NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. &de Jaargang. 1850. No. 67. Woensdag den 21 Augustus. I BINNENLAND. onderschei- BUITENLAND- geweest zijner echtgenoot i den verkoop moet van deze of gene onderwijs voor de arme klassen, en de lieer Cardwell zijn belast rangschikking der bouwstoffen voor dat ’s GRAVENHAGE 17 Augustus. De Nieuws bode gewaagt van geruchten die dezer dagen alhier in omloop gebragt zijn, nopens eene mo- j van het ministe- ijziging in hetzelve. Het is waar, omloop waren, doch men er immers voor het oogen- verandering geene sprake dat derhalve die geruchten zich niet hebben verwezenlijkt. Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco f 1.65enkele Hommers 7J. cent gelijke aanstaande verandering rie of eenige wi dat die geruchten in kan verzekeren dat blik .van dergelijke meer isen en dat het aantal dergenen die onderstand van armenbesturen ontvangen hetwelk voor eenige jaren geklommen was tot een van de negen in woners thans slechts een van de zestien be draagt de bevolking van eigenlijk Engeland met Wales bedraagt 14,501,000, en daarop zijn 893,743 bedeelden. Deze gunstige uitkomst wordt bevestigd door liet steeds toenemend aan tal der in bet afgeloopen jaar in de arbeidende klasse aangegane huwelijken hetwelk insgelijks kan worden beschouwd als een onbedriegelijk blijk van meer welstand dier klassen. Deze meerdere welstand wordt toegeschreven deels aan de ruime oogsten der laatste jaren en deels aan de invoering der handelsvrijheid welke voor onze handel en nijverheid zeer voordeelig werkt uitgezonderd alleen de landbouw die thans door lage prijzen zijner producten inder daad gedrukt wordt, ofschoon niet zoo erg als de landbouwers en de proteclionisten willen doen gelooven. Van den anderen kant trach ten de regering en de wetgeving met mede werking der gegoede klassen den toestand der en het pauperisme te s en opvoeding te be- aan te moedi- behoeftigen te verbeteren bestrijden door onderwijs en de landverhuizing het Maagdenboogj het visschen. gstgeschrei ten gevolge overtuiging bekwamen dat water was gevallen, zij pogingen aan om hoewel de drenkeling’reeds den stroom was weggedreven mogten zij hier in na eenige inspanning toch gelukkig slagen. Maar wie beschrijft hunne gewaarwording, toen spoedig daarop bleek dat Straatman de redder was geweest zijner echtgenooten Jansema bij gevolg die zijner schoonmoederdie op haren weg, om eene tonderdoos voor de visschenden te halen, was misgeloopen en alzoo in het wa ter gevallen. BREDA 16 Augustus. Dezer dagen liet de korenmolenaar B..., in het naburig dorp El len een aan hem toebeboorend bouwvallig pand slegtenwaarbij men veel moest graven; twee der werklieden stieten eenige malen toen zij reeds eene aanmerkelijke diepte hadden bereikt op harde voorwerpen; al aanstonds dacht men, dat hier een schat begraven zon kunnen zijn en ook inderdaad dit bevestigde zich weldra want men vond drie ouderwetsche steenen kan nen met allerlei figuren voorzien aan den bui tenkant, die gevuld waren met gouden munt speciën en penningen waarvan sommigen de grootte hebben van een louis d’or; naar men zegt zouden op eenige dier stukken de woorden te lezen zijn in het jaer Eenduizend onzes heir en Jezum Christum. KOLONIËN. liet is, vooral ook uit de reis over Java enz. van dr. W. R. van Hoëvell, algemeen bekend, dat sedert eenige jaren het Christendom zich onder de Javanen, in de residentie Soerabaija, langzamerhand en ongemerkt heeft gevestigd. Wij vernemen thans met genoegen, dat het zich al meer en meer uitbreidttot zelfs reeds in de residentie Kediri. Sedert January II. is de Christengemeente te Modjo-Warnoin de af- deeling Modjo-Kerto met 66 zielen vermeer derd te Soember-Sréwel met 10, te Sringet, in de residentie Kediri, met 33 te Sidokare met 12. De school te Sidokare wordt bij voortdu ring trouw bezocht door kinderen van 6 tot 20 jaar. Zij telt thans 30 Christen- en 10 Maho- medaansche kinderen met de nieuw gedoopten bedraagt het getal gedoopte Javanen nu in alles 530, die zich door arbeidzaamheid, reinheid van zeden en zucht naar Christelijke vorming en ontwikkeling voordeelig blijven den. Men verneemtdat door heeren officieren in garnizoen in de vesting Willem I, bijeenge- bragt is eene som van 250, als eene bijdrage tot leeniging van liet treurige lot hunner, dooi de jongste watervloeden in Nederland verarm de landgenooten welke som, door de welwil lende tusschenkomst van den heer Poolman lid der Nederlandsche handelmaatschappij kos teloos en in Nederlandsch courant aan de com missie zal worden overgemaakt. Een particuliere brief uit Batavia deelt het volgende mede Met deze mail wordt verzonden het concept voor het reglement op het beleid van Neder landsch Indië. Naar men verneemtis het dooi den heer Cornets de Groot ontworpen en moet daarin o. a. voorkomen Afschaffing van den raad van Nederlandsch Indië. Men brengt dit voorstel in verband met het nog niet vervullen van den post van gouverneur-gcncraal alhier. Mevrouw Rochussen is thans ziek en ver keert in zeer bedenkelijken toestand. BERLIJN, 14 Augustus. Onder de militai ren die naar Sleeswijk-llolstein trekken pas seerde hier gisteren de gewezen Grieksche over ste Th. Piscatori die verzekerde dat een aan tal zijner landgenooten gereed stonden hem te volgen. Betreffende mej. Rassmussen niet welke de koning van Denemarken thans gehuwd is, deelt de Constit. Zlg. het volgende mede Mej. Rassmussen was vroeger modistewerd voorts de vriendin des konings en is thans tot baron nes Danner verheven. Zij oefent eenen grooten invloed op den koning uit, deels door haren voormaligen minnaar, een gewezen boekdruk ker, genaamd Bendling die tot staatsraad is opgeklommen en als bijzonder secretaris des ko nings fungeert. Deze verbindtenis is in zoo verre van staatkundig belang, omdat daardoor het uitsterven van het Deensche koningshuis tot zekerheid geworden is. Daarom verzette het ministerie zich tegen dit huwelijk, tot dat het Londensche protocol onderteekend was. Toen dit was geschied kon het bedoelde huwelijk slechts in het belang van Rusland zijn. MADRID, 8 Augustus. De heer Sicheleen der gedeleleerden van de Ilollandsclie houders van Spaansche fondsen zal in de aanstaande week onze stad verlaten om naar Holland te rug te keeren. IIij schijnt weinig voldaan over den uitslag zijner zending, en vindt, dat de werkzaamheden betrekkelijk de regeling der schuld zeer langzaam vorderen. Hij rekent te gen het einde dezes jaars alhier terug te zijn wijl dit tijdstip, zijns inziens, gunstiger zal zijn om tot eene oplossing te geraken en de cortes zich alsdan met deze gewigtige zaak kun nen bezig houden. LONDEN, 14 Augustus. Uit het jaarlijksch rapport der commissie voor de heffing der ar- mentax blijkt, dat de toestand der lagere volks klassen hier te lande aanmerkelijk verbeterd is, Door den grooten kerkeraad der Nederl. Portug. Israëlitische gemeente te Amsterdam is, in eene eergisteren avond gehouden vergade ring, het besluit genomen, in de kerk predi katiën in de landtaal te doen plaats hebben. Tot nog toe geschiedde zulks in de Spaansche taal. De wel-eerw. lieer ds. G. II. van Senden moet, naar men verneemtvoor zijne reisbeschrij ving van het II. Land eenen uitgever gekozen hebben in den heer Noorduijn boekhandelaar te Gorinchem. Het werk zal in 4 deelen gr. 8° worden uit gegeven elk deel 20 vellen druks, met eene kaart van Palestina, zoodat hetzelve waarschijn lijk den prijs van ƒ12 zal bedragen. Men verneemt, dat de orkaan, die den 18 Julij aan de Atlantische kust der Vereenigde Staten heeft gewoed, de geduchtste is, welke men zich daar herinnertde verwoestingen strek ten zich uit van kaap Fear tot hoog in het noorden duizende menschen hebben bet leven verloren, en millioenen schats zijn verloren ge gaan in de baai van Chesapeak heerschte die storm 24 uren zonder ophouden eene menigte schepen werden verbrijzeldinzonderheid heeft Philadelphia geleden. NIEUW LOOSDRECIIT, 14 Augustus. Voor eenigen tijd (zeven weken) werd alhier de doch ter van den landbouwer Pieter llennipman door eene kat gebeten en gekrabd, die alle blijken gaf van dolheid. Spoedig riep men de hulp middelen, de - zoogenaamde dollehonds-drank in van den heer Mooy van Corteuhoefen niet tegenstaande deze hulpmiddelen is de negentien jarige dochter dingsdag achtermiddag, na twee dagen lijdensaan de watervreesziekte overle den, na alvorens bijgestaan te zijn door de her ren Daams en dr. Van Hengel. GRONINGEN, 15 Augustus. Maandagavond, ruim tien uur, waren Jan Straatman, van be roep verweren zijn schoonzoon Willem Jan sema knecht in de machinale vlasspinnerij nabij de Groentemarkt tussclien den Ebbinge- boog en het Maagdenboogje alhier, met een schuitje aan het visschen. Eensklaps hoorden zij angstgeschrei ten gevolge waarvan zij de l er iemand in het Oogen blik kei ijk wendden hulp toe te brengen en een eind wegs met vorderen gen. LONDEN, 15 Augustus. Bij zijn testament heeft sir Robert Peel bepalingen gegeven voor de spoedige uitgave van gedenkschriften nopens zijn leven. De opbrengst van strekken tot liet grondvesten inrigting van onderwijs voor Lord Mahon met de werk. Uit Ierland wordt geschreven, dat de door het weder verschijnen der aardappelziekte ver oorzaakte ongerustheid eenigzins is verminderd als zijnde het gebleken, dat liet kwaad niet zoo algemeen verbreid is als men aanvankelijk had. gedacht. PARIJS, 14 Augustus. In het bekende Hos pice des Qunze Vingts is dezer dagen de cata ract op een blindgeborene geopereerd. Deze operatie is volkomen geslaagd. Eene driedubbele poging tot vergiftiging met rattenkruid voorafgegaan of gevolgd door een diefstal van 13,000 francs, had voorleden zaterdag morgen onder de volgende omstan digheden plaats: eene fatsoenlijke familie, be staande uit den heer M.aannemer zijne vrouw en zoon, in de voorstad Poissonnière wonende had volgens gewoonte een ligt ontbijt genomen bestaande uit eenig brood cn een kop warme melk weldra gevoelden moeder en zoon eene vreesselijke koliek en kramppijnen in de inge wanden 'gepaard met braking. Eenige ©ogen blikken later, hadden bij den heer M. dezelfde verschijnselen plaats, maar minder hevig, zoo dat hij zijne vrouw en zoon nog behulpzaam kon zijn. Men trachtte te vergeefs de oorzaak van dit vreemde verschijnsel te raden. De keu kenmeid ondervraagd zijnde, verklaarde, dat zij de melk op dezelfde wijze als altijd had gereed gemaakt. Ook de knecht verklaarde nergens van te weten maar daar zij geen van beiden van de melk geproefd hadden, konden zij niet oor- deelen over den smaak. Men bepaalde zich dus tot eenige gissingen, en reeds was men gereed,, de zaak aan de eene of andere, ofschoon voor alsnog verborgen echter zeer natuurlijke oor zaak toe te schrijven toen eene onverwachte ontdekking plotseling aanleiding gaf tot een vreessehjk vermoeden. De kassier van den heer M. waarschuwde hem in den loop van den dag dat bij zekere geldsom zou noodig hebben om eenige wissels te voldoen waarop deze naar de kas gingom hem het noodige geld ter hand te stellen; doch naauwelijks was de kas geopend of hij ontdektedat er eene som van 13,000 francs in goud en banknoten gestolen was Mie den vorigen dag nog tussclien de kostbaarheden zijner vrouw en de zakken, met vijffrancs stuk ken gevuld, geplaatst was. Deze ontdekking gaf het vermoeden voedsel dat hier eene dub bele misdaad gepleegd was en men haastte zich eenen geneesheer tc ontbieden die eenig genees-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1