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als te geschie den gebruikelijk is. Sneek den 27 April 1850. Burgemeester en Tf el houders voomoemd S. TKA CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HA GA. Voor het kanlongeregt te Noordwyk is een zonderling proces aanhangig. C. de VV. heelt den pastoor De I’. doen dagvaarden tot terug gave der twee boeken (een Nieuw Testament en een Napelsche Catechismus), door Z. Eerw.aan hem of aan zijne kinderen wederregtelijk ont nomen onder voorgeven dat die boeken voor den katholiek verderfelijk zijn, of tot ƒ15 schadevergoeding. Den 27 dezer zal de zaak ter rolle dienen. {Zondagsb.) Er zijn berigten te ’s Dage ontvangen van II. K. II. mevrouw de prinses Marianne der Ne derlanden, gedagteekend den 12 dezer en ge schreven aan boord van het stoomschip Ze Caire liggende voor Malta. II. K. D. zou zich van daar naar Napels begeven en zoo de terugreis vervolgen de prinses benevens haar gevolg genoten de beste gezondheid. AMSTERDAM. 21 Mei. Men verzekert, dat de minister van binnen landsche zaken het voor nemen heeftom Leyden in de maand Augus tus aanstaande aan te wijzen als de plaats al waar de commissie tot afneming van het jaar- lijksche staats-examen zal bijeenkomen. ROTTERDAM, 22 Mei. Uit Hoogvliet wordt ons berigtdat bij den landbouwer L. de Zeeuw aldaar iets is voorgekomen, dat in de veefok kerij eene zeldzaamheid kan genoemd worden. Genoemde bouwman had in het voorjaar acht paarden met veulens slaan (op ééne boerenhof stede), zeven daarvan hebben tijdig, en één ontijdig geworpen, maar alle acht voorlgebragte veulens waren merries en alle acht bruin van haar. Het ontijdig geworpen veulen was dood. ROTTERDAM. 22 Mei. Particuliere berigten uit Batavia melden dat de gouverneur-gene- raal Rochussen zijn ontslag heeft gevraagd. LEYDEN, 20 Mei. Wij vernemen, dat door den raad dezer stad in eene in de voorgaande week gehoudene vergadering andermaal is afge stemd een voorstel van den hoogen raad ter schikking van de beruchte kwestie van het huis- zittenhuis. ASSEN, 16 Mei. Men schrijft ons uit IIoo- geveen dat jl. woensdag te Dedemsvaart aan gekomen is eeil Hervormd predikant uit Latber- gen graafschap Tekelenburgdie donderdag namiddag en zondag avond aldaar in bet Hoog- duitsch voor eene aanzienlijke schare heeft ge predikt vrijdag en zaturdag morgen heeft hij de arbeiders welke tot zijne gemeente behoo ren in het veld bezocht en deed hij aldaar bij iedere ploeg, in het open veld, een gebed voor hen waarna er een gezang werd gezongen. Hij was bij de godsdienstoefening in de kerk gekleed met een toga en ronde muts, zoo als in zijn, land gebruikelijk is. (Dr. Cl.) C0EV0RDEN, 16 Mei. Te oordeelen naai de hier circulerende muntwordt men in den waan gebragt als behoorde Coevorden niet tot Nederland. Een Nederlandsche gulden te zien is een wonder, van Hanover landsch geld in omloop isen waar men meer op de Nederlandsche dan op de Pruissische geld soort gesteld ishierdoor is het eerste oorzaak van gemeen winstbejag geworden. Er zijn som mige personendie op het tijdstip t wanneer Het wets-ontwerp is over bet algemeen bij de groote meerderheid der leden met goedkeu ring ontvangen. Men merkte met genoegen op dirt het een-goed stelselmatig geheel vormde, en dat het onderwerp met zorg was uitgewerkt en op verre de meeste punten mei helderheid was toegelicht. Het wets-ontwerp op liet regt van enquête is in de afdeelingen over het algemeen goedge keurd. De overgroote meerderheid meende dat de voorgedragen» wet juist daar begon le rege len waar hare werking noodig zou zijn lot uit oefening van het regt. Vele leden wilden ech ter de openbaarmaking der uitkomsten van hel onderzoek in de wet bepaald hebben de ande ren beschouwden dit als belioorende tot het re glement der tweede kamer. De groote meerder heid achtte met de regering eene omschrijving van bet regt van enquête onmogelijk. Een groot aantal leden achtte de voorgeslelde rege ling van het regt van al te judiciëlen aard men moest bereidwilligheid tol het geven van inlichtingen vooronderstellen en uitlokken en de regtsmiddelen op den achtergrond plaatsen. SNEEK 23 Mei. Heden namiddag ongeveer 3 ure, ontlastten zich de. overal met eleclrieke stof bezwangerdewolken boven onze stad in een hevig on weder van aanhoudenden bliksem en donder. Inzonderheid werd men algemeen ge troffen door eenen buitengewoon zwaren don derslag, waardoor het aardrijk schudde, ven sters kletterden en zelfs glasruiten gesprongen zijn. Ongelukken van belangrijken aard door dit on weder in dezen omtrek veroorzaakt, zijn, tot op het oogenblik dat wij dit schrij ven niet ter onzer kennis gekomen. Eergisteren waren wij getuige van een voor val dat melding verdient vooral ten behoeve van moeders en personen, wier roeping het is, •om steeds een wakend oog te houden op kleine kinderen, die aan hare zorg zijn toevertrouwd. Eene moeder, zich in hare woonkamer bevin dende, onder anderen, met haar anderhalfjarig meisje dat reeds vlug kan loopen miste het zelve, en vond hetin eene aan de kamer uit komende loods, in eene aldaar staande tobbe met regenwater liggen, waaruit het kindje schijnbaar levenloos werd opgenomen. De po gingen van een en ander gebuur hadden geluk kiglijk ten gevolge, dat bet kindje weder tee- kens van leven gaf, terwijl het zich na ee nige geneeskundige hulp thans weder gezond en wel bevindt. SNEEK 24 Mei. In ons vorig Dommer deel den wij een berigt uit Numansdorp mede be trekkelijk de gebeurtenissen, die te Klaaswaal zijn voorgevallen ten gevolge van liet doen cener aanhaling, door den commies’ Furnéé. Wij vernemen thans nader, dat deze aanhaling zelve zich volgenderwijze heeft toegedragen: De weduwe II. te Klaaswaal ontving in den voormiddag van den 8 dezer, eenen driejarigen os, welk rund, ten gevolge van eene bekomen beenbreuk, eene ontijdige slagting diende te on dergaan. Zoo als altijd deed zij door haren zoon aangifte ten kantore van den gedelegeer den ontvanger, waarna het beest door den be voegden ambtenaar werd geschat en het accijns biljet, des namiddags te twee ure, gereed ge maakt. Intusschen werd om den beestensnij der te Oud-Beijerland gezonden op wiens komst men tot des avonds zes ure vergeefs wachtte waarop de zoon der weduwe liet dier keelde, en vóór hetzelve nog dood was het accijnsbil- jet ging ligten. Het was op dit oogenblik dat de commies de aanhaling deed. Het beest lag met afgesne den hals liet was niet gedekt door een accijns biljetveel min was dat document, ingevolge de wetgekruisd. De calange was volkomen en het geslagte werd in naam der wet ver beurd verklaard twee andere ambtenaren wer den met de bewaking belastterwijl de chef van de dienst, Furnée, zich, vergezeld van den zoon des huizes, naar het kantoor te Nu- mansdorp (1 uur distantie) begaf, ten einde de vereischte borgstelling tot stand te brengen. In dien tusschentijd moestvolgens den last

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1