NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE SIAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEEK. 5de Juui'^ung* 1850. No. 51. Woensdag den 26 Junij. i .-W2 O I BINNENLAND. 28 Junij 1818, de commissiën van I f Deze Courant verschijnt eiken Woqnsdag' en Za- turdag. Aboinicinents-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad Jranco /1.65, enkele nummers 7}. cent Prijs der Advertentie»van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken rege) meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. j zal hebben geleverd. Heden wertT een in- eene brutale wijze van De heer P. namelijk droeg aan som te gaan ontvangen, van dit zelf te doen belastte daarmede een’ boodschaplooper. Na eenigen tijd op zijne terugkomst gewacht te hebben maakte men zich ongerust, deed navraag, en vernam, dat de bedoelde persoon het geld tot zich ge nomen en de stad verlaten had. Oogenblikke- lijk na die ontdekking werd een man te paard SNEEK, 25 Junij. In het adres over de long ziekte door den hoogl. A. Numan ingezonden aan het Landhuis/ioudkundig Congres onlangs in de stad Leyden gehouden wordt herinnerd aan eene bij velen zeker onbekende zaak welke wij daarom ook aan onze lezers thans willen herinneren. In het koninklijk besluit van po. 99 wordt ten aanzien van van landbouw bepaald: dat de minister binnenlandsche zaken éénmaal ’sjaars of mecr- malen, wanneer zulks noodig mogt geoordeeld worden eene vergadering bijeen zal roepen zamengesteld uit een’ gedeputeerde van iedere commissie van landbouw, ten einde te beraad- slagen over de maatregelen, die genomen zou- den kunnen worden in het algemeen belang van den landbouw des gebeden rijks.” Zulk eene algemeene vergadering heeft echter slechts eenmaal plaats gehad namelijk in 1823 te Brussel terwijl daarvan later nimmer weder sprake is geweest, ongeacht’s konings opgemeld besluit eene jaarlijksche oproeping gebiedt. Zoude het, zegt de hoog). Numan (bl. 26) verder, niet in aanmerking kunnen komen, dat bij deze gelegenheid (bij het beramen namelijk van over bet geheele rijk geldende verordenin gen omtrent de longziekte) in het belang der zaakaan den inhoud van dat besluit worde herinnerd? «Zoodanige herinnering zou mis schien kunnen strekken om daaraan uitvoering te geven en die vergaderingen die sedert 1823 geheel verzuimd, immers in onbruik zijn ge raakt in het leven terug te roepenZal men niet moeten erkennen, dat de commissiën van landbouw hierdoor inderdaad buiten de ge legenheid zijn gehouden aan hare roepingom het gouvernement in dusdanige algemeene ver gaderingen over belangrijke onderwerpen voor te lichten te kunnen beantwoorden (De Ned.') De N. Roti. Courant meldt Kapt. Dumontgezagvoerder van de schroef stoomboot la Bretagne te Havre van waar hij vertrokken was teruggekomen heeft een rapport uitgebragt, waarin hij hulde doet aan de hulpvaardigheid van een Holiandscb kapi tein om welke reden wij er het volgende extract uit mededeelen Ik verliet Havre op 18 Junij jl., nagenoeg te half 5 ure in den namiddag; onze stoomma chine werkte goed tot aan half 6 ure, als wan neer de hefboom der luchtpompen brak. Niets schoot mij over dan naar Havre terug te kee- ren en hiertoe besloot ik dan ook. Te 9 ure kwam de kapitein der sleepboot Robert Guiscard bij mij, en bood mij zijne diensten aan tegen 1150 francs, van waar hij daalde tot op 100 francs, omdat ik het was, zoo als hij zeide. Ik moest dat verpliglend aan bod echter van de hand wijzen. Niet aldus ging het met kapt. G. G. Geerling van de Hol- landsclie schroef boot Admiraal Verhuell. Die wakkerre kapitein verklaarde mij terstond dat hij volkomen bereid was, om mij de zoo noo- dige dienst te bewijzen maar dat hij er geene schadeloosstelling voor wilde hebben. Met het grootste genoegen betuig ik hem dan hier ook mijne erkentelijkheid, en verzoek al mijne vrien den hem bijstand te verleenen zoo hij die ooit mogt noodig hebben. Men leest in de Middelburgsche Courant: Naar wij vernemen moet de heer Michiel de Hondt maandag 24 dezer andermaal voor het provinciaal geregtshof verschijnen om in hoo- ger beroep teregt te staan over een door een inwoner van Schouwen, in den Schouwscben tongval geschreven artikel geplaatst in de Zie- rikzeesehe Nieuwsbode van 31 December jl., en weswegens hij door de arrondissements-regt- bank te Zierikzeebij vonnis van 10 Mei 11., tot gevangenis van éé-ne maand 25 boete enz. is verwezen. De veroordeelde zal wederom zelf zijne zaak bepleiten. Den 13 dezer zijn te Berlijn de vredeson derhandelingen met Denemarken hervat. uitgezonden in de rigting van den wegdoof den vlugteling genomen doch te vergeefs. NIJMEGEN, 21 Junij. Heden had alhier een schouwspel plaats, dat niet alleen zqdekwetsend was, maar ook in de gevolgen allernoodlottigst had kunnen zijn. Zeker huisvaderdienaar men verneemt, ten gevolge van geloofsijver (hij behoort tot de zoogenoemde Afgescheidenen) aan krankzinnigheid leed liep omstreeks den middag, bijna naakt door de stad en had het voorkomen van een’ razende. Als gewoonlijk bragt dit vreemd tooneel vele menschen op de been. Aanvankelijk durfde niemand hem grij pen. Policie-beambten zag men nietofschoop dit tooneel voorviel midden op den dag en iu de voornaamste straten. Éindelijk werd de als woedend rondloopende ongelukkige door eenige burgers gegrepen en, daar hij zich door slaan, schoppen en bijten tegen hen trachtte te vel zetten naar zijne woning gesleept. Eenige oo- genblikken later sprong hij door een venster, liep weder de straat op doch werd toen spoe dig gevat en in verzekerde bewaring gebragt. Behalve den toestand waarin de lijder zelf ver keerde en de slagen, die hij anderen toebragt liep dit voorval zonder ongelukken af. GRONINGEN, 20 Junij. Dezer dagen wan delden drie heeren van Zuidlaren naar Vries. Onderweg sigaren willende rooken maakten zij gebruik van lucifers, welke één hunner in eert doosje bij zich had. Door den wind die iu het doosje kwam, werden eenige lucifers weg gevoerd, welke hier en daar in de heide neder- vielen geen hunner gaf daar acht op en al kou tende vervolgden zij hunnen weg. Ruim eeu kwartier uurs later begon één hunner luidkeels te schreeuwen en weldra bemerkten de beid» anderen dat hij in brand stond. Daar er vol strekt geen water in de nabijheid was kostte het hun niet weinige moeite, de in brand ge raakte kleedercn te blusschen omdat de wind, het vuur aanblics. Bij onderzoek bleekdat één der weggewaaide lucifers bij den kraag van het bovenkleed tusschen dit en de onderklee- deren was ingevallen en door wrijving was ont vlamd. Hij dien het ongeluk trof, is er met eene geringe brandwonde en met eenige brand gaten in onderkleederen vest en jas afgekomen. Dit voorval bewijst, hoe voorzigtig men met phosphorieke zwavelstokken of zoogenaamde lucifers, behoort om te gaan. Uit Eisenberg in het hertogdom van Saxen- Altenburg wordt onder dagteekening van den 11 Junij het volgende geschreven: Een buitengemeen zonderling verschijnsel heeft zich op den Homberg, vier mijlen van onze stad nabij den burg van Wurzen gelegen voorgedaan. Eergisteren morgen omstreeks 9 ure, deden twee sterke aardbevingen den Hom berg schudden en ter zelfder tijd opende zich aan den top van dien berg een krater ter leng te van vier a vijf ellen waaruit een stroom van laauw water, van een zoetachtigen smaak sprong, en onophoudelijk blijft vloeijen langs bet westelijk gedeelte van den Homberg zich ontlastende in de beek van Zschapabad. Proeven van dit water zijn aan de akademie van Altenburg tot onderzoek toegezonden. Iu den loop van den morgen waarop dit verschijn sel zich voordeed hebben zich ook onderschei den schokken van aardbeving te Breisack doen gevoelen. Zij deden de glazen van onderschei den huizen springen verplaatsten de meubelen en wierpen menschen paarden en rijtuigen op straat omverre.” Met! schrijft uit Friedricbstad (Noorwegen) dd. 7 Junij: De wateren van Glommen eene rivier welke tusschen twee liooge bergketenen loopt en zich ontlast in de golf van Drammenzijn in den nacht van den 3 op den 4 dezer maand 20 voelen boven het hoogste puntdat zij gewoon lijk in de lente bereiken, gewassen, en thans zijn zij zoo hoog geklommendat men boven den top der hoogste boomen met een boot kan varen. Zeven dorpenaan beide oevers gele genzijn door het water bedolven, en daarbij al de inwoners om het leven gekomendrie De Beijersche eerste kamer heeft het wets ontwerp tot heffing eener kapitaal- en inkom- sten-belasting aangenomen zij heeft echter de opklimmende schaal verworpen en in plaats daarvan een door de regering goedgekeurd voor stel aangenomen, volgens hetwelk de belasting, beginnende met een half pCt. voor een inko men van 5000 fl. of daarboven niet meer dan twee pCt. bedraagt, terwijl een inkomen, be neden 200 fl. onbelast blijft. ’sGRAVENHAGE, 21 Junij. Heden heeft door het breken van een rad een ongelukkig voorval plaats gehad in de ijzergieterij van de heeren L. J. Entboven en Co. Bij bet gieten van een zwaar voorwerp hebben een dertiental werklieden meer of minder ernstige brandwon den bekomen. Er is dadelijk genees- en heel kundige hulp verleend met dat gevolg dat men alle hoop heeft op het herstel der lijders. Eenige brandspuiten waren ten spoedigste voor de fabrijk gebragt, doch keerden onverrigter zake terug daar het ongeval geen brand heeft veroorzaakt. De heer commissaris van policie Waldeck alsmede de heer brandmeester-gene- raal voorts eenige officieren van de schutterij en eene militaire wachtwaren dadelijk ter plaat se tegenwoordig. ROTTERDAM, 20 Junij. Een particulier be- rigt uif Liverpooldd. 18 Junij, meldt ons het volgende Heden in den vroegen morgen te 2 ure ver ging in St. Patricks Bay het fraaije stoomschip Orion, hetwelk tusschen Liverpool en Glasgow de dienst verrigtte en gisteren namiddag te 5 ure laatstgenoemde plaats verliet. Van de 100 passagiers worden omstreeks 50 vermist, waar onder verscheidene der aanzienlijkste kooplieden van Liverpool en Glasgow. Het schip scheen tot dusverre eene goede reis en mooi weder ge had te hebben en was digter bij land dan men nog verwachtte. Van wege het Engelsche gouvernement is aan de feeders der Nederlandsche vischsloep Pieter Mogge, van Middclharniseene som toe gekend van zes honderd gulden als vergoeding voor geledene schade, en aan elk der manschap pen eene belooning van vierentwintig gulden, benevens eene zilveren medaille aan den stuur man ter zake van het toebrengen van hulp en redding aan de equipage, van het in. der lijd in zinkenden staat verkeerende Engelsche schip New-Castle Trader. ROTTERDAM, 22 Junij. Naar men wilzal de heer Rochussengouve.rnetir-generaal van Nederlandsch Indiëvan wiens aanstaande te rugkomst in den laatsten tijd herhaaldelijk spra ke was in geen geval herwaarts terugkeeren alvorens zijn opvolger benoemd is, hetwelk lot nog toe niet schijnt geschied te zijn. Dit ge rucht verschilt dus met de per laatste overland- post ontvangen tijding volgens welke het fre gat de R/ujnkapt, ter zee Jöhr, wanneer bet van China terugkwam, den gouverneur-generaal te Batavia zou af halen om hem herwaarts over te voeren. UTRECHT, 21 Junij. H. M. de koningin heeft aan het genootschap voor landbouw en kruidkunde alhier gevestigd eene gouden me daille, op den stempel des genootschaps gesla gen ten geschenke gegeven. Dien ten gevolge zal op het programma voor de najaarstentoon- stelling des genootschaps die den 47 Oct. e. k. wordt gehouden hef volgende artikel ge bragt worden: Eene gouden medaille, gegeven door H. M. de koningin wordt uitgeloofd aan hem, die de belangrijkste bijdrage aan landbouw producten 1 NIJMEGEN, 18 Junij. gezeten dezer stad op ƒ500 beroofd. zijnen zoon op die Dezein plaats

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1