NIEUWS- EN ADVERTENTIE-IJLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 56. Xaturdag den 13 Julij. BINNENLAND. BUITENLAND. rj=& UZ' X‘, Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels gewone lettel-, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegélregt, voor iédere plaatsing. VVEENEN, 4 Julij. Een onzer half-officiële bladen behelst het gewigtige berigtdat het Oos- tenrijksche leger met ongeveer 80,000 man zal verminderd worden. Bij het groote tekort in de schatkist over het eerste viereljaar van 1850 was die maatregel hoog noodig. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele notnmers 71 cent. antwoordde hij: de ellende bragt mij tot die euveldaad lang trachtte ik die uit te voeren maar het lot beschermde den president. lieden verlieten twee rijtuigen het Elysée, in geen van beide zat de persoon, dien ik zócht; toen re kende ik mij door het lot overwonnen ik begon te gelooven dat het niet over den pre sident besloten was, door een sluipmoord te sterven en moedeloos in den strijd tegen dat noodlotmaakte ik mij tot gevangene ten ein de verlost te worden van het misdadig idee dat mij altijd bezielde.” Een huisbezoek bij Walker, leidde tot niets. Zijn vader, zijne moeder en vier kinderen le ven ordelijk en genieten de achting van allen, die hen kennen. De oudste nu gevangen stond reeds lang bekend als een somber mensch men verweet hem, dat hij buitensporig leefde, en acht daardoor zijn verstand gekrenkt. Vroe ger bragt hij reeds twee maanden in de gevan genis door, ter zake van dreigende gebaren met eene geladene pistool met twee loopen tegen wandelaars op den publieken weg. Niet dan met veel moeite kon men hem toen arresteren. Overigens blijkt uit het verhoor, dat Walker herhaalde keeren onderging, dat hij wankelde tusschen zelfmoord en den toeleg, waarvoor hij thans in handen der justitie is. De procureur der republiek heeft hem tevens onder doctors handen gesteld. Te Parijs heeft de geheele zaak weinig onrust veroorzaakt. Het ïlandelsblad verhaalt, dat het volgen de zonderlinge voorval, in het begin dezer week in het stadje Unissen zou hebben plaats gehad. Zekere P. was aldaar met een jong mensch in eene herberg en verkeerde in zeer beschonken toestandtoen laatstgemelde zijn voornemen te kennen gaf van te willen vertrekken waarop gemelde P. hem zeide dat hij zulks zeker deed, omdat hij geen geld meer bij zich had. Hier op hernam deze, dat hij meer geld had, dan hij P. kon opeten die daarop eene wedding schap aanging ten gevolge waarvan de ander hem een rijksdaalder loebieldwelk geldstuk P. zonder aarzelen in den mond stak en bin nenslokte. Zoo als ligt te denken valt, bleef hetzelve in de keel vastzitten en veroorzaakte den roekeloozeu eene groote beuaauwdheid. Een geneeskundige ontboden zijnde, bewerkte deze dat liet geldstuk een weinig verder in liet darm kanaal voortgleed doch moest zijne pogingen weldra staken zoodat het geldstuk in het lig- chaam is blijven zitten. Een paar dagen gele den verkeerde de lijder in groot gevaar en scheen zijne redding hopeloos te zijn. Welligt heeft zijne onzinnige daad hem reeds het leven ge kost. UTRECHT-, 9 Julij. Den 5 dezer is de eer ste steen gelegd van den achtkantigen windvij- zel-molen ter bemaling van den droog te ma ken binnenpolder van Tharnen (Noord-Holland). Deze onderneming die reeds sedert een jaar vele handen bezig hield wordt zonder negotia te of eenige subsidie van rijk provincie of ge meente, uit eigen middelen aangevangen. GRONINGEN, 6 Julij. Heden middag te één uur ontdekte mendat het hondje van den heer J. Heikensadjunct-commies van de 2de klasse alhier, wonende in de N. Kijk—in—*t Jat straat vlagen van dolheid vertoonde. Geluk kig bevond zich het dier binnenshuis. De vrouw des huizes het onheil bemerkende nam oogenblikkelijk de vlugt uit de kamer en sloot dezelve. Nadat het dier alzoo eenige oogenblik- ‘ken in het vertrek had rondgevlogenis het E. A. de Boer, zilversmid, aldaar woonachtig, gelukt, liet dier met eene sabel af te maken, door zich halverwege door het raam te begeven, pol icie -- ’s GRAVENHAGE7 Julij. Met genoegen verneemt men dat onze stadgenooten /de hee- ren De Meijer, goud- en zilversmid en P. Sterk man ijzergieter naar de groote tentoonstelling in Londenvoorwerpen zullen zendenver vaardigd in hunne werkplaatsen. AMSTERDAM 8 Julij. De heer M. II. Bin ger, boekhandelaar alhier, behoort voorzeker tot diegenen welke bij de uitbreiding hunner eigene zaken en bij de bevordering van hun ne eigene belangen tevens geene poging onbe proefd laten om der arbeidende klasse werk te verschaffen. Is elke poging daartoe op zich zel ve reeds lof waard des te meer verdient zij de erkenning en den dank van ieder weldenkende wanneer zij tevens strekt, zoo als hier het ge val is tot het geven van eenige uitbreiding aan dezen of genen tak van kunst of wetenschap. Na eene belangrijke uitbreiding aan zijnen boek handel te hebben gegeven heeft de heer Bin ger onlangs, door de oprigling van zijn glypbo- graphisch etablissement, aan de vaderlandsche kunst eene niet onbelangrijke dienst bewezen en thans is daarbij dezer dagen in werking ge komen eene boekdrukkerij steendrukkerij en plaatdrukkerij. Het is ligt te beseffen dat door eene zoo veelzijdige inrigting aan een groot aan tal personen werk en brood wordt verschaft en die werklieden bij de inrigtingen van de hee- ren M. H. Binger en Zonen hebben zich het hun ten deel gevallen voorregtonder zulke nijvere meesters werkzaam te zijn waardig ge toond door hunne erkentelijkheid gebleken bij gelegenheid der inwijding van het gebouw de Stads-Herbergin de Plantaadje alhier, alwaar al die werkplaatsen zijn gevestigd en welke inwijding gisteren zeer feestelijk plaats had. Sir Robert Peel’s stoffelijk overschot is za- turdag avond op de minst opziensbarende wijze naar den Noordwesterscben spoorweg gebragt besloten in eene lijkkoets met vier paarden en gevolgd door een rijtuig waarin zijn zoon en vrienden gezeten waren. Verscheidene lieden volgden het lijk. De koets en paarden waren zonder de gewo ne vederbossen of gehuurd gevolg. De spoor trein nam tegen gowoonte het lijk op eenen ge wonen trein mede op eenen aangehechten goe derenwagen alleen door den heer Frederik Peel vergezeld. Te Tamworth zijn toebereidselen ge maakt tot de aanstaanden dingsdag voorgenome- ne begrafenis. Aldus is stiptelijk aan den wensch des overledene, om alle pracht te vermijden, voldaan. AMSTERDAM 9 Julij. Er is inderdaad een dwaas geweestdie zich hield als of hij een aanslag op liet leven van den president der re publiek in den zin had. Zijn naam is Walker, oud 17 jaar en bij zijne ouders inwonende. Op 6 dezer, des middags te twee ure, wan delde hij op en neer in den omtrek van het Elysée en wekte natuurlijk de aandacht der be ambten. Een oogenblik later verliet een rij tuig waarin kolonel Vaudrey was gezeten het Elysée toen sprong Walker te voorschijn en bragt haastig de regterhand onder zijn kleed als of hij naar een wapen greep. Een der po- licie-agenten schoot op hem toe en vóór eerst genoemde tijd had met hem te spreken vroeg Walker: zijt gij beambte alhier? Op het be vestigend antwoord vervolgde hij: mijn plan mislukte, maar dit is niets; ik moet u zeggen dat ik hier kwamom den president der repu bliek te dooden.” Deze verklaring werd in koelen bloede afgelegd door Walkerbij wien men eene geladene pistool vond. Vervolgens door den commissaris van ondervraagd, verzekerde hij op nieuw, dat hij reeds lang het voornemen had, den president om het leven te brengen dat niemand van zijn toeleg bewust was dat hij daartoe de pistool van een’ zijner kameraden leende en daags te voren door den koopman in wapenenden heer Lefaucheux had doen laden. Gevraagd waarom hij zulk eene misdaad wilde begaan FRANKFORT, 5 Julij. De Badenschc rege ring schijnt eindelijk den weg der verzoening te willen inslaan; onderscheidene personen die wegens inedepligtigheid aan den laStsten opstand tot tuchthuis en andel-e straffen warén veroor deeld hebben gratie bekomen onder voorwaar de dat zij zich naar Amerika Zullen inschepen. Ook schijnt de staat van beleg Weldra opgehe ven te zullen worden. De regering begint ein delijk in te zien dat liet duurzame heil des lands niet enkel van vreemde bajonnetten kan verwacht, en dat integendeel do lijdelijke hulp die zij daarvan genoten heeftvoor de toekomst dreigend kan worden. Men verzekert, dat de generaal von Wrangel onlangs bij zijne reis in Baden, met de openhartigheid eens krygsmans gezegd heeft: Dit land is een ware tuin hier behoorden wij onze tenten op te slaan FRANKFORT6 Julij. Hassenpflug treedt vooreerst nog niet af; aan zijne veroordeeiing door de regtbank van Greifswald hecht hij niet het minste gewigt; hij ziet in de tweede install-' tie eene vrijspraak tegemoet. De keurvorst van Hessen heeft tiit Philips- ruhe een patent van den 28 Junij uitgevaar digd, waarin hij het wantrouwen der staten je gens zijn ministerie Hassenpflug als ongegrond, het niet verleenen aan liet ministerie van het verlof tot inning der belastingen als eene wei gering van belasting beschouwt, en zijn regt betoogttot het ontbinden der staten. Ook deelt de keurvorst in dit stuk zijne afscheiding van de Pruissische unie mede. Ten slotte geeft de keurvorst het vertrouwen te kennen dat zijne onderdanen hunne belastingen vrijwillig zullen blijven opbrengen mogt hij zich hierin bedriegen, dan zoude hij uit eigene middelen, bij wijze van voorschot, in de staatsuitgaven voorzien. BERLIJN, 7 Julij. In Hanover vindt de zij deteelt meer en meer ingang bij minvermogen de lieden en bij de schoolonderwijzers en breidt zij zich allengs verder uit. Dit middel, om den toestand der onderwijzers te verbeteren heeft ook de aandacht der regering getrokken. Vooralsnog bepaalt zij zich er toe, aan de aan komende onderwijzers in de kweekscholen ee- nig onderrigt ovei- de zijdeteelt te doen geven maar men hoopt, dat zij de onderwijzers kracht dadig zal ondersteunen in het opzetten der zij deteelt en voornamelijk in het aanplanten van moerbezieboomen. HAMBURG, 4 Julij. Het bestuur der her togdommen "heeft aan de bevelhebbers der ver schillende korpsen het bevel uitgevaardigd om ten spoedigste alle verlofgangers en de geheele reserve op te roepen en geene verdere verloven te verleenen. Overal zoo bij burgers als mili tairen heerscht de grootste-blijdschap omdat men nu hoop heeft eindelijk tot eene beslissing der kwestie met Denemarken te komen. Het leger der hertogdommen is 40,000 man sterk. MADRID, 1 Julij. De vertegenwoordigers der Hollandschc houders van Spaansche fond sen zijn alhier aangekomen. Men gelooft, dat de commissie van bestuur, voor de regeling der openbare schuld, binnen weinige dagen de ver tegenwoordigers van vreemde schuldeischers zal hooren. LONDEN, 6 Julij. Sedert eenige weken zijn de prijzen der wol verbazend gerezen hetgeen opmerkelijk is, daar de invoer van wol grooter is dan in eenig vroeger jaar. In de vijf maan den eindigende -met 5 Junij jl,is hier te lande ingevoerd 20,715,699 pond wol, tegen 14,769,072 in 1849, en 15,557,143 pond in 1848. De vrijheid van invoer heeft eene ver meerdering teweeggebragt van den uitvoer en deze vermeerdering heeft eene vermeerdering van de vraag naar arbeidende handen en van het binnenlandsch verbruik ten gevolge. Zoo is de waarde van uitgevoerde wollen stoffen in de vijf maanden, eindigende met 5 Junfi jl., gestegen tot 3,807,374 p. st. tegen 2,695,077 p. st. in 1849 en 2,274,096 in 1848. LONDEN, 6 July. Uit Edinburg wordt van den 30 Junij het volgende medegedeeld: Eer gisteren had een ernstig ongeval plaats op den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1