EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR OE STU) EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1850. No. 46. Saturday den 8 Junij. 5de Jaargang. ouderdom van 6 BINNENLAND. gis- BUITENLAND. dezer dagen op de verschrikkelijkste r 9^ te, fe- te Prijs der Advertentie»: van één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zcgdregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag- en Za terdag. Abonncrnents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7J. cent men in minister scheiden Fransche is en ste van het afdammen droogmaken en van bijna 7000 ellen der Compagnonsvaart het leggen eener aardebaan van Heerenveen de Knrjpe en Langezwaag, lang ruim 7000 van het graven eener vaart daar langs het uitdiepen eener andere vaart, van het van twee schutsluizen eene wipbrug Al deze werkzaamheden zijn voor dat en de arbeidende klasse aldaar van veel belang. FRANKFORT. 31 Mei. Als een staaltje van den geest, die thans ten platten lande heerscht mag dienen dat te Ilmstadt de zeer conserva- tiefgezinde pastoor door leden zijner eigene ge meente dezer dagen op de verschrikkelijkste wijze is mishandeld geworden zij wilden bent zelfs in een zak naaijen en in de Nidda ver drinken, hetgeen echter nog gelukkig werd ver hinderd. Op last der regering zijn troepen der waarts gezonden waarvan deze woedende de mocraten van 10 tot 20 man op executie moe ten huisvesten en voeden. In eene andere ge meente werd de behuizing van den burgemees ter bijna geheel verwoestomdat deze de boe ren verhinderen wilde het wild in de bosschen neer te schieten. Indien onverhoopt de bewe ging van 1848 zich ten eenigen tijde in Duitsch- land mogt hernieuwen dan kan men niet dan met schrik denken aan de tooneelendie aldaar alsdan zullen plaats hebben. FRANKFORT, 1 Junij. Veel sensatie ver wekken hier de oorlogszuchtige toebereidselen van Pruissen daar men met zekerheid verneemt dat bevel gegeven is, om de vestingen Erfurt, Maagdenburg Wittenberg en meer- anderevoor- tegenwoordigheid van den Franschen van openbare werken en van onder en Belgische ingenieurs; zij over de geheele lengte volkomen geslaagd zelfs heeft men niet meer dan een twinlig- van de kracht van het werktuig behoeven te gebruiken; zij is nog evenzeer gelukt, toen men de draden zoodanig heeft iugerigt van den afstand daardoor driedubbel, of van 180 mijlen te maken. Met het werktuig hetwelk men ge woonlijk op de linie gebruikt zijn de proef nemingen op verre na zoo voldoende niet ge weest, en herhaaldelijk zijn er eenige minuten noodig geweestom het berigt van Parijs naar Valenciennes over te brengen. De Staats-Courant deelt mede, dat dooi den wel-eerw. heer dr. Gutzlaff aan dr. J. Hoff man Japansch translaten!- te Leyden is afge geven een afschrift van een Chiueesch edict, betreffende de zaak der Christelijke zending in China. Dit edict is in de maand October 1848 uitgevaardigd door het stedelijk bestuur der stad Sjaóhing-foè eene stad van den eersten rang in de provincie Tsjé Kiang op 36 gr. 6 min. Noorderbreedte en 118 gr. 12 min. 3 1 sec. leng te ten oosten van Parijs. De heer Hoffman heeft eene vertaling van dat edict hij het ministerie van koloniën ingezonden, waarin voorkomtdat in de stad Sjao-foè een man uit de kleine plaats Sjang-jiuhien begonnen is, het ware beginsel van het woord des heils te verkondigen en een huis heeft ingerigt, tot de plaats zijner monde linge verspreiding, doch dat eenige ingezetenen zoo dom zijn geweestom gedurig bij die plaats een groot geschreeuw en geraas te verwekken. De prefect van Sjao-hing-foé heeft, ten ein de dit tegen te gaan een besluit genomen van den volgenden inhoud: De leer van den Heer des Hemels’' (dat is de Christelijke religie) is het die bij uitslui ting door alle buitenlanders in ecre wordt ge houden. Zij behoort in haren oorsprong tot de ware leer, en is geenszins valsche verleiding of dwaalleer. Zij is gelijk te stellen met onze oude klassieke boeken. De gouverneur-generaal der beide provin ciën Kwang-tong en Kwang-si president van het geregtshof, heeft, op zijn berigt aan den keizer, verlof ontvangen, dat er vergunning verleend wordt, om voortaan in elke provincie op die plaatsen welke voor den (buitenland- schen) handel open staan die leer te versprei den. Dat het volk dit op voornoemde plaats niet verhindere. Uit een naauwkeurig onderzoek dezer leer blijkt, dat er niets in is, wat niet de menschen aanspoort, om het goede te doen. Stellig mis leidt zij ’s menschen harte niet! Hoe kan nu het onverstandig gemeen onder eenig voor wendsel botsing veroorzaken en de rust ver storen dit is immers de onbeschoftheid ten top gedreven. «Behalve bet bevel, dat wij geven, om met gestrengheid het groot geschreeuw te keer te gaan vaardigen wij daarmede in overeenstem ming handelende, deze afkondiging uit: Het is bevolen en de lieden ter dezer ste de allen zonder uitzondering, moeten het wel verstaan en begrijpen. «Het is uw verschuldigde pligt, dat een ie der zich aan zijne hantering boude, en zich niet onderwindestoornis te veroorzaken ter plaatsewaar gepreekt wordt. Ook de leeraars zullen (van hunne zijde) in rust en vrede de wetten moeten houden en er naar streven dat er geene stoornis ontsta. Mogt echter iemand baldadig zich hiertegen verzetten zoo is aan den gegradueerden mees ter voornoemd alsmede aan de leeraars ver gunning verleend om zich tot de Mandarijnen te wenden ten einde men de overt reders val era streng, zonder toegevendheidbestraf - Elk een is'gehouden zonder tegenspraak gehoorzamenen zich niet te verzetten te gen dit speciaal edict. Gehoorzaamt." AMSTERDAM, 5 Junij. Z. K. II. prins Mau-I De proef is geno- rits is gisteren, 4 Junij, des avonds te,5^-Ure, I overleden in den jeugdigen jaren en ruim 8 maanden. De zorgvolste en Irefderijkste oppassing van teederminnende ouders, noch gepaste aanwen ding van alle middelen, die de geneeskunde kan aanbieden hebben des prinsen leven kun nen bewaren na een ziekbed van ruim drie weken was zijne korte aardsche loopbaan teren avond gesloten. Men schrijft ons uit ’s Hage dat het stof felijk overschot van wijlen prins Maurits reeds aanstaanden maandag des morgens te zeven ure, naar den koninklijken grafkelder te Delft zal vervoerd worden. De rouw zegt men - zal voor zes weken worden aangenomen. Men verzekert, dat er in eene dezer da gen te Leyden gehouden vergadering besloten is, om, ingeval van onverhoopt overlijden van den jeugdigen prins, dat zich thans heeft ver wezenlijkt, den optogt en de feesten der hee- ren studenten uit te stellen tot de maand Sep tember. De wedstrijd der koninklijke Nederlandsehe Yacht-club, die zaturdag e. k. te Rotterdam zou worden gehouden is door het overlijden van Z. K. II. prins Maurits uilgesteld. UTRECHT, 4 Junij. Het Nederlandsehe co mité van Spaansche fondsenhouders heeft aan de Spaansche regering een protest gezonden te gen de voorstellen van schuldregeling, van de zijde dier regering in den laatsten tijd gedaan, De voorzitter van het Spaansche ministerie heeft daarop bet comité uitgenoodigd zich te Madrid te doen vertegenwoordigen met verklaring dat de regering genegen is, om ten behoeve barer schil Ideischers zooveel mogelijk te doen, maar geene beloften wil geven die zij niet ze ker is te zullen kunnen nakomen. LEEUWARDEN, 31 Mei. Na jaren lange beraadslagingen, zal eindelijk in deze provincie en wel in het westelijk gedeelte van Üpsterland een nieuwe groote Veenpolder, uitmakende het 6de en 7de Veendistrictworden aangelegd. Dit is des te belangrijke!-, omdat dit in ver band staat met andere groote werken waarbij een nieuwe en veel kortere weg tusschen de volkrijke vlekken Ueerenveen en Gorredijk zal worden aangelegd. Tot dit einde zal op 13 Junij te Ueerenveen de aanbesteding plaats heb ben van het afdammen droogmaken en opgra ven van over ellen van bouwen enz. oord SNEEK7 Junij. Uit Arnhem wordt ge meld, dat de staat der veldgewassen in die stre ken niets te wensclien overlaat. Ook uit Twenthe wordt geschreven dat het sedert een paar weken ingevallen warm weder aldaar allerwege eenen gunsligen invloed op het te veld staande gewas uitoefent, en dat er voor- uitzigt is op eenen overvloedige!! oogst van alle lioofdvoortbrengselen van den Twentschen land bouw. Bij dit berigt doen wij opmerken ‘den bijzon der gunsligen toestand van het grasgewas op de ons omringende weidlanden daar men reeds begonnen is dezelve te maaijen terwijl zij een overvloedig en krachtig voedsel voor het gra zend vee opleveren hetwelk onder anderen blijkt uit de buitengewone hoeveelheid boter, ruim 1800 vierde tonnen die dingsdag jl. aan de stads waag alhier zijn gewogen. Dit over vloedig gemaak vergoedt den landman eeniger- mate den vrij lagen prijs der boter. De Groninger boogescliool heeft honoris causa benoemd: tot doctores jur. rom. et bod., de heerenJ. A. Nijhoff, provinciale archiva- rius van Gelderland te Arnhem J. Heems kerk Bzn. lid van de tweede kamer der sta- ten-generaalte Amsterdam. Tot doctor chi rurg. den heer W. Verschuil-, med. doet., te Groningen. Tot maihes. mag., philos. natur. doctores de heeren G. Acker Stratingh med. doctor, te Groningen; F. A. VV. Miquel med. doet, en hoogleeraar in de Botanie aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam M. Dassen med. doctor, te HoogeveenII. van Blanken, lector in de wis- en natuurkunde te Zwolle. Tot doctores theolog.de heeren II. F. T. Fockenspredikant te Twijzel en KootenP. Boeles predikant te Noorddijk A. Rutgers van der Loei', predikant te Leyden. Tot philos. theor. mag., litt. hum. doctores, de heeren: A. Rutgerstheol. doet.hoogleeraar in de Oostersche letterkunde te Leyden A. de Ja ger, scliool-onderwijzer enz. te Rotterdam. Het hof van Groningen heeft uitspraak ge daan in de zaak van J. F. Dallinga, boerenar beider, beschuldigd van zijne vrouw en zijn kind te hebben vermoord. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan manslag en veroordeeld tot de straf van liet zwaaijen des zwaards over het hoofd twintigjarige tuchthuisstraf, boete enz. liet Handelsblad meldt, dat aan den ko- ning, door den ingenieur W. C. Bradeeen nieuw plan is aangeboden van eene communica tie van de hoofdstad met den overkant van het IJen wel door middel van eenen ijzeren tun nel of tubulaire onderaardsche kokerbrug van 600 ellen lengte, welke door eene naamlooze maatschappij zoude daargesteld worden. Z. M. heeft dit plan met belangstelling en met de meeste aandacht beschouwd en zijne tevreden heid er over aan den dag gelegd. Naar wij verder vernemen zal men beproe ven de daartoe benoodigde som van ƒ800,000 hier te lande bijeen te brengen. Men leest in de Amst. Courant Het gebruik maken van de eleclricileit tot het overmaken van berigtenwordt dagelijks menig vuldige!-. In de volgende maand zal er, door middel van de onderzeesche telegraaf, tusschen Londen en Parijs eene gemeenschap zijn daarge- sleld die in snelheid met de gedachte zal wed ijveren. Te Bordeaux wordt eene electrieke te legraaf in gereedheid gebragt, die het in de rivier binnenkomen der schepen zal vermelden. Bij nog .stouter geesten is het denkbeeld reeds gerezen om de beide werelddeelen door eene elcctrische draad aan elkander te verbinden. Intusschen wordt in Frankrijk door den heer Ilenley een nieuw electro-telegrafisch stelsel ingevoerd, dat het dubbel voordeel in zich ver- cenigt van zonder batterijen te werken en van minder kostbaar te zijn dan bet werken met de kolom van Volta. Tot het nemen van eene proe ve is eene der langste telegrafische liniën, die van Parijs naar Valenciennes, zijnde eene leng te van 60 mijlen gekozen. p'r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1