NIEUWS- EN AllVERTENTIE-IILAIJ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. K! 1850. No. 66. Zaturdag den 17 Augustus, if 5de Jaargang, pl. GE LONDEN10 Augustus. De Ncderlaudschc BINNENLAND. s P BUITENLAND. I als 5^ J L iels we 5 e. •or en s, °P ui en en tie LF ns :n ik r- et i, t- :t Totaal tier tloodcn. 131 197 98 59 485" Totaal der dooden. 18 11 13 6 48* van Fransche le- Bordeaux is 11. za- i heeft des zondags een’ paltn i met eene als boven, gekloofde stukken eiken onderen aangescherpt, en zoo in den In de eene ziekte Prijs det Advcrtentienvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel nicer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abotinemenis-prijs voor 3 maanden ƒ1.40 buiten de Stad franco ƒ1.85, enkele nommers 71 cent kunnen overgaan in banden des liertogs van Ol denburg. Het is waarschijnlijk dat de defini tieve regeling op die wijze zal plaats hebben. AMSTERDAM 13 Augustus. Meer en meer begint het duidelijk te worden, dat de uitslag der langdurige geschillen over de Duitsche aan gelegenheden zal neder komen op de overwin ning van Oostenrijk. Met rassche schreden wordt Duitschland teruggevoerd naar het puntvan waar het in Maart 1848 uitging en eer welligt nog veertien dagen verloopeu zijn zal de herstel ling van den ouden bondsdag een einde gemaakt hebben aan eene tweejarige revolutie waarvan de weinige vruchten niet zullen kunnen opwe gen tegen het kwaad dat zij berokkende. Met eiken dag verliest Pruissen eenen nieuwen steun in Zuid-Duitschlandwaarin het binnen kort niet meer een enkelen bondgenoot zal kunnen tellen. Hessen-Darmstadt heeft reeds zijne goed keuring gegeven tot de herstelling van den ou den bondsdag Nassau is op het punt dit voor beeld te volgen, en met eiken dag mag men den afval van Baden tegemoet zien. Bitter zijn de klagtenwelke de Duitschgezinde partij tegen de Pruissische regering aanheft, die, na liet moeijelijke werk van de daarstelling der unie te hebben op zich genomen, op het beslissende oogenblik alle veerkracht en energie schijnt ver loren te hebben. Wiesbaden wemelt thans gitimisten. De hertog van j turdag daar aangekomen en eene schitterende receptie gehouden. Intusschen hoort men reeds dat ook de Nassausche rege ring liet houden van een bepaald legitiinistisch congres op haar grondgebied niet zal dulden. ROTTERDAM, 13 Augustus. De luilenant- generaalchef van ’s konings militair huis heeft bekend gemaakt, dat Zijne Majesteit op woens dag den 21 Augustus aanstaande, des morgens te tien ure, aan het paleis te ’s Hageaudiën tie zal verleenen aan generaalshoofd-officie- ren officieren en verdere militaire, civiele au toriteiten, commission en particulieren. Degenen die tot deze audiëntie verlangen te worden toegelaten zijn uitgenoodigd om zich in te schrijven op eene der lijsten welke daar toe aan gezegd paleis gereed zullen liggen van heden af aan tot den 19, den namiddags te 4 ure; op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. GRONINGEN, 12 Augustus. Eene aangename taak is het ons onzen lezers oplettend te kun nen maken op de bijzonder geringe sterfte, die hier ter stede in de laatste weken heeft plaats gehad, en die te meer in het oogvallend is, als men haar vergelijkt met dezelfde weken van het vorige jaarwaarin hier zulk eene ontzet tende sterfte heeft geheerscht. Wij laten de ge tallen spreken 1849. In de week tot cn met 20 Julij 27 3 Aug 10 Totaal in de 4 weken 0D00RN, 9 Augustus. week stieten eenige arbeiders bij het graven eene i eenig hout. 1850. In de weck tot en met 19 Julij 26 2 Aug 9 Totaal in de 4 weken In het begin dezer i van sloot, in de nabijheid dezer plaats, op Men ontblootte het, en vond nu, drie of vier palmen onder of in den veenacliti- gen grond eenige gekloofde stukken eikenhout pl. m. anderhalf Ned. el lang en een palm dik, naast elkander gelegd. Deze weggenomen zijn de meende men een groot vat of een’ put ge vonden te hebben, een paar ellen diep, op welks bodem zich een vloer van keisteenen be vond. Het hout had de dikte van en was aan de buitenzijde omgeven rij even i hout, van grond geslagen. Voorts was het vat of de put gelijk men meende, van boven omstreeks eene el in diameter, en liep hij naar beneden trech- tersche wijze toe. Genoemd voorwerp nu is gisteren met veel moeite uitgegraven en opge trokken als wanneer het bleek, dat het een BERLIJN10 Augustus. Koning Lodewijk van Beijeren de vader van den regerenden ko ning van Beijeren heeft aan den Beijerschen overste von der Tann die over een deel van het Sleeswijk-Holsteinsche leger bevel voert, eene som van 36,000 guldensals geschenk voor de kas der hertogdommen gezonden. Men verzekert ookdat de Beijersche rege ring besloten heeft, aan het stadhouderschap der hertogdommen 100,000 gulden te zenden in mindering der uit de Sleeswijk-Holsteinsche schatkist tot onderhoud der bondstroepen in 1849 voorgeschoten gelden. De Poolsche gravin Sophia Potocka heeft haar bij den jongsten brand te Krakau niet be schadigd paleis benevens het kostbare mobilair doen schatten en het bedrag der geschatte waar de, een half millioen Poolsche guldens, aan de slagtoffers van den brand geschonken. BERLIJN, 11 Augustus. Groot opzien heeft het hier gemaakt, dat generaal Haynau, tijdens zijn verblijf alhier zich zoo onbewimpeld over den toestand van Oostenrijk heeft uitgelaten. Op een diner verklaarde hij en zulks nog wel in tegenwoordigheid van den lieer Prokesch den. Oostenrijkschen gezant, dat aan het ten uitvoer leggen der bedreigingen van bet Weener-kabi- net niet te denken viel. Behalve toch het geld gebrek, is het leger geenszins geneigd met Pruis sen in strijd te geraken. De heer Prokesch heeft dit gevoelen met geen enkel woord we- derlegd. HAMBURG 10 Augustus. Van het oorlogs- tooneel zijn heden geene berigten van eenig be lang ontvangen. Uit nadere mededeelingen is geblekendat het voorposten-gevecht te Sorg- bruck ten gunste der Sleeswijk-llolsteiners is uitgevallen met een verlies van 5 dooden en 14 gewonden behaalden zij deze kleine over winning, welke de Deenen noodzaakte zoo spoe dig om te keeren dat zij niet eens tijd hadden om hunne dooden met zich te nemen. Ook bij Düvenstedt is de aanval der Deenen met goed gevolg teruggeslagen en zijn zij ge noodzaakt gewordenhunne uiterste voorposten in te trekken. onderste gedeelte van eenen dikken hol gemaak- ten eikenboom was het onderste of wortelein de boven geplaatst bijna drie en een half el diep in den grond waarvan boven twee el veenen onder anderhalf el in bet zand. Thans nam men de laag keisteenen wegwaarop de omgekeerde uitgeholde boom gestaan had, en vond men eene menigte verschillende stukken van urnen of potten waarvan sommige tot den voet andere tot het middenste of bovenste ge deelte van dezen of dien pot hadden behoord. Na deze stukken opgezocht liet zand en veen waarin zij zich bevonden weggeruimd te heb ben stootte men op nieuw op eene laag kei steenen waaronder men wederom eenige stuk ken van urnen of potten vond van verschil lende dikte en grootte, even als boven; terwijl men nu ook duidelijk kon zien dat de onder ste pot op eenen vasten ofschoon wat welach- tigen bodem was nedergezet geweest. Men ver liest zich omtrent een en ander in gissingen, en noodigt deskundigen uit, om over deze zaak zoo mogelijk eenig licht te verspreiden. ’sHERTÖGENBOSCH, 10 Augustus, gemeente Megennabij Grave, is onder het rundvee ontstaan, bekend onder den naam van miltvuur, dat düor deskundigen als zeer besmettelijk beschouwd wordt, waaraan reeds drie koebeesten zijn gestorven en waar door velen in geneeskundige behandeling zijn. Om de hevigheid der besmetting aan te duiden diene het volgende Een arbeider had een der aan dat miltvuur gestorvene koebeesten de huid afgedaanen ver trok daarop naar Dordrecht, om te werken, alwaar hij dadelijk het vuur in zijne beide ar men heeft gekregen in het zieken-gasthuis te Dordrecht is opgenomen en verpleegd wordt. SNEEK 16 Augustus. De Vereenigingen te Sneek Heerenveen en Gorredijk toegedaan de bekende liberale beginselen voorgestaan door de Friesche Vereeniging Eendragt maakt rnagt en aan die Vereeniging mede aangesloten heb ben als hunne kandidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer der stateu-generaal aange nomen de heeren mrs. A. F. Jongstra, advo caat te Heerenveen, en II. U. Huguenin lid der regtbank te Sneek terwijl de Vereeniging te Sneek uit het vijftigtal vooraf zamengesteld door de onderscheidene Vereenigingen in Fries land, vereenigd onder bovengemelde zinspreuk tot hare kandidaten heeft gekozen voor het lid maatschap der provinciale staten, voor het kies district Sneek de heeren Jolle Meinesz te Oudega G. W. Wassenaar te St. Jacobi Paro chie M. Kingina Hz. te Makkum mr. S. A. Verweij te Sneek A. Veen te Sneek mr. P. S. Noyonte Sneek; jonkh. mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen te Joure L. P. Op- pedijk te Woudsend; S. W. Visser, te Lem mer, en J. T. van der Brug, te Workum. De Amst. Cour, deelt het volgende mede nopens de Sleeswijk-Holsteinsche kwestie: De Sleeswijk-Holsteiusche kwestie bestaat uit twee hoofdpunten. Het eerste betreffende het tegenwoordig bezit van Sleeswijk is door het Berlijnsche vredes-verdrag van 2 Julij althans door de diplomatie, uitgemaakt. Het tweede, de erf-opvolging in de Deensche monarchie is het voorname onderwerp van het voor eenige dagen te Londen geteekende protocol. De mogendheden te Londen in conferentie vereenigdverklarendat zij het handhaven van de Deensche monarchie in haar geheel be schouwen als een van de beginselen van den algemeenen vrede dat zij dien ten gevolge goed keuren het besluit des konings van Denemar ken om de eventuele troon-opvolging dermate te regelen, dat het ongeschonden voortbestaan der monarchie verzekerd blijft, zonder inbreuk te maken op de betrekking van Holstein tot den Duitschen bond en eindelijk dat zij overeen komen aan die schikkingen eenen nieuwen waar borg te geven door eene formeele acte van er kenning welke later te Londen zal worden op gesteld. Tot toelichting dezer conventiedient men be kend te zijn met de tegenwoordige orde van erf-opvolging in Denemarken. Koning Frederik VIIofschoon tweemaal gehuwdheeft geene kinderen zoodat de regte linie na hem als uit gestorven beschouwd kan worden. Op dat punt nu beginnen de moeijelijkheden. Eene consti tutionele wet, uitgevaardigd in 1665, verklaart de kroon erfelijk zoowel voor liet vrouwelijk mannelijk geslacht. Volgens de wet is prins Frederik van Hessen neef des koningsdoor zijne moeder, zuster van den laatsten overleden koning de vermoedelijke troonopvolger. Maai de wet van 1665 geldt slechts voor eigenlijk De nemarken en niet voor Holstein datvolgens zijn eigen regtals Duitsche bezitting de vrou wen niet tot de erf-opvolging toelaat. Eene scheiding van Holstein en Denemarken zou dus het eerste gevolg zijn van de troonbestijging door den prins Frederik van Hessen. Moeilijk heden van gelijken aard zijn omtrent Sleeswijk opgeworpen maar deze zijn nimmer tot die onbetwistbare klaarheid gekomen welke het regt van Holstein kenmerkt. In elk geval zou de orde van erf-opvolgingzoo als die thans ge regeld is als eerste gevolg eenen toestand met zich voeren die welligt op den geheelen on dergang der Deensche monarchie koude uitloopen. De koning van Denemarken en de groote mo gendheden zijn daarom overeengekomen deze groote kwestie bij voorbaat te regelen en wel zoodanig dat de Deensche monarchie in haar geheel in stand blijve, zonder dat het verband tusschen Holstein en den Duitschen bond ver broken worde. Dien ten gevolge heeft men reeds van den prins van Hessen en den hertog van Augustenburg eenen afstand hunner regten verkregen zoodat de gchcelc monarchie zou W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1