EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SMEEK. NIEUWS 1850. No. 48. 5de Jaargang. Zaturdag den 15 Junij. l BINNENLAND. Ge" 1850 BUITENLAND. het nader door de l men als in vorige jaren dit allezins luisterrijke wijze financiën heeft ter kennis Prijs der Advertentie»vah één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en Voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregtvoor iedere plaatsing. naar het I.oo Ley- de Breedstraat de Men bewees ige Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Ahoniiements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7J. cent SNEEK, 14 Junij. Wij zijn ondcrrigtdat de gewone jaarlijksche hardzeilpartij alhierwel ke verleden jaar uit hoofde der heerschende ziekte is afgesteld geworden, dit jaar, even als vroeger, in de maand Augustus, en we], naar men verneemt, op den 21 dier maand, plaats zal hebben. Ook nu weder zullen daarvoor vier rangen van zeil vaartuigen worden vastge steld, als: a) veerschepen, 6) jagten en boei- jers c) boten en belastingvrije sprietzeil- bootjes. In afwachting van L— directie bekend te maken programma vleit zich, dat ook nu, even t' nationale feest op eene gevierd zal worden. De minister van van het publiek gebragt: 1) dat de Nederlandsche gouden stukken van tien en vijf gulden met zondag den 23 Junij ophouden wettig betaalmiddel te zijn doch niettemin als negolie-penningen in omloop blijven, dat is, dat die stukken van gezegden dag al in betaling kunnen worden aangenomen na onderlinge prijsbepaling der belanghebben den 2) dat dezelve stukken bij alle betalingen aan het rijk, en op alle rijks-kan toren in beta ling worden aangenomen voor de daarop uit gedrukte oorspronkelijke waarde, tot en met den laalsten Julij 1850; 3) dat aan alle degenen welke verlangen gouden stukken van tien en vijf gulden te ver wisselen van maandag den 17 Junij 1350, tot en met zaturdag den 22 Junij 1850, tot die ver wisseling op de gewone kantoren gelegenheid zal worden gegeven bij de Nederlandsche bank te Amsterdam, en bij de betaalmeesters in hoofd plaatsen der provinciën en te Rotterdam en zulks tegen muntbiljetten, daargesteld volgens de wet van den 1,7 September 1849 (Staalsbl. no. 46) of zooveel noodig tot bijpassing tegen zilveren Nederlandsche munten 4) dat bij ongenoegzaamheid van de kassen der betaalmeestersdeze ambtenaren voor de ingetrokken gbuden stukken zullen afgeven be wijzen op de Nederlandsche bank te Amsterdam aldaar betaalbaar op den voet onder 3) vermeld of wel bewijzen bij hen zelven mede in dier voege betaalbaar, vijf dagen na dato, en zulks naar keuze der belanghebbenden van de eene of andere plaats van betaling bij de inlevering der gouden stukken te'doen. Men leest in het Handelsblad Door een handelshuis hier ter stede is dezer dagen uit San Francisco, via Panama en Sout- eene bezending Hetzelve is bevonden van namelijk 888/m. en werd gereali- WEENEN7 Junij. Keizer Ferdinand heeft thans de stad Praag tot zijne definitieve residen tie verkozen. BERLIJN4 Junij. Van wege de Britsche regering is verzekert men aan onze regering medegedeeld dat men te Londen tot de zeker- mcn familie eerbiedigde en de feestverstrooijingen in het leed haropton met de W. I. mail stofgoud ontvangen. zeer zuiver gehalte te zijn fijn goud en 102/m. zilver, seerd tot 13J pCt. agio. De minister van financiën heeft bepaald dat de ontvangers der directe belastingen in de gemeenten van 5000 zielen bevolking en daar beneden welke tevens met de ontvangst van andere middelen zijn belastop al de da gen dat zij voor de ontvangst dier middelen zitting houden, de gelden, welke hun tot kwij ting van directe belastingen worden aangebo den ook zullen moeten aannemen, onverschil lig of de aanslagen tot de gemeente, alwaar het kantoor is gevestigddan tot andere gemeen ten onder hun kantoor ressorterende betrek king hebben. Ren werktuigkundige te Weenen heeft een automaat voltooid waaraan hij twintig jaren heeft gewerkt, en die de vermaarde machine van Vaucanson ver achter zich laat. Door mid del van een achter dien automaat daargesteld klavier doet men hem niet alleen enkele gelui den en woorden uitbrengen maar lettergrepen zamenhangende woorden en geheele volzinnen. Deze automaat zingt en schreit; zijn mond is voorzien van een tong., van gom-elastiek en lippen die zich bewegen als van een levend wezen. De uit dezen automaat voortkomende klanken zijn helder en zeer duidelijk maar zij daar zijn aangekomen. Bij dié ongewone druk te en beweging op het station is de orde niet gestoord geworden hebbende de statians-clref de heer J. de Bruine de tioodige maatregelen daartoe genomen. De electro-magnetische tele graaf heeft bij deze gelegenheid goede diensten gedaan en bij herhaling is het nut dier inrig- ting gebleken. Toen Z. M. de koning gisteren morgen ruim 8 ure, op Hd. reis den passeerdewerden in vlaggen der huizen ingenomen. door deze rfttentie, dat men de droefheid der koninklijke familie eerbiedigde en dat men te midden van deelde, dat het vorstelijk huis trof. AMSTERDAM, 12 Junij. De Zoologische tuin te Londen heeft onlangs van den onder koning van Egypte ten geschenke ontvangen een Hippopotamus of Nijlpaard welke verleden na jaar, op 1800 mijlen beneden Kairo, gevangen is. Uithoofde van de groote hoeveelheid wa ter, welke dit tot zijne baden noodig heeft, .is het overbrengen van dit dier zeer moegelijk en lastig geweesten te regt mag het als eene zeldzaamheid worden aangemerkt, want het is tot aan den Witten Nijl dat men moest opva ren, om kans te hebben van er te vangen. Een Amerikaansch gezant te Alexandrië heeft tot 5000 1. toe uitgeloofd aan wie er hem een le veren zou en niet een enkel speculant heeft zich aan de onderneming gewaagd. Bet ontvangen exemplaar is nog slechts 10 maanden oud en belooft zeer groot te zullen worden hebbende hij reeds nu eene lengte van zeven voeten; ook nuttigt het, behalve ee ne goede portie maisniet minder dan 80 pon den melk; zijn oppasser is een Arabisch cor- nacaan wien bij zoo gehecht isdat bij de grootste onrust betoont, zoodra bij hem niet ziet, alsdan met de grootste oogeduldigbeid in zijn hok heen en weder loopt, op zijn achter ste pooten gaat staan en de staketsels die hem omgeven met zijne voorpooten tracht in te trap pen. Het is alleraardigst hem zich te zien ba den, als wanneer hij in hel duiken en in een en sprong weder boven komen de grootste vlug heid ten toon spreidt. Als hij zich verlangt te baden doet hij een gehinnik hooren gelijk aan dat van een paard, en alvorens tot het ba den over te gaan proeft hij het water. GRONINGEN, 10 Junij. Vrijdag II. arriveer de alhier het Nederlandsch schoonerschip Zwa- nelta groot pl. min. 90 roggelasten gevoerd wordende door kapt. G. E. Jonker. Dit nieu we hechtsterke en fraaije schip is gebouwd op de werf van J. A. Hooites, te Hoogezand. Het laat zich, door middel van machinewerkbij zonder gemakkelijk besturen en bezit boven dien al de vereischten die in den laatsten tijd tot gemak zoowel als tot securiteit voor zeesche pen uitgevonden zijn. Sedert den 19 Febru ary dezes jaars is dit liet eenenveertigste schip dat, in deze provincie nieuw te water gelaten, alhier verder wordt voltooid, om zee te kun nen bouwen. Als voorbeeld van Imogen ouderdom kun nen wij het volgende opgeven: Zekere vrouw, Elizabeth Reintken geheetenlaatst woonachtig te Rutenbroek koningrijk Hanover, bereikte den ouderdom van 97 jaren hare moeder, overleden te Osnabruck werd oud 101 jaar; hare grootmoeder, geboren te Meppen, was, toen zij stierf, 103 jaren oud hare over grootmoeder geboren en overleden te Osna bruck stierf in den hoogen ouderdom van 105 jaren, terwijl haar overgrootvader, geboren te Haaren en overleden te Osnabruck overleed in. het 110de jaar zijns ouderdotns. bezitten iets gedwongens waardoor zij een heel bijzonder karakter vertoonen. De Drentsche Cour, meldt uit Meppel 10 Junij: Wij vernemen, dat de schipper B.al hier woonachtig op zijne, reis van Zwijndrecht naar Rotterdam te Capellé aan den IJssel met zijn vaartuig door de ambtenaren bij de admi nistratie der directe belastingen in- en uitgaan de regten en accijnsen is aangehouden en dat men onder zijne lading eene aanmerkelijke par tij smokkelzout heeft gevonden waarna zijn schip en de lading zijn in beslag genomen. Hij moet zich meer aan sluikerij hebben schuldig gemaakt en over liet welgelukken daarvan zich dikwijls, onvoorziglig genoeg, hebben uitgela ten waardoor dan ook stellig de ambtenaren er kennis van hebben bekomen. Tussclien Meppel en Sleenwijk wilde een heer, die ééne oude en twee jonge dames bij zich in het rijtuig had, zijn paard bij den kas telein Fransen voederen toen hij nu uit den wagen wasschrikte het paard en raakte aan het hollen; de tolmeester aan den Havelter berg het ziende, sloot schielijk den slagboom, om daardoor het dier in zijne vaart te stuiten; liet paard vloog over den tolboom heen doch den wagen achter zich hebbende en het gareel sterk genoeg zijnde, bleef het staan. De jonge da mes kwamen er met den schrik en de oude met eene ligle kneuzing aan het hoofd af, ter wijl liet tolhek erg is beschadigd geworden. ’s GRAVENHAGE11 Junij. Door Z. M. den koning bepaald zijnde, dat de haringvis- scherij dit jaar weder mag aangevangen worden op den 10 Junij, zijn tot heden reeds 34 sche pen van Noord- en Zuid-Holland uitgevaren, waarvan een gedeelte maandag avond de netten zullen hebben uitgeworpen. De eerste bezen ding nieuwe haring kan bij gunstige vangst reeds zeer spoedig verwacht worden en bijzonderlijk smakelijk zijn vermits Zr. Ms. stoomschip Su riname onder bevel van den luitenant ter zee Fabius, de eerstgevangene haring dadelijk over neemt en naai- Vlaardingen brengt. AMSTERDAM 12 Junij. Gisteren avond heeft te Leyden ter viering van bet 275jarig bestaan der hoogeschoolde aangekondigde gecostumeer- de optogt van het studenten-corps plaatsgehad, voorstellende den intogt van Frederik Hendrik, in ’s Hertogenboschop maandag 17 September 1620. Behalve 75 muzijkanten 45 vóór en 30 aan het einde van den stoet, behalve de deta chementen infanterie en kavallerie die hem ver gezelden namen ongeveer 200 gecostumeerde personen waaronder 52 te paard deel aan den optogt, die te 5 ure zich in beweging zette en langs den weg, bij het programma bepaaldeen groot gedeelte van de stad doortrok dat opge propt was met eenen diglen drom nieuwsgieri gen die den optogt voorbijgingen en volgden. De meeste huizen op dien weg gelegen waren net en smaakvol met groen versierd en uit bij na allen wapperde de Vaderlandsche vlag. Wat de zamenstelling van den optogt zelven betreft zoo kan het zonder overdrijving worden gezegd dat hij een der heerlijkste was, die in een lang tijdsverloop te Leyden zijn gehouden en aan de commissie die de maskerade heeft ontwor pen en geregeldkomt daarvoor den meesten lof toe. Costumes wapens enz. het tuig der paarden, maar vooral dat van het zesspan, dat de staatsiekoets van Amalia van Solms trok al les in één woord, was even fijn en keurig bewerkt als getrouw aan snede, kleur en vorm van het tijdvak, waarin men zich onwillekeurig zag verplaatst. Het geschal der trompetten vermengd met het roffelen der trom en het ge fluit der pijpers, en afgewisseld door de mu- zijkstukken van de beide korpsen muzijkanten, deden het oor weergalmen der oude Vaderland sche toonen voor Vaderland en Oranje. Om zich een flaauw denkbeeld te maken van den toevloed van vreemdelingendie Leyden binnen hare muren, het zij in de volgepropte logementen het zij in particuliere woningen huisvest, deelen wij slechts mede, dat maandag 1500 en dingsdag bijna 5000 passagiers met de spoortreinen van Amsterdam en Rotterdam al-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1