NIEUWS- EN ADVEIITENT1E-BLA0 VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 5de Jaargang. JVoensdag den 12 Juni]. 1850. No. 47. BINNENLAND. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zrgelregt, voor iedere plaatsing. SNEEK, 11 Junij. Zondag jl.des voorde- ure zijn drie alhier wo- t den arbeidersstand behoorende het Sneeker meerwaarheen zij omgesla- een huil een ruim 20jarig jongeling verdronk en grenzen der provinciën heeft ontzien. Welk ge voelen men ook zij toegedaan; de minister, wiens eigene denkbeelden spreker omtrent deze aange legenheden deelt, zal altijd ongelijk hebben. Wa re toch de maatregel consequent doorgezet, nie mand zou zich hebben te beklagen, en men zou zoo veel te spoediger eene ware rijksvertegen- woordiging hebben gehad. Spreker zelf, die zijn gevoelen over het behoud van provinciën en over provincialismus min of meer publiek heeft ge maakt, wenscht hier den geest van provincialis mus geweerd te hebben, en het heeft hem zeer verwonderdhier door eenige leden de vrees te hebben hooren uiten, dat de provinciale geest ge heel zou worden vernietigd en dat er eene ver gadering van 68 mannenuit alle oorden des lands zou kunnen worden bijeengeroepen, waarin gee- ne minderheden zouden worden vertegenwoordigd waarin geene ondergeschikte belangen zouden wor den voorgestaan. Hij integendeel acht den inge- slagenen weg der groote districten bijzonder ge schikt, om mannen te verkrijgen, die het geheel en zijne deelen kunnen overziendieals het een waterschap betreft, niet van eenen polder drop men en die voor locale belangen geen groot be ginsel prijs geven. Een enkel woord echter want spreker be loofde niet uit te weiden en hij wil dat woord gestand doen een enkel woord wil hij spre ken over de indeeling van Friesland, en zulks opdat er een protest te meer zij tegen die in deeling, zoo het tot eene herziening komt. Reeds heeft de spreker uit de hoofdstad (Van Hall) naar waarheid het gebrekkige daarvan aangetoond. Men had toch aan Friesland, in het eigen stelsel der voordragt, twee groote districten moeten toewij zen en bij de 67,000 zielen, die er overbleven, het onbrekende moeten aanvullen uit Overijssel. Thans, nu men op twee gedachten gehinkt, en daardoor juist den geest van provincialismus heeft opgewekt, is men tot het resultaat gekomen, dat Friesland 5 leden en Overijssel, met 35,000 zie len minder, 6 leden voor de volksvertegenwoor diging zal kiezen. Ook de toepassing van den census zou spreker bijna bespottelijk kunnen noe men; zij schijnt er bijna op ingerigt, om, wan neer zich, gelijk spreker vurig hoopt, bij de na tie wezenlijke belangstelling in het kieswerk open baart, algemeene ontevredenheid gaande te ma ken. Men vindt tochdie toepassing nagaande het vote universel naast het Fransche stelsel van 18-47men vindt er soms de zeer inconsequente subjectiviteit van de gedeputeerden in. Spreker wil wel bekennen, dat hij aanvankelijk, door de geleverde opgaven verleid, reden meende te vin den, deels om zich te verheugen, deels om zich te bedroeven. Verheugd heeft hij zich b. v. over de politieke ontwikkeling in sommige streken van N. Brabant en Overijssel; vooral in het laatste gewest verbazend toegenomen, sedert hij de eer had daar inwoner te zijn. Er zijn daar wel, ge lijk men weet, Pindarussen en Epaminondassen zoo niet in het lierdicht en in het velddan toch in de staathuishoudkunde en in de financiënmaar in het oord der oude Tubanten dacht spreker toch ook wel eens, toen hij er woonde, aan het land, waar alleen Oedipus het raadsel van den Sphynx kon oplossen. Welnu, in die provincie, vindt men, b. v. te Zwartsluis met ruim 3300 zielen, op 13 personen een kiezer. Het patent- regt geeft daar aan 156 personen politieke ont wikkeling als daar nu vooral veel tappers onder zijndie bij de berekening van het patentregt zijn gebaat dan zou men wel een genootschap te gen het afschaffingsgenootschap mogen oprigten. Maar aan den anderen kant vindt spreker ook reden, om zich te bedroeven. Hij dacht toch, dat men in Friesland hooger stond; maar het tegendeel schijnt te blijken, o. a. uit Sneek met ongeveer 8000 zielen. Men heeft die plaats on langs klein en onbeduidend -genoemddoch welke maatstaf is daarbij gebezigd de maatstaf van Lon den of die van Heusden? Spreker wil het niet beslissen; maar om de kamer een denkbeeld te geven van hetgeen de spreker, dien hij hier op middags ongeveer elf nende en tot c personen op het Sneeker meer waren te visschen met eene zeilboot gen met het ongelukkig gevolg dat ner de beide anderen ter naauwernood gered zijn geworden. Bij de beraadslagingen in de tweede kamer der staten-generaal over het ontwerp der kieswet op den 7dezer, heeft, onder meer andere spre kers de heer Costerus volgenderwijze gesproken Hij zal met een enkel woord zijne uit te bren gen stem motiveren; hij zal in geene uitweidin gen tredengelijk aanvankelijk zijn voornemen was ja hij zou geheel van het woord hebben afgezien ware het niet, dat hij er een bijzonder doel aan verbond en zoo hij niet gevoelde, dat hij niet ten volle met onderscheidene sprekers sympathi seerde. Hij zal vóór de wet stemmen, wel niet met die geestdrift als de laatste spreker of als de spreker uit Zeeland (Bachiene), maar toch met kalmte. Niet met geestdriftomdat hijhet zij in waarheid gezegd, zoo weinig geestdrift bij de natie ontdekt, maar toch met kalmte bij de overwegingdat de natie het gewigt niet genoeg beseft van het groot geschenk, dat ze, bij eene gepaste aanwending en goede toepassing, in deze wet ontvangt. Niet met geestdrift, om de bedui dende gebreken, die het ontwerp ontsieren; maar toch met kalmte, omdat hij zich vleit, dat de natie die gebreken zal bedekken, en omdat eene volgende herziening verbetering zal kunnen aan brengen. Niet met geestdrift, omdat de toepas sing van het stelsel, thans voorgedragen, in zich zelve der beschaafde menschheid ten hoogste waar dig, evenwel allen zedelijken en redelijken grond slag mist; maar toch met kalmte, omdat hij geen beter weet te vindenen omdat zijdie ons spot tend idealen voorwerpende ondervinding van an dere stelsels tegen zich hebbenof zelven tot ide alen hunne toevlugt moeten nemen. Niemand kan meer dan hij opregt voorstander zijn van de regtstreeksche verkiezingen; maar wat zijne vreug de eenigermate tempert, is, dat hij wel ten vol le gelooft aan de regtstreeksche verkiezingenmaar niet aan de kiezers. Evenwel betreurt hij het, dat er zulke belangrijke gebreken in het ontwerp gebleven zijn, die, z. i.zonder groot bezwaar hadden kunnen vermeden wordenhij betreurt het ookdat daarin zoo veel inconsequentie ge vonden wordt: inconsequentie, waartoe hij nim mer zou geloofd hebben, dat de minister van bin- nenlandsche zaken zou zijn toegetreden. Gisteren is door een' der sprekers gewaagd van eene soort van offerfeest, dat hier gehouden werd; maar opregt gesproken, gelooft hij overtuigd te zijndat de minister zelf thans ook eene soort van offerfeest viert: wel niet eene hecatombe, maar toch een offerfeest meer dan van een ooi lam. Spreker wil zich hierin niet verder ver diepen alleen wenscht hij te verklarenhier op het oog te hebben de enkele kiesdistricten, en wijdersdat menzonder dringende redenende BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bij deze bekend, dat, bij besluit van Z. M. van den 25 April 1850, no. 5, tot Commissaris van Policie te Sneek is be noemd de lieer ABRAHAM PIETER WILLEM GEORGE ZYNEN WARTÈL, en dat dezelve, als zoodanig op den 5 dezer maand is in functie getreden. En opdat deze konie ter algemeene kennisse, zal dezelve worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 9 Junij 1850. Burgemeester en Wethouders voomoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven HA GA. het oog heeft (de heer Schiffër)klein en onbe duidend noemtmoet hij toch opmerkendat Sneek bijna viermaal de bevolking van Heusden overtreft; dat het, bij een census van ƒ46, 276 kiezers telten bij een gelijken census als Heus den waarschijnlijk meer dan 500 zou tellen. Wel nu, dat Sneek zal nu, als spreker de officiële bescheiden moet gelooven, volgens de heerlijke schikkingen van het wets-ontwerp70 kiezers minder hebben dan in 1848; zeker ter belooning van de voorbeeldige rust, die er in 1847 werd bewaard toen eene koortsachtige huivering door bijna geheel Friesland voer. Spreker redeneerde zoo even op de opgaven van het gouvernement; op dit oogenblik heeft hij een brief in handen aan een medelid uit Leeuwarden gerigt, waarin gezegd wordt, dat er bij den ontvanger onder zoek is gedaan nopens het vermdedelijk aantal kiezers ingevolge de voordragt; en die zou ver klaard hebben, dat er thans slechts 150 kiezers zouden zijn; dat zou een merkelijk verschil op leveren. Spreker kan dat natuurlijk niet beoor- deelen, maar dringt bij den minister aan, om deswege information in te winnen, ten einde de fout, zoo het eene fout is, te herstellen. Maar nu komt spreker tot het eigenlijke doel, waarom hij het woord vroeg. Hij kan het zich zelven niet diets maken, dat er geene gestadige bewe ging, soms van teruggang, meestal van vooruit gang zou zijn, waar eenmaal het beginsel van regtstreeksche verkiezing werd aangenomen. Er is daarbij slechts een enkel rustpunt: het vote universel. Spreker is daarvoor niet zoo verbazend bangmaar wanneer dit zal bereikt wordenis eene kwestie van tijden hoe het zal bereikt wor den, is eene kwestie van politieke wijsheid. Mj H.1 zoo eindigt spreker, wij planten hier den boom der kennis des goeds en des kwaads, waarvan de vrucht ons voorwaar niet verboden is, maar die dan toch zeer wrang zou kunnen zijn. Ik weet slechts éón middelom ons voor den bitte ren nasmaak te behoeden. Wat is dat? dat wij er den boom des levens naast planten; en hoe kunnen wij dat doen? Door eene degelijke wet op het lager onderwijs. Alleen door godsvrucht, zedelijkheid en kennis aan te kweeken en te ver menigvuldigen, geven wij aan de toepassing van de kieswet eenen zedelijken grondslag; alleen daar door zal het volk in staat worden gesteld de regt streeksche verkiezingen te verdragen. Die begin selen aan te kweeken en uit te breiden geeft ons eenen wezenlijken waarborg; zonder dit en alleen op eene geldsom rustende, is eene kieswet eene aaneenschakeling van bespottelijke ongerijmdheden. Ik neem daarom de vrijheid, om den minister van binnenl. zaken ernstig de spoedige indiening van deze wet op het hart te drukken; van eene wetwaarin de meeste waarborgen met de mees te vrijheid vereenigd zijn. Eene kieswethij be denke het welvóór eene wet op het onderwijs is eigenlijk de paarden achter den wagen span nen; hij bedenke, dat in de kieswet, die hij ons heeft aangebodende zad n rijkelijk verspreid zijn van snelle verlaginghij bedenkedatzoo als hij zelf zeide, de census steeds naar verlaging streeft, en dat zoo men zich vroeger of later daartoe ge noopt vinde, het volk die dient te kunnen ver dragen. Hij plante dan dien boom des levens niet tot bestendiging van het ongeluk, maar tot voortdurende uitbreiding van het geluk des Ne- derlandschen volks. AMSTERDAM, 10 Junij. der Belgische spoorwegen De zomerdienst t en die van de Noor- der-baan heeftsedert 1 Junij 11.de relatiën tusschen Belgie en Engeland over Calais ver eenvoudigd doch tevens bespoedigd. Vertrekt men ’s morgens te 9 ure van Brussel dan ar riveert men dienzelfden dag te Londendes avonds te 12 ure. 16 malen per maand bestaat daartoe gelegenheid en wel van den 1 tot den 8 en van den 15 tot den 21 ingesloten. De posttreinen vertrekken bovendien twee malen per dag, op een bepaald uur. De een vertrekt van Brussel te 11 ure 45 min. des morgens, en komt te Londen aan te half 5 ure in den Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonncrnents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad frunco ƒ1.65, enkele nommers 7*. cent L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1