EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- w 1850. No. 57. Woensdag den T7 tJulij. :n k k Cc t el ft le le is- =3 BINNENLAND. U ;t n ir 7 31 °F BUITENLAND. ie ie 5, e- kennis aangeplakt de publieke aanhoudend xl. :he :o- >1- a<J ri lt e- ir of e- 21? II jr !1’ 11 11 (J- n <r ir r- i, r- 1 3ii Br’r »A 51 5i 85 51 van ƒ995 aan waarvoor men jetten en voor de rest op vijf dagen gaf. Toen de heer het door hem gestorte geld tegen te- het bewijs in specie of muntbiljet- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominees 7J cent WEENEN5 Julij. Onlangs ging het ge rucht dat de cholera te Weenén dagelijks toe nam. Volgens de Lloyd neemtnaar luid van authentieke berigtenhet aantal cholera-geval- len te Weenen op merkelijke wijze af. Een gerucht als zouden ook te Triest eenige geval len van die ziekte zijn voorgekomenis van daar officieel tegengesproken. Wethouders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven 1IAGA. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de Inge zetenen dat door hun op heden zijn vastgesteld de lijsten, de personen aanwijzende, die tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalen van de Provinciale Staten binnen deze Gemeente bevoegd zijn dat deze lijsten zijn aangeplakten gedurende veertien dagen te rekenen van heden op de Stads Secre tary voor eenen ieder ter inzage nedergelegd alles ter voldoening aan artikelen 6, 10 en 119 der Wet van 4 July 1850, Staatsblad no. 37 regelende het kiesregt en de benoeming van af gevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. En opdat zulks kome ter algemeene zal deze worden afgekondigd en zoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 15 Julij 1850. Burgemeester en SNEEK, 16 Julij. Een dagblad geeft naauw- keurig verslag van de Duitsche vloot bij Bre merhaven die schrijft men reeds met de vlo ten der kleinere zee-mogendhedenSardinië Napels, zelfs Denemarken wedijveren kan. Zij is het eenigedat van liet jaar 1848 overig is gebleven. Zij bestaat uit 9 groote stoomsche pen, 1 zeilend oorlogschip en 26 kanonneerboo- ten heeft de noodige stukken geschutis be mand met omtrent 1000 koppen en kost maan delijks meer dan 30,000 daald. Ééne omstan digheid verlamt alle werkzaamheid en kracht der jonge Duitsche zeemagt. De bevelhebber- weet nietwie zijn meester is. Het Duitsch- land dat de vloot geschapen heeftbestaat niet meer; de Frankfortsche vergadering is ontbon den; de oude Duitsche Bondsvergadering wil nog niet levend wordende Unie kan er gee- ne aanspraak op maken en zoo ziet men iets, dat in de geschiedenis haast zonder voor beeld is: eene wèl uitgeruste vloot, die aan niemand toebelioort, dan aan een denkbeeldig wezen het gezamenlijke Duitschland. Zij wordt intusscben door de ijverzucht van Pruissen en Oostenrijk onderhouden. Beiden kunnen deze vloot gebruiken. Blijft Pruissen te lang met zijne betaling terugdan zegt men dat zij naar de Adriatische zee stevenen zalzendt Oosten rijk geen geld dan dreigt men zich aan Pruis sen te zullen overgeven en de minister van finantiën krijgt last, voor eenige honderddui zend gulden staatsobligatiën te Amsterdam te ver- koopen om zilver voor de vloot te verkrijgen want deze laat zich niet met banknoten voeden. De officieële Wiener-Zeitung van bevestigt bet berigt van de aan generaal Haynau gegeven demissiezonder er nogtans de rede nen bij te voegen, welke daartoe geleid hebben. Het keizerlijk besluit is genomen op voordragt Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, aan alle gebrui kers van maten en gewigten binnen deze ge meente dat door den Arrondissements-IJker alhier, ten zijnen huize, voor den herijk zal worden gevaceerd op Woensdagen Donderda gen Vrijdagen Zaturdagen en Maandagen den 24, 25, 26 27 29 en 31 July en 1 23 en 5 Augustus e. k.telkens des morgens van 6 tot des avonds 6 uur. En opdat zulks algemeene bekendheid ver- krijge, zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 15 Julij 1850. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. Ter ordonnantie van dezelven, HAGA. van den ministerraad. Zoo als te denken was, heeft dit berigt te Weenen groote sensatie ver wekt men heeft zich verwonderd dat de man die een der voornaamste deelen van het rijk in een bloedigen oorlog voor de monarchie heeft weten te behouden zoo eensklaps zonder ee- nig eerbewijs, zonder dankbetuiging, uit zijne booge betrekking ontslagen wordt, en dat wel omdat hij eene daad van genade verrigtte. Met spanning ziet men dan ook de benoeming van zijnen opvolger te gemoetwelke aan het thans gegeven ontslag zijne ware beteekenis zal aan wijzen. Mag men de berigten gelooven dan worden Radetzky en baron Welden met hetzelfde lot bedreigd de eerste mede uithoofde van het niet voldoen aan de wenschen van den ministerraad de tweede omdat hij, in strijd met het gevoe len der ministers op eene opheffiing van den staat van beleg voor Weenen blijft aandringen. Een Engelsch dagblad verhaalt dat de hertog van Wellinton eenigen tijd geleden door een predikant werd aangezochtden opbouw ee rier nieuwe kerk te ondersteunen. Zijn lord schap antwoordde schriftelijk dat er geene kerk geene kapel, ja zelfs geen pagoda bestaat, van de Noord- tot de Zuidpool en tot in de uiter ste hoeken der aardetot ondersteuning van welker opbouw men hem niet heeft aangezocht en dat hij niet begreepwaarom de leeraar met wien hij nooit iets uitstaande had en die reeds 7500 ponden sterling voor zijne kerk had bijeenverzameldhem met deze zaak lastig is komen vallen. Onmiddelijk na de ontvangst van het handschrift verkocht de leeraar dat voor 5 guinees, en plaatste deze som als gift van den veldmarschalk op de inteekenlijst. Het Ilandelsblad deelt uit St. Oedenrode het volgende mede; van 9 Julij: Naar men verneemt zal de inwisseling der buiten wettigen omloop gestelde gouden munt speciën aanleiding tot een proces geven. In der tijd namelijk vervoegde zich de heer S. van den Berg te Geffen ten kantore van den lieer betaalmeester te ’s Hertogenbosch met eene waarde van ƒ995 aan gemelde specie ter inwis seling waarvoor men hem ƒ200 aan muntbil- een bewijs van ontvangst nu 1 Julij II. genoem- ruggave van het bewys in specie of muntbiljet ten wilde innen gaf men hem tot zijne verba zing te kennen, dat er een tekort van ƒ100 was, hetwelk men van hem te min had ont vangen, en dat hij dus maar 695 kon krijgen enz. Hiertegen werd geprotesteerd en beweerd dat dit tekort den heer betaalmeester maar niet den storter aanging, dat gene ƒ795 aan tien en vijfguldenstukkenblijkens bewijs te goed had en storter dus de volle betaling dier som vorderde. Zulks geweigerd zijnde, eischte bij liet door hem reeds afgegeven bewijs terug doch ook dit werd van de hand gewezen Hier op maakte de heer v. d. B. de aanwezigen op het voorgevallene enz. als getuigen opmerkzaam en wou den raad in van den heer mr. N. F. Sassen, die, namens zijnen eliëntbij deurwaar- ders-exploit den heer betaalmeester tot terug gave van het meergemelde bewijs aansprak doch zonder eenig gunstig gevolg. Genoemde advo caat heeft alsnu een termijn van 5 dagen tot teruggaven enz. gesteld. AMSTERDAM, 11 July. Gisteren avond staak te een metselaardie bezig was met eenige klei ne werkzaamheden aan een huis op de Hout gracht, voor een oogenblik zijnen arbeid en verliet het perceelom zich voor de deur te onderhouden met iemanddie naar hem had gevraagd, toen men hem ijlings naar binnen kwam roepen, naar dien het achterhuis instort te. De toegeschoten policie deed dadelijk ook het voorhuis ontruimendat evenzeer dreigde in te storten en zette tot er in het dreigende 9 Julij gevaar voorzien was, den weg af. Zoo ver men weet, heeft dit ongeval geene menschenlevens gekost. Dergelijke ongelukkenin de laatste jaren niet geheel zeldzaam leveren een krach tig bewijs hoe wenschelijk dringend noodig en heilzaam voor de publieke veiligheid het is op dit punt een aanhoudend en scherp toezigt le hebben, dat de bouwvallige huizen in tijds af keurt, en zoodanige eigenaren van huizen, welke alleen de huur willen trekken zonder zich ooit om reparatie te bekommeren een gewoon iets bij zoogenaamde kleine eigendom men tot hunnen pligt te brengen. AMSTERDAM, 12 Julij. (Per Telegraaf.) Ingevolge de bij de tweede kamer gehouden lo ting, zullen dit jaar aftreden, de heeren Ztjl- ker Randwijck Dirks, Costerus Sloet, Don ker CurtiusDullertVan Dam van Isselt Dommer, Walchren Van Doorn, Van Hasselt, Moraaz, Backer, Heemskerk, Van Naamen Fre- merij Van der Linden Anemaet Rijckevor- sel Schooneveld Lotsij Slicher, Storm, Mut- saersVan der Heiden, Borrel, Lambrechts, en voorts nog, ingevolge de kieswet, Rein- dersHugenboltz, Van Hoëvell Van Voorst en Fokkerde overige leden treden af met 1852. -In Beijeren telt men 7000 school-onder- wijzers. In de kamer van afgevaardigden werd door sommigen afgevaardigden er op aangedron gen dat de bezoldiging van eiken ouderwijzers ten minste ƒ250 moest bedragen. Er werd een droevig tooneel opgehangen van den toestand veler onderwijzers, waaronder ge vonden werden die letterlijk honger leden. Bij de discussiën over de hooge scholen deed de heer Gilbert het voorsteldat de theologi sche studenten uit den Pahz weder in de mo gelijkheid werden gesteld te Utrecht te stude ren ten einde gebruik te maken van het le gaatdoor wijlen Daniel Bernard Guiliamz,ten behoeve van jongelieden uit Hongarije en den Paltz, aan de Utrechlsche akademie vermaakt. Het tijdelijk verbod van die hoogeschool te bezoeken, is reeds ingetrokken. liet Beijersch ministerie van oorlog heeft 1500 paarden te koop aangeboden; een nieuw bewijs dat al hetgeen omtrent de buitengewo ne oorlogs-toeruslingen daar te lande gezegd is weinig te beteekenen heeft. GRONINGEN, 11 Julij. Laatstleden maandag namiddag is door E. Monjé van beroep oppas ser, wonende bij den Nieuwen Boog alhier, ee ne menschlievende daad verrigt, het redden na melijk van een 16jarig meisje, genaamd Johan na Maria Juit, die bezig was op eenen. trap, bij dien boogeenige oude lompen in het loo- pende diep te spoelen en voorover in het wa ter stortte. Dadelijk geene geneeskundige hulp aanwezig zijnde heeft Monjé met nog een paar menschenvriendende bekende hulpmiddelen in het werk gesteld otn de ongelukkige dren keling, die geheel beseffeloos was, in helleven te behouden dat hun dan ook eindelijk na veel moeite en tijdverloop, gelukte. Later heeft de kunst het overige gedaan de lijderes ver keert echter nog in zwakken toestand. ASSEN, 11 Julij. In den nacht van 8‘op9 dezer is te Meppel ten huize van den heer J. Semler, ontvanger der registratie, eene poging tot inbraak gedaan; “blijkbaar beeft men eerst beproefdom een koevoet of een breekijzer on der het raam te werken, ten einde hetzelve naar boven te krijgen of wel te verwrikken toen dit niet gelukteheeft men een glas ingeslagen en gepoogd de blinden open te krijgen of naar bin nen te dringen deze pogingen hebben echter op de stevige sluiting schipbreuk geleden. Bui tendien hebben in de laatste dagen onderschei dene kleine diefstallen plaats gehad. De justitie doet onderzoek het is te hopendat de dader of daders spoedig ontdekt worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1