EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1850. No. 65. Woensdag den 14 Augustus, is- I i •p ;e- BINNENLAND. BUITENLAND. E- *j Hoog-Ed. Gest. denzelven I L I. 1 TT n 11 t’c T S 3 3 rs Q t. ie c n K 11 ts r lie )E- ?r- in or lie in id jn- sei- af- te- va- er- ar- Zij en •ge >n- nd ;ii 'ij te P »- c- Aan gene zijde ken van Grodno die vreesselijke zij IjQ- iits de ge- 14de jaar schoolleeren boerenwerk of ambachten verkiezing en kost besteed, me zieken van op, bezoldigt een’ geneesheer en een’heel mees en laat ook tneergegoeden tegen betaling Ieder gesticht bezit meer dan 100 bun- van inschrij- geeft bovendien sedert Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Alxnniements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers 7^ cent ter toe. ders goed land enkele inkomsten vingen en cijnsen en vele jaren aan de armbesturen der Hervormden en Roomsch-katholieken eene subsidie die meer dan ƒ1000 bedraagt. groen merinos schortvoorts beiden onder- kleeding in evenredigheid zij bezoeken tot hun 14de jaai’ en des behoevende langer, de lagere i naar worden bij de ingezetenen in den Het gasthuis neemt kosteloos ar de verschillende gezindheden FRANKFORT, 7 Augustus. De Sleeswijk- Ilolsteinsclie kwestie dreigt in eenen zwaren kruistogt te ontaarden. Behalve de zeer aan zienlijke bijdragen in geld, trekken thans hon- derde uit de dienst ontslagene militairen naar bet tooneel des oorlogs. Overal wendt het volk zich met petitiën aan de regeringen om voor de zaak van de hertogdommen in de bres te springen. Wij kunnen en mogen ons de on lusten niet ontveinzen, die in Duitschland we der kunnen uitbreken ingevalle de Deensclie minister van oorlog gevolg mogt geven aan het genomen besluit, om de Duitsche officieren en soldaten die in handen der Deenen mogten val len door eenen krijgsraad ter dood te doen veroordeelen. Geschiedt dit, dan staat bet te vreezendat de Duitsche regeringen niet meer in staat zullen zijn de volkswoede te beteuge len. HAMBURG, 6 Augustus. De generaal van Willisen heeft gisteren zijn vierde legerbevigt uitgevaardigd, waarin onderscheidene nieuwe bij zonderheden omtrent den slag bij Idstedt voor komen De generaal begint met te erkennen, dat het bij die gelegenheid geleden verlies in derdaad zeer groot geweest is vooral aan offi cieren eene omstandigheid welke hij aanvoert als een nieuw bewijs van den onbezweken moed, waarmede de troepen gevochten hebben. Nog- tans wordt ook in dit legerberigt geen enkel cijfer opgegeven van het aantal dooden of ge wonden zoodat het schijnt, als waren de Slees- wijk-Holsteiners bevreesd, ons met den gebee- len omvang van dat verlies bekend te maken. Omtrent den tegenwoordigen toestand van de troepen wordt het volgende gezegd: Het le ger heeft zich hersteld en is uitgerusthet staat op Sleeswijkschen grond, en verwacht met on geduld de hernieuwing van den strijd. In di recte en onmiddellijke vereeniging met Rends burg is het leger sterker dan bij Idstedt. Een en derde veldslag alleen zouden ons dus den Sleeswijkschen grond kunnen verdrij- en die zullen bloediger zijn dan de eer- tweede va n ven ste.” VAN DE RUSSISCHE GRENZEN, 3 Aug. van de Niemen in de omstre- en Kownomoeten weder van boeren-opstanden uitgebroken zijndoor welke Rusland bijna jaaslijksdan hier, dan daar bezocht wordt. Hoewel deze opstanden met de politiek in weinig of geen verband staan en meestal uitvloeisels zijn van de wraak van lijfeigenen zoo zijn dezelve toch voor de staatkunde en de sociale toekomst des lands van groot gewigtdaar zij bij den boer uit het ongelukkige denkbeeld ontstaandat eene verbetering van het lot des-volks slechts door de vernieling der grondbezitters kan wor den verkregen. Deze opstanden barsten zoo plotseling, in éénen nacht, in onderscheidene dorpen te gelijk uit, dat niets de aanslaande katastrophe vooraf verraadt.; de wraak dezer menschen spaart dan niets; strenge en zachte hecrenvrouwen en kinderen worden vermoord en de huizen njet de voorraden in brand ge stoken. Zoo gaat de opstand iederen nacht ver der. voorttot dat de militaire magt hem einde- l lijk stuit. opvolgde, en men weet, dat volgens de drie oude overleveringen, welke tot den oorsprong des rijks opklimmen, de keizer van Rusland, die dat tijdstip bereikt, volkomen autocraat wordt, dat is, dan heeft hij, zelfs voor den vorm, geene raatslieden meer noodig, zijn se naat is overtollig en zijn wil heeft geen’ brei del meer. Reeds verspreidt men in Petersburg het geruchtdat de keizer de maand September niet zal overschrijden en de wachten des kei zers hebben bevel ontvangen naauwkeurig en streng over zijn’ persoon te waken.” GRONINGEN5 Augustus. Vroegere jaren hadden wij, bij ruime oogsten van koolzaad, énkele marktdagen, dat daarvan duizend Jasten ten verkoop werden aangeboden, ééns dal daar van twaalfhonderd lasten bedroeg. De ruime oogst, die deze provincie dit jaar opbrengt, bragt den aanvoer van koolzaad dingsdag den 6 dezer op ongeveer 1800 lastenhetwelk bij na alles is verkocht; berekend tegen ƒ270 bet last, alzoo het aanzienlijk bedrag van vierhon derd zesentachtigduvtend guldens uitmakende. Wij gelooven niet, dat op eene landmarkt im mer zoodanige belangrijke aanvoer van koolzaad plaats had. MEPPEL 8 Augustus. Sedert eenige jaren is hier in de nabijheid van den zoogenaamden nieuwen houtzaagmolen een ooijevaars-nest. Op dit nest had dezen zomer het volgende plaats. Terwijl een der ouden waarschijnlijk het wijf je uit was, om voedsel te zoeken en de zorg over hare vijf jongen aan den anderen was toe vertrouwd vermoordde deze een zijner kinde ren. Het wijfjeterngkeerende joeg den ont aarden vader van het nestwaarop hij den ge- heelen zomer niet heeft durven terugkomen ofschoon hij steeds in deszelfs nabijheid ver keerde. Met veel teederheid verzorgde de moe der sedert dien tijd hare vier nog overgeblevene kinderen. Doch of het haar alleen niet meer mogelijk was in het onderhoud der vier jongen te voorzien vooral in de voor eenigen tijd langdurige droogte, of dat zij volgens het ou de spreukje de pacht wilde betalen, weet men niet; althans op zekeren dag droeg zij een der jongen uit het nest en zette hetzelve heel voor- zigtig op den grond. De molenaar heeft liet gevoederd en sedert komt zij van tijd tot tijd zien hoe het met dit haar kind gaat. AARDENBURG, 6 Augustus. In de «Gids voor reizigers door Nederland” van den lieer P. II. Witkamp, leest men: «ofschoon de stad (Sluis) slechts 1600 inwoners bevat, wordt zij echter des nachts door gaz verlicht.” Dit schrijvende was de heer Witkamp de onschul dige verbreider eener spotternij. liet is een berigt uit zekere provinciale courant, en een schimp op de armzalige straatverlichting binnen de hoofdplaats van ons district. In dr. L. Ali Cohen’s «Nieuw Statistiesch Geneeskundig Jaarboek voor 1849 en 1850 komt voor Algemeen verslag aangaande de gast- of ziekenhuizen onzes landsover 1847. «(Getrokken uit het regeringsverslag nopens den «staat van het armwezen, over 1847.”) Daar in leest men onder anderen: «Die (gast- of ziekenhuizen) te Sluis en te Aardenburg, wel ker financiële toestand zeer ongunstig is bepa len zich uitsluitend tot behoeftige zieken.” De regering is ten dezewat Aardenburg be treft bijzonder slecht ingelicht. Te Aarden burg bestonden sedert onheugelijke tijden twee godshuizen, die onder- het Fransch bestuur met de armen-inrigtingen tot een bureau de bien- faisance werden ingerigt. Na 1815 hield deze toestand op, en werden het weeshuis en het St. Jans- of gasthuis aan derzelver aloude bestem ming hergeven. Het weeshuis onderhoudt de kinderen der Hervormde en Roomsch-kalliolieke kerkgenootschappen. Zij ontvangen eene vol doende kleeding, bestaande voor de jongens in: fijn grijslaken broek en pet, zwart fijn castori nen buis met groen laken kraag en witten das; voor de meisjes: de gewone ronde Cadzandsche muts zwart castorinen jak met groenen hals boord witten doekbruin castorinen rok en SNEEK13 Augustus. Op den 9 dezer is onder Tjerkgaastgrietenij Doniawerstal een lijkje gevonden van een pasgeboren kennelijk voldragen kind van het mannelijk geslacht. Het lag, en vermoedelijk reeds sedert eenige dagen, in eene doodloopende sloot aan den rijd weg ongeveer vijftig schreden van af de uitspanning van den beer Spannenburg den weg op naai de Gaast. De noodige informatiën zijn op de plaats zelve ingewonnen het lijkje is van wege de justitie geschouwd geworden en worden de noodige nasporingen gedaan. Den 8 dezer heeft Z. M. de koning het Volgende besluit genomen: Art. 1. Onze minister- van binnenlandsclie zaken wordt gemagtigd om de tegenwoordige zitting der staten-generaal onzentwege te slui ten in eene vereenigde zitting der beide ka mers welke gehouden zal worden op dingsdag den 20 dezer, des namiddags te twee ure. Art. 2. De eerste en tweede kamer der sta ten-generaal worden met het tijdstip van de sluiting der tegenwoordige zitting ontbonden verklaard. Art. 3. De dag der eerste bijeenkomst van de vergaderingen der nieuwe provinciale staten wordt bepaald op den 9 September aanstaande. De verkiezing der nieuwe leden van de eer ste kamer der staten-generaal zal plaats hebben op woensdag den 11 September daaraanvol gende. Tot de verkiezing van nieuwe leden van de tweede kamer der staten-generaal zal worden overgegaan op den laatsten dingsdag der loopen- de maand Augustus, den 27 dezer. Art. 4. Overeenkomstig liet grondwettig voor schrift zal de gewone vergadering der staten- generaal worden geopend op den derden maan dag zijnde den 16, der aanstaande maand Sep tember. Toen Z. M. koning Willen II, in het vo rige jaar, te Tilburg.door de ongesteldheid over vallen was, die lloogstdenzelven aan de natie ontrukte, bood de Hoog-Ed.Gestr. heer Coets van Baggen majoor bij het regement lanciers, destijds aldaar in garnizoenmet bereidwillig heid eenen ziekestoel aan van welken door Z. M. gebruik gemaakt en in welken hij ook ge storven is. Uit hoofde van deze omstandigheid werd de stoel evenzeer door Z. Hoog.-Ed.Gestr. als door Hare Maj. de koningin-weduwe van hooge waarde gerekend en ongaarne gemist. Z. Hoog-Ed. Gest. denzelven aan II. Maj. op ver zoek afgestaan hebbendeheeft daarvoor dezer dagen als een aandenken aan deze treurige ge beurtenis. een prachtig zilveren theeservies naar een model door II. Maj. zelve gekozen ten ge schenk ontvangen. De provinciale commissie van Geneeskun dig Onderzoek en Toevoorzigt in Zuid-Holland residerende te ’s Gravenhage heeft zich verpligt geacht ter kennis van het publiek te brengen, dat bij dollenhondsbeethet eenige middel, waarvan men op wetenschappelijke gronden en bevestigd door de ondervinding, gunstige uit werking kan verwachten in de dadelijke uit branding (cauterisatie) der wond te vinden is. Veelal toch neemt men in dergelijke noodlot tige voorvallen, in het eerste oogenblik, zijne toevlugt lot volks geneesmiddelen en vervoegt zich eerst later bij deskundigen, van wier hulp men alsdan geen gunstig gevolg meer verwach ten kan daar die cauterisatie zoo spoedig mo gelijk na de verwonding moet plaats hebben. Het dezer dagen te Voorburg plaats gehad hebbende treffende voorval met Pieter Sonins overleden aan de gevolgen van dollenlionds- beet, heeft der commissie aanleiding gegeven deze waarschuwing aan bet publiek te rigten. -Uit Petersburg schrijft men in dato den 23 Julij het volgende: Men begint zich hier bezig te houden met den aanstaan verjaardag der komst van Nicolaas op den keizerlijken troon. In de maand Sept, aanstaande zal liet 25 jaren zijn geleden dat de tegenwoordige keizer zijnen broeder Alexander Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1