NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 52. Zat urdag den 29 Junij, 5de Jaargang* r t l i e- n d d n g :t 5 BINNENLAND. 3 s l BUITENLAND. !n ik it j U Hunnerpoort volgende woner Deze Courant verschijnt eiken Woensdag; en Za- turdag. Abouiicm.nts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de .Stad franco ƒ1.65, enkele uoniincrs 7J cent boord hebben* Ten spoedigste en de gewone en hooge re- I'S k.» Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel mevr 10 cents, bebalie 35 cents zegelregt, vooriedcrc plaatsing. SNEER 28 Junij. Luidens den 22 dezer te Zwolle ontvangen berigten, de dato 9 dezer, uit Napels, was IL K. H. de prinses Marianne der Nederlanden, met hoogstderzelver gevolg, in goeden welstand aldaar van Malta aangeko men en voornemens de reis spoedig naar Rome te vervolgen. Het Handelsblad deelt het volgende mede Den 10 Mei II. was schipper J. Bisschop beurtschipper van Dordrecht op Amsterdam met zijn vaartuig de Jonge Pieter, nabij IJssel- mondejuist op den hoek van den IJssel en de Lek. Met het bijzetten van den kluiver, werd door de schoot over boord geslagen des schippers zoontje Pieter, oud 12 jarendie zich met den knecht, Simon Baars, zelf vader van vier kinderen voor op het schip bevond. Deze Simon Baars springt hem hoewel het schip zeilende was terstond nahet kind zonk da delijk doch dc knecht dook en had het geluk bet kind te grijpen en houdt het in den eenen arm met onbegrijpelijke tegenwoordigheid van geest klemt hij zich met den anderen arm vast half onder water, aan eenen juist toen langs het zeilende schip hangenden schippersboom. Noch de vader, die aan het roer stond, noch de moeder, die met de overige kinderen zich in de kajuit bevond, hadden van wat er gebeurd was, iets bemerkt. De vader echter mist al spoedig den knecht en zijn zoontje, terwijl hij ziet, dat de kluiver nog niet bijgezet is; tege lijk hoort hij het roepen van den knecht in den Stroom, en is zoo gelukkig zijn zoontje en den kloeken knecht uit het water te trekken en van eenen wissen dood te redden. Genees- en heelkundigen Nederlanders van geboorte die .genegen zijn om zich als officier van gezondheid der Is,te klasse bij de landmagt in Wesl-Indië te verbinden, (op een jaarlijks traktement van 2133-33 benevens vier rant soenen vivresgeschat op 400-00 ’sjaars, vrije woning, een traktement van f 1600-00 ’sjaars gedurende hun oponthoud hier te lan de, en eene gratificatie van 500-00 met voor schot van /350-00 ter bekostiging der uitrus ting) moeten zich bij den inspecteur-generaal der geneeskundige dienst der land- en zeemagt te ’s Hage aanmelden met de noodige bewijs stukken om later een examen af te leggen. AMSTERDAM, 25 Junij. Wij herhalen hier zegt de Amst. Cour., het volgende berigt, het welk wij, gisteren, slechts in een gedeelte on zer avond-uitgave hebben kunnen opnemen. De wet op de provinciale staten is gisteren door de tweede kamermet 58 tegen 6 stem men aangenomen. Voorts is in diezelfde zitting ingekomen een ontwerp van wet, strekkende, om dc gewone jaarlijksche vergadering der provinciale staten, die, volgens de nog geldende reglementen den eersten dingsdag der maand Julij gehouden moet worden uit te stellen tot den eersten dingsdag der maand Augustus om alsdan geopend te worden ten zij de provinciale wet vooraf tot stand zij gekomen en de nieuwe staten-verga- deringen ten gevolge daarvan georganiseerd zou den kunnen worden. De afdcclingen der tweede kamer zullen zich nog heden met het onderzoeken van dit wets ontwerp bezig houden. AMSTERDAM, 26 Junij. Door de Neder landsche Handel-Maatschappij zijn bevracht ge worden, 22 schepen, als: voor Amsterdam 13; voor Rotterdam 7 voor Dordrecht 1 en voor Middelburg 1. ROTTERDAM, 25 Junij. Eergisteren tegen den middag geraakte het aakschip van schipper Klaas van Beek, van ’s Gravenmoerbeladen met hooi in het Steurgat aan bet einde der bakens niet ver van Geerlruidenberg in brand met het ongelukkig gevolg, dat het schip en tuigagiede lading die op ruim 70,000 halve Nederlandsche ponden hooi geschat wordt als mede eene nieuwe groole kar. geheel zijn ver nield. Gelukkig hebben de zich aan boord be vindenden zich nog met de boot kunnen red den niettegenstaande de daartoe aangewende po gingen, kon men bet schip niet doen zinken, en men zag gisteren ochtend bet weinige nog boven het water uitstekende rookende drijven. Dit ongeluk is allerwaarschijnlijkst ontstaan door onvoorzigligheid met het rooken van eene pijp tabak want aan broeijen van het hooi kan niet gedacht worden alzoo de lading eerst zaturdag op den polder de Dood was ingenomen. Moge deze vreesselijke les lot waarschuwing strekken voor allen, die in droog hoói werken en voor al van de schippers en hunne knechtswaarvan velen de roekelooze gewoonte hebben van op of bij den hooilast tabak te rooken. Wij ontvangen bet volgende berigt uit de Willemstad, omtrent de aldaar plaats gehad heb bende ongeregeldheden Het was op den avond van den 9 dezer, dat de klokken met elkander in strijd waren zoo- dat de een ruim een half uur voor den ande ren sloeg waarop een jongen buiten zijne ver wachting voor de geslotene poort kwam en bin nen zijnde het juist 9 uur sloeg, zoodat hij wei gerde poortgeld te betalen hierop werd bij door de wacht omsingeld en vervolgens zeer onzacht en gevoelig in de wacht geholpen; intusschen kwamen er meer en meer burgers op dat ge weld bijeen waarvan er een door de mishande ling getergd het poortgeld voor den jongen wilde betalen doch hiermede wilde de wacht niet voldaan zijn waarop de burger zich dade lijk naarden fungerenden kommandant, den kapt. Wedemeijer van het 7de reg. inf. begaf, om bevel tot ontslag te erlangen hierop volgde eene geheel andere orde: de wacht werd ver sterkt, en op last van den kapitein Wedemeijer werden de vreedzame burgers door bajonnetste- ken en slagen in hunne huizen gedreven en alleronbeleefdst behandeld; een burger, welke in zijne huisdeur stond weigerde verder bin nen te gaan, doch door het geweld vlugtte hij naar binnen in eene kamer, waar eene zwange re vrouw was; zoo ver ging de handel wijze des kapiteins. Een man werd in arrest genomen zijn zoon bekwam drie bajonnetwonden en ver schrikkelijke slagen zoodat het bloed aan de muur nog zigtbaar is. De burgemeester heeft bij zijne komst de ge arresteerden in vrijheid doen stellen en de ove rige burgers verzocht naar huis te gaan, waar mede de gebeele zaak was afgeloopen. Kapt, Wedemeijer behoefde dus geene magt uit Breda meer te laten komen doch dit was om te doen schijnen als of er oproer was, ten einde zich vrij te pleiten doch liet regthoopt men zal ge handhaafd worden opdat men de hand niet zoo ligt aan de vreedzame burgers sla. VLAARD1NGEN, 25 Junij. Heden morgen vroegtijdig arriveerde voor deze haven ’s rijks stoomboot Suriname, luitenant der 1ste klasse Fabius, welke als eerste jager de haringvloot had verlaten den 21 dezer, aan I de ca. 93 ton nieuwen haring, werd daarvan een gedeelte gelost geschenken aan het vorstelijk huis gering afgezonden, waarna de eerste verkoop tegen ƒ700 de ton plaats had. Daar de jongste berigten niet zeer gunstig waren, werd met te hooger belangstelling de aankomst der eerstelingen uit de vloot verbeid. Het schijnt echter, dat zich de vangst later heeft verbeterd. UBBERGEN, 24 Junij. In den nacht van den 22 op den 23 dezer had even buiten de l van het naburige Nijmegen het ongeluk plaats. Zekere Le Vue in- dier stad had zich zaturdag avond naar het Wieldersche meer begevenmet het oog merk den nacht met visschen door te brengen. Het schynt daar de laakbare gewoonte te zijn dat men zich bij zulk eene gelegenheid voorziet van een zoogenaamd pistooltje waaardoor, kluch tig genoeg, eene halve Jlesch jenever vrovdl ver staan. Daarmede nu moet ook ontfe Le Vue gewa pend zijn geweest, terwijl hij zich waarschijnlijk door het gebruik der jenever den dood des drenke- lings berokkend heeft. Bed welmd door de kracht van dat hcillooze wapen waarmede hij zich te gen de nachtlucht en waterdampen meende te beveiligen viel hij in eenen vasten slaap, schijnt van den rand des wegs in het water te zijn ge rold en ontwaakte niet meer aan deze zijde van dat natte graf. HEERENVEEN, 20 Junij. On mijn uitstap je door Friesland heb ik de volgende berigten omtrent de te veld staande vruchten in die pro vincie ingewonnen. Op de kleistreken alwaar gebouwd wordt staat het winterkooïzaad bijna algemeen uitmuntend enkele akkers wat hol doch de peul is zwaar geladen. De tarwe is zoodanig verbeterd, dat een gewone oogstmaar zeer zwaar koorn te waphten is, zoo ook met de rogge welke beide in vollen bloei zijn. De garst en haver laten niets te wenschen over. De boekweit is op de zandstreken uitmuntend en het uitzigt daarop is betooverend. De aard appelen geven hoop op eenen ruimen oogst immers overal is daartoe veel zekerheid. Enke le streken onder Menuldumadeel hebben de ziek te weder in de zoogenaamde Poepen (een grof doch melig soort van aardappelen) overigens heb ik geene ziekte bespeurd noch in de klei— noch in de zandstreken; men is er in Friesland dan ook vrij gerust onderen ook omdat de ziekte tot nog toe geene zoo snelle vorderingen maakt als in andere jaren. Vlas en hennep be loven veel. Weide voor de koeijen tamelijk. Gras voor hooi overvloedig, en toch leveren du verpachtingen bedroevende uitkomsten op want de 500 Nederlandsche ponden worden op stam voor ƒ10 reeds verkocht de groote verpach tingen die aanstaande zijn zullen misschien an ders worden. De houtteelt is in Friesland niet achteruitge gaan maar bedroevend is het te zien hoe meji de boomen in het algemeen misvormtdoor beitel enz. De nachtvorsten hebben enkele akkertjes boek weit aangedaan maar alleen in het veen. BERLIJN, 19 Junij. De beeldhouwer pro fessor Fischer, wien het opgedragen is de vier groepen te vervaardigen bestemd voor de plaat* Belle Alliance alhier, heeft reeds twee derzeL' ven in gips voltooid, die van morgen af in zijne werkplaats alhier tegen betaling van eenig entrée- geld,ten voordeele van eeh weldadig doel,zullen te zien zijn. De vier groepen stellen allegorisch de vier hoofd-mogendheden voorwaardoor de groote strijd bij Belle Alliance gestreden werd met name Pruissen Engeland en Nederland be nevens Nassau vereenigd met Brunswijk en Ha nover. Elke groep stelt het dier voor, dat in het wapen des lands prijkt. Voor Nederland is het de leeuw voor Engeland het luipaard voor Brunswijk het paard en voor Pruissen de adelaar; bij elk dezer dieren zijn twee mensche- lijke gedaanten gevoegd kampvechters voorstel lende, en de attributen der verschillende natiën in den strijd met zich voerende. De beide groe pen Engeland en Nederland zijn thans levens groot voltooid, terwijl van de twee anderen nog slechts de ruwe omtrek afgewerkt is. FRANKFORT, 21 Junij. De berigten uit Keurhessen zijn van eenen allezins verontrusten den aard bijzonder met opzigt tot den finan- ciëlen toestand des lands. De schatkist is uitge puten na den 1 Julij slaat het den ingezete nen vrij te weigeren de belastingen te voldoen r uithoofde de kamer is ontbonden geworden zonder de verdere heffing bewilligd te hebben. De Keurhessische constitutie is dienaangaande bepaald. Volgens artikel 146, mag geen ont vanger belastingen innen, die niet door de ka mer bewilligd zijn en is ook niemand verpligt dezelve te voldoenbij elke heffing of somma tie moet uitdrukkelijk vermeld worden het be sluit der kamer, krachtens hetwelk deze belas tingen ingevorderd worden. Uithoofde van de nieuwe verkiezingen die nog niet eens uitge schreven zijn, kan root 's hands geene kamer bijeengeroepen worden die overigens even vij andig als de vroegere zal uitvallen. Zelfs door eene leening zal de regering zich niet uit hare

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1