EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- Woensdag den 24 Julij. 1850. No. 59. OCBbO I BINNENLAND. O de Si in BUITENLAND. ver- i Vet zoo ijverig de Katholieken Z'j het i Gisteren is de zoon van 17jarig goed oppas- de tweede maal Men dweepzucht en diepe er voor hem wilde daarom van 15 dezer personen naar te zien die de Kaap de ASSEN, 17 Julij. 12 dezer, heeft in persoon getracht zich door ophanging Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regel gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegclregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nomnicrs 7 J. cent BERLIJN, 16 Jnlij. Aan eenen brief uit het kamp der Sleeswijk-Holsteinsche voorhoede ont- leenen wij het volgende: Den 14 verlaten wij Etnshorn en marcheren naar Rendsburg, de ons vooruitgegane bataljons na. Willisen is met den staf bereids derwaarts vertrokken. Ons bataljon zal terstond met an dere troepen verder marcheren, en er zalnaar liet gevoelen van onzen kommandant dadelijk bevel gegeven worden om tegen de Deenen op te rukken daar deze reeds de demarcatielinie bij Königsau overschreden hebben. Op den 17 of 18 is een gevecht met de Deenen te ver wachten. Men zegtdat het stadhouderschap van Sleeswijk-Holstein voornemens is, den zetel der regering naar Sleeswijk over te brengen. FRANKFORT, 18 Julij. Met genoegen neemt men dat de regering van Protestantschgezind Geneve aan i wa- aan het de Linge "j nu geen geld bij zich hebbendeof om het veer geld te ontduiken, begaven zich te water, met hunne kleederen op het hoofd gebonden. De laatstgenoemde mogt de overzijde goed berei ken maar de eerste, welligt ook niet goed kun nende zwemmen had daarbij het ongeluk de golfslag van de juist aldaar voorbijkomende bar ge te ontvangen zoodat hij onmiddellijk ver dween en niet meer gezien werd. Eerst heden morgen tussclien 11 en 12 ure heeft men den drenkelingeven buiten de stad bij de herberg Tivoli gevonden. Deden morgen hebben ’s rijks ambtenaren eene huiszoeking bij den broodbakker V.... bewerkstelligd, ten gevolge waarvan zij ontdek ten, dat men druk bezig was, om met een vijf tal handmolens het koren te malen. UTRECHT, 19 Julij. Z. M. heeft J. Schoon- derbeekondermeester in de openbare school te Voorburg, en P. Lafalette te Maastricht, benoemd tot onderwijzers in Nederlandsch Oost- Indië. ARNHEM, 18 Jnlij. den broodbakker V. een send jong mensch in den Rijn bij deze stad door zich te baden verdronken. Het lijk is tot nu toe niet gevonden. AMERSFOORT, 16 Julij. De rondom onze stad gelegene velden prijken in den seboonsten zomerdos; zij zijn.rijp, om te oogsten en be loven den nijveren landman ruimschoots voor zijne zorg en vlijt te beloonen en zijne hoop niet te beschamen. De boekweit heeft zich uit muntend hersteldook rogge en aardappelen kunnen niet gewenschter staan zoodat ook dit jaar zich als bijzonder gezegend weder zal ken merken. In den nacht van 11 op de gemeente Rhoden een j van bet leven te berooven zijne dochter die reeds te bed was vernam gerucht in het achterhuis toen zij zich daar heen begaf, vond zij baren vader hangende; zij nam dadelijk een mes en sneed bet touw af, waardoor hij het leven be hield; toen zijne dochter weer in slaap was ge raakt begaf hij zich andermaal naar het ach terhuisna de deur gesloten te hebben; waar schijnlijk zoude zijn vreesselijk opzet deze keer gelukt zijn, zoo niet zijne dochter door de eene of andere omstandigheid wakker geworden ha ren vader miste en hem voor van eenen gewissen dood wist te redden, schrijft dezen zelfmoord toe aan geheel wanhopig over zijne zonden verdorvenheid, begreep hij, dat gcene uitkomst mogelijk was en sterven. BREDA 19 Julij. Gisteren in den namid dag had er in den stoomkorenmolen van den lieer Van Seters een treurig ongeluk plaats. D<: eigenaar zelf, iets aan de machine willende ver helpen geraakte met eene zijner handen in liet kamrad, met het ongelukkig gevolg, dat de hand geheel verbrijzeld en de arm deerlijk ver minkt werd.’ Men vreest, dat de hand geam puteerd zal moeten worden. MAASTRICHT, 16 Julij. Den 15 dezer heeft te Heer een droevig ongeluk plaats gegrepen. Zekere P. L. J. schrijnwerker, aldaar wonen de, vond men in den vroegen morgen van dien dag levenloos in een’ binnen voorschreven ge meente aanwezigen mestkuil. Men mag als ze ker aannemen, dat verstikking het gevolg van dat verscheiden is even als dat dit ongeluk er aan moet toegeschreven wordendat genoemd slagtoffer, in den laten avond van den vorigen dag, beschonken eene herberg verliet en dien bedwelmden toestand verongelukt is. Algemeen verheugt zich de landman in deze gewesten over de meer dan rijke uitzigten van den te veld staanden oogst de laatste re gens hebben in ruime mate tot dat blijde voor- uitzigt bijgedragen. De aardappelen in bet bij zonder beloven een overvloedig gewas. Heden heeft het provinciaal geregtshof in Limburg uitspraak gedaan in de zaak van Anne Marie Severijns, beschuldigd van moedermoord. Het hof beeft zich vereenigd met de door het openbaar ministerie, bij monde van den procu- reur-generaal Cazius op den 9 dezer genomenu conclusie, houdende: veroordeel!tig van de be schuldigde tot de straffe des doods (guillottine) met de verdere vreesselijke bepaling dat zij be schuldigde, barrevoets en omhangen met eenen zwarten sluijer naar het schavot zal gebragt wor den en dat, alvorens zij de doodstraf zal on dergaan baar de regterhand zal worden afge kapt. Aan de veroordeelde is acht dagen tijd gegeven om zich in cassatie te voorzien zoo zij hiervan geen gebruik maakt, rest haar alléén het inroepen van de koninklijke genade. SNEEK 23 Julij. Jongstleden donderdag en vrijdag is op de Latijnsche scholen alhier liet ge woon halfjarig examen gehouden, en op laatst genoemden dag de openbare promotie en prijs- uitdeeling. Nadat de bij het programma aange- kondigde oraties waren uitgesproken werden prijzen, zoo taalkundige, als voorgeschiedenis, aardrijkskunde mathematische wetenschappen enz. uitgereikt aan de navolgende verdienste lijke scholieren: B. M. Post van Grielhuijsen van IjlstG. van der Tuuk Sevenster van Me- naldumJ. U. Veenland van de Gorredijk A. Gorter, van Sneek M. N. Ringnakla van Ijlst; J. J. W. de Groot, van Sneek J. B. W. Kleinschmitvan Sneek II. Hiddinga van Sneek; 1). M. de Jong, van het Heerenveen en A. Jen link, van Nieuwland. Het was te betreuren dat niet meerdere toe hoorders door hunne aanwezendheid van hun ne belangstelling deden blijken in den bloei van de nog altijd beroemde Latijnsche scholen te Sneek. 11. K. II. prinses Marianne der Nederlan den is dezer dagen met een talrijk gevolg op haren teruglogt van het heilige land te Ant werpen aangekomen. De prinses heeft, verge zeld van den Nederlandschen consul de onze lieve vrouwen kerk bezocht. Zij zou maandag of dingsdag met de stoomboot Amicitia naar Rotterdam vertrekken. Het Tielsch IVeekblad meldt Wij vernemen op nieuw van goederhand dat bij de regering aan geene ontbinding der twee de kamer gedacht wordt. Wij zijn voorts onderrigtdat bij den minis ter van justitie het plan bestaat, om voor de organisatie der regterlijke magt het ontwerp van den heer Donker Curtiusmet eenige wijzigin gen te volgen. Men leest in het Handelsblad Bij het doen van ingravingen op het terrein van ’s rijks werf aan den Helder, terbekoming van aarde tot daarstelling van eenen dam voor het droogedok, zijn op 17 dezer de geraamten van drie lijken opgedolven. Het schenen been deren te zijn van een meer dan gewoon zwaar ras van menschen. Het hoofd'van een dezer geraamten was met buitengewoon lang zwart haar bezet, hetwelk nog volkomen zijnen glans en sterkte behouden had. ’sGRAVENHAGE, 19 Julij. De vereenigde vergadering van de beide kamers der staten-ge- neraal heeft heden, bijna zonder beraadslaging het ontwerp van wet nopens de Voogdijschap verworpen met 59 tegen 21 stemmen. De ver gadering is daarop namens den koning door den minister van justitie gesloten. AMSTERDAM, 18 Julij. Z. M. heeft, tot de stichting van twee nieuwe kerkgebouwen ter dienste der Protestanten en eene predikantswo- ning, in de gewone koloniën der maatschappij van Weldadigheid te Willemsoord en Frederiks- oord uit de loopende staatsbegrooting ver leend ƒ8100, om gélijke som uit eene latere staatsbegrooting toe te staan wanneer in de fondsen daartoe voorzien is. Deze gebouwen blijven het eigendom des rijks doch de ge noemde Maatschappij zal in het onderhoud voor zien. Wanneer de bedoelde gebouwen voltooid zijn zal Z. M. eenen predikant benoemen op voordragt van den minister; bij zal uit ’stands kas ƒ600 en van de maatschappij ƒ300 genie ten, als wanneer de toelagen aan de predikan ten te Vledder en Steenwijkerwold voor hunne herderlijke diensten in de koloniën enz.en de bijdrage aan eerstgemelden voor eenen hulppre diker zullen ophouden. AMSTERDAM 20 Julij. Wij hebben giste ren middag per telegraaf nog liet berigt mede gedeeld dat de koning van Denemarken ineen manifest den hertogdommen onderwerping had aanbevolen in welk geval amnestie zou worden verleend en aan eenige der geopperde wenschen voldaan. Deze verzoenende stap gedaan op liet oogenblik dat dc twee legers reeds gewapend tegenover elkanders taan, zal ongetwijfeld zon der eenig gevolg blijven zoo als de afwijzing van eenen driedaagschen wapenstilstand door De nemarken aangebodenreeds genoegzaam aan duidt. De wapens zullen dus te beslissen hebben. Uit Weenen wordt het belangrijke berigt gemeld, dat de Oostenrijkscne regering omtrent de Deensche aangelegenheid te Londen met Penis sen hand aan hand zal gaan en te dien einde reeds instructiën aan graaf Colloredo heeft toe gezonden. ROTTERDAM, 18 Julij. Uit Aardenburg meldt men ons het volgende: Zondag 14 dezer des namiddags te 5 ure had alhier een stoute diefstal plaats. De her bergier J. H. Pieren wonende in de Mansvel- derstraat alhiermet zijne huisgenooten eene wandeling gedaan hebbende ontwaarde bij zij ne terugkomst, dat een raam zijner woning open stond en de daarvoor gestaan hebbende bloe men op de tafel in de kamer geplaatst waren. Het meubelstukwaarin het geld des herber giers lag scheen met eenen valschen sleutel geo pend en het geld (men zegt ongeveer ƒ230) was verdwenen. Dit is in betrekkelijk korten tijd de vijfde diefstal van dien aard. De Kotterdamsche Courant behelst het volgende Men meent te kunnen verzekeren, dat bij liet ministerie van binnenlandsche zaken nog niet aan de zamenstelling van een nieuw ontwerp van wet op het lager onderwijs gearbeid wordt. Wij ontleenen de volgende bijzonderheid aan de Engelsclie Morning-Post Zaturdag jl. begaven zich vele Woolwich om er de schildpad met de stoomboot de Geyser van Goede Hoop is medegebragt. Die schildpad schijnt, naar bet uiterlijke te oordeelen eene zeer gewenschte gezondheid te genieten zij doet nu en dan hare gewone wandeling over het dek en houdt altijd denzelfden tred, al heeft zij ook een’der matrozen op den rug. Haar ouderdom (zijnde 179 jaren) is bevestigd geworden door de verschillende familiën aan wie zij toebeboor- de, alvorens men baar de koningin ten geschen ke gaf. Gedurende de reis gebruikte zij niets dan pompoenen. GORINCHEM, 17 Julij. Gisteren avond ren zekere Godel en Van Medenburg kleine veer te Spijk, waar men over op Sprokkelenburg wordt overgezet. om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1