EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. MEOWS- 1850. No. 55. 5dc Jaargang* IVoe listing den 10 Julij. I i BINNENLAND. l I 1 dat ook Overi- zul- Prijs der AC verten iën; van één tot vier regelt, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. aan liet be- van Decem- hij kanselier der September 1841 tot Julij 1846 Deze Courant verschijnt ellen Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prljs voor 3 maanden 1.40, builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers cent eensklaps tot die van den eersten hij u in het gezigt uitlag- neen hij zon u door bedienden laten uitlagclien. (De vergad- SNEEK9 Julij. Men verneemt, dat dezer dagen aan de leden van het te dezer stede be slaande onderling Zieken-fonds een algemeen verslag is uitgereikt van den staatsedert deszelfs oprigting op 1 Mei 1844 tot en met de sluiting van het boekjaar op 1 Mei 1850 waaruit blijkt dat de ontvangsten hebben bestaan aan inleg- gelden van de deelnemers 131.95 aan weke- lijksche contribution ƒ2497.57’ dat aan ren ten van tijdelijk belegde gelden zijn gerendeerd ƒ55.11, en voor reglementen zijn ontvangen ƒ7.80, alzoo te zamen 2692.371- terwijl de uitgaven hebben bedragen: aan geldelijke uit- keeringen aan de leden van het fonds in ziekte ƒ862.92 aan kosten van medicijnen f 1007.771 die van doctor en chirurgijn 395.50en eeni- ge kosten, bij de oprigting van het fonds, aan drukloonen voor circulaires, reglementen enz. hebben beloopen ƒ37.95 te zamen alzoo ƒ2304.14zoodat het goed slot op 1 Mei 1850 bedroeg ƒ388.23. Wij zien hieruit met ge noegen, dat deze inrigting bij voortduring aan derzelver doel blijft beantwoorden ofschoon naar wij onderrigt zijn het getal deelnemers eerder af- dan toeneemthetgeen te betreuren is, daar menig nijvere werkman, hierin deelne mende, bij ziekte zich zelven redden kan, en niet tot armen-kassen de toevlugt behoeft te nemen. Wenschelijk ware het derhalve, dat meesters en werkbazen het nuttige daarvan ge voelende bij hunne onderhoorigen invloed be zigden om de deelneming meer algemeen te maken. liet gezegde: een ongeluk komt zelden alleen,” schijnt hier, bij de voorvallen in het dagelijksche leven thans ook bevestigd te wor den. In beide voorgaande nommers van ons blad toch berigtten wij het plotseling sterven van eenen knaap en van eenen huisvader, an ders dan door ziekte; nu is hier, vrijdag na middag jl.ook nog een vierjarig kind in de stads gracht verdronken, dat, naar men zegt zoo verkeerdelijk slechts aan kinderlijke op passing was toevertrouwd. De minister van financiën heeft ter ken nis van het algemeen gebragl overeenkomstig art. 5 van de wet van 17 September 1849 {Staats bladno. 46)tot het ontnemen der hoedanig heid van standpenning aan de gouden stekken van 10 en 5 datten gevolge van Zijnet Ma- jesteiis besluit van den 9 Junij 1850 {Slaatsbl. no. 30), tot uitvoering van die wetgedurende de maand Junij 1850 zijn uitgegeven voor het bedrag van dertig millioen gulden muntbiljet ten daargesteld volgens artt. 2 en 3 der ge zegde we(, en dat eene gelijke som in gemelde gouden stukken bij de Nederlanusche bank is overgebragt. Het Staatsbladno. 35 bevat een konink lijk besluit van den 28 Junij 1850, houdende bepaling, dat 1 September 1850 zal zijn de dag waarop de wet van 12 April 1850 {Staatsblad no. 15), tot vaststelling van het briefport en tot regeling van de aangelegenheden der brie- venposterij, in werking zal komen. De Drentsche Courant meldt: Er gaat te Assen het gerucht, dat de heer Van Rand- wijck thans lid van de tweede kamer der sla- tcn-generaal voor Drenthe, zeer in aanmerking zoude komen voor de betrekking van gouverneur- generaal van Neêrlandsch Indië, waarvan de heer Rochussen Weuscht ontslagen te worden.” Te Rotterdam is uit het medegedeeld drie tal predikanten lot leeraar bij de Nederduitsche Hervormde gemeente beroepen de weleerw. zeer gel. heer Tonco Modderman A.Zn.theol. doc tor en predikant te Leeuwarden. Den 3 Julij is te Leeuwarden in de kerk van den II. Bonifacius op de Vleeschmarkt eene plegtige mis gevierd ter gelegenheid der wijding van den hoeksteen voor de nieuwe R. C. kerk in de Speelmanstraat. Het overlijden van sir Robert Peel heeft dingsdag avond, te 9 minuten over 11 ure, plaats gehad. De in de laatste uren uitgegeven bulletins hadden alle hoop op zijn behoud doen rang zich zoo kan verheffen, zou chen wat zeg ik? neen hij zou u door zij ne bedienden laten uitlagclien. (De vergade ring barstte uit in luid gelach/) Ik heb mij nog te zacht uitgedrukt hij zou, volgens de me thode van den leeuw tegenover den jonker in Don Quichottegenover u van front verande ren.” De president herinnerde den redenaar, dat de vrijheid van spreken wel gewaarborgd was en nog wel te ruimer, naar mate zij geestig mogt lieeten maar ruwheid grensde zoo digt. aan vrijheid dat het politisch verstand wel ter dege mogt proeven wat de goede zeden kon kwetsen. Hierop antwoordde de spreker, dat hij zijne woorden ontleende aan Cervantes, en Shaekspeare zich op gelijke wijze uitte. geus zou het belagchelijk zijn als mannen ke beeldspraak niet konden aanhooren. De minister Von der Pfordten sprak daarop een ernstiger woord over Duitschland's eenheid en zeide, dat het rijk, ten dage dat het zich van Oostenrijk lossebeurde, de heerschappij van het slavendom over Europa zou brengen; zeidë men dat de Duilsche natie haar einde nader de dan geloofde hij dit niet hij hield zich vast aan eene heerlijke toekomst van Duitschland, maar onder ééne voorwaarde: hèt Duitsche volk moest zedelijk beier worden. Het moest zijnen eigenwaan en hoogmoed afsterven want daar in ligt de oorzaak zijner ellende het moest lerugkeeren tot de erkentenis van eene hoogere Magt, eener Magt die over alle natiën heersebt. Die God niet vreest en niet leeft in de vreeze des Heeren dien kan niets ten goede gedijen. AMSTERDAM, 5 Julij. Op woensdag den 17 dezer, des ochtens te 10 ure, zal Z. M. in het paleis in het Koordeinde, audiëntie ver- lëenen aan civiele autoriteiten, commissiën en particulieren, alsmede aan generaals, hoofd en andere officieren en verdere militairen. De genen die tot deze audiëntie verlangen toege laten te worden, zijn uilgénoodigdom zich in te schrijven op eene der lijsten, welke daar toe aan het genoemde paleis gereed zullen lig gen tot den 15 dezer des namiddags te 4 ure. Ten einde noodelooze bezorgdheid tegen te gaan, is de Leydsche Courant door den heer officier van justitie in het arrondissement Ley den verzocht geworden te melden dat de ver klaring door II. F. van B. aan de justitie ge daan, wegens diefstal van eene aanzienlijke gelds waarde en poging tot moord in den avond van maandag 11. op de Haarlemmer trekvaart nabij de Kwaakbrug ten zijnen nadeele gepleegd zijn edel achtbare, na een onverwijld en naauw- keurig o iderzoek gebleken is, on waarschijnlijk en ongeloofwaardig te zijn daar de bekomene inlichti ig .t' dezelve in allen deele wederspro ken. Cf) herhaalden aandrang heeft gemelde persoon de valschheid dier verklaring erkend. ASSEN, 4 Julij. Lang is er getwijfeld, of de stoommachines wel even goed met turf als met steenkolen gestookt kunnen worden, een vraagstuk, waarvan de oplossing voor onze veen derijen nog al van groot belang wordt geacht. Men zal dan ook zeker met belangstelling ver nemen dat de stoommachine in de Zwolsche stoomboot, naar men meent, sints January jl. op de heenreis naar Amsterdam met turf ge stookt wordt, en dit zeer goed voldoet; de boot vaart, met turf gestookt, niet minder snel dan met kolen; de machinerie behoeft niet ver anderd te wordenen iedere overtogt levert eene besparing van ƒ8 a ƒ10. Men kan ech ter op de boot geen turf genoeg bergen voor de heen- en terugreis endaar de administra tie der stedelijke accijnsen te Amsterdam het oprigten van eene bergplaats van brandstof aan den steiger tegenhoudtmoet mep zich op de terugreis steeds van kolen bedienen. COEVORDEN2 Julij. Men wil weten, dat deze vesting ontmanteld worden en alsdan te vens derzelver garnizoen verliezen zal. Zoo dit ten uitvoer gebragt wordt, zal de neringdoende klasse alhier van derzelver laatste levensbeginsel verdwijnen; zijn toestand werd daarin als steeds meer en meer gevaarlijk afgeschetst. Te 8 ure verscheen de bisschop van Gibraltar, om wiens bijstand de zieke verzocht had en onderhield zich ruim een uur met 'hem. Daarop werd te 9 ure de familie tot hem gevoerd om een laatste afscheid te nemen lady Peel was zoo diep geschokt, dat men, uit bezorgdheid voor haar zelve, meende, haar niet met den hope- loozen toestand baars echtgenoots bekend te moe ten maken. Sir Robert Peel was den 5 February 1788 geboren en volgde bij het overlijden zijns va dert den 3 Mei 1830 als tweede baronet op. Na onder-secretaris van staat bij het departe ment van binnenlandsche zaken en secretaris voor de zaken van Ierland geweest te zijnwerd sir Robert in 1822 secretaris van staat voor de binnenlandsche zaken ter vervanging van den burggraaf Sidmouth. In 1827 legde hij dat ambt neder en bleef buiten staatsbetrekking tot aan de zamenstelling van het kabinet Wellington alstoen belastte hij zich weder met het beheer van het departement van binnenlandsche zaken en behield zulks tot aan de komst van graaf Grey aan het bewind in 1830. Sir Robert kwam iets later weder stuur als eerste lord der thesaurie; ber 1834 tot April 1835 was schatkisten van F op nieuw eerste lord der thesaurie. Sir Robert Peel heeft 32 jaren zitting in liet lagerhuis gehad; van 1818 tot 1828 was hij ver tegenwoordiger der universiteit Oxford daarop was hij tot aan 1830 lid voor Westbury, en van dat tijdstip tot aan zijn overlijden lid voor de burgt Tam worth. Den 8 Junij 1820 was sir Robert in den echt getreden met Julia de jongste dochter van den generaal sir John Floydbaronetzijn oudste zoon, Robert, is thans Britsch gezant bij het Zwitsersch Eedgenootschap. De familie Peel of gelijk de naam vroeger geschreven werd de Pele stond reeds in het begin van de vijftien de eeuw in groot aanzien en was gevestigd in bet graafschap York, waar zij uitgestrekte land goederen bezat. Echter werd eerst in 18Q0 de haronels-titel aan deze familie geschonken en wel aan den vader van sir Robert. AMSTERDAM, 4 Julj, Gaven de parlemen taire discussiën in onderscheidene landen van Europa, door de harlstogtel jke wijze, waarop zij dikwijls gevoerd werden, veel stof iot erger nis aan elk, dien bet zedelijk en stoffelijk wel zijn der volkeren wezenlijk ter harte gaat ook menigmaal maakten zij den lachlust gaande van toehoorders en leden. Boven allen muntte de Beijerscbe kamer uit in koddig redetwisten, zoo als, onder anderen ten tijde van de emancipatie-kwestie der Israë- liten en, dezer dagen, bij de beraadslagingen over het bier-tarief. Het bier zeide de afgevaardigde dr. Hei ne is het verbindingsmiddel tusschen de ver schillende standen en de politieke partijen. Het vereenigt de lions in glacé-handschoenen en ver lakte laarsjes met de Bassermansche gestalten en is in het maatschappelijk levëïi een wezen lijk geneesmiddel. Door de opheffing van het bier-tarief, zullen zich onderscheidene bierhui zen en tevens elkander vijandige standen vor men. Het gemoedelijk Muncher-leven zal uit- dooven kunst en kunstzin versterven. Het bier doet hier voor de kunst, wat de goedkoo- pe wijn in Italië, Spanje en Griekenland uit werkt. Het bier-tarief opbeffen is het volk den honden toewerpen en den woeker een vrij veld openen.” In eene andere zitting dier zelfde kamer zei de een spreker, dat de westewind uit Frankrijk over Duitschland thans eene staalkundige aard appelziekte bragt en daarvoor geen geneesmid del was, dan bij den keizer aller Russen. »Men heeft zeide hij verder gezegd, dat eene vereeniging van 70 millioen menschen ook ons tot eene wereldmagt maakte. Als men eet» practisch Engelschman of Franschmau wil de beduidendat eene magt van den vijfden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1