EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- kl^oensdag den 31 Julij. 1850. No. 61. 5de J BINNENLAND. BUITENLAND. O’ c r 3 irlogsbooten een gevecht, kwartier af- Lange begon daarop reis naar men van omgeven. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag' en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele notnmers 7i cent in den strot en kneep hem de kracht van het dier gebroken werd zijne prooi ter aarde viel. i van WEENEN, 22 Julij. Het ministerie moet, naar men verzekert, reeds een ontwerp gereed hebben waarbij de Protestantscbe kerkaangele- genheden geregeld worden. Volgens eene daar te stellen synodale constitutie, zal ereenealge- meene rijks-kerkenraad worden opgerigtwaar in het Protestantsche kerkwezen uit alle Kroon landen vertegenwoordigd zal worden. onverwachte als bijkans wonderda- ra llen arend werden nu de vleugels vastge- en zijne jeugdige overwinnaars dreven zegepraal naar Lugosvan daar werd Temeswar gebragt, alwaar hij thans wel wordt.” en der knapen in pijlsnel zijnen Maar de stout heid des roovers werd door de tegenwoordig heid van geest van den tienjarigen knaap troffen bij pakte den arend uit al zijn in den strot en kneep hem zoo i met s dere kind dat inmiddels SNEEK 30 Julij. Het dagblad van Presburg behelst het volgende zonderlinge berigt: In de nabijheid van Lugos waren dezer dagen twee knapen zorgeloos bezig met aardbeziën te pluk ken eensklaps hoorden zij een zwaar geruisch boven zich, en zien, tot hunne ontzetting, een’ grooten arend die met breednitgeslag- vleugels op hen afkwam, een de scherpe klaauwen greep en prooi de hoogte wilde invoeren. WEENEN, 22 Julij. De berigten uit Kra kau over den grooten brand luiden allertreu rigst. Nagenoeg 200 gebouwen zijn in den asch gelegd en ongeveer 1000 huisgezinnen zijn van dak beroofd. Ook zijn eenige menscben er bij omgekomen, waaronder twee studenten die met het blusschen der vlammen in bet Technisch Instituut bezig waren. Bij het blusschen on derscheidden de Israëliten zich bijzonderlijk als mede de Pruissische timmerlieden die er bezig waren met den aanleg van eene brug en de mijn werkers van Wieliezka. Van al het verbrande was slechts uiterst weinig verzekerd men denkt voor niet meer dan 80,000 guldens. Het ver moeden van brandstichting wint al meer en meer veld. In de Mariakerk vond men eenen bal van hennep, zwavel en buskruid. Meer dan 60 personen zijn in hechtenis genomen maar de verbooren hebben nog geen resultaat geleverd. FRANKFORT, 23 Julij. De reactie maakt reuzenschreden in Wurtemberg. Na de jongste beperkende maatregelen tegen de vrijheid der drukpers, is de regering thans willens het hou den van volksvergaderingen te verbieden en alle als vrijzinnig bekend staande ambtenaren uit ’s lands dienst te ontslaan. Ook ten aan zien van godsdienstige verdraagzaamheid is de reactie weder volkomen. Overal worden den Duitsch-Katholieken de grootste hinderpalen in den weg gelegd bij het houden van hunne gods dienstige bijeenkomsten. FRANKFORT 24 Julij. Bij circulaire van 19 Julij roept Oostenrijk de bondsvergadering bijeen ten einde de zaken te herstellen in den toestand waarin zij zich vóór 1848 bevonden. FRANKFORT, 24 Julij. Naar men verzekert zal alsnu Hessen-Darmstadt door den hofmaar schalk baron von Munch Bellinghausen bij het Frankforter congres vertegenwoordigd wor den. Met dit congres wil het niet voorwaartsmen beweert zelfs dat Pruissen voornemens is zijne gevolmagtigdcn terug te roepen. Dit, gevoegd bij de gistingdie men in de gemoederen be speurt ter gelegenheid van het hervatten der vijandelijkheden in Sleeswijk-Holstein moet voor de rust en eensgezindheid in Duitschland we der hoogst bedenkelijke gevolgen na zich slepen. In onze politieke kringen houdt men het ech ter voor onwaarschijnlijk, dat Pruissen eene zoo gewaagde schrede zal doen maar denkt men dat het zich veel eer met Oostenrijk vereenigen zal ter verhindering van nieuwe volkswoelin gen. Dit staat vastdat het volk nergens be vredigd is, en, naar men vreest, slechts op de gelegenheid wachtom al het bestaande omver te stooten. Elk vriend der orde moet wenschen dat zulks door de regeringen worde ingezien en verhoed. HAMBURG, 22 Julij. De kommandeur van de schroef-stoom-kanonneerboot von der Tann luitenant Lange, heeft, in den op nieuw tus- schen Denemarken en de hertogdommen uitge barsten oorlog liet eerste bewijs van zelfopoffe rende vaderlandsliefde gegeven. Eergisteren avond heeft bij zijn schip aangestoken en is daarmede in de lucht gesprongen om niet in handen des vijands te vallen. Nadat een groot Deensch stoomschip op de boot jagt gemaakt en deze zich in den mond der Trave had teruggetrok ken liep de von der Tann later weder uit nam een Deensch handels-vaartuig en wilde den prijl te Travemünde binnenbrengen. Op grond der neutraliteit, weigerde men dien prijs binnen te laten en wilde zelfs niet gedogen dat de kanonneerboot eenigen tijd in de haven verbleef. Daar het der boot ónmogelijk was het opgebrag- te schip naar Neustadt te vervoeren moest zij haren prijs weder laten loopcn. De luitenant met zijn schip alleen de deze Holsteinsche haven te onderne- verre door Deensche oo Met deze kwam het tot gedurende hetwelk de boot op een stand van den oever op den grond vast laakte. Alle pogingenom haar weder vlot te maken bleven vruchteloos. Slechts een middel bleef overnamelijk te verhinderendat het schip o ver te magt geweldig, dat en het Zoodra bet an- den schrik beko men was, zulks gewaar werd, wierp hij zijn rok over den kop vanen zich zelf op den vogelwaardoor zijn makker gelegenheid vond op even zoo dige wijs uit de roofgierige klaauwen los te ken. E bonden hem in hij naar opgesloten gezien Op 24 dezer vierde het Instituut voor doof stommen te Groningen zijn gewoon jaarlijksch feest. 18 kweekelingen werden ontslagen 10 daarvan legden hunne geloofsbelijdenis in de Hervormde godsdienst af 4 Roomsch-katho- lieken werden tot de eerste communie toegela ten en 4 Israëlieten gaven blijken van ervarend- heid in hunne geloofsleer. 150 kweekelingen werden dit jaar in het In stituut onderwezen en opgevoed. Aangaande het overlijden van generaal Tay lor, den president der Vereenigde Staten meldt men de volgende bijzonderheden Den 7 Julij werd hij aangetast door zware diarrheëndie voortdurend in hevigheid toena men tot op den 9, als wanneer hij stierf, zijn de zulks juist de dag, waarop het stoffelijk over schot van sir Robert Peel ter aarde werd be steld. Reeds bij de eerste verschijnselen vrees den de geneesheeren het ergste want ook ten verleden jare was zijn leven door eenen aanval van dezelfde ziekte in gevaar gesteld. De be grafenis zou den 13 Julij plaats hebben. Den 24 November 1786 aanschouwde hij het eerste levenslicht. Zijn vader vestigde zich in Kentucky, en hield zich daar met den landbouw bezig, waaraan de toekomstige president een deel zijner jeugd wijdde tot dat hij de krijgs- mans-loopbaan intrad. In 1808 werd bij lui tenant in het leger der Vereenigde Statendien de tegen Engeland en nam deel aan den oorlog van Florida. Met spoed klom hij op tot den rang van generaal en versloeg als zoodanigmet 4000 vrijwilligerseen corps van 25.000 man onder generaal Santa Anna. Uit den Mexicaan- schen oorlog kwam hij zegevierend terug en zij ne landgenooten boden hem de kandidatuur voor bet presidentschap der Vereenigde Staten aan. Lang weigerde hij zulks; er later in bewiligd hebbendehad hij generaal Cass tot mededin ger en werd met slechts eene meerderheid van 36 stemmen verkozen. In Maart 1849 trad hij jn functie, en gaf een programma van liberale politieke beginselen in het lichtwaaraan hij tot den einde getrouw gebleven is. ’s GRAVENHAGE 26 Julij. Door de eerste kamer is de wet op het Nederlanderschap aan genomen met 17 tegen 11 stemmen, doch zij zal in het volgende jaar worden herzien. AMSTERDAM, 27 Julij. Bij telegrafisch be- rigl uit Rendsburg, hebben wij reeds gisteren melding gemaakt van een gevecht, den 24 tus- schen Lusbuch Heiligbeck en Gusbeck voorge vallen en er bij gevoegd, dat de algemeene veld slag den volgenden dag werd verwacht. Dit laatste is ook werkelijk het geval geweest; de Keulsche Courant brengt ons heden de volgen de nadere telegrafische depêche Sleeswijk (donderdag) 25 Julij, ’s middags te 12 ure. De slag is aan den gang. Sedert dezen mor gen half drie ure buldert de kanonnen-donder. Op dit oogenblik is de strijd bijzonder hevig aan onzen linker-vleugelwaarover von der Tann het bevel heeft. Willisen voert het cen trum en v. d. Horst den regter-vleugel aan. De Denen zouden bereids een zwaar verlies ge leden hebben vooral in de poelen van Lus buch in welke de Deensche ruiterij vervallen en vastgeraakt is. Er zijn 350 krijgsgevangenen gemaakt. De bagaadje van den generalen staf, die herwaarts teruggetrokken was, is weder noord waarts voortgerukt. Men zegt, dat von der Tann zoo even door den Deenschen regter-vleugel heengebroken is.” Die berigten luiden zeer voordeelig voor de Holsteiners, maar men verlieze niet uit het oog dat zij ook van dien kant herkomstig zijn en dat welligt de Deensche geheel anders luiden. Eene aardige afwisseling, in den wedstrijd der kon. Nederl. Yacht-club deze week te Rot terdam gehouden, gaf het ook, een zonderling soort van vaartuig de Maas te zien doorklieven, liet was eene grooteuit ligt ijzer vervaardigde snoekdie door een jongeling met een roei spaan bij wijze van pagaaiwerd voorlgestuwd. De vervaardiger van dit vaartuig, de beer I’. van den Boschingenieur-verificateur van het kadaster in de provinciën Noord-Holland en Zeeland woonachtig te Oosterboutheeft ech ter bij het ontwerpen daarvan een edeler doel beoogddan het enkel tot vermaak te bezigen en het is dan ook als zoodanig door de kon. Ned. Yacbt-club in bescherming genomen. Hij stelde zich namelijk voor, daar het gemakkelijk te water kan worden gelaten en ligtelijk te be sturen is, het vaartuig dienstbaar te maken aan het redden van menscben, en erkent zelf, dat de uitvinding nog in bare geboorte en Welligt voor eenvoudiger zamenstelling vatbaar is. La ter onderzoek zal echter moeten leerenof de toepassing van het zwemvermogen van een visch in verband is te brengen met de meerdere zwaar te, die men noodwendig aan een ijzeren boot moet geven. De eerste proeve viel noglans voor eene zoodanige, vrij gelukkig uit, en de zoon des uitvinders bestuurde bet boolje met eene waarlijk bewonderenswaardige handigheid. Het is dan ook door vele zeevarenden alsmede door Z. K. H. Hendrik, prins der Nederlanden met belangstelling bezigtigd. BREDA 26 Julij. Men beeft in den omtrek dezer stad reeds een begin gemaakt met het maai- jen der rogge, waarbij de landman .het schoon ste zomerweder heeft; dezelve valt over het al gemeen mede zoo in kwaliteit als kwantiteit daar op sommige akkers bet een dubbele oogst genoemd kan worden. De aardappelplant maakt het bij voortduring goed en belooft veel geen zweem van de bekende ziekte is te zien. De boekweit staat in vollen bloei en zal ook een goed gewas opleveren. GRONINGEN, 25 Julij. Laatstl. woensdag, den 17 dezer, werden door den wijntappers knecht S. Bierman uit den waterputgeplaatst aan de zuid-westzijde van de stadswaag alhier, twee zeer kleine vischjes geputwaarvan een kort na de vangst gestorven doch het andere lang 2 Nederl. duimen-, nog in leven is. Dit laatste leeft enkel van pompwater. Daar de put steeds gesloten is, kan men moeijelijk begrijpen hoe die vischjes daar gekomen zijn. Liefheb bers kunnen het nog levende visebje dagelijks in den wijnkelder, onder de heeren Sijpkens Guldenstraat alhier, te zien krijgen. ti s Prijs der Advertenticnvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voos iedere plaatsing. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1