NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1850. No. 68. Zaturdag den *2A Augustus, iaargung> :u ie- I- il 1- 0 1- bs BINNENLAND. verdient die belangstelling te 8 en van D. T. Zijlstrate Uitwellin- Dijkte Sneek. i mijne geheel mij ei- ta- iü □d a ii en °o or de i ie ii den 20 dezer van binnenlaud- eene pendule van 5 tot bene- van Niel S. A. van Prijs der Advertentiëhvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, vooriederé plaatsing. te Sneek Ringnalda loopen en degedeeld programma i thans vierderlei klassen zen en premiën voor Tot de eerste klasse beurt een zijn. Volgens het ook in deze onze courant me- van de directie, hebben i van schepen om prij- iedere klasse gehardzeild. van schepen vracht- en veerschepen behoorden No. 1 de Koopman ingeschreven door W. 0. van der Meer, te Ureter]); No. 2, Jhr. Sjuck Gerrolddoor I. Reijen- ga te Heeg No. 3, de jonge Grientsdoor G. R. Zijl stra te Dragten No. 4de 4 Gezustersdoor A. Zuidetna te Grouw No. 5 Zeldenrustdoor I. H. Reitsma te Bakkeveen No. 6, de jonge Andries, door IJ. A. van der Meer, te Terhorne. Tot de tweede klasse jagten en booten van 6 lot beneden 8 el, behoorden: No. 1, Amjitriteingeschreven door Hotze Zandslra te Sneek No. 2 de jonge Wietske door N. Borne man te Sneek No. 3, Gijsbert Japiks, door dr. E. Halberts- ma te Grouw; No. 4, Anna Gezina, door S. J. te Sneek. Tot de derde klasse booten den 6 elbehoorden No. 1 de Adelaar, ingeschreven door J. .1. Croles te Ijlst No. 2, de jonge Jelte, door W. J. Zult, te Ijlst; Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboiiueincnts-prijs voor 3 maanden f 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommers cent te zoeken tegen een opkomende onweersbui en begaven zich tot dat einde naar eene riet- polle, waarvan zij een gedeelte met een bootje sprietzeil bedekten. Na zich onder deze tent, zoo goed en gebrekkig zij was, geplaatst te heb ben ontlastte zich de bui ook boven hen en wel in dier voege dat alle deze drie per sonen door één bliksemschicht getroffen zijn ge worden. Een hunner, met name Herke v. d. Berg, gaf terstond den geest. terWijl de beide anderen vrij zwaar gewond zijn. In eene vereenigde zitting der beide ka mers der staten-generaal op zijn dezelve, door den minister sche zaken ontbonden. De beroemde astronoom Hind, te Londen, heeft aangekondigd dat de groote komeet die ten jare 1264 zoo veel angst veroorzaakte, en in 1536 weder verscheen thans weder in den loop van dit of van het volgende jaar zal ver schijnen. De sterrekundigen hadden haar reeds tegen 1848 voorspeld, doch liet schijnt, dat zij zich in hunne berekeningen vergisten. AMSTERDAM, 20 Augustus. Het discours, door den president der Fransche republiek aan het banket te Lyon gehouden, is bet onderwerp aller gesprekken en verdient die belangstelling ook in elk opzigt. Ik kom zeide hij in deze omstreken, waar de keizer, mijn oom, zulke onuitwisch- bare herinneringen naliet, niet alleen omhulde te ontvangen en revues te passeren. Het doel mijner reis is, door mijne tegenwoordigheid de welgezinden te bemoedigen, de zwakken te ster ken en zelf de opinie en de behoeften des volks No. 7, die van W. H. van der Meer, te Op penhuizen No. 8 die No. 9 die scha]) No. 10 die van Jan van No. 3, de jonge Willem, door S. A. Blij- stra te Grouw No. 4, de jonge Jan, door A. J. Olij Sneek. Tot de vierde klasse, bootjes van 4 el palm en SNEEK, 21 Augustus. Het wapperen van honderde vlaggen uit huizen op molens en op schepen reeds in den vroegen morgen van heden, kondigde den belangrijksten dag onzer, thans plaats hebbende, kermis aan: het was de dag waarop de jaarlijksche hardzeilparlij zoude plaats hebben, de hardzeilparlij, die, eene ei gendommelijke vermaardheid heeft verkregen en zulks teregtwant, zonder aanmatigend te zijn, mag men het er voor houden, dat er in Friesland geen volksfeest bestaatdat beter be stuurddat talrijker, door eigen en vreemd be- z'ocht wordt, en waarbij dus alles medewerkt, om een algemeen vermaak luisterrijk te doen van G. R. Zijlstrate Dragten van Jacob Flapper, te Heiden- SNEEK 23 Augustus. In eene vergadering door kiezers uit verschillende districten van het hoofdkiesdistrict Sneek gehouden bij Spannen burg te Tjerkgaast op den 22 Augustus 1850 is het gevoelen der meerderheid geweest om als kandidaten voor de tweede kamer aan te he velen de heeren mr. A. F. Jongstra, te Hee- renveen en P. J. Costeruste Sneek; voorde provinciale staten de heeren: jhr. P. B. J. Ve- gelin van .Claerbergen te Joure: Izaak Wou ters, te Sneek jhr. G. R. G. van Swindercn te Rijs; dr. F. J. Witteveen te Lemmer: L. P. Oppedijk, te Woudsend W. 0. Brunings mr. B. S. Stienstra te Sneek W. te Ijlst; T. K. Tjebbes te Hinde- M. Kingma Hz. te Makkum. Deze hardzeilpartij werd, in dit jaar voor liet eerst, nog met eene haar uitbreidende bijzon derheid vergroot, bestaande, insgelijks om prijs en pre'mie, in eenen Roeiwedstrijd van vier- riems gieken door medewerking van de NE- DERLsiNDSCHE ZEIL- EN ROEIEEREE- NIG1NG te Amsterdam. Hieraan namen deel: No. 1, de giek van Speijkingeschreven door E. Sillem c. s. te Amsterdam; No. 2, Noord-Ilollanddoor E. Sillem, te Amsterdam No. 3, Amsterdam, door G. Sillem, te Am sterdam No. 4 de Meeuwdoor N. Bornemante Sneek. Te 2 ure des namiddags openden de sche pen der 1ste klasse den wedstrijd, warin ver volgens de overige klassen alsmede de roeivaar tuigen hen volgden iedere klasse op het voor haar bepaalde tijdstip. Reeds vóór zes ure was de zaak beslist, en nu bleek het, dat: de prijs voor de 1ste klasse, een olie- en azijnstel, was gewonnen door no. 1, W. 0. van der Meer, en de premie, een dag- en nachtkijker, door no..3, G. R. Zijlstra; de prijs voor de 2de klasse door no. 48. J. van Niel en de premie een zilveren tabakskomfoordoor no. 1, llotze Zandstra; de prijs voor de 3de klasseeene zilveren tabaksdoos, door no. 3 S. A. Blijstra en de premie eene vlag door no 2 WJ. Zult de prijs voor de 4de kksseeen zilveren si garenkoker, door no. 9, Jacob Flapper, en de premie, een wimpel met zilveren scheer hout, door no. 2, IJzak de Jager; de prijs voor de gieken een zilveren thee- kisljedoor no. 3, G. Sillem, en de premie eene kristallen suikerschaaldoor no. 1 E. Sillem c. s. Alle welke prijzen en premiën des avonds na 8 ure, in het societeits-gebou w Amicilia al hier, aan de winnaars werden uitgereikt, on der gepaste toespraken door de directie die hierbij, gelijk in alles, wat op deze hardzeil partij betrekking Jiad hare taak op eene alle- zins lofwaarde wijze Geen ongeval van de van regen niet plaats had. rig maar gaande dagen. daarbeneden behoorden No. 1 de boot van S. A. van der Zeete Wartena No. 2, die van IJzak de Jager, te Sneek No. 3, die van W. Steensmate Bolsward; No. 4die van T. T. Bloksma te Sneek No. 5, die van W. Dorhout, te Warga No. 6die van gerga elgezinden te bemoedig _.i en zelf de opinie te keren kennen. Daartoe uwe hulp noodig hebbende, wil ik u ook opregtelijk zeggenwie ik ben en wat ik wil. Ik ben, niet de vertegenwoordiger eener partij maar de vertegenwoordiger van twee groo te nationale staatkundige bewegingen die zoo wel in 1804 als in 1848 het groote principe der Fransche revolutie door de orde trachtten te redden. Trotsch op mijne afkomst en vaan zal ik daaraan getrouw blijven en voor het land leven wat het ook van sche verloochening of volharding. Geruchten van coups d’état kwamen gewis tot u gij geloofdet nieten ik dank u daarvoor. Partijen die geen steun hebben bij de na tie mógen hunne toevlugt tot zulke middelen nemen de verkozene van zes millioen stem men verraadt den wil des volks niet. De vaderlandsliefde ik herhaal hetkan bestaan in zelfverloochening en volharding. Voor een algemeen gevaar moet elke persoonlijke am bitie wijken. In die gevallen openbaart zich den I de vaderlandsliefde, zoo als de moederliefde --j- -j en i sprak in een bekend proces. Gij herinnert u. belang dat niet alleen inwo- de beide vrouwen beide hetzelfde kind eischen- ook overal wonende vreemdelingen de. Waaraan de ware moeder te kennen? In de opoffering barer regten tot redding van een bemind pand. Dat de partijen, die hun vader land lief hebben deze les niet vergeten Wat mij aangaatals het noodig is, zal ik daaraan denken. Maar ook, indien kwade toeleg Frank rijks rust bedreigt, zal ik dien onmagtig weten te maken door een beroep op het volk want niemand sta ik de eer af, meer de vertegen woordiger des volks te zijn dan ik.” Met groote geestdrift werd die toespraak door een donderend bravo toegejuicht. Naar men verneemt verkeeren de Goud- sche pijpenfabrijken tegenwoordig bijzonder in bloei hetgeen bij het aanzienlijk minder ge bruik der pijp ten gevolge van het bijna alge meen rooken van sigaren wel opmerking ver dient en toe te schrijven is aan de bij uitstek, groote bestellingen die genoemde fabrijken uit Noord-Amerika ontvangen. Om welke reden dan ook die bloei plaats vinde het is altijd een verblijdend verschijnsel vaderlandsche fa brijken haren ouden roem met voordeel te zien handhaven. LEYDEN, 17 Augustus. De commissie, be last met het afnemen der examina van hen die tot de academische studiën willen overgaan vervulde. eenig belang heeft de vreug den dag gestoord zelfs de kortstondige die gedurende het hardzeilen Het is waar, het weder was tren- toch beter, dan de beide laatslvoor- Het weder was treurig en nog- tans durven wij verzekeren dat het verbazend aantal schepen en aanschouwers die thans om dit volksfeest hier waren weinig of niets ge ringer geweest is, dan in vorige jaren bij schoon weder, iets, dat eigenaardig pleit, en voor roem van onze jaarlijksche hardzeilparlij voor het warme I ners maar bij voortduring, in dezelve stellen. SNEEK 23 Augustus. Onder de talrijke schaar van lieden die het actief gedeelte on zer kermissen uitmaken namelijk die komen om te ontvangen behooren ook de mannen van het koekblok met hunne bijlen en slingermes- sen. Bij eenen dezer, had een negenjarige knaapeergisteren bezig zijnde met koekhak kenhet ongeluk, zoodanig zijne eene hand met eene bijl te verwonden dat men zelfs beducht is voor het verlies van één’ of meer vingers aan dezelve. Was het ons een waar genoegen in een bijblaadje der Sneeker Courant van den 21 de zer, aan allen, die daarin belangstellen te kun nen berigten dat de beroemde zendeling der Chjnezen dr. Gutzlaff, herwaarts hoopte te komen thans moeten wij tot onze spijt hun mededeelen dat hij uit Bremen geschreven beeft, hoe bij, tot zijn eigen leed wezep opont houd op zijnen weg naar hier heeft gekregen waardoor het bem nu ónmogelijk is geworden tot ons over te komen. Naar wij vernemen, besloten drie arbei der^ van de Jouredie in den loop van dings- dag jl. op het veld werkten, eene schuilplaats

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1