EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- 5de Jaargang» Zat ur dag den 27 Julij. 1850. No. 60. 10 i- BINNENLAND. Ie i BUITENLAND. 'ff oorlog tingen i i e i d :s- :n it. e- crs ds- an lie- de in- en. >or 't, au re de t, Al en >et en de :t Ie d 'j II r Bourtange uil- van expiratie Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommcrs 7 b cent bunder berekend dan 30 mudden zou op eene waarde van in liefde h.vd opgenomen bewe- men elkander moest beminnen om i men overeenkwam en vooral de dingen waarin men ver- om den indruk van geheel dit de velerlei bijzonderheden be en Cal- mendat deze im- Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. diensttijd. Gelukkig dat men eindelijk ook tevens te vele jaren In sommige gemeenten schijnt men van de op brengst veel te verwachtten aangezien daar op publieke verkoopingen liet ibundcr op stam staan de rogge voor 120 a f 150 is verkocht. De aardappelen staan in geheel zuidoostelijk Dren the even als alhier uitmuntend zij hebben in dat deel der provincie in de laatste jaren niet zoo goed gestaan en geven hoop op een goed gewas de aardappel is tot nu toe bevrijd van de ziekte. De zandbockweit gaat goed voor uit hoewel die op de lage gedeelten van som mige akkers nog al van de vorst heeft geleden. De veeuboek weitlaat gezaaid, ten gevolge van het late branden der veenen staat echter zeer goed. Garst en haver belooven over het ge heel een goed gewas, behalve enkele akkers ha verdie door de droogte wat geleden hebben; na de laatste regen echter hoopt men nog, dat deze zich zullen herstellen. Wintertarwe die hier even als zomerweit in geringe hoeveel heid wordt verbouwd staat niet zoo goed als andere jaren. Als een voorbeeld van buiten gewone opbrengst kunnen wij mededeelen dat van een akkertje, groot 16 roedenbehoorende aan de wed. R. Thijn te Westerbork, zijn ge- dorscht ruim 5 mudden koolzaad hetwelk al- zoo per bunder berekend, eene opbrengst van meer dan 30 mudden zou geleverd hebben die wel op eene waarde van ƒ250 kunnen wor den geschat. FRANKFORT, 20 Julij. Even als in 1848 vertrekken weder jonge lieden van hier als vrij willigers naar Sleeswijk-Holstein om deel te ne men aan den veldtogt tegen de Deenen. Ook vormen zich weder comités ter inzameling van geldelijke bijdragen. Onze dames houden zich onledig met het vervaardigen van pluksel en het inzamelen van linnen ten dienste van de gewonden. Dit alles heeft in een hog veel groo- ter maatstaf in Znid-Duitsche statenzelfs in Baden, in spijt der Pruissische bajonnetten plaats. Bij het comité te Mannheim prijken zelfs de namen van Soiron en Bassermann. KIEL, 19 Julij. Eindelijk is hier het stelli ge berigt ontvangen, dat Flensburg eergisteren door de Deenen bezet isspoedig daarna heb ben dan ook de voorposten der beide legers bij Oeverzee eenige kogels met elkander gewisseld. Het aantal der in Flensburg binnen gerukte Deensche troepen wordt verschillend opgege ven doch bedraagt bepaald geen 10,000 man gelijk eerst gezegd werd. Generaal Willisen heeft eene krachtige proclamatie tot zijne troe pen gerigt. De Engelsehe dagbladen de Times en de Dailey News, hebben bijzondere corres1- pondenten naar het tooneel des oorlogs gezon den. Den 17 dezer is te Kopenhagen eene nieu we proclamatie aan dé inwoners van Sleeswijk in de Deensche taal bekend geworden waarin de koning kennis geeft, dat zijne troepen ko men, om in naam des souvereins bezit van bet land te nemen en om aan de bevolking de lang gewenschte bescherming te doen geworden. Maar de armee komt ook wegens hen die op een dwaalspoor gebragt en wier ooren gesloten zijn voor zijne vaderlijke stem doch niet om dezulken in ketens te slaan of om wraak uit te oefenen. Zij die lot hun pligt terug keeren kunnen op de meeste toegevendheid rekenen. Voorts wordt aangekondigd dat de heer Tillish namens den koning met het burgerlijk bestuur des hertogdoms belast is en datlot eene difini- live regeling van bet bestuur, eeuige inwoners van Sleeswijk zullen benoemd worden, tenein de te onderzoeken welke organisatie voor het land de geschikste kan geacht worden. Ook in woners van Holstein en Deenen zullen aan deze beraadslagingen deel nemen. De vreemde consuls alhier hebben gepro testeerd tegen de aanstaande blokkade vau Kiel van de Sleeswijk-Holsteinsche zijde is embargo op alle Deensche schepen in deze haven gelegd. ALTONA, 22 Julij. De oorlog is op drie verschillende punten te water en te land be nen cursus voor hoofdonderwijzersindachtig geweest, en gaf zijne toehoorders, bij vele wen ken tot verdraagzaamheid weder een zeer on derhoudend en krachtig overzigl van de welda den door de hervorming te weeg gebragt. Hij meende, dat de zonderlinge en zoo bijzonder boeijende geschiedenis der Londensche gemeen te bij deze gelegenheid, wel eens op sel had mogen behandeld worden met van verdrevene Gereformeerden tot betere tijden ge herbergd en rende dat de dingen, waarin niet halen om schilde. Zoowel tafereel als om treffende de R. katholieken Lutheranen vinisten van 1550meende provisatie door den druk moest worden uitge geven doch de hoogleeraar beloofde over dit onderwerp nog meer en nog beter in zijne Ge schiedenis van hel Vaderland te zullen gewa gen. UTRECHT, 23 Julij. Een Nederlandsch schil der hier te lande echter nog weinig bekend de heer R. H. Thomas heeft voor eene vrij groote som een door hem vervaardigd landschap verkocht aan den koning van Pruissen. GRONINGEN, 22 Julij. Donderdag middag ontstond er op de Zevenhuizen gemeente Leek 'een hevig onweder van donder en bliksem waardoor een uixhangbordje eener tapperij en een daarbij staande boom geheel verbrijzeld wer den zonder echter meer schade veroorzaakt te hebben. In de verte hoorde men een ontzet tend geraas in de lucht, waarop eene hagelbui volgde, die, van af de scheiding aan Drenthe, bij de zoogenaamde brandperken ter breedte van pl. m. 10 minuten eene zuidwestelijke rigting nam, ter lengte van ten naastenbij een half uur al de boekweitrogge gerst haver boonenaardappelen, enz., totaal vernielende de glazen der woningen geheel of gedeeltelijk verbrijzelende en eene schade van honderden guldens veroorzakende. De hagelof liever de stukken ijs, van allerlei gedaante, waren den volgenden dag nog in menigte aanwezig. Deze ramp is te meer betreurenswaardigdaar de meeste ingezetenen, die dit noodlot trof, be hoeftig zijn en de hulp van medelijdende men schel! bijzondei’ noodig hebben. [Naar wij ver nemen heeft deze hagelslag ook te Eelde en omstreken in Drenthe groote verwoesting aan- gerigt.] Dien nacht trof de bliksem den uilegevel van de boerenplaats Driessenborgstaande op den Deel, onder Middelstum toebehoorende aan de erven G. J. Datema. Vrijdag morgen te 8f ure sloeg de bliksem in de timmerschuurstaande op de werf van den heer Wildervank te Hoogezand. Hier ont stond brand, die echter spoedig werd gebluscht. Ook werden drie timmerknechten door den blik sem getroffen, waarvan twee spoedig weder her stelden doch de derde erg aan den rug is ge brand en zich nog in zeer bedenkelijken toe stand bevindtzijne kleederen waren mede ge brand. De bliksem sloeg ook in en door den molen van E. Frima aldaardoch hier weder zonder brand te verwekken. Twee koeijendie onder den molen bescherming hadden gezocht zijn doodgeslagen. BEILEN, 21 Julij. De hooioogst is hier bij na afgeloopen. Sommige landen hebben meer, andere minder dan gewoonlijk geleverd over het geheel echter kan men zeggen dat in deze gemeente eene voldoende hoeveelheid en goed hooi is gewonnen. In het zuidoostelijk deel der provincie echter is wat minder hooi als ge woonlijk geoogst, doch is hetzelve ook daar best van kwaliteit. Deze week zal met den rogge- oogst een aanvang gemaakt worden. Dezelve belooft alhier en in het zuidoostelijk deel der provincie eene tamelijk goede opbrengst be halve in de gemeente Zweelo, waar dit gewas dit voorjaar van den hagel veel geleden heeft. SNEEK, 26 Julij. De Fransche bladen bevat ten het volgend schrikkelijk verhaal van een drama, reeds voor omtrent 20 jaren voorgevallen, doch waarvan het geheim thans eerst ontsluijerd isgewor- worden. Voor omstreeks 20 jaren werd, in het oude kasteel van C.... nabij Parijs, bruiloft gevierd, de bruid was de dochter des eigenaars van het kasteel, de bruidegom was de markies R.... Er was een luisterrijk en talrijk gezel schap in de groote zaal vereenigd"; in afwach ting van den maaltijd werd er voorgesteld schuil hoekje te spelen, en weldra bragt het algemeen gezoek van den een na den ander eene algemee ns vrolijkheid te weeg het oogenblik van den maaltijd daar zijnde, keerde een ieder in de groo te zaal terug; alleen de bruid verscheen niet; had zij zich dan zoo goed weten te verschuilen dat niemand ook zelfs niet haar bruidegom haar had kunnen vinden? Er verliepen twee, drie uren maar te vergeefs was het uitzien op haar weder verschijnen het gansche kasteel werd ten naauwsten onderzochtmaar almede te ver geefs. Nu rees het denkbeeld eener listig vol- bragte ontvoering op. Er werden mannen te paard in alle inrigtingen afgezonden tot-liet inwinnen van narigb; alles bleef te vergeefs. Toen alle hoop van de verlorene immer terug te zien verdween, wilde de familie C. het kas teel waar dat ongeluk haar getroffen had niet langer blijven bewonen, en liet zij het over aan de zorg van slechts een huisbewaarder; bij er fenis viel het eindelijk nu onlangs ten deel aan den heer L.en de vervallen staatwaarin de ze het vond, vereischte onderscheidene herstel lingen. Bij die gelegenheid werd een koffer, op eenen afgelegen zolder geplaatst, geopend door eenige aldaar werkende metzelaars-gezel- len en verschrikten deze niet weinig op het daarin ontdekken van eeir vrouwelijk seclet het welk bij nader onderzoek het overschot bleek te wezen van de ongelukkige, 20 jaren geleden vermiste bruid. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zij zich daarin willen verschuilen doch is het deksel toegeslagen en zij in het graf, het welk zij zich in dartelheid gekozen had gestikt. Gepasseerde jaar had in een onzer zeeha vens de kapitein van een aldaar op stroom voor anker liggend schip eene koe gekocht, om die levend naar boord en zoo buitenlands te bren gen bij den ontvanger komende, werd hem gevraagd waarmede de koe naar boord vervoerd zoude worden, waarop hij antwoordde, met de sloep doch daar de ontvanger hem opmerk zaam maakte dat dan die sloep eerst gemeten en de gewone belasting er van betaald moest worden besloot de kapitein ter voorkoming van verdere formaliteiten kosten etc. om de koe door het zeewater te doen zwemmen naar boord waaraan dan ook dadelijk met goed succes ge volg werd gegeven. AMSTERDAM, 23 Julij. liet stoomschip Niagara 11. zondag morgen te Liverpool ge arriveerd heeft de tijding aangebragt, dat de president der Vereenigde Staten generaal Tay lor, overleden is. AMSTERDAM, 24 Julij. Even als over de vesting Koevordenzoo heeft het ministerie van oorlog eindelijk ook het vonnis tot opheffing der forteressen Nieuwe Schans en gesproken op grond natuurlijk van j tot dit besluit is gekomen maar betreuren dat zulks niet reeds voor is geschied. Lang toch hebben deze beide ves tingen uitgediend, duizende guldens gekostzijn den bewoners enkelen uitgezonderd ecu on aangename en dikwijls nadeelige last geweest zonder aan den lande eenig nut te hebben op geleverd. Heden, den 24 Julij, wordt te Londen gevierd het 3de jubilaeum der oudste Hollairdsch Gereformeerde gemeente, onder Joh. a Lasco Maarten Microw en Joh. van Utenhovein Julij 1550 geoctroijeerd maar reeds vroeger opgerigl. De hoogt. Visscher te Utrecht is deze hoogst gewigtige gebeurtenis eergisteren avond in zij- te bij deze gelegenheid, wel den kan- en besloot eene fraaije lofspraak op de gravin Anna Oostfriesland die de eindelijk uit Londen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1