EN ADVEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1 1850. No. 54. Zaturdag den 6 Julij. 5de Jaargang* r 4 BINNENLAND. van wel- op van on ver- Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. prof. I). J. van tentoonstel- van bloemen en Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7*. cent vooral liet met het En- gekruistede bijzondere aandacht; doch boven alles muntte uit de door den heer I. J. I. van den Bosch van den Wilhclmina- polder, zoo belangeloos, alleen ter beschouwing toegezondene gedeeltelijk veredelde, gedeelte lijk volbloed Durham-Shorthorn-rtinderen die door hunnen evenredig schoonen bouw en ver bazende ontwikkeling zic|i algemeen deden op merken en bewonderen en de bewijzen lever den vvat zorg en kennis, bij de opkweeking, vermogen. Zulks was ook het geval ten opzig- te der gekruiste en uit het Leicester ras getrok- I„andbouu> was eene en werktuigen verbonden. Van liet vee trokken eenige inlandsclie melk koeien en jong vee gelsclie ras kene schapen wier veredeling bij vernieuwing en toeneming allergelukkigst bleek te slagen terwijl de aanwezige varkens, meestal van Berks hire’s oorsprong, ofschoon in Zeeland gekweekt ziglbaar aantoonden hoeveel ook in dezen op- zigte bij het inlandsclie ras nog te verlangen en te verbeteren overblijft. Daar in Penissen het onderwijs in de volks scholen in het vervolg gratis zal gegeven wor den, hebben de opzieners der Berlijnsche pri- vaat-scholen eene associatie gevormd om voor de belangen der onderwijzers dezer scholen te treden. Zij vragen dat de vrijheid derwijs te Berlijn niet aan vange voor de leende concession aan de bestaande scholen regtens ophouden dat de onderwijzers die tot op dit oogenblik ten genoegen der ouders school houden aan de nieuwe inriglingen bij voorkeur worden geplaatst dat hun een vast inkomen zij gewaarborgd en tevens aanspraak op pensioen na getrouwe pligtsvervulling. Aan den welbekenden staatsman sir Robert Peel is jl. zaturdag namiddag, te Londen, een zwaar ongeluk overkómen. Hij deed een toer tje te paard doch bij bet uitrijden der wijk Piccadilly schrikte zijn paard van eenen snel voorbij vliegenden rijknecht, begon te steigeren en wierp zijnen berijder af. Bewusteloos werd sir Robert Peel opgenomen en een der genees- lieercn van de koningin juist daar voorbij ko mende bewees hem de eerste hulp, waarop hij naar Whitehall Gardens vervoerd werd. In den avond werd een bulletin uitgegeven het welk meldde, dat de baronet eene zware won de aan den schouder en overigens nog eenige kneuzingen ontvangen had. Ofschoon dit bul letin niet zeer verontrustend luidt meenen sommigen echter te weten dat de wonden van sir Robert Peel veel erger zijn dan daarin wordt voorgesteld zelfs, moet zijn toestand veel bezorgdheid aan de geneesheeren inboezemen. ’sGRAYENHAGE, 29 Junij. De teregtstel- ling van den grenadier Schep, die, gelijk be kend is, in het najaar zijn kameraad Noy inde kazerne alhier heeft doodgeschoten heeft he den zaturdag morgen te 12 ure, alhier plaats gehad. Eerst werd de veroordeelde door eene afdeeling militairen gebragt naar de Lombard- straatde plaats, waar gewoonlijk de militaire execuliën plaats hebben en aldaar werd hem door een officier der dragonders zijn vonnis voorgelezen. Vervolgens werd hij naar d" te Markt, die door eene groote militaire magt bezet was, gebragt, en aldaar werd hem op het schavot het zwaard over het hoofd gezwaaid onder den toevloed van eene ontzaggelijke volks menigte. De veroordeelde was diep getroffen en onderging zijne straf met zigtbare aandoe ning. ’s GRAVENHAGE 1 Julij. Ik zie in de Amsterdamsche Courant van heden gewag ge maakt van den bijzonder sterken indruk wel ken hier ter stede de redevoering van den heer Van Hall zoude gemaakt hebben. Ik kan u de verzekering geven, dat dit geenszins het geval is geweest. De eerste indruk was niet meer dan zeer gewoon en nu er over nagedacht wordt, blijft ook daarvan weinig meer over. De rede voering wordt in alle hare deelen en onderdee- len zoo als uwe verslagen der handelingen van de tweede kamer aantoonen ontleed ontzenuwd wederlegd. Inconsequentiën op inconsequentiën worden daarin aangetoond en zij levert aan de voorstanders der wets-ontwerpen voortreffelijke stof tot hunne aanbeveling; want de gebezigde argumenten worden juist legen zijne stellingen gekeerd en daaruit worden gronden vóór de wets-ontwerpen geput. Ik geloof dan ook dat de geest der meerderheid zeer goed gestemd blijft, en de heer Van Hall daarop niet den min sten invloed heeft uitgeoefend. Heden hehben al de sprekers met kracht en warmte vóór de wets-ontwerpen gesproken wier gedurig be roep op de redevoering van den vertegenwoor diger uit uwe stad bewijst, dat indien er van het maken van indruk sprake is, de zijne zeer zeker boven dien van den heer Van Hall mag gesteld worden. aannemer en timmerman te Meppel door het hof van Drenthe was ontslagen van alle regtsvervolging ter zake van de tegen hem ingebragte beschul diging dat hij eene valsclie kwitantie ten name van jonkheer Aalt Willem van Holthehout handelaar te Dwingelo, zoude hebben vervaar digd of van zoodanige kwitantie gebruik ge maakt wetendedat die valsch wasis de voor de arrondissements-regtbank te Assen aanhangige civiele procedure tusschen genoemde twee per sonen voortgezet, en heeft gemelde regtbank eene verificatie van het geschrift en de hand- teekening der bedoelde kwitantie bevolen. Men verneemtdat de daartoe benoemde drie des kundigen dezer dagen hunne werkzaamheden hebben volbragt, en dat ook de afloop van dit gedeelte dezer zooveel gerucht gemaakt hebben de zaak met buitengewoon groote belangstelling wordt tegemoet gezien. ASSEN, 28 Junij. Ieder die eenigzins be lang stelt in de voedingsmiddelen der natie kan de tegenwoordige stand van de te veld staande gewassen in deze provincie niet onverschillig zijn vooral nu alle .gunstige vooruitzigten daar omtrent bestaan. De lioofdproducten zijn hier roggeboekweit en aardappelen er is daarvan AMSTERDAM, I Julij. Men verneemt, dat door de policie alhier ontdekt is. dat de vreem deling onlangs in de omstreken van Haarlem aangehouden ter zake van eenen door hem ge- pleegden diefstal met verzwarende omstandighe den op het buitenverblijf onder Heemstede van Lennep een der gevaarlijkste boosdoeners isdie zich in onderscheidene ge deelten van Duitschland aan misdaden heeft schuldig gemaakt, en reeds uit zeven gevangenis sen is ontsnapt. Gedurende eenigen tijd had hij zich hier ter stede weten schuil te houden. ‘AMSTERDAM, 3 Julij. Z. M. heeft, hij ampliatie van artt. 5 en 6 van het koninklijk besluit, dd. 18 December 1849 bepaald, dat bet loon voor het op den juisten inhoud ijken van oude vaten behoorende aan branders en handelaars in gedistilleerde dranken zal wor den berekend naar Bet tarief, bij art. 14 van het koninklijk besluit van 31 December 1834 (Staatsblad no. 45)voor den waterijk olie- en sterken drank-vaten vastgesteld. Uit Arnhem wordt gemeld, dat liet mee- rendeel der plaatselijke besturen in Gelderland adressen aan de gedeputeerde staten van het ge west hebben gerigtom de kermissen welke op vele plaatsen op zondagen invallen bepaalde lijk af te schaffen en hiervoor eenen anderen dag der week te stellen eere zij die besturen welke eene zoo goede zaak willen bevorderlijk zijn ten einde mede te werken tot heiliging van den dag des Hecren mogt dit voorbeeld navolging vinden en de zoo gepaste afschaffing van de zondagen als kermisdagen hiervan het gevolg zijn. ARNHEM, 1 Julij. Gisteren werd uit het naburig Rozendaal alhier binnengebragt Maria W. oud 16 jaar, beschuldigd van de woning van haren meester in brand te hebben gestoken. De brand spoedig ontdekt wordende, was dra gebluscht. Men meentdat hare ouders haar tegen ha ren wil noodzaakten bij haren meester in dienst te blijven, en dat zij, om uit die dienst te gera ken deze zaak heeft gepleegd. GRONINGEN, 1 Julij. Er is in den vroe gen morgen van den 27 Junij jl. aan de Noor- der haven gevonden eene banknootgroot ƒ60 door den arbeider Klaas Jacobs de Vries, wo nende in den Vischhoek en die het gevondene aanstonds in handen der bevoegde autoriteit de Groo- heeft gesteld. Dit voorbeeld van eerlijkheid ver dient openlijke vermelding, aangezien de vin der bekend was met de waarde van het gevon dene en niemand bij het vinden tegenwoordig was. Het is te wenschen dat de verliezer bijaldien hij door het plaatsen van dit berigt zich mogte opdoen door eene ruime helooning den vinder diens schoone daad zal vergelden. De banknoot is door den vinder der policie aan vertrouwd. Nadat Jan Sanders Uiterwijk timmerman te Meppel door het hof SNEEK 5 Julij. De hooimaand is thans be gonnen maar de hooioogst, in deze stre ken reeds zoo goed als geëindigd ten minste wat aangaat de eerste en voornaamste inzame ling. Het uitmuntende, vaste weder der maand Junij liet, ten opzigte van dezen oogst, niets te wenschen over, terwijl hoedanigheid en hoe veelheid van het geoogste den landman ruime stof aanbieden om te vrede te zijn waartoe verstandigen zich te meer zullen genoopt voe len, door de thans veranderde weersgesteldheid die den voor de gemaaide en afgeweide lan den zoo gewenschten regen geeft. Er blijft het is waar voor velen onzer landbouwers, die, zoo als men liet noemt, op hooge huren zitten, nog wel een maar over, namelijk, dat onze boter- en kaas vooral het eerstgenoemde artikel, niet zoo hoog in prijs is, als de hooge huren wel schijnen te vereischen doch is het wijs, te denken, dat onze Friesche botervoor al in liet saizoen wanneer het meest gemaakt wordt, altijd duur zal blijven, nu men ook el ders zoo wel binnen als buiten het vaderland zich er meer en meer op begint toe te leggen om met ons de Londensche markt van boter te voorzien? Alzoo wanneer het tij verloopt, verzet men de bakens. Heden morgen ongeveer 8 urebegaf B. Osinga schoenmaker en stads turfmeter alhier, die met zijn gezin eene bovenkamer bewoont zich naar den bovensten zolder of vliering, om van daar eenige turf te halen. Terugkeerende had hij het ongeluk van den ladder en onmid dellijk daaronder staanden trap naar beneden te vallen en zich aan het hoofd derwijze te beze ren dat hij terstond gestorven is. Deze ramp, den goeden man en vader overgekomen, is, uit den aard der zaak, voor zijne nagelatene betrek kingen diep bedroevend maar zeer ongelukkig tevens, omdat zijne reeds bejaarde vrouw, met hem ook den broodwinner heeft verloren. In de zitting der eerste kamer van 2 Julij is de kieswet aangenomen met 26 tegen 10 stemmen. Volgens de opgave van den heer v. Rijcke- vorsel hij zijne redevoering, op zaturdag 11. gehouden ter gelegenheid der beraadslaging over de scheepvaartswetten zijn er in de maanden Februarij Maart, April en Mei 27 Nederland- sche schepen metende te zaaien omtrent 8000 lasten in Engeland bevracht geworden deels naar Bengale en China, deels naar Java en Sin gapore. De Staats-Courant behelst eene opgave van de op Java uit den oogst van 1850 reeds afgeleverde en vermoedelijk nog te leveren gou- vernements-producten onder ultimo Maart 1850. Deze hoeveelheden bedragen: Koffij 860,186 pi- kols suiker 1,020,051 pikols indigo 1,049,838 Amst. pond thee 930,000 Amst. pond kaneel 161,520 Amst. pond; cochenille 78,175 Amst. pond peper 262,500 Amst. pond. Van de ta bak is de hoeveelheid nog onbekend zij wordt geraamd op 435,000 Amst. pond. Van suiker en cochenille is buitendien eene hoeveelheid ter beschikking der fabrijkanten ge bleven. Met de voor eenige dagen te Middelburg gehoudene vergadering der Zeeuwsche Maat schappij van ling van vee gewassen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1