NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 5de Jaargang, 1850. No. 58. f BINNENLAND. 38 bevat 15) verleend BUITENLAND. SNEEK19 Julij. In de zitting de kamer der staten-generaal van Julij is het wets-ontwerp tot regeling kosten van het regentschap zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen gelijk mede het wets-ontwerp op het regt Prijs der Advertentie»van één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregl, voor iedere plaatsing. van de twee- maandag 15 van de binnenlandsche ezer ziekte nood- en te doen uit- kolenmijn te Farciennes, bij Charleroi een vrees- selijk ongeluk gebeurd: 12 werklieden werden in de gebruikelijke ton naar toen plotseling het koord van aan de ton hingdoorbrak bodem der mijn nederstortten oogenblikkelijken dood vonden. beneden gelaten ijzerdraad, waar- en allen op den waar zij eenen Steenwijk op Meppel er zoodanig van dat hij de gevolgen van dien schrik is over- De knecht heeft zich in de borst ge- bevindt zich in eenen zorgwekken- is aangenomen van enquête. Het Staatsblad, no. 38 bevat een konink lijk besluit van den 5 Julij 1850, houdende regeling der voorwaarden en vaststelling der bepalingen waaronder vrijstelling van brief port, ter uitvoering van artikel 33 der wet van 12 April 1850 (Staatsblad no. 15) verleend wordt. Men verneemt, dat bij koninklijk besluit bepaald is, dat de gewone jaarlijksche exercitiën van de miliciens in de maand September geene plaats zullen hebben. De minister van financiën heeft, bij reso lutie van 21 Junij jl. no. 14, bepaald, dat, buiten allen twijfel bij het verleenen van te ruggave van accijns op liet gemaal wegens uit voer. moet worden berekend de hoofdsom zoo als die bij art. 53 der wet van 29 Maart 1833 is bepaald met bijvoeging daarenboven van de rijks-opcenten en het zegel doch datwat de teruggave wegens het geslagt betreft, het be paalde bij art. 18 der wet van den 2 Augustus 1822 geene andere uitlegging gedoogt, dan dat onder de daarbij genoemde sommen van één gulden en van tachtig cents moet geacht wor den te zijn begrepen zoowel de hoofdsom als de rijks-opcenten en het zegel. Men verneemt, dat, in verband met de wet van den 6 dezer (Staatsblad no. 39) re gelende de zamenstelling en magt van de pro vinciale staten, de titel van Gouverneur der provincieniet langer gebezigd door dien provincie bondkundige gezelschappen geheime democra tische clubs gevormd die van het eene einde des lands tot het andere met elkandercn cor responderen en zelfs in gemeenschap staan met soortgelijke genootschappen in onderscheidene Fransche steden. De ronde partij heeft van die zoogenaamde akkerlieden, socialistische zende lingen gemaakt. ’s GRA VENHAGE17 Julij. De audiëntie, die heden door Z. M. wordt gegeven wordt wederom zeer talrijk bezocht. Onder anderen is eene commissie van de algemeene synode der Ned. Herv. kerk bij Z. M. den koning toege laten. AMSTERDAM, 16 Julij. Eene telegrafische depêche uit Madrid van 12 Julij brengt de treu rige tijding, dat de koningin van Spanje op dien dag, des middags ten 4 uur, van eenen dooden zoon bevallen is. De gezondheid van II. M. was overigens voldoende.. II. K. II. prinses Marianne der Nederlan den wordt, tegen het einde dezer maand, van hare reis terug verwacht. De berigten uit Rome zijn, met betrek king tot de administratie van het land, weinig voldoende. De openbare kassen zijn van geld ontbloot. De belasting op de kerkelijke goe deren vastgesteld, levert nog niet veel op, en reeds heeft de paus daarvan het cijfer verlaagd. De industrie en de landbouw behoeven eenige aanmoediging, welke hun, ten gevolge van geld gebrek niet kan worden verleend. De kaders van het leger schijnen niet te kunnen worden aangevuld. In één woord al de corresponden- w o rd en hevig is. binnen geheel volgeladen sens moesten dienen stoppen joegen af en aan den ijzeren weg naar de stoombooten te voeren. In de afgeloopene week zijn te Londen uitgevoerd 14,350 oneen goud in specie, en 800 oneen zilver in staven, naar Hamburgals mede 103,000 oneen zilver in specie naar ver schillende plaatsen. Aardappelen werden te Londen veel aange voerd en de handel daarin was dus niet voordeelig. Door de goedkoope prijzen werden er echter veel verkocht. Nieuwe Hollandsche per mand van 10 a 19 pd. ƒ1.35, dito van 60 pd.f 2.40 a 2.55. GRONINGEN, 15 Julij. Men verneemt met zekerheid, dat de inwijding van het nieuwe aka- demiegebouw alhier zal plaats hebben op den 25 September e. k. en de dan bepaalde festi viteiten op dien dag een' aanvang zullen nemen. tiën verklaren volmondig, dat, zonder de te genwoordigheid der.Fransche troepen te Rome, de toestand van het pauselijk gouvernement ge vaarlijk konde worden. Van Antwerpen werden zaturdag en zon dag weder duizenden mandjes kersen naar Lon den Goole en Huil verscheept; maar zoo groot was de aanvoer uit het binnenland dat de stoom boot Soho nog 1500 manden kersen op de kaai moest achterlaten. Twist, vechtpartijen, pro testen en proces-ver baal waren al de gevolgen van deze verhindering, die aan de belangheb bende partijen groote schade berokkenden. Over het geheel is deze fruithandel aan groote risico onderworpen, daar alles spoedig verkocht moet worden en het fruit aan spoedig bederf onder- Omnibussen hoog boven op en van i zoo zelfs dat de kus- om de vensters digt te om het fruit van ver- WEENEN, 11 Julij. Naar luid van eene verklaring in de Wiener Ztg., is Haynau daar om in ongenade vervallen, omdat hij uit bet oog verloor dat het regt van gratie alleen aan de kroon toekomt. Hij maakte van dit regt sedert eenigen tijd gebruik, zonder zich om den kei zer te bekommeren. Generaal graaf Schlick heeft voor zijne diensten van den keizer eene gratificatie van 200.000 guldens verkregen. WEENEN, 11 Julij. Ten gevolge der we derverschijning van vrij talrijke cholera-geval- maar van Commissaris des Konings in de vervangen zal worden. Uit Meppel meldt men, dd. 14 Julij, hel volgende In den nacht tusschen den 12 en 13 dezer is hier in de Hervormde kerk eene der vaste armbussen met geweld van de deur gebroken en 1 dig gestolen; aan alle anderen kon men sporen ontdekken van pogingen, om dezelve open te maken. De koster welke door iemand gewekt werd omdat eene der kerkdeuren open stond heeft den dief of de dieven misschien verjaagd. De dader of daders zijn waarschijn lijk onder het laatste catecbisatie-uur van 9 tot 10 ure in de kerk geslopen en hebben zich laten opsluiten. De openstaande deur kon van binnen gemakkelijk worden ontsloten. In de gepasseerde week had een boere- knecht te Zuidveen gemeente Steenwijk het ongeluk in zijne zeis te vallen. Zekere Lute Tipschuitenvoerder van dit ziende ontstelde reeds aan leden. kwetst en den toestand. Uit Londen wordt gemeld: Robert Pate is veroordeeld tot zeven jaren deportatie, inaar, ter gunste van zijne achting waardige familie, vrijgesteld van drie geeselin- gen die daar bijgevoegd hadden kunnen wor den het vindt algemeenen bijval, dat de jury zich nietdoor het voorwendsel van verstands verbijstering tot eene vrijspraak heeft laten be wegen; maar daarentegen wordt de vrijstelling van verzwarende straf, uit hoofde van het ach tingwaardige der familie, algemeen gelaakt. De Fransche kolonisatie in Algiers, waar over in der tijd veel belovende redevoeringen werden uitgesproken beantwoordt niet aan de verwachting. De praktijk beschaamt hier, als in zoo vele andere nieuwe ondernemingen der jongste jaren, de theorie; het blijkt nu, dat de kolonisten meest Parijzenaars, al zeer wei nig geschiktheid en lust bezitten voor den veld arbeid. Die 12,000 man hebben echter in Al giers eenen goeden voorraad van democratische be grippen overgeplant en in plaats van landhuis- len te dezer stede en in het bijzonder in Leo- poldstadtis de Neder-Oostenrijksche gezond- lieids-commissie weder in leven getreden met volmagt van den minister van zaken om de ter beteugeling d zakelijke maatregelen te nemen voeren. FRANKFORT, 12 Julij. Heter dan elders in Duitschland worden de besluiten van de voor malige nationale vergadering, betreffende de af schaffing der speelbanken hier ter stede ge handhaafd. Een berucht huis waar zoodanige bank heimelijk bestond, werd dezer dagen door een aantal agenten van policie omsingeld en de op beeterdaad betrapte spelers, met het in beslag genomen geld opgeligt en in verzeker de bewaring genomen. FRANKFORT13 Julij. Te Kassei stroomt de menigte sedert een paar dagen naar eenen pren tenwinkel, om eene prent te beschouwen waar op Keur-Hessen de eer heeft genoemd te wor den. Men ziet daarop eenen veroordeelde wegens vervalsching van onderhandsche geschriften als mede eenen anderen bedriegernaast elkander te pronk staan. Laatstgenoemde vraagt den eerste met een wanhopig gelaat: Wat zullen wij nu beginnen? waarop de ander bedaard antwoordt dat is eenvoudig: wij gaan naar Keur-Hessen en worden ministers. BERLIJN, 12 Julij. Men heeft hier verno men dat Engeland nota’s naar Kopenhagen en St. Petersburg heeft gezonden waarbij krach tig tegen eene interventie van Rusland in de hertogdommen, ten gunste van Denemarken ge protesteerd wordt. BERLIJN, 14 Julij. Heden nacht stierf al hier na korte ziekte dr. August Neander60 jaren oud, sedert 1813 hoogleeraar der Godge leerdheid aan onze hoogeschool. Door zijne groote geleerdheid verbonden met een vast en innig Christelijk geloof, was hij de Christenkerk in en buiten Duitschland ten zegen. Uit Bromberg (in Posen) wordt berigtdat dr. Gützlaff van Thorn naar Warschau gereisd isom over Petersburg naar China terug te k cc ren. HAMBURG, 13 Julij. Uit Kiel wordt ge meld dat de Russische vloot bestendig in het gezigt blijft. Men telde 18 zware schepen een halve mijl oostelijk van Bulk, waar zich mede drie groote Deensche schepen bevonden. LONDEN, 9 Julij. Te San Francisco, de hoofdstad van Californië, woedde den 16 Mei een verschrikkelijke brand; niet minder dan vierhonderd gebouwen en vele koopmanschajv- pen zijn vernield zoodat de schade op vijf millioen dollars geschat wordt. PARIJS, 13 Julij. Te Cassel, in het Noor- der-departementis dezer dagen iu den tuin van den notaris Poillon het met eenen lijksteen gedekte graf gevonden van Robert Ibijgenaamd de Fries, tweede graaf van Vlaanderen, die in 1093 subiet op het kasteel Wynendale over leed. PARIJS, 14 Julij. De heer Guizot heeft ver klaard de kandidatuur als lid van den opper sten raad van toezigt over het onderwijs welke hem aangeboden is niet te aanvaarden. PARIJS, 14 Julij, De minister van binnen landsche zaken heeft op de dienst van 1850 een buitengewoon crediet aangevraagd van 400,000 francs, ter ondersteuning der inriglingen van weldadigheid. Het dagblad de Constitutionnel deelt ee nige gunstige berigten mede nopens de openba re inkomsten der Republiek; deze hebben ge durende het eerste halfjaar van 1850 16 mil- lioenen meer bedragen dan gedurende die zelf de maanden des vorigens jaars. BRUSSEL, 14 Julij. Op 10 Julij is in de 11 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za terdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nominees 7 L cent

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1