EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1850. No. 64. Zaturdag den 10 Augustus. 5d(^ Jaargang. s BINNENLAND. BUITENLAND. ons 1 Genevieve den 29 rijk geschenk geven have fami- der gewone vergadering neraal (en alzoo in Een de hoop van Oos- ver- Men schrijft 3 Aug.des avonds: uur werd er van J. Jan den rijks- den Hem- deszelfs de volmagt voorzienen gezant Parijs, ijverig arbeidt, Fransche republiek voor Frankrijk van weder aan derworpen Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 Cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. naauwkeurige aardappelen-beschouwingen voor 1845 waren in zwang geweest, wie kan en wie zal verzekeren dat men alsdan ook niet eenig ziekteverschijnsel bespeurd bad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnemcnts-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco f 1.65enkele nommers 7J. cent WEENEN, 31 Julij. De Ostdeutsche Post geeft den raad om Dolstein zoo spoedig doen lijk door Duitsche bondstroepen te laten bezet ten daar de inwoners van dit land, in geval van eeue gewelddadige inbezitneming door de Deenen gevaar loopen van als rebellen behan deld te worden; eene handelwijze, waarvan Penissen in Baden en Oostenrijk in Hongarije zulk een schitterend voorbeeld gegeven heb ben. WEENEN, 1 Augustus. Men wil weten, dat Saksen en Hanover uit Weenen de uitnoo- diging hebben ontvangen om Holstein voor eenen vijandelijken inval te beschutten terwijl Oos tenrijk de Meinlinie zoude dekken. WEENEN, 2 Augustus. Prins Schwarzen berg heeft in onderscheidene cotiferenliën met den pauselijken nuntius zich stellig verklaard tegen het te Rome gevolgde stelsel en uitgedrukt, dat men op het voorbeeld tenrijk acht zal geven; Oostenrijk namelijk langt, dat in Italië de orde gevestigd worde op de grondslagen van vooruitgang. BERLIJN3 Augustus. De dag van heden wordt in vele kringen dezer hoofdstad in stilte gevierd als de geboortedag van wijlen Frederik Willem III. liet thans ledig staande paleis van den overledene is door erkentelijke handen met bloemguirlande!! en groen versierdzoo ook zijn standbeeld in de diergaarde. Het bevestigt zich dat de Oostenrijksclie gezant te Kopenhagen een ernstig vertoog heeft ingeleverd tegen het binnenrukken van de Dee nen in Holstein. Men houdt dit voor eene list van Oostenrijk, om aan Pruissen de laatste sym- pathiën van Duitschland te ontnemen. Van goed onderrigle zijde wordt voorts verhaald dat Oos tenrijk door middel van deszelfs van uitgebrei- von Hubner te om den president der te doen begrijpen dat het belang is, dat Duitschland het oude stelsel van centralisatie on worde, vermits de uitbreiding van Pruisseus magtdoor middel van Baden onmo gelijk der republiek onverschillig kan zijn. De belangstelling in de zaak van Sleeswijk- Holstein wordt zoo algemeen aan den dag ge legddat zij welligt gevaarlijk voor de regerin gen zou kunnen worden. Koning Ernst August van Hanover gaf onder anderen 400 louis d’or voor dat doel en zeide daarbij aan eene depu tatie welke hem hierover kwam spreken: Mijne troepen kan en mag ik niet derwaarts zenden maar van mijnen goeden wil geef ik bij cl c z c liet bewies.’’ FRANKFORT, 2 Augustus. Particuliere brie ven dezer dagen uit Noord-Amerika ontvangen behelzen treurige berigten over den toestand waarin de meeste Duitsche vlugtelingen zich al daar bevinden. De meesten vinden slechts een kommerlijk onderhoud door het verrigten van zeer zwaren arbeid. Dit was mede het geval met den bekenden Florian Mördes advokaat uit Mannheim die gedurende den Badenschen op stand den post van minister van binnenlandsche zaken bad bekleed na in de bitterste armoede geleefd te hebben, heeft de dood een einde aan zijn lijden gemaakt. Struve bevindt zich mede in zeer kommervolle omstandigheden. MÜNCHEN, 31 Julij. Gisteren vertrokken van hier ongeveer 50 a 60 jonge mannen naar Sleeswijk-Holsteinom daar in de gelederen van deszelfs leger mede te strijden. Dagelijks worden hier collecten voor dat land gedaan. HAMBURG, 2 Augustus. Goed onderrigte lersonen houden het voor zeer onwaarschijn- ijk dat de Deenen vooreerst tegen Holstein zul- en ondernemen. Zij bepalen zich thans tot de taak om het geheele hertogdom Sleeswijk on der hun gezag terug te brengen. Men heeft te bus en Beraza den 28 en te Liverpool. De Columbusaan welke, de afstand in aan merking genomen de prijs zou toekomen in dien hier van eene yacht-club sprake zou ge weest zijnis overigens als hardzeiler van ge vestigde reputatie. Behalve verscheidene reizen van 25 a 28 dagen van Fernambucq naar Li verpool vice versa telt zij er eene \an 21 da gen en 7 uren van Liverpool naar Fernambucq en eene van 22 dagen terug in welken laatsten overtogt zij slechts door het aan dezelfde ree- ders toebehoorende schip Swordjish voorgegaan was. UTRECHT, 5 Augustus. Met genoegen kun nen wij meldendat hoezeer men uit andere streken schrijft over het in meer of mindere mate bestaan der aardappelziekte, zij tot nog toe bij ons niet ontdekt is. Het is hier een goed gewas. De vrucht is over het algemeen smakelijk zoodat het uitzigt bestaat van min dere duurte dan in voorgaande jaren. Ook de overige vruchten staan in den laatsten tijddoor het groeizame weder begunstigd zeer voordee- lig. Het boomgewas is minder gunstig. ZWOLLE, 4 Augustus. Heden hield onze leeraarDs. Van Senden voor eene talrijke schare van misschien 4000 menschenin de groote of Michaëli-kerk eene leerrede, die op alle aanwezigen eenen zigtbaren indruk maakte. Het was heden ruim 13 maanden geleden dat Z. Eerw. van ons afscheid nam om de reis naar het Oosten te aanvaarden, en thans, van eene aan zoo vele wisselvalligheden en gevaren blootgestelde reis behouden terug gekomen stort te hij zijn dankbaar gevoel uit voor den zigt baren bijstand van den Allerhoogste. Z. Eerw. had daartoe tot tekst gekozen: Gen. I. vs. 20, 21 en 22, het eerste gedeelte. Treffend was ’s mans schildering, in ruwe trekken slechts, van de gewijde plekken der ge schiedenisdie hij gezien had, en de levendige indrukken daardoor opgewekt bij hemdie de studie van het heilige land sedert jaren tot de zijne gemaakt heeft. De wetenschap zal spoedig een kunnen ontvangen in de uit te geven reisbe schrijving. De armen moeten dankbaar geden ken aan den dag van heden, die hun eene aan zienlijke collecte bezorgde. NIJMEGEN, 6 Augustus, uit Beumen van Heden namiddag, omstreeks 1 brand bespeurd in de boerenwoning sengeënclaveerd aan het huis van ontvanger, den heer de Wilde, aan menschen Molen welke als in eenen toverslag derwijze toenamdat beide huizen in minder dan eene minuut in lichttelaaije vlam stonden en ook hun vuur aan het belendende pand de uitspanning en boerderij van den heer G. Toom- sen mededeelden zoodat bet geheel ééne vuur massa uitmaakte, welke al spoedig de vernie ling van al die gebouweninboedels en zeer aanzienlijke hoeveelheid ingeoogste veldvruchten en hooi ten gevolge had. Hoe aanzienlijk ook het verlies is aan en inboedel, aan zaken van waarde, aan lie- en vrienden-gedachtenis niets evenaart het verlies van den ongel ukkigen J. Jansen en zij ne bitter bedroefde huisvrouw. Bij de vernie ling van al zijne bezittingen betreuren zij het leven hunner 17jarige dochter, welke hun ee nig levensgeluk uitmaakte, en die als verkoold tusschen twee brandende gebouwen is terug ge vonden terwijl haar jongere broeder van 12 jaren dermate deerlijk is gebrand, dat men voor zijn behoud vreest.” MAASTRICHT, 4 Augustus. Schier overal is er sprake van de verschijnselen der aardap pelenziekte, behalve in het hertogdom Lim burg, alwaar de landman zich nog tot heden mag verblijden in eenen rijkelijken oogst van dat gewas. Het is ook zeker waar, dat men sedert het noodlottig aardappelenjaar 1845 niet met zijne natuurlijke oogen die plant gadeslaat, maar dat men hiertoe vergrootglazen bezigtindien die SNEEK, 9 Augustus. In den ochtend van dingsdag j.l. hoorde men het, hier in den om trek, bij eene donkere, drukkend zwoele lucht van tijd lot tijd donderen, totdat, ongeveer 8 uur, een slag meer van nabij losbarstte, die. hoewel niet buitengewoon zwaar, en ook hier ter stede geene schade aanrigtendetoch oor zaak geweest is, dat op den weg van hier naar Bolsward een paard en chais, waarop twee per sonen, door het schrikken en daarop volgende uitwijken van het paard onderst boven zijn ge slagen; hetwelk mede het geval geweest ister zelfder stond, van eenen met één paard be spannen boerenwagen, waarop boter en kaas, om hier ter markt te worden gebragt. Uitge zonderd eenige schade aan de rijtuigen, liepen deze ongelukken overigens nog al wel af. Volgens de Nederlander ziet men te Brei- tenrain nabij Bern, een’ tarwe-akker in bloei, waarvan het zaad te Carïo, in Egypte, in de lijkkist van eene mummie gevonden is. Deze bandvol graan dat welligt 2000 jaren oud is heeft tegen alle verwachting gekiemd en heeft zich bijzonder sterk vermeenigvuldigdmen ziet op den akker eene plant, die 40 stengels heeft alle van manslengte, en zoo dik als de schacht eener schrijfpen terwijl de aren 4 a 5 duim lang zijn en een duim dik en elk ten minsten 100 korrels inhouden zoodat hier 4000 graan korrels uit eene korrel zijn voortgekomen eene groeikracht, die zou doen denken dat het graan sedert den tijd der oude Egyptenaren ontaard is. Te Voorburg is in den avond van den 3 dezer een man die ongeveer twee maanden ge leden door een hondje gebeten was, aan de wa tervrees overleden. Naar men verneemtis het Hannoversch gouvernement meer dan ooit werkzaamom zich met zijne handelswegen aan Nederland te ver binden, speciaal met betrekking tot het daar- slellen van kanalen waartoe zij de Eems gaar ne wil bezigen. Reeds zijn daartoe vele voor stellen in overweging, die ernstig onderzocht en daarna aan de Stenden voorgelegd zullen worden. ROTTERDAM, 4 Augustus. Men verneemt, dat in de laatste dagen bij het gouvernement in gereedheid is gebragt een ontwerp van wet tot uitvoering van art. 10 der grondwet, waarbij het regt der ingezetenen tot vereeniging en ver gadering wordt erkend en dat wijders bepaalt, dat de wet regelt en beperkt de uitoefening van dat regtin het belang der openbare orde. Ook houdt men zich thans aan de departe menten van algemeen bestuur reeds bezig met het opmaken van de staatsbegrooting voor den jare 1851 waarvan de ontwerpen ingevolge art. 120 der grondwet, jaarlijks aan de tweede kamer worden aangeboden, dadelijk na het ope nen der gewone vergadering van de staten-ge- de maand Sept, aanstaande). larticulier schrijven uit Fernambucq, deelt ons liet volgende mede: Den 21 Junij jl. zeilde van Fernambucq naar Liverpool het snelzeilend Engelsch schip Co lumbus: daags te voren was van daar naar de zelfde bestemming vertrokken het eveneens snelzeilend Engelsch schip Beraza; de Gene vieve vertrok ongeveer ten zelfden tijde van Paraiba dag zeilens benoorden Fernambucq) terwijl de Engelsche gouvernements-packet Lin net den 22 Junij naar Falmouth het anker lig- te Dit genoegzaam gelijktijdig vertrek van vier uiterst goed bezeilde schepen, waarvan de drie eerste koopvaarders in gelijke mate beladen wa ren met suiker en katoenwas voor liefheb bers zeer belangwekkend, en heeft liet natuur lijkerwijze bij dezen wedstrijd langs eene uitge strektheid van p. m. 4000 Engelsche mijlen aan geene weddingschappen ontbroken. Door flaauwe koeken en stilten kon echter geen dezer schepen op eenen vluggen overtogt roemen doch daar ieder zijn eigen koers genomen heeftis het eene bijzonderheid dat deze vier schepen bij na gelijktijdig in Engeland zijn binnengekomen als: de Linnet den 28 Julij u Falmouth ,Colum-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1