NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RlAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 45. Woensdag den 5 Junij. rtf' binnenland. 1- i- eS den boeg 1- Q 1 i: 2 T 3 3 BUITENLAND. 3 I f ne de P n ER, kte soo /an zij ten ich ga- T*« er- ilt n )in )0- er- we en tij 1)1 at et n e- >o- ;e- le- o- e. 311 el S- j- ij Prijs der AdvertentiënVan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, vooricdërfc plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele Hommers 7'. cent goederen te laten passe- het gebruikelijke onder aan wal maar nu deed zich eene nieuwe moeijelijkheid op: hij wilde inwgeen hotel zijnen intrek nemen, ten zij men het geheel en al in gebruik aan hem afstond; hier, gelijk overal, bekroop hem de vrees voor ongewijde handendoch vermits geen enkel hotel te Southampton onbezet was stond de Oriental and Peninsular Steam Navigation Company hem het huis en de bureaux van ha ren agent af. Dit was-het eenige middel, om de gemoedsbezwaren van den Bramin uit den weg te ruimen. thesaurie zond hun per telegraaf bevelom den gezant met gevolg en ren zonder hem aan zoek te onderwerpen. De ambassadeur kwam nieuwe WEENEN27 Mei. De aartsbisschop van Lemberg heeft zijne geestelijken aangeschreven, zich niet als leeken te kleeden. Velen wer pen - zegt hij als of zij zich over hunne kerkelijke kleederdragt schaamdenbet lange kleed af en nemen een korter, dat niet eens tot aan de knieën reikt anderen om zich naar den tijdgeest te schikken, en door hunne klee- deren te toonen dat zij Belial’s dienaren zijn en (J!ods geest missen, trekken de Czamara aan welke hen in het oog van elk verstandig mensch belagchelijk maakt, en hen door de regering van democratische gevoelens doet verdenken; terwijl zij tevens, op de wijze der boeren lan- SNEEK4 Junij. Bij de hardzeil- en roei partij van de Neder landsche Zeil- en Roeiver- eeniginy te Amsterdam gehouden aldaar den Isten dezer maand, heeft van- de jagten eir boei- jers, tot den zevenden wedstrijd beboerende, het jagt van S. J. van Niel alhier wonende den eersten prijs, eenen zilveren inktkoker, en de boot van II. Zandslra mede alhier woon achtig, den tweeden prijs, ƒ25-» behaald ter wijl van de schepen der 8ste wedstrijd de boot van G. Houwink alhier, eene vlag heeft gewonnen. Bij op heden gewezene vonnissen, zijn de personen van V. d. 1’. veehouder teGoëngaen consorten ontheven van de door het openbaar ministerie bij het kantongeregt alhier ingebrag- te beschuldiging, ter zake de hen ten laste ge legde overtreding van de bekende reglementen der staten van Friesland, betrekkelijk de be smettel ijke longziekte onder het rundvee, en zijn de beklaagden dien ten gevolge van alle regtsvervolging ontslagen, op grond, dat hun ne erkende weigering noch wanbedrijf, noch overtreding opleverde, alles met veroordeeling van den staat in de kosten. Deze regterlijke uitspraken zijn ongetwijfeld voor de veehouders in dit gewest niet van be lang ontbloot, om dat door het onstrafbaar stel len van de onderwerpelijke weigering, bij niet invulling der biljetten van aangifte, voortaan aan de bij voormelde reglementen aangewezene helling geen wettelijke grondslag zal kunnen worden gelegd. De handelmaatschappij heeft weder dertig schepen bevracht, als: voor Amsterdam 14, voor Rotterdam 11, voor Dordrecht 1, voor Middelburg 3 voor Schiedam 1. ’sGRAVENHAGE, 1 Junij. lieden is alhier vergaderd geweest het collegie der ridderschap voor de provincie Zuid-IIolland. Men scheen te verwachtendat die vergadering openbaar zou zijn tengevolge van de meerde openbaar heidwelke het uitvloeisel is van de nieuwe orde van zaken. De vergadering, die dan ook werkelijk met geopende deuren aanving, werd echter spoedig weder met gesloten deuren ge houden daar de voorzitter, de minister van staat, baron Van Zuilen van Nijevelt daartoe den last gaf, er bijvoegende, dat, hoe de mi nister van binnenlandsche zaken daarover ook mogt denkenhij als voorzitter eene vergade ring met gesloten deuren beval. De aanvanke lijk opgekomene burgerij verliet dan ook onmid- dclijk deze laatste vergadering van den adel. AMSTERDAM, 1 Junij. Z. M. heeft goed gevonden ter zamenslelling van de commissie tot afneming van het examen aan hen die ver langen te Worden toegelaten ter inschrijving op de rolle der studenten aan eene hoogeschool of aan het athenaeum te Amsterdam of te Deven ter, voor het tegenwoordige jaar te benoemen: tot commissaris des koningslid en voorzitter der gemelde commissie, den heer mr. A. W. Engelen lid van de tweede kamer der staten- generaal tot verdere leden der commissie de heerenG. A. Schneitherrector van liet gym nasium te Rotterdam; A. Ekker, rector van de Latijnsche scholen te Utrecht; C. R. Hermans, rector van het gymnasium l W. G. Pluijgers prorector te ’s llertogenbpsch van het gymnasium te Leijden J. de Vlaam leeraar in de wiskun de aan het gymnasium te Leijden A. P. Fran cois leeraar in de wiskunde aan het gymnasi um te Rotterdam. Het examen zal in den loop der maand Au gustus te Leijden worden gehouden. De belang stellenden worden opgeroepen om zich vóór uit. Junij, bij gefrankeerde brieven, aan te melden bij den voorzitter der commissie den heer A. W. Engelen te ’s Hage met naauw- keurige opgave van hunnen naam woonplaats en ouderdom. ROTTERDAM, 31 Mei. Den 30 dezer, des morgens te 5 ure, heeft, naar men ons meldt, de Havresclie stoomboot Rotterdam in zee een schoener overzeildaan boord van den schoe ner waren 7 man benevens eene vrouw drié "I— ge kleederen dragen en in plaats van geeste lijke halskragen boordjes aandoen volgens de laatste modeen petten op hebben die men kasket noemt, met pijpen rondloopen en zich niet schamen tabak te rooken ofschoon zij hierdoor hunne gezondheid ja zelfs bun le ven in gevaar brengen. Het dekanaat moet op deze komedianten streng toezigt houden en hen onverwijld die kleederen haren boordjes en petten doen afleggenen zoo zij niet gehoor zamen hen dadelijk afzetten. BERLIJN, 31 Mei. Het jneest zorgvuldig on derzoek heeft tot dusverre niets opgeleverd waaruit van eenigen zamenliang zou blijken tus- sclien den moordaanslag van Sefeloge en staat kundige bewegingen. Dit gevoelen moet zelfs in den ministerraad meer en meer ingang vinden. FRANKFORT, 29 Mei. De synode der Duitsch- katholieke gemeenten, welke in Leipzig niet voortgezet mogt worden heeft te Köthen baar einde gevonden. Daar zouden den 24 dezer de afgebrokene beraadslagingen vervolgd worden toen de vergadering in het begin der zitting op het onverwachts de tijding bekwam dat de Pruissische regering de voortzetting der beraad slagingen had verboden. HAMBURG, 29 Mei. Men verzekert, dat de regXstreeksche onderhandelingen tusschen de Her togdommen en Denemarken zijn afgebroken j doordien laatstgenoemde mogendheid eischt, dat men eerst tot vermindering van het leger in de Hertogdommen zal overgaan zonder dat van de Deensche zijde hetzelfde zal geschieden. Het gevolg hiervan is, dat men zich van weerszij den al meer toerust en eerstdaags schijnt te zul len slaags geraken. LONDEN, 29 Mei. Jl. vrijdag zijn hier proe ven genomen met eenen luchtbol van nieuwe con structie, uitgevonden door den heer Bell. Daar bij is het problems van het besturen der lucht bollen opgelost. Hij wist dien met de meeste naauwkeurigheid in alle rigtingen te bewegen. De bol was 50 voet hoog en 22 voet in door snede en .hield 15,000 kubieke voeten gaz in. De lieer Bell liet zich des avonds neder in het dorpje Saver in Essex. De Times deelt het volgende mede over den buitengewonen gezant uit Nepaul die te Southampton dézer dagen aangekomen is: Jung Bahadoer Koenoer Renagie is een 35ja- rig man van eene vrij gunstige gestalte. Hij is eerste minister en opperbevelhebber des le gers van den koning van Nepaul. Zijne Ooster- sclie kleederdragt gaat in pracht alles te boven wat men van dien aard tot nog toe gezien heeft. Men schat het goud en de edelgesteenten waar mede zijn costuum als overladen is, op 150,000 p. st. (ƒ1,800,000). Hij heeft in last, aan ko ningin Victoria geschenken te overhandigen ter waarde van ruim 200,000 p. st. (ƒ2,400,000) bestaande in sieraden, edelgesteenten, fijne lijn waden enz. De eischen der tolbeambten te Southampton hadden de ambassade bijna geheel doen mislukken; zij waren op het punt de goe deren van den gezant te gaan onderzoeken deze protesteerde daar krachtig tegen want hij beschouwde het als eene krenking zijner waardig heid. Volgens zijne godsdienstige belijdenis is de aanraking van vreemde handen een smet. IIij wilde liever terugkeeren dan zich aan het onderzoek onderwerpen. De tolbeambten vroe gen daarop nieuwe instructiën te Londen en de kinderen en een hond ten gevolge van den schok is de schoener bijna onmiddellijk gezon ken een ligt matroos sprong over boord de hond is hem gevolgd matroos en hond zijn aan boord van de Rotterdam opgenomen de ove’ rige personen zijn verongelukt. De stoomboot heeft ook aanzienlijke schade aan den boeg en aan de schepraderen bekomen. MIDDELBURG, 29 Mei. Den 3 Junij zal voor het hof van Zeeland, in liooger beroep, worden behandeld de zaak van Michiel de Houdt door de regtb'ank te Zierikzee, bij vonnis van 26 April jl. veroordeeld tot eene correctione le gevangenzetting van twee maanden ter zake van een in December II. in de Zierikzeesche Nieuwsbode geplaatst artikel tegen den lieer A. van Weel burgemeester van Ooltgenplaat en den Bommel. De appellant zal daarbij zelf zij ne zaak bepleiten. ’s HERT0GENB0SCH 31 Mei. Gisteren vier de Maria Catharina van Deventer, geb. Nelis- sen haren honderdsten verjaardag in het oude mannen- en vrouwengesticht alhier, waarin zij reeds meer dan 30 jaren heeft doorgebragt. Is het reeds eene zeldzaamheid zoo iemand den ouderdom van 100 jaren bereiktnog zeld zamer is hetdat eene zoo buitengewoon hoog bejaarde vrouw nog zoo ruimschoots in het be zit is van hare geest- en ligchaamsvermogens gelijk hier het geval is; want hoort men de vrouw spreken, ja ziet men haar nog dagelijks ter kerke gaan en zelfs nog dagelijks eene wan deling doen, onverschillig de weersgesteldheid, dan staat men verwonderd en zoude men baar geen 70jarigen ouderdom toeschrijven. Wij bren gen bij deze onze hulde aan liet bestuur van bovengenoemd gesticht, want voorzeker brengt de goede zorg, waarmede de aan dit gesticht toevertrouwde personen verzorgd worden niet weinig toe aan den algemeenen welstand welke wij in dit gesticht zien heersclien. De oudjes hebben dan ook gisteren den ge- heelen dag feest gevierd en zijn door de be stuurders op een heerlijk diner en'souper ont haald geworden. Ter opluistering van liet feest bragt de har monie St. Cecilia, des avonds te 9 ure, der lOOjarige vrouw eene luisterrijke serenade; te vens was de groote zaal van het gebouw prach tig geïllumineerd, en heeft de festiviteit tot laat in den avond voortgeduurd. MAASTRICHT, 28 Mei. Den 20 dezer had onder de gemeente Nieuwslad, in eene herberg aan den grooten weg van Maastrichtop Sittard eene verregaande mishandeling plaats op den persoon van den rijks-commies Thijssen die door zekeren II. en zekeren L. beide te Sus teren woonachtig aangegrepen op den grond gerukt, en zoodanig op den buik getrapt is ge worden dal hij heden ochtend ten gevolge der ontvangene kwetsuren is overleden zon der vooraf van uit gezegde herberg naar zijne standplaats te hebben kunnen worden overge- bragt. De schuldigen aan dat misdrijf schijnen terstond na het plegen daarvan de overtuiging te hebben gehad dat hun kwaadaardig oogmerk ten volle bereikt zou worden, want zij zijn on middellijk na bet bedrijven hunner misdaad ont- vlugt hetgeen door de nabijheid der grenzen van Pruissen en Belgienaar meer dan ééne zijde spoedig geschieden kon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1