EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 5de Jaargang. 1850. No. 49. IV'oensdag den 19 Junij. X k f ■/SA BINNENLAND. i t. r’. 1 F 1 1 L’ I L J L L 1 C r* s X 7 I 1 e i 1 e i r Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Altoiincments-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominers 7 J. cent glansrijke parade bragten 1 van De minister van finan- bet algemeen gebragt, l van 17 46), en inge- die wet genomen be- eenen kring om zich scha ren om het in eene vriendelijke aanspraak te prijzen over het voortreffelijke voorkomen en het juiste manoeuvreren der troepen. Des na middags gebruikte het geheele corps officieren het middagmaal bij den prins in Slreits-Hólel. LEYDEN, 11 Junij. De beroemde natuur- liistoricus prins van Canino, Charles Lucien Bonaparte, die hier zoo geruimen tijd vertoefd heeft heeft dezer dagen alhier bij den heer Brill uitgegeven het eerste deel van Conspectus generum Avium (overzigt over de geslachten der vogels). Dit hoogst belangrijk ornithologi sche werk de vrucht van 25jarige. ijverige en onafgebroken onderzoekingen in alle voorname musea en bosschen van Europa en Amerika heeft de vermaarde en merkwaardige schrijver' aan zijnen vriend, onzen beroemden natuuron derzoeker dr. H. Schlegel conservateur van het rijks-museum in eene voorrede die in den vorm van eenen brief aan z. e. z. gel. geschre ven is, opgedragen. YUGI1T, 11 Junij. Vughts ingezetenen dach ten gisteren namiddag, dat het land in gevaar was, en liet bataljon Bossche schutterij was uit gerukt om het fort Isabelle op den vijand stor menderhand te heroveren. Spoedig echter ver namen zij dat er niets anders had plaats ge had dan een staaltje van gewone insubordina tie die dat korps zoo dikwijls kenschetst. Een schutter namelijk was beschonken en hinderde de uitvoering dei' gewone exercitiën, die op ge noemd fort plaats hadden de kapt.-komm. haal- Dan ook de beide andere paardendie voor den met steenen beladen wagen waren ge spannen, zóó plotseling verschrikt, renden nu voort, met dat gevolg, dat één der diligence- paarden eerst tusschen de diligence en den an deren wagen als vastgedrukt, opsprong, en an dermaal met het andere paard voorlholde de diligence medevoerende. Ijzingwekkend was de toestand waarin de bei de vrouwen die schier bewusteloos in de dili gence ter neer zaten verkeerden. Er scheen, geene redding voor haar te zijnen toch redding was nabij. De zoo hoogbejaarde moe der van genoemden logementhouder ziet dat vier tal paarden langs den straatweg voorthollen, baar besluit, hoe in dezen te handelen, is ge nomen zij grijpt een nabij haar liggend stuk houtloopt op de beide voorste paarden in slaat één dcrzelven met dat stuk hout voorden kop, zóó dat het dier als verstijfd blijft stand houden en het gevaar is geweken f want als in den eigen oogenblik had ook ook reedr Féén der diligencepaarden vaslgegrepen. Een: weinig tijds later, nadat mevrouw FenmejufferF zich in staat gevoeldenom de reis naar Win sum te vervolgen hebben deze die reis in een ander rijtuig aanvaard. ASSEN, 13 Junij. De moeder in het wees huis te Coevorden voor eenige dagen zich al leen met een weesmeisje in hare kamer bevin dende moest dezelve om eene of andere oor- SNEEK, 18 Junij. ciën heeft ter kennis van dat eerstdaags ter uitvoering der wet September 1849 (Staatsblad no. 1 volge het uit kracht van sluit des konings van den 23 October 1849, no. 75 zullen worden in omloop gebragt munt biljetten ter grootte van ƒ1000, vanƒ500,van ƒ100 en van ƒ10x dat de biljetten, uitgezon derd enkele in zwarten inkt gedrukte woorden en cijferletters naar gelang van bet bedrag in verschillende kleuren zijn gedrukt, als de stuk ken van ƒ1000 in groeit, 500 in bruin, 100 in rood en ƒ10 in blaanw dat de in en bui ten den kunstraud aangeslipte lijst eenen twee den kunsttand voorstek; in lichte kleuren ge drukt, te weten: op de groene biljetten in het lichtrood, op de bruine in het lichtblaauvv op de roode in het grijs op de blaauwe in het geel dat in de biljetten wordt aangetrof fen het watermerk Rijks-munldat al de munt biljetten van hetzelfde bedrag in de daartoe aan gelegde registers een doorloopend nommer ver krijgen; dat des ministers naamteekening op de biljetten door middel van stempeling wordt ge plaatstdat de registratie der biljetten, zoo bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, als bij de Nederlandscbe bank, bevestigd wordt door eene geschreven handtee- kening en dat het 7de art. der wet, hetwelk beneden in den kunstrand is opgenomen de strafbedreiging behelst op het namaken of ver- valschen van de muntbiljetten en op het met opzet in omloop brengen of invoeren van na gemaakte of vervalschte muntbiljetten. Het Zondagsblad meldt uit Leeuwarden 13 Junij: Heden middag, omstreeks 1| uur, had alhier eene gebeurtenis plaats welke twee menschenlevens had kunnen na zich slepen twee jongelingen werden door hunnen meester zijnde een mandenmaker, gelast eenige bosschen riettot het gewone einde in het water te plaat sen en wel in de door de stad vloeijende grachtde kelders genaamd. Op de door hun nen meester aangewezen plaats gekomen zijnde hadden beiden echter het ongeluk liet evenwigt te verliezen, waardoor zij voorover in de diep te ter neer stortten op het angstig geroep van hulp, schoot echter gelukkiglijk een daar voorbijgaand daglooner tot de plaats des on- heils toe welke zonder zich een oogenblik te bedenken, onmiddeilijk in bet water sprongen de beide reeds zinkende jongens behouden aan wal bragt. Men schrijft uit Oxford, dat de heer Wil- dain eene zonderlinge bekwaamheid bezit, om honigbijen wespen en zelfs verscheidene soor ten van vliegen te leeren om te doen wat hij verlangt. Den 29 Mei jl. heeft hij, in tegen woordigheid van andere edellieden merkwaar dige proeven gegeven over de opvoeding der honigbijen hij had eene volle korf van deze insecten en in minder dan twee minuten liet hij die uit dezelve komen om zich op den hoed van een der toeschouwers te plaatsen welke, zoo als men denken kan. daarbij niet op zijn gemak was van daar deed hij die bees tjes op zijnen blooten arm komen welke door dezelve als met eene mof bedekt werd toen plaatsten zij zich op zijn aangezigtzonder hem eenig leed te doen, en vervolgens deed hij die op zijn kommando op eene tafel loopen. Wat ech ter het zonderlingste is, hij doet dit met elke zwerm welke men hem geeft wespen en an dere vliegen leert hij in den tijd van vijf mi nuten zonder door dezelve gestoken te wor den. Het Handelsblad deelt mede, dat men verneemtdat door den president en zyne me- deradencommissarissen uit den hoogen raad der Nederlanden ter zoo mogelijke vereffening der geschillen, gerezen te Leyden tusschen het burgerlijk en kerkelijk gezag zou zijn verklaard dal terwijl het er voor mag gehouden worden, dat het kerkelijk gezag genegen was zijne voor stellen aan tc nemen daarentegen het burger de hem uit de gelederen en gaf hem Jast zich huiswaarts te begeven hieraan voldeed hij niet en ging voort thans voor het front van het bataljon de exercitiën te hinderen. De kapt.- komm. gaf alstoen last hem te doen ontwape nen en in arrest te brengen in de wacht van het fortdie door manschappen van het 4de reg. inf. bezet was. Bij de rust staken de schutters van de 4de kompagnie de hoofden bij elkander en eene meer dreigende dan verzoe kende deputatie verlangde van den komman- dant, dat bun wapenbroeder in hun midden zou terugkeeren hetgeen door dezen werd ge weigerd. Het gemor vermeerderende liet de kommandant appèl slaan en marcheerde met het bataljon af; voorhoede en centrum mar cheerden vreedzaam voort en waren reeds een eind wegs nabij de stad, toen de adjud.-onder officier kwam aanloopen om den kommandant te berigten dat het achteraan marcherend ge deelte van bet balt, (de 4de komp.) aan de wacht bij het fort halt gehoudendezelve overrompeld en hunnen dronken makker op vrije voeten gesteld had. Veel hadden de offi cieren te schikken om die aardigheid aan een goed einde te brengenen nadat nog eenige schutters onderling plukhaarden, toog men ver der vreedzaam huiswaarts. GRONINGEN, 13 Junij. Door moedbetoon van eene zeventigjarige vrouw is op jl. vrij dag in onze nabijheid vrij zeker een groot on geluk voorgekomen. In den namiddag van dien dag gebeurde hetdat door den hevigen wind de uitgangsdeur der diligence, rijdende van hier naar Winsumvice versa, werd opengerukt, met zulk eene kracht tegen de eene zijde der diligence gedreven wordende, dat zoo wel liet glasdat in die deur bevestigd wasals het glas waartegen het werd aangedreven gelijktij dig in stukken geraakten. Dit gebeurde voor het logement van Van Bo ven te Sauwert waar juist op dat oogenblik de diligence stil stond terwijl de zoon van ge noemden logementhouder de paarden vasthield. Twee personen mevrouw F. van Winsum en mejuffer F., van hier, waren de beide ee- nigen die zich toen in de diligence bevonden. Het geknetter der glazen, gevoegd bij het springen der glasscherven tegen één der paar den was oorzaak dat het tweespan door pa- nischen schrik bevangenaan het hollen ge raakte. Met woeste vaart renden de paarden voort de diligence met zich voerende: hunne vaart scheen gestuit te zijn daar zij tegen een’ wa gen met steenen beladen aanstuitten zóó dat één der paarden ter neerviel. lijk gezag te Leyden daartegen zoo vele be zwaren inbrengt, dat het den raad ónmogelijk is geworden de gerezen geschillen door min nelijke schikking te beëindigen. Dien ten gevolge is het te verwachten dat na de vacantiën der regts-collegiën de respec tive procedures in deze betreurenswaardige zaak zullen worden hervat. In de afgeloopen week is te Maurik een zeldzame diefstal gepleegd. Een sedert 1 Mei laatstleden onbewoond huis, toebehoorende aan G. A. de Ridder te Amerongen slaande in de nabijheid van dat, bewoond door den veld wach ter J. G. Verbrugh is in den nacht van den 4 op den 5 dezer voor een groot gedeelte af gebroken terwijl de glasramen verbrijzeld zijn en het hout- en ijzerwerk meerendeels vervoerd is geworden. Gemelde veld wachter bezitter van eenen zeer waakzamen hond zegtdien nacht geen gerucht hoegenaamd te hebben geboord. Men heeft naar het vermiste echter te vergeefs onderzoek gedaan. ’s GRAVENHAGE15 Junij. De commissie van rapporteurs van de vereenigde vergadering der beide kamers van de staten-generaal is he den vergaderd geweest over de ingekomen ant woorden der regering nopens het ontwerp der voogdij. Men verzekert, dat er weinig veran deringen in dat ontwerp gebragt zijn. De be raadslagingen over dat ontwerp worden alzoo in de vereenigde vergadering eerlang tegemoet gezien. De tweede kamer der staten-generaal zal aanstaanden maandag des morgens te elf ure eene zitting houden, die gewijd zal zijn aan het uitbrengen van verslagen op verzoekschrif ten. AMSTERDAM, 14 Junij. De tegenwoordig heid van de vorstelijke gasten uit de Nederlan den verwekt te Hamburg veel opmerkzaamheid. De Zweedsclie gezant, graaf von Wrangelheeft zich onmiddellijk bij de hooge personen aange sloten. Op 12 Junij zouden zij zich naar Lu beck begeven en van daar naar Travemünde waar de Noorweegsche-Zweedsche flotille, be staande uit 8 korvettenonder bevel van den schout-bij-nacht Gyllengranatgereed ligt. Ge lijk men weet, is prins Frederik chef van het 15de regement Pruissische infanterie. Het is in die kwaliteit, dat de gezamenlijke troepen, te Hamburg in garnizoen, den prins op 11 Junij eene glansrijke parade bragten in tegenwoor digheid van de prinsessen en onder den toe loop van eene groote menigte volks. Na af loop der revue deed prins Frederik het ge heele officier-corps in Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1