EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. NIEUWS- u 1850. No. 53. IVoensdag den 3 Julij. 5de Jaargang* ,ïv V I P tl l BINNENLAND. BUITENLAND. veel l r i IJ. K. II. prinses Louisa der Z. K. II. den kroonprins van pen van m. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor ieder® plaatsing. dook op die plek geluk daar de drenkelinge te vinden naar land te kunnen stand ontving lat toestak en otn liet meisje rigens wel bezwijmd was doch geene ernstige gevolgen van het haar overkomen ongeluk on dervond. Haar redder spoedde zich naar huis ten einde van kleederen te verwisselen en be gaf zich daarna weder aan zijne beroepsbezig heden want de brave man Mattijs Dollée ge naamd is barbier van beroep, en zijne edele daad verkrijgt nog meer waarde, wanneer men weet, dat hij zelf gehuwd en vader van vijf kin deren is. LEYDEN, 25 Junij. De feestelijke bijeen komst welke door een 300tal inteekenaren aan onze studerende jongelingschap was aangeboden uit erkentelijkheid voor de door hen onlangs den burgeren verschafte genoegens, heeft heden avond in het gebouw der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen plaats gehad. De jongelingen verschenen meerendeels in hun costuum van den optogt. Het feest werd door een groot aantal ingezetenen bijgewoond terwijl verrukkelijk we der blo'emversieringen schoone muzijk gaz- illuminalie en vuurwerk er niet weinig toe bij droegen om de algemeene vreugdezoo moge lijk nóg honger te doen stijgen. 8 dito groenten van Antwer- en 1384 m. fruit van Duinkerken 809 49 k. aardappelen253 dozijn bloem kool en 1124 m. kersen. In een door het hof van assises te Elber feld behandeld proces is het bestaan gebleken van een Genootschap van Meineedhetwelk reeds lang in het geheim werkzaam moet ge weest zijn. Het moet gesticht zijn door iemand uil Barmennaar de verklaring der- getuigen en de bekentenis der veroordeeldenheeft liet honderden leden in de geheele streek van Rit- tershausen naar Elberfeld, en zijn deze alle be reid om elke beweerde daadzaak met eeden te bevestigen. Drie leden zijn door het hof tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld: een hun ner vorderde eene geldsom van 580 thaler te rugwelke hij, naar zijn zeggen en naar de ge tuigenis der beide anderen, uitgeleend had het welk bleek geheel onwaar te zijn. Men vernam ook uit de debatten dat het genootschap be sloten had, nog twee dergelijke regts vorderin gen in te stellen, eene van 400, de andere van 600 thaler. Gedurende vele jaren moet het zijne werkzaamheden tot kleinere sommen be perkt, en, toen dezelve'WelsTaagdenditgebreid hebben tot grootere sommen. ’s GRAVENIIAGE 26 Junij. Men verneemt, dat de verkooping van de uitmuntende galerij van wijlert Z. M. korting Willem ll den 12 Augustus eevS'tkónïertdé én vó'lgètlde dagenin deze residentie zal plaats hebbeh.’ ’sGRAVENHAGE, 28 Junij. EeégiStèren mid dag is alhier aangekomen de majoor van Löben Seis, adjudant van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, uit Stockholm met depêches voor Z. M. den koning. Hij brengt het berigtdaV ASSEN, 27 Junij. Men Verneemt met ge noegen, dat, op voorstel van het plaatselijk be stuur, de landbouwer J. II. Middel boer te VVap- serveen gemeente Havelte twee 2jarige en twee Ijarige runderen die met zijn aan longziekte geleden hebbend rund in een stuk land had den geweid, ten einde verdere verspreiding der ziekte voor te komen ter afmaking heeft afge staan tegen vergoeding van veertig gulden wel ke onmiddellijk door eenige ingezetenen van Wapserveen bij inteekening zijn bijeengebragt. Deze runderen zijn daarna terstond geslagtde longen werden echter volkomen gezond en gaaf bevonden. Het vleesch is aan de behoeftige lie den te Wapserveen uitgedeeld. het huwelijk van Nederlanden en i Zweden den 19 dezer te Stockholm is vol trokken. ROTTERDAM28 Junij. De Londensche Shipping and Mercantile Gazette deelt het volgende berigt mede, gedagteekend Shields, 22 Junij Kapt. Booth van de schoener Carrier, van Goolegisteren van Rotterdam hier aangeko men, rapporteert, dat hij te 7 ure in den mor gen van maandag 17 dezer Brielle verliet. Te half 10 ure ontwaarde hij twee Hollandsche vis schersvaartuigen zoo als hel scheen naar Schot land bestemd een der vaartuigen kwam hem op zijde en de visschers (15 in getal) begonnen met zware stukken hout te werpen doch rigt- ten daarmede niet veel schade aan. Daarop haalden de Hollanders hunne messen en bijlen voor den dag en begonnen in het schip te hak ken waarbij zij op verscheidene plaatsen kleine schaden aanrigtten. De schoener geraakte van de vaartuigen af, doch deze begonnen na kor ten tijd weder jagt op hem te maken daarop maakte kapt. Booth seinen om hulp, maar er was geen enkel schip in de nabijheid. Die jagt werd door de visschersvaartuigen omstreeks drie kwartier uurs voortgezet. Kapt. Booth vroeg aan zijne vervolgers wat zij toch wilden doch uit hunne dreigende woorden kon men alleen opmaken dat zij de equipage van den schoe ner wilden doodenen deze bemanning ver klaart van gevoelen te zijn dat de visschers dit voornemen ook ten uitvoer zouden gelegd hebben, indien het hun gelukt wareaan boord te komen. Spoedig daarop kwam kapt. Booth nabij eenige Engelsche visschersbooten deze boden hem aan de Hollandsche visschers te gaan opzoeken zoo iemand van de bemanning van den schoener haar wilde vergezellen doch kapt. Booth bedankte hier voor. De Holland sche visschersvaartuigen hadden Hellevoetsluis dien morgen te vijf ure verlaten zij hadden echter geen nommer of iefs anders waaraan men hen kon herkennen. ROTTERDAM, 29 Junij. Gisteren was een 20jarig meisjekomende uit eene der stegen van de Baan, binnen deze stadbezig water uit den Singel te scheppen, toen zij het ongeluk had van uit te glijden in het water te vallen en bijna oogenblikkelijk daarop te verdwijnen. Die enkelen, die het ongeluk gezien hadden, wanhoopten aan het behoud van haar leven en waanden haar verloren toen plotseling een man van den Singel en dus van de overzijde in het water sprong hij zwom naar de plaats waar het meisje verdwenen was, ontwaarde ee nige borreling op de oppervlakte van het wa ter dook op die plek naar beneden had het en met haar zwemmen waar hij bij- van een’ timmerman die hem eene zich verder bereidwillig belastte, naar huis te geleiden dat ove- FRANKF0RT, 24 Junij. Buitengewoon sensatie heeft in onze politieke kringen gemaakt de veroordeeling van den heer Hassenpllug tot eene gevangenis van 14 dagen de kosten van hel proces en onbevoegdheid om ooit weder een’ post in de Pruissische staten te kunnen be- kleeden. Het gereglshof te Greifswald heeft dit vonnis gegrond op de bewezene feiten dat de heer Ilasseiipllug in zijne voormalige hoedanig heid van voorzitter van het hoog geregtshof, twee ondergeschikte ambtenaren overreed heeft tot het afgeven van kwitantie» voor niet ont- vangene geldenalsmede tot het terughouden van gelden die de eigendom van den staat wa ren. Men is thans nieuwsgierig te weten of de keurvorst een’man als zijn’minister van jus titie zal in dienst houden, legen wien een dus danig vonnis is geveld. FRANKFORT, 25 Junij. In Wurtemberg is thans niemand tevreden met liet ministerie. Het staat niet in gunst bij de hofpartij omdat het te weinig energie bezit; even weinig bij de ka mer omdat het te reactionnair is en geene vrij zinnige constitutie verleenen wilen nog min der bij het volk omdat hel aan hetzelve de grondregten wil onttrekken. Het zal derhalve niet langer kunnen blijven bestaan, dan totdat men een nieuw ministerie zal hebben gevonden en daarin bestaat juist de groote zwarigheid. Overal in Duitschland is de slag van Wa terloo plegtig gevierd geworden door de nog in leven zijnde krijgslieden die daaraan deel heb ben genomen maar wier aantal reeds zeer is gesmolten. Men berigt uit Meints datbij gelegenheid van den geboortedag van Johannes Guttenberg, men gisteren de handen van zijn standbeeld al daar met een snoer heeft gekneveld gevonden een paskwil op de beperkingen, waaraan du drukpers alsnu in Duitschland op nieuw onder worpen wordt. Men verneemt uit goede bronnen datge durende het laatste verblijf van den czaar te Warschau eenige aanzienlijke Polen bewogen mei liet treurige lot hunner uitgeweken landge- nooten die in de meeste rijken waar zij ver blijf houden aan tailooze vervolgingen bloot staan zich lot den keizer gewend hebben ten einde eene amnestie voor hun te verwerven zij zijn, naar het gerucht wil, zeer welwillend ontvangen zoo dat er eene uitgebreide amnes tie wordt tegemoet gezien waarbij aan alle staat kundige vlugtelingen slechts eenigen uitgezon derd zal toegestaan worden in hun vaderland weder te keeren. BERLIJN, 25 Junij. Ook de grondbezitters van de provincie Pommeren hebben zich voor de handelsvrijheid en tegen het beginsel der be schermende regten verklaard. Eene deputatie van hen bevindt zich hier, om aan de regering een adres in dien geest over te brengen. Naar gemeld wordtheeft de Oostenrijksche minister van eeredienst vertrouwde mannen van de Prolestantsche geloofsbelijdenis naar Weenen ontboden om in overleg met hen de betrek kingen tusschen die kerken en den staat te re gelen. BERLIJN, 26 Junij. Men heeft hier kennis bekomen van het protocol van de drie groote mogendhedenbevattende 4 punten en zijnde SNEEK 2 Julij. Vrijdag jl., tegen 5 uur ’s namiddags, verliet een 12jarige knaap, zijn de zilversmidsleerlingden winkel, om, naar men zegt, de avondschool te bezoeken. Hij be gaf zich echter vooraf nog eens buiten het Iloogënd alhier en trof daar eenige speelmak kers aan bij eenen boerenwagen, waarvoor een paard gespannen was datontdaan van hoofd stal en toom, uit eene voor hetzelve geplaatste krib gevoederd werd, zonder dat er op dat tijd stip iemand aanwezig was, die op liet onge breidelde dier paste. Onze knaapdaarin dus door niemand verhinderd beklimt het paard en blijft er op zitten, tot dat hetzelve, door een voorbijkomend rijtuig, schichtig geworden, met wagen en al aan den loop gaat en den jongen al spoedig van zich afwerpt met het ongelukkig gevolgdat deze door den val of anderzins zoodanig is bezeerd geworden dat hij, na verloop van weinig tijds, is gestorven. Bovendien zijn door het hollend paard met den wagen op den weg dien het insloeg nog een paar kinderen meer of min ernstig bezeerd ge worden. Een geduchte slag voor de goede ouders, en eene verschrikkelijke les voor kinderen maar ook voor anderen Den 24 Junij is bij de hoogeschool te Gro ningen tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer A. A. Jorritsma van hier, na het ver dedigen van eene dissertatio pharmaceutico-me- dica inauguralis de Anacardio. Er is dezer dagen ten overstaan van twee leden van de rekenkamer door verbranding ver nietigd eene nominale waarde van ƒ63,259,950 aan ingetrokken en afgeloste schuld-bekentenissen en geldswaardig papier; waaronder/29,601,100 aan 4’- pCts. obligatie» van het Amortisatie syndicaat, en ƒ28,038,200 aan 4 pCt. schatkist biljetten uitgegeven overeenkomstig de wetten van 1840 en 1848. De aanvoer van fruiten, groenten en nieu we aardappelen is tegenwoordig te Londen ver bazend op eenen enkelen dag werden aange voerd van Rotterdam 1301 zakken en 3783 manden aardappelen 197 m. kersen en 35 m. komkommers en meloenen van Dordrecht 48 groote korven aardappelen 20 dito kersen, 29 dito wortelen en 26 m. jonge erwten Havre 1576 m. fruit; en s Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnerncnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco fl .65, enkele nommers cent

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1