EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNÈEK. NIEIWS- 1850. No. 62. Zaturdag den 3 Augustus. Me Jaargang. P r 1 BINNENLAND. :s BUITENLAND. 9 1 w a ar il et a er rk ir- la- w- id ie t- e- o- Ü- ic d d ii e 2 1 L’ tan van zen wanneer van hij Courant medegedeeld Van onwaarde zijn de briefjes, 27 L„’_.!J zege) missen die aan- I nu 4 s- turdag. Abonnements-pnjs voor maanden 1.40 builen de Stad ranco ƒ1.65, enkele nonnners 7J. cent Prijs der Auvertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. FRANKFORT, 27 Julij. De berigten uit Zwitserland zijn in alle opzigten zeer gunstig. De gisting, die zich aldaar gedurende eenen ge- ruimen tijd deed waarnemen, is overal verdwe nen om plaats te maken voor eenen geest van orde en eendragtdie eenen hoogst voordeeli» gen invloed op den koophandel en het financie wezen des lands moet uitoefenen. Van daar dan ook dat niet alleen de naburige staten maar dat zelfs Overzeesche mogendheden handelsbe- trekkingen met Zwitserland trachten aan te knoo- pen of de reeds bestaande nog meer zoeken uit te breiden. In den geloofsbrief, dezer dagen door den Amerikaanschen gezant aan den voor zitter des bondsraads te Bern overhandigd wordt onder anderen gezegddat de president der van de nederlaag der Sleeswijk-IIolsteitiers ge maakt hebben en trachten zij thans de zaak als nog verre van wanhopig te doen voorko men allen erkennen evenwel dat gebrek aan officieren ja zelfs aan eenigzins geoefende on- der-officieren een groot bezwaar blijft; zij vlei- jen zich dat de oproeping van generaal Wil lisen aan alle Duitsche officieren gerigtten gevolge zal hebben dat hierin spoedig voorzien zal kunnen worden overigensofschoon de officiëele rapporten nog ontbreken, wordt liet verlies van den kant der Sleeswijk-llolsteiners geleden thans op 15 a 1600 man waaronder 300 dood en geschat. AMSTERDAM, 31 Julij. Reeds sints gerui- ni£n tijd werd te Weenen veel gesproken van de wonderen welke zeker boerenmeisje oud 26 jarenTheresia Wieskirchenvan Schletn- bach ook bekend onder den naam van de Hei lige Juliana, verrigtdaarin bestaande: dat zij bij zekere pleglige gelegenheden bloed zweet hetwelk uit die gedeelten van haar ligchaam voortkwam, welke met likteekenen van den Ver losser voorzien waren. De overheid achtte het onlangs noodig dit meisje naar liet algemeene hospitaal te Weenen te vervoeren en ter on derzoek aan eene wetenschappelijke commissie toe te vertrouwen. Men meldt thans, dat deze commissie heeft bevonden dat dit bloedzweten hetwelk tot dusver geregeld eiken vrijdag plaats bad sedert, den 19 Julij heeft opgehouden en dat voorts het geheele geval op eene kunstige misleiding berustte. Wie echter de schuldige in dit bedrog is, zal nader door de regtbank uitgemaakt worden. Overigens lijdt het bewus te meisje aan een hevigen kramp in de buik maar heeft anders een gezond gestel. ROTTERDAM, 30 Julij. Een blad van Buf- falo in de Vereenigde Stalen deelt eenige bij- zich uit zonderheden mede over het onlangs gemelde in storten der Tafelrots bij den waterval Niagara. Sedert onheugelijken tijd was beurtenis ring geene palen SNEEK, 2 Augustus. Op eene onlangs te Gorinchem gehouden verkooping is, onder een aantal schilderijen een stuk verkochtvoorstel lende eenen jongen man met eene lantaarn het welk door kenners geacht wordt een origineel stuk van den beroemden Gabriel Metzu te zijn. Deze vondst is te belangrijker voor de kunst, daar er van dien schilder (die, in 1615 te Ley den geboren in 1658 te Amsterdam overleed) slechts weinige stukken voorhanden zijn. Generaal Cleerens, die volgens de met den laatsten Overlandpost ontvangen berigten op Am- boina waar hij gouverneur was aan eene be smettelijke ziekte is overleden was van Brussel geboortig. Ten jare 1807 trad bij in dienst bij een regiment kavalerie zijne onversaagdheid deed hem opmerken door Napoleon die hem op het slagveld tot kolonel benoemde in dien rang woonde hij de veldtogten in Spanje en Rusland bij. Na ’s keizers abdicatie, kwam hij in Belgie terug, en werd door koning Willem I belast met het bevel over een regiment. Daar op verzocht hij, aan den oorlog op Java temo gen deelnemen hetwelk hem werd toegestaan waarbij hem tevens de rang van gen.-majoor verleend werd. Vóór zijn vertrek deed hij een’ eed van niet in zijn vaderland terug te zullen kee- ren alvorens hij Diepo Negoro zou ten onder gebragt hebben. Zijne gelofte werd vervuld; na eenen driejarigen veldtogtonderwierp die sul- zich en leverde zijn degen over in handen generaal Cleerens. Na den afloop van de- oorlog kwam hij in Nederland terug, als koning Willem I hem lot gouverneur Amboina benoemde in welke hoedanigheid nu onlangs overleden is. Het berigt, ook door de Nederlandsche Slaals- van het overlijden van den heer Cleerens wordt tegengesproken door een der geachtste Belgische bladen de Indé- pendance Beige. Men verzekert ons ten stel ligste zegt dat blad, dat de heer Cleerens wel erg ziek geweest maar niet gestorven is. Ter gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins van Zweden met prinses Louise, dochter van prins Frederik der Nederlanden vervaardigde de heer J. van Boom van Utrecht sinds geruimen tijd te Stockholm gevestigd een Halelvja dat door 160 mannenstemmen, met begeleiding van orgel- en koperinstrumenten na de huwelijksplegligheid in de groote kerk te Stockholm werd uitgevoerd. De componist ont ving daarvoor van prins Frederik, wien bij het werk bad opgedragen eene groote gouden me daille, terwijl de prinses hem een met brillan- ten bezette doekspeld ten geschenke gaf. Later gaf Z. M. de koning van Zweden ook zijne blij ken van erkentelijkheid, door hem tot ridder van de Wasa-orde te benoemen welke drie eer- bewijzingen door het officiële dagblad van Stock holm zijn bekend gemaakt. De opdragt van ee- ne groote Concert-Sijmphonie voor piano en orchest van denzelfden toondichter is door mu zen koning aangenomen. Dit werk ligt thans in Duitschland ter perse. Particuliere berigten van een zeex' geacht handelshuis te Altona melden dat de neder laag die de Sleeswijk-Holsteinsche armee gele den heeftzeer groot en de verslagenheid daar over daar ter stede algemeen is de mededee- Jingen over het gevecht van den 24 en 25 Ju lij in de Börsenhalle zijn beneden de heid en met het doel geschreven om groote verlies door alle mogelijke redeneringen te verkleinen. Zoowel dit blad meldt de be- rigtgeverals eenige andere bladen, die te Al tona en Hamburg uitkomen worden grooten- deels bezoldigd door de partij van den hertog van Augustenburg. Onbevooroordeelden mee nen. dat de zaak van de Sleeswijk-Holsleiners ondanks de grootspraak der Duitsche bladen zoo goed als verloren is. AMSTERDAM, 31 Julij. Van den eersten schrik bekomendoen de Duitsche bladen al het mogelijke, om den nadeligen indruk te ver minderen dien hunne onbewimpelde relazen contante betaling, zich uit voor een over liet onlangs gemelde in- der Tafelrots bij den waterval van de Sedert onheugel ijken tijd was deze ge- voorzien wegens de geweldige schu- van het water langs die rots doch met mogelijkheid kon iemand het tijdstip be- waarop de val plaats zon vinden. Het afgescheurd rotsblok is 150 a 200 voet lang bij eene breedte van 30 a 70 voet. Gelukkig lijk bevonden zich op het oogenblik der instor ting die juist op het gewone uur van het mid dagmaal plaats had, alle reizigers in hunne hó- telszoodat er geene ongelukken bij gebeurd zijn. Een knaap, die op de wegzinkende rots stond gevoelde de beweging en redde zich nog tijdig op vasten grond. Het donderend gedruisch der instorting werd op drie mijlen afstands ge hoord. De minister van binnenlandsche zaken on derligt, dat in sommige uitgaven der wet, re gelende hel kiesregt en de benoeming van af gevaardigden ter eerste en tweede kamer der stalen-generaalmitsgaders den rooster hun ner aftreding (4 Julij 1850Staatsblad no. 37) het woord onderteekendin art. 61 voor komende, bij misstelling veranderd is in onge- teekend heeft gemeend daarop de aandacht van alle kiezers te moeten vestigen, ten einde hun ne stem door nakoming van hetgeen in die uitgaven verkeerdelijk is gedruktniet verlo ren ga. Ten overvloede wordt hieronder liet 61ste ar tikel der genoemde wet in zijn geheel overge nomen Art. 61. die het in art. 37 bedoeld «onderteekend zijn; geen persoon duidelijk wijzen niet ingevuld zijn andere stembrief- »jes omvatten, of daaraan opzettelijk zijn vast- gehecht. De in een briefje ingevulde naam van een lid der vergadering, ter wier aanvulling wordt «gestemd, welks beurt van aftreding op het, tijdstip waarvoor de verkiezing geschiedt nog niet is gekomen, wordt voor niet geschre- ven gehouden.” ZWOLLE, 27 Julij. Ook in deze provincie wordt op vele plaatsen de ziekte in de aardap pelen waargenomendoch tot nog toe alleen in de vroege 7 en 9 wekers en muisjes aard appel of knol is niet aangedaan, maar alleen het blad zoodat men hoop heeft 4 dat de ziek te aan het voorname voedingsmiddel van het volk geen nadeel zal toebrengen in aanmerking ne mende, dat de late aardappel reeds verre ge vorderd is en de vroege volkomen zijn uitge wassen. Men sprak van roest in de logge maar dit: bewering is ongegrond want onze voorname landbouwers, die er behoorlijk acht op sloegen hebben het geheele jaar door geene andere op merkingen kunnen maken dan voor tien efi meer jaren namelijk gezonde zware korrel die bet smakelijkste brood opleveren zal. Van welke zijde de zaak des oogstes van dit jaar ook beschouwd worde, overal is het geluk kigst uitzigt voorhanden maar den nimmer te vredene en den speculant op treurige oogsten zal het wel niet naar den zin zijn, wanïieerde tarwe het mud voor ƒ6, de rogge en boekweit voor ƒ4, de aardappelen voor I en andere producten naar rato te bekomen zullen zijn. GRONINGEN, 29 Julij. Als een staaltje der vele bedriegerijen, die in den tegenwoordigen tijd worden bij de band gegrepen, om zichten koste van een ander te verrijken dient weder om het volgende. In bet begin dezer maand boden te Staphorst een paar vreemdelingen bed- deveeren koffij suiker en meerdere koloniale wa ren benevens manufacturen te koop aan; welke eer ste voor een spotprijs werden aangeboden, als: de veeren voor 20 ëentde koffij voor 12 cent en de suiker voor 6 cent de 5 oneen onder beding van ze den volgenden dag te zullen le veren doch de manufacturen voor een schijn baar matigen prijs, dadelijk te leveren en tegen Een dezer kooplieden gaf Chinees, de andere, voor zijn tolk welke laatste den ingezetenen diets maak te dat zijn heer met eene aanzienlijke partij goederen hier te lande was aangekomen. Bij onderzoek der manufacturen de andere goed- koope waren werden, zoo als te begrijpen is,, niet geleverdbleek hetdat ze voor het groot ste gedeelte eene vlugtige stof of pap waren en het daarin gedoopte in dun- en losheid veel op gaas geleek. Gisteren is alhier aangekomen Sjoerd Jans Zijlstra, met vrouw en 4 kinderen. Deze lie den waren, met nog 26 Duitschers, den 16 Jtinij 11. van Philadelphia naar hun vaderland teruggekeerd. Voor nu 4| jaar is Zijlstra met zijn gezin uit Smallingerland nabij Dragten voorzien van een tamelijk vermogen vertrok ken met voornemenom in Noord-Amerika- verder zijn fortuin te maken. Dit is echter zoo* uitgevallen dat hij alles heeft verreisd en ver teerd. Volgens zijne ondervinding, raadt hij alle Nederlanders af, om naar de Nieuwe: Wereld te vertrekken, noemende hij thans Hol- land in vergelijking van het vreemde land een land van melk en boter. (Wij meenen hierbij de aanmerking te moeten maken dat Zijlstra zich met de woon in Philadelphia had gevestigd, waar voor landverhuizers zeker min der heil te vinden is dan in de noordelijke streken met name in Kanada van waar men in den regel gunstiger berigten ontvangt.) Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- o- ic- :n e-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1