EN ADVERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1850. No. 44. Zaturdag den 1 Junij. 5de Jaargang. 5®© o Qg. BINNENLAND. BUITENLAND. de I iw<- j e ff Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco /1.G5, enkele nommers 7£. cent Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents ztgélrëgt, vooriedtre plaatsing. voet lengte en 3 a 4 düim in doorsnede, zijn op die wijze verbrijzeld. Er waren op dat uur vele bezoekers in deit eene toevlugt wekten in de groote zaal van liet pavilloen dat juist zoo door de hoos geteisterd werd. Gelukkiglijk is bij dit on geval niemand gekwetstook de dieren zijn on beschadigd gebleven zoodat men met de scha de aan gebouwen en hokken geleden is vrij gekomen. WEENEN, 23 Mei. Men wil, dat van wege de regering aan den president van het Prote- stanlsche consistorie de uitnoodiging is gerigt om eene naanwkenrige lijst in te zenden van de personen welke na de laatste besluiten ten op- zigte van de kerkelijke aangelegenheden de katholieke geloofsbelijdenis met de Protestantsche hebben verwisseld. WEENEN, 24 Mei. De tijdingen, welke de regering over den staat van het veldgewas uit alle Kroonlanden ontvangt, zijn hoogst gunstig en geven alle uitzigt op eenen gezegende» oogst. Vooral uit liet Banaat luiden de berigten voor- deelig. liet graangewas staat daar zoo goed als sedert vele jaren het geval niet was. BERLIJN, 26 Mei. Uit Hongarije wordt be- rigt, dat in verscheiden streken des lands zich vereenigingen van Israelite!! vormen wier leden zich verbinden, om hun handelsbedrijf te laten varen en zich aan den landbouw te wijden. Te dien einde worden door de vereeniging uitge strekte stukken gronds gekocht of gepacht, die vervolgens aan de onderscheidene leden stuks gewijze worden overgedaan. FRANKFORT, 25 Mei. Particuliere brieven uit Rome maken gewag van een gerucht daar in omloop en volgens hetwelk de pausuit hoofde van oneenigheid in het kabinetniet ongenegen zou wezen naar Napels terug te kee- ren. De benoeming van E. Sue heeft in het Va- ticaan eene groote ontsteltenis te weeg gebragt. De beroemde godgeleerde vroeger opper- hofpredikerdr. Friedrich von Ammon, is eer gisteren te Leipzig in 85jarigen ouderdom over leden. LEIPZIG, 24 Mei. Gisteren werd hier, in de groote zaal van het schuttersbuisde derde Duitsch katholieke kerkvergadering geopend. Reeds eergisteren avond was eene voorbereiden de zitting gehouden. In de op gisteren gehou den eerste openbare zitting waren ongeveer 50 afgevaardigden aanwezig. OSNABRUCK, 23 Mei. Er bestond sedert eenigen tijd vrees voor den aanstaanden oogst van het te veld staande winterkoren. De vrees was gegrond voor het laat uitgezaaide zaad maar ongegrond voor het vroeg uitgezaaide. Over geheel Duitschland, HanoverOldenburg was dit hetzelfde want overal nam men stren ge nachtvorsten waar, die het jeugdige en in 2 en 3 bladen staande koren beletten door te groetje»of zelfs planten deden wegkwijnen thans is dit echter veel veranderd door de heer lijke luchtgesteldheid van zachte, zoele dagen en nachtenvergezeld van daauw en verkwik kende regens. Zigtbaar herstelt zich het laat gezaaide graanen mogt bet ook al bier en daar gedund zijn het overige en het vroeg gezaaide voorspelt eenen heerlijken oogst. Blijft de aanstaande bloeitijd vergezeld van dit heer lijke weder, dan zal het klagen, dat hier en daar, maar meestal op speculatie, reeds aange heven werd, versmoren door den rijkdom, die ons de goudmakende akkers aanbieden. HAMBURG, 25 Mei. In de hertogdommen wijzen vele omstandigheden aan dat belangrij ke gebeurtenissen op handen zijn. De toerus tingen worden aan beide kanten niet grooten ijver voortgezet. De verlofgangers worden van alle kanten teruggeroepen de magazijnen ruim van krijgs-voorraad voorzien. Generaal Wille- scn is te Rendsburg aangekomenen heeft daar eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij de stad en de vesting met heden in staat van beleg worden gesteld. zaken van den 14 dier maand, no. 2, geheim, de Nederlandsche vertegenwoordiging bij het hof van Denemarken en dat van Zweden en Noor wegen in dier voege gewijzigd, dat, in plaats tuin, die van één gezantschap voor die beide hoven bij elk derzelve eene afzonderlijke legatie aanwezig zal zijn. Dienvolgens is jhr. E. M. A. Martini minister-resident bij welgemelde hoven als zoo danig bij opgedacht besluit, van het bof van Zweden en Noorwegen eervol teruggeroepen en jhr. J. C. Gevers, thans minister-resident bij de hoven van Beijeren en Wurtemberg be noemd tot minister-plenipotentiaris te Stock holm, op een tractement van ƒ8000, zijnde wijders bij meerbedoeld besluit bepaald dat jhr. Martini als minister-resident geaccrediteerd blijft bij het hof van Denemarken op een tractement van ƒ8000, in plaats van ƒ10,000, tot hiertoe door hem genoten. De gewestelijke vereeniging Utrecht van het Nederlandsche onderwijzers - genootschap looft ƒ50 uit voor de beste verzameling van 20 a 24 levensschetsen van vaderlandsche mannen en vrouwen die aanspraak hebben op de hulde der nakomelingschapbestemd tot leerboek voor de hoogste klasse eener volksschool (in te zen den vóór of op 1 Nov. 1850). Elk liet zij lid van het Nederl. onderwijzers-genootschap of niet, mag deze prijsvraag beantwoorden. Op den 26 dezer hebben de leden van te Middelburg bestaande vereeniging van boek drukkers- en boekbinders-gezellen onder de zinspreukHarmonie en Vriendschapweder hunne jaarlijksche wandeling door een gedeelte van dit eiland gedaan en in bet schutterfhof te Domburg hunnen broederlijken maaltijd gehou den. Het was daar, dat zij weder, even als in het vorige jaar aangenaam verrast werden door een geschenk van eenige flesscben Bordeaux wijn die hen in naam van den heer burge meester der stad Middelburg waren aangeboden welk edelmoedig geschenk dan ook met luide vreugde werd ontvangen en als bewijs van be langstelling in deze vereeniging, dat zij op Imo gen prijs stellen met eenen dankbaren toast is gedacht; terwijl ook nog andere vereeringen het genoegen dezer feestviering vermeerderden. In gulle en gepaste vrolijkheid onder bet zingen hunner liederen en met de banier der vereeni ging aan het hoofd, is deze wandeling in de beste orde en tot aller genoegen afgeloopen. Hun optogt trok ook nu wederzoo op het land als in de dorpen, maar vooral des avonds bij bet lerugkeeren naar de stad een groot aan tal nieuwsgierigen te zamen waaruit vele stem men zich bij de hunnen voegden toen zij vóór het binnenkomen der NoordpoortTollens volks lied aanhieven, die daarna in een luid hoera! als blijk van deelneming in hunne vreugdeme- des temden. Den 15 dezer werd de nieuw gebouwde Luthersche kerk te Elberfeld zijnde het twee de kerkgebouw dier gemeente aldaar, plegtig ingewijd. De kósten zijn door vrijwillige bij dragen bijeengebragt. Men is voornemens bij de bestaande drie Luthersche predikanten nog eenen vierden te benoemen. Voor ongeveer 150 jaar bestond de Luthersche gemeente te Elber feld uit vier huisgezinnen en thans telt zij meer dan 16,000 zielen. De stad bezit thans voor hare 40,000 inwoners, 5 kerken, als: 1 Gereformeerde, 1 Nederduitsch Gereformeerde, 2 Luthersche en 1 Katholijke; terwijl er boven dien nog eene vrije of afgescheidene gemeente bestaat, die in een groot locaal, geen kerkge bouw hare godsdienst uitoefent. ROTTERDAM29 Mei. Eergisteren namid dag te half 7 uretijdens het alstoen woe dende zware onweder, liet zich te Antwerpen eene hoos neder, wier kracht en omvang men kan afleiden uit het daardoor aangerigte nadeel. Na eenige schade aan het spoorwegstation te hebben aangerigtbereikte zij den Zoologische» tuinen rukte het ijzeren dak van bet pavil loen dat de directeur bewoont. Zij slingerde er stukken van af, die als vederen door de lucht vlogen en die zij in dien worp nog her haaldelijk brak. Ijzeren staven van 15 A 20 AMSTERDAM, 27 Mei. Wij zijn in staat gesteld onzen lezers het volgende uit eenen brief, dd. 13 Mei. geschreven op het eiland Malta van ds. G. H. vau Sendenomtrent de reis van H. K. II. prinses Marianne der Neder landen mede te deelen Op 19 April verlieten wij Damascus, die overoude en nog bloeijendc stad van Syrië. Wij volgden toen na eene poos over het gebergte te zijn getrokken de vallei van de Barada (de schoonste die ik ooit gezien heb) tot aan de bronnen van de Tidschi zijnde de eerste rivier de Amana de laatste de Parpar van het Oude Testament. Aan de wellen van deze, die bijna de prachtigste rivierbronnen zijn, sloegen wij onze tenten op. Op 20 April vervolgden wij onze reis en vertoefden nabij brug Jisr-Romane onder onze linnen woningen. Ons doel was Baalbek dat wij dan ook den 22 bereikten. De overblijfselen van oude grootheid en heer lijkheid die zich in den tempelbouw ten toon spreiden, zijn welligt nergens zoo als daar. Men staat als verplet op het eerste gezigt van zulke verbroken majesteit; nader alles opnemende en in de bijzonderheden nagaande vindt men een onmetelijken rijkdom en oneindige verscheiden heid. Ik heb mij dan ook den ganschen dag (den 22) te midden dier grootsche ruinen op gehouden en, zoo mij niet alles bedriegt, den zaïnenstel van het geheel zoo als het was voor de verwoestinggevonden. Den 23 verlieten wij Baalbek de zeer liefelijke vallei van Cele- Syrië doorwadendevervorderden wij de reis tot op den afstand van eenen dag van Beyruth alwaar wij ook den 25na eene zeer moeije lijke bergreis arriveerden. Het was ook daar het plan veel eer aan de vorstin te bewijzen. H. K. H. echter had voor alles bedankt toch daal’ wij er niet zeker van warendat men H. K. H. verschoonen zoude van al die lastige en kostbare attenties, verrasten wij de stad en sloegen onze tenten op nabij de kustzonder dat iemand wist wie wij waren. Doch uit de tenten verdreven ons des nachts de wind en de regen, en zoo moesten wij wel een aangeboden verblijf in een hotel ons laten welgevallen al waar wij tot 5 Mei vertoefd hebben. Een niet onbelangrijk uitstapje werd inmiddels nog naar den Libanon gedaan, waarbij wij den vorst van den Libanon een bezoek bragten en des nachts in het paleis van den patriarch der Maroniten vertoefden. Den 5 Mei verlieten wij Beyruth met de Fransche stoomboot; den 7 bleven wij liggen voor Alexandrië; den 12 stapten wij te Malta aan wal. Hier houden wij vijf dagen quarantaine vertrekken den 22 e. k. naar Na pels van daar naar Rome. Het verblijf in bei de steden zal van slechts korten duur zijn. Wij gaan dan naar de villa der prinses; ofH. K. II. aldaar dan nog eenigen tijd z;J vertoeven is nog onzeker; ik keer echter in de volgende maand naar Zwolle terug of ik dan de reis doe over Genua, Marseille, Parijs en Antwerpen of over de Alpen is nog onzeker.” Het koninklijk Nederlandsch instituut heeft op nieuw den gouden gedenkpenning (volgens het legaat van den heer Hoeufft) uitgeloofd voor het best gekeurde Latijnsclie dichtstuk niet be neden de 500 regelen. Het noodigt al de be oefenaars der Latijnsclie poëzy en letteren uit om deel te nemen aan den dichtkundige» wed strijd en wenscht de stukken voor 1 Januari) 1851, bij den algemeenen secretaris van het in stituut, ingeleverd te zien. AMSTERDAM, 28 Mei. Den 27 werd, in de Groote Kerk der Nederduilsche Hervormde gemeentete Rotterdamde van Leeuwarden derwaarts beroepen lecraar dier gemeente, de wel-eerw, heer J. F. Blaauw door zijnen ambt genoot den wel-eerw. lieer II. J. R. G. Thee- sing, plegtig in de dienst bevestigd, en sprak des avonds zijne intreerede uit. De bevestiger had tot tekst gekozen II Cor. 3vers 5 en 6 dc bevestigde Efez. 2 vers 2022. AMSTERDAM, 29 Mei. Z. M. heeft, op voordragt van den minister van buitenlaudsche

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1