EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIELWS- 5de Jaargang* Zaturdag den 22 Junij. 1850. No. 50. T ep er I- 111T 3^j BINNENLAND. i t alg op Duivenvoorde, 1 i i t spondent der om- gouden munt, de inwisseling •wettig betaal- e j i r- T e i: ra s, id lie de sn :s- id u- >1- d- n- id in le t- i. 'j- n I- >f Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag-, Abouneinents-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad Jranco ƒ1.65, enkele nommer» cent Prijs der Advertentie»van één tot vier regel», gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. één beeft daarbij bijna zoo en gouden penningen de aanbieding ter inwis- maar zoo deze regelen iets oin verkeerde denkbeelden bekommering te ontnemen van waarde dier stukken, inwisseling zal vei'slreken zijn; wanneer zij kunnen strekken, om baat zuchtige oogmerken te verijdelen dan heeft de steller bet doel, dat hij zich voorstelde, be reikt. (Amst. Cour.) De Amst. Courant vestigt de aandacht ba rer lezers op een berigtvoorkomende in no. 7 van de bijdragen tot bevordering van de ken nis en de bloei der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeenen meer bijzonder op een daar op bl. 56 en 57 voorkomend berigt uit het de partement Uithuizen, prov. Groningen. Aldaar is namelijk eene inrigting daargesteld die aller heilzaamst werkende tot wering der armoede tevens voor bet zedelijk leven der minvermo genden van groot gewigt is, d. is. de inrigting van tuinbouw voor minvermogenden. Het hoofd doel was zoodanige behoefligen die bij lageren huurprijs van het land, hunne eigene levensbe hoeften konden bouwen ook in dezen tijd van hoogeren huur daartoe in de gelegenheid te stel len. Nadat besloten was lot dit oogmerk eene uitgestrektheid lands aan te koopen om die bij afzonderlijke akkers, niet aan reeds bedeelden af te staan maar awn dezulken die daartoe dreigden tö'zullen- vervallen te huren voor niet booger dan 1/3 van de gewonen hutHprijs in 1847, of 10' cents-' dé Viöi'k. röede werd in 1848 een geschikt stuk- land van 4 bunder 54 roede 20 el aangekocht, en ook de daarop druk kende vaste beklemming uit gelden bij actiën van ƒ30 bijeengebragt. Een gedeelte van dat land reeds met rogge bezaaid zijndewerd het overige verdeeld in 137 akkersverhuurd aan 73 huurders, die op 1 Julij moeten betalen, en op slechts drie na, daaraan stipt hebben voldaan. In 1849 bevatte het geheel 186 akkers, die door 96 personen als hoofden van huisgezin nen met bet beste gevolg werden gebruikt. Na een bestaan van meer dan een jaar bleek de inrigting meer dan goed, ook financieel te kun nen bestaan. Men had opgemerkt dat door onwillekeuri- gen naijver, vlijt, overleg', kennis, netheid en spaarzaamheid werden opgewekt en aangekweekt en dat die, naar mate zij buiten’s huis gewaar deerd werden ook in den huissel ijken kring toenamen. Bij de regering is berigt ontvangen van ’s konings minister-resident te Kopenhagen dat ten gevolge zijner tussclienkomstde Deensche regering dezer dagen wederom aan twee Neder- landscbe schepen, de Rebekkakapt. Z. J.. Prins, en de Castor, kapt. R. R. de Jonge, vergoeding heeft gegeven voor schade, voortge vloeid uit de blokkade-maatregelen van Dene marken tegen de Duitsche havens in 1848 even als zulks in Jannarij jl. is te beurt ge vallen aan de Nederlandsche schepen Catherine Cornelia en Ellina en aan meer andere in 1848. Het bedrag dier schadeloosstellingen is door voor noemden minister-resident aan Zijner Majesteits consul te Elseneur gezonden ten einde aan elk der belanghebbenden op de kortste en zekerste wijze eu kosteloos te worden bezorgd. Te Willemstad hebben ongeregeldheden plaats gehad lusseben de burgers en de militai re magt wegens het heffen van poortgeld na Zeker zou de poort zijn komen bin- SNEEK 21 Junij. Een correi^ Nieuwe Rolt. Cour, geeft nuttige wenken trent het inwisselen van onze Dij zegt onder anderen: na houdt onze gouden munt op, middel te zijn maar ieder kan haar ontvangen volgens onderlinge prijsbepaling. leder die den termijn der inwisseling onge bruikt voorbij laat gaan make zich derhalve geen te ongunstig denkbeeld van de prijsverla ging onzer goudstukken. Dat geld is niet be snoeid en verminkt als onze vroegere zilveren munt en behoudt dus zijne waarde als metaal. Zeer waarschijnlijk zal derhalve ons goudgeld in circulatie blijven en welligt op sommige tijdstip pen zelfs opgeld doen. De ondervinding van bijna 30 jaren heeft zoo zeer bet gemak van die stukken doen gevoelen in dagelijksche beta lingen en in het vervoer, dat men ze waar schijnlijk gaarne zal blijven aannemen. En zoo eindigt het ingezonden artikel der N. Rolt. Cl. wat de waarde van ons goud buitenlands betreft, daarop heeft de maatregel waardoor de verpligting wordt opgeheven, om in Nederland goud in betaling te moeten ne men weinig of geen invloed. Wel is waar, de buitenlander zal niet meer zeker zijn dat hij het altijd als courante munt naar Nederland kan remitteren, maar de geschiktheid daartoe is dan slechts voor hen van belang, wanneer er behoefte voor remise naar Nederland bestaat zij is geenszins de eenige noch ook de hoofd oorzaak waarom ons goud zoo algemeen bui tenslands gezocht is, de ware reden van dat verschijnsel is gelegen in eene bijzonderheid in welke door den thans aangekondigden maat regel geene verandering gebragt wordt, daarin namelijk, dat de buitenlander weet, dat onze gouden munten getrouw en naauwkeurig ge slagen eene bekende hoeveelheid fijn goud be vatten. Hij berekent dus zeer gemakkelijk, in welke verhouding zij staan tot zijne standpenningen en van daar, dat liet Nederlandsch goud in alle landen als deugdelijk metaal geacht, dikwerf en ongetwijfeld ook nog bij vele bank-inrigtingen buitenslands bewaard wordt en zal worden. Wij willen door het bovenstaande de houders van gouden penningen de aanbieding ter inwis seling niet afraden maar zoo deze regelen iets kunnen toebrengen tegen te gaan om over de vermindering nadat de termijn van Men leest in de Prov. Gron. Cour. Onderdendam, 12 Junij. LI. zalurdag ver gaderden hier de onderwijzers van het 3de school district der prov Groningen, ten einde verschil lende nuttige zaken te behandelen. Daaronder moet ook geteld worden het voornemen der onderwijzers uit dat district, om gezamenlijk, in den loop van dit jaar, in het publiek eeni ge zangstukken uit te voeren vooral met bet doel om meer den mensch veredelende volks vermaken in te voeren. Van verschillende zij den hooren wij echter de onderwijzers klagen dat in onderscheidene kringen dit volksver maak of liever deze vólksvetedelingtot on- derwijzersverbastering wordt herleid. Het ab ject spreekwoord van de 100 metsters 99 gek ken” wordt nu volledig gemaakt; daar men nu onbeschaamd dom durft zeggen, »dat nu ook nog de honderdste gek wordt.” Mogt toch eene bevoegde hand de pen opnemen om bet doel van deze onderneming in fiksebe trekken te schetsen en door de dagbladen mede te deelen waartoe wij de verschillende redacties van dag bladen vriendelijk maar ernstig uitnoodigen. Zoo zal een onzer waardigste en nuttigste standen in de Maatschappij niet ten prooi worden ge steld van spotternij en de volksopvoeding ge vrijwaard blijven van eene onberekenbare scha de. De tijd is te gevaarvol voor het onderwijs dan dat men des onderwijzers goeden naam ook nog op het spel zal zetten. AMSTERDAM, 17 Junij. De commissaris vaii policie Schreuder, op 11. vrijdag avond ontwaar geworden zijnde, dat een klomp goud ergens te koop was aangeboden door twee uiterlijk ver dachte lieden wist hen in handen te krijgen. Aan bet bureau in de Oudebrugsteeg onder vraagd kwam een hunner tot de bekentenis dat hij dat goud ontvangen bad van twee broe ders V, die zich thans ophielden in hunne aak in het Noord-IIollandscïi kanaal achter de sluis. In overleg met de hoogere autoriteiten is genoemde commissaris met eenige policie- agenten en sloeproeijers des nachts naar de aan geduide plaats gegaan waar de aakbewoners in den slaap werden overvallen, vóór dat zij tegen weer konden bieden waartoe de middelen voor handen bleken te zijn. Na veel zoeken in en bij het vaartuig, werd bij den waterkant onder den grond bedolven gevonden een aarden pot-, waarin eene menigte gouden sieraden en jnwee- len allen afkomstig van den bekenden diefstal in den nacht van 7 Mei dezes jaars bij eenen goud- en zilver-kashouder aan den Helder ge pleegd. Een zware goudklomp en eenige losse steentjes, daar mede gevonden, toonden aan, dat de ontbrekende van de destijds aldaar ge- stolene sieraden door de daders waren versmol ten. Daar deze ontdekking plaats had buiten dit arrondissement, zijn de beide broeders, (die bleken reeds vroeger crimineel gestraft ge weest en vóór weinige maanden uit het tucht huis ontslagen te zijn) met de vrouw van éénen hunner, door den burgemeester van Buiksloot, als bolp-officier in loco, met behoorlijk bevel naar Amsterdam gezonden en aldaar door den officier van justitie na verhoor voorloopig aan gehouden. Het is alzoo aan de ijverige bemoei- jing van den heer Schreuder vooral toe te schrij ven dat de daders van dien slontmoedigen dief stal met buiten- en binnenbraak gepleegd al hier in handen der justitie gevallen zijn en dat de bestolene voor een groot deel in het be zit van zijn eigendom zal hersteld worden. LEYDEN, 15 Junij. Van al de feestelijke avonden die de laatste week opleverdewas die van gisteren ten huize van prof Van Hen gel doorgebragtvoor vele oud-studenten en studenten in de theologie niet de minste in op gewondenheid en genoegen. Z. hooggel. had den vurigen wensch geuitom op dien avond nog eens pleglig afscheid te nemen. De drin gende uilnoodiging die niemand uitzonderde, de wel voorziene disch maar bovenal de har telijke woorden van den braven grijsaard wa ren de duidelijke bewijzen, dat de liefde hem door zijne vrienden toegedragen niet onbeant woord is. Ook de beker, welke Z. hooggel. magt wegens het heffen het stellen der poort op bet klinket, heer, namelijk, nen gereden en toen aan de wacht hebben toe gevoegd: zeg aan uwen kommandantdat ik het betalen van het poortgeld verd Des anderen daags was die zaak ter sprake in de stad en dien eigen avond waren nagenoeg 200 bur gers bijeen, die insgelijks, na sluiting op het klinketde poort binnendrongen zonder het poortgeld te willen betalen terwijl de bezetting te zwak wasom zich hiertegen te verzetten. Dienaangaande zijn ernstige vertoogen door de militaire aan de burgerlijke autoriteiten gedaan Welke laatste deswege een onderzoek hebben be volen. Uit Voorschoten wordt dd. 15 dezer het volgende gemeld: Heden bespeurde men op Duivenvoorde, een half uur buiten de kom dezer gemeente, dat een bond, welke hier op de plaats vast lag, kennelijke teekenen van hondsdolheid bad ter wijl een der bedienden een geweer uit buis wil de balen ten einde hem te dooden rukte de hond zich los en begaf zich naar de nabij ge legene gemeenten Veur en VoQrburg, hier en daar sporen van zijne dolheid achterlatende. In de laatste gemeente beeft hij 3 a 4 personen i gebeten en één beeft daarbij bijna 3 vingers verloren. Nu maakte de zaak zoo veel gerucht dat de hond werd vervolgd en spoedig afge maakt. Uit Dwingelo schrijft men aan de Drenl- sche Courant bel volgende: Rogge en aardap pelen welke hier de hoofdproduclen van den akkerbouw zijn, benevens de zandhoek weitha ver en gerst staan in deze omstreken uitmun tend en doen aan een gezegenden oogst denken. De rogge slaat in vollen bloei en beeft over het geheel eene aanmerkelijke hoogte bereikt. Algemeen komt bier het gebruik in zwang om erwten tussclien de aardappelen te zaaijen te gelijker tijd met het pooten der laatste. Voor hel beploegen werpt men op den akker bieren daar eene erwtzoodat deze daarna onderge ploegd wordt. De aardappelplant heeft hiervan i niet de minste schade; de opbrengst is zeer groot, terwijl men niet alleen het voordeel heeft, twee vruclitsoorten te gelijk op één grond te verbouwen-, maar tevens wint men de struiken uit, waartegen de plant anders opklimt, in wellie behoefte nu de aardappelrank voorziet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1