NIEUWS- EN ADTERÏENTIE-RLAD VOOR ÜE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 69. IVoensdag den 28 Augustus. 5de r BUITENLAND. BINNENLAND. op men alle varkens gestorven, en op Watergang zoude er slechts 4 overig gebleven zijn vele varkens worden bij het ontdekken der ziekte nog in tijds geslagt en in zout bewaard doch vele an deren sterven hun eigen dood, worden dadelijk geheel blaauw en zijn in eenen staat van ont binding; déze echter worden door sommige ei genaars nog voor een’ spotprijs van 1 a 2 cents per pond aan eenen kaarsenmaker verkocht, die dit smeer in zijne kaarsen weet te gebruiken. Linschoten De rector der heeftkrach- ecredienst aan AMSTERDAM, 24 Augustus. 22 Augustus jl. goedgevonden aan de tnr. F. van W. F. L. baron Rengers, eervol ont- van den in Wiesbaden i de 3 en 400. handwerkslieden om weder. FRANKFORT, 18 Augustus. Leipziger uuiversiteit, prof. Bulau tens eene door het ministerie van hem verleende volmagt, 21 professoren verval len verklaard van hun lidmaatschap in den aca- demischen senaat, wegens hunne weigering, om deel te nemen aan de benoeming van eenen af gevaardigde der Uuiversiteit voor de eerste ka mer. Zij hadden hunne weigering gegrond op het beweren dat de thans vereenigde Landdag in Saksen welke na de ontbinding der wetge vende kamers bijeengeroepen is, de natie niet wettig vertegenwoordigde. FRANKFORT, 20 Augustus. Er bestaat met opzigt tot de Duitsche aangelegenheden een voor- beeldelooze chaos. Eiken dag worden nieuwe plannen ontworpen, maai’ er komt niets ter uitvoering. Naar men verneemt, heeft de Oos- tenrijksclie regering nu wederom de Duitsche hoven uitgenoodigd gevolmagtigden tot eenen engeren raad van 9 stemmen te zendendie zijne werkzaamheden den 1 September zal ope nen. Daar Pru'ssen hieraan waarschijnlijk niet voldoen zalis het te voorzien dat ook dit weder in duigen zal vallen. Deze beide groóte mogendheden vertoonen zich voor bet i wereld even klein als belagchelijk en zoolang dralen en catastrophe haar het spel uit de hand zal WEENEN19 Augustus. De bewoners der omstreken van Stagno Piccolo, in Dahnatie verkeeren weder in grooten angst. Den 7,28, 29 en 30 Julij alsmede den 2 Augustus wer den daar weder schokken van aardbeving op gemerkt, die echter tot dusverre zonder treu rige gevolgen gebleven zijn. In Gallicie vertoont de aardappelziekte zich Dingsdag jl. deed de inspecteur van den waterstaat, de heer Greve, de deuren der groo- te of Mallegatsluis te Gouda, door middel van een duiker, inspecteren. Nadat de nedergela- ten persoon blijkens de teeltenen die men aan het water kon bespeuren reeds een weinig in den om trek der sluisdeuren geloopen en gerui- men tijd onder water doorgebragt hadverwon derde men zich, die teekenen van beweging niet meer waar te nemen evenmin als eenig door hem te geven sein. Toen ook de tot hem gerigte seinen onbeantwoord bleven werd or der tot ophijscliing gegeven en de man leven- Men vermoedtdat zijn leven een eind gemaakt den toestel schijnt niets ont- en de staat van het lijk doet ligchamelijke ongesteldheid van het verblijf onder wa- 1) Met den 1 September aanstaande staatsraden in buitengewone dienst, de Poll en slag te verleenen uit hunne betrekking van gou verneur respectivelijk der provincie Utrecht en Groningen onder dankbetuiging voor de door hen, gedurende vele jarenin die betrekkingen bewezen diensten en 2) te benoemen tot commissaris des konings In de provincie Utrecht mr. S. baron van Heemstra en in de provincie Groningen L. G. A. graaf van Limburg Stirum. De Engelscbe Morning Post meldt heden dat de Engelsche gezant te Madrid lord Dow denin welvoegelijke doch duidelijke bewoor dingen aan de Spaansche regering heeft te ken nen gegeven dat zijn gouvernement geen ge noegen nam met de jongste voordragt van het Spaansche ministerie over de regeling van de buitenlandsche Spaansche schuld. Ingevolge ontvangen mededeelingen uit Madrid zou het comité van Spaansche fondsenhouders te Lon den op 22 Augustus eene vergadering houden. Op den 8 Augustus, vertoonde zich in de gemeente Gasteren gemeente Hoogeloon c. a. een persoon gekleed met een lang wit onder kleed waarover een breed scapulier een kort zwart bovenkleed, waaraan een kap. Hij droeg eenen gewonen priesterboeden had aan de zij een lang paternoster met een groot kruis; hij was van eene middelbare lengte, bleek van aan- gezigtdonker bruin haar en oogen tenger van postuur; hij gaf voor een Dominicaner monnik te zijn uit het klooster van Thienen geboren te Oirschot en noemde zich Willem Alewesius, hij vroeg aalmoezen voor zijn kloos ter en gaf tevens voor in last te hebben van de overste van het vrouwenklooster te Thienen, om geschikte meisjes voor dat klooster aan te nemen. Dij slaagde er dan ook werkelijk in twee meisjes van gegoede ingezetenen dier ge meente over te halen om zich voor dat kloos ter te verbinden waarvoor hij zich de som van ƒ50 en ƒ39 heeft doen ter hand stellen. Vervolgens beeft hij zich met de meisjes verge zeld naar Antwerpen begeven al waar bij dezel ve in een logement heeft achtergelaten, zonder zich verder te vcrtoofien. Na hun vertrek uit Gasteren vatteden de fami- lie-betrekkingen der meisjes achterdocht op zijn haar achtervolgd en hebben dezelve te Antwer pen in haren verlaten toestand aangetroffen. Zoo men wel geïnformeerd is, moet die per- Bij besluit van no. 1 heeft Zijne Majesteit soon zich ook te Achtonder Woenselaan opligterijen van dien aard hebben schuldig ge maakt. Men meldt uit Monnickendam 16 dezer De ziekte onder de varkens neemt alhier en naburige plaatsen hand over hand toezoo verneemt zijn er te Ilpendam daaraan reeds op Watergang zoude oog der i zullen twisien, totdat eene nieuwe I nemen. Het aantal der legitimisten neemt dagelijks toe, en bedraagt reeds lusschen Zelfs talrijke depulatiën van i en boeren komen derwaarts, Hendrik V bunnen eerbied te betuigen. Deze wordt hun echter in klinkende munt ver goed want het is genoegzaam bekend dat zij door de legitimisten aangeworven en bezoldigd zijn ten einde het geloof te verbreiden dat niet alleen de oude adel, maar zelfs bet volk de herstelling der Bourbons wensclit. Dat deze bedevaartgangers dusdanige hoop koesteren blijkt genoegzaam uit het zeer beteekenend geschenk, dat eenige rijke ingezetenen der krooningsstad Rheims den hertog van Bordeaux hebben aan gebodennamelijk, het kostbare manuscript van liet Evangelie, waarop sedert velé eeuwen de Fransche koningen, bij derzelver krooning te Rheims den eed plagten af te leggen Indien Lodewijk Napoleon iets meer dan de neef van zijnen oom ware dan zoude deze comedie niet op eenen zoo geringen afstand van de Fransche grenzen plaats gehad hebben. PARIJS, 21 Augustus. Van wege het Russi sche gouvernement zijn hier 200 uitstekend be kwame werklieden voor de wapenfabrijk te Tou- la in Rusland aangenomen. Zij zijn bestemd om bij die inrigting, waar meer dan 20,000 werklieden hun brood vinden als meesterknechts te fungeren. De schout-bij-nacht Bruat beeft liet voor stel gedaan dat men een aantal Chineesche landbouwers naar de Fransche Antillen zou over voeren. Dergelijke proef, door de Engelschen in hunne koloniën meermalen genomen is steeds geslaagd want de Chinezen zijn werkzamer en tevens handelbaarder dan de negers terwijl zij door hunne ongemeen sobere levenswijze zich met een gering loon tevreden stellen. De bladen uit de Fransche koloniën dee- len een gerucht loos boven water gehaald, eenig toeval aan heeft, althans aan broken te hebben denken aan eene geheel afgésebeiden lCl'« UTRECHT, 22 Augustus. Dingsdag avond tusschcn 8 en 9 ure had over onze stad een kortstondig onweder plaats, vergezeld van zware donderslagen die veie inwoners verontrustten. Het nut van de bliksem-afleiders op den Doms- toren is bij die gelegenheid weder gebleken. Het onweder kwam van het zuid westen de blik sem sloeg bij den tweeden slag op den wesler- lijken afleider en ging dezen langs tot in den waterput. Langs de ijzeren wijzerplaat gaande werd deze eenigzins door den bliksem geschon den. Bij gemis van den afleider, zou de toren welligt veel geleden hebben. Jhr. J. C. VV. Strick van Linschoten van Sijnauwen in February jl. overleden vermaak te aan de Hervormde en aan de R. C. diakonie van Bunik (Utrecht) elk ƒ300, en aan de Her vormde kerk aldaar ƒ400, alles vrij van suc- cessieregtzijne tien aandeelen in de protestan- ten-vereeniging Unitas, elk van ƒ50schonk hij aan die vereeniging. Aan den kerkenraad Herv. gemeente te Sliedrecht is door den heer L. van Haaften en zijne behuwd-zuster mevr. W. Korporaalwed. van den heer VV. van Haaften beide leden der gemeente aangeboden uit eigene fondsen, drie duizend gulden af te zonderen, ten einde uit de renten daarvan de jaarwedde der beide predi kanten te verhoogen. Dit aanbod is met dank baarheid aangenomen. GRONINGEN 22 Augustus. Laatstleden dings dag was hier weder 1300 last koolzaad aan de markt. Naar men ons uit Middelstum mede deelt, is thans van den 16 Julij tot den 16 Augustus ter beurse alhier ter verkoop aange boden 5627 last kool- en aweelzaad, voor het grootste deel in deze provincie verbouwd. Maandag namiddag omstreeks 4 uur ont stond er brand in eene arbeiderswoning te On- nën gemeente Haren. Daar de bewoners zich hadden moeten van huis begeven waren hunne twee nog jonge kinderen daar door hen alleen gelaten en was de deur gesloten. De kinderen ontwarende dat het huis boven hen brandde had den gelukkigerwijze overleg genoeg, om door liet venster bet gevaar te ontvlugten en zelfs de huisklok mede te nemen. Behalve die klok, is nagenoeg alles door de vlammen verteerd. Het huisje was niet tegen brandschade verzekerd; de oorzaak van den b.iand is niet bekend. zonderling]uidend berigt mede. Het was namelijk in omloop gekomen, dat door de onlangs in de kieswet gebragte wijzi ging vele personen bet stemregt zouden ver liezen dit bad eene zekere gisting onder de bevolking verwekt. Om die te doen bedaren beeft de gouverneurde schout-bij-nacht Bruat eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij ver- ’sGRAVENHAGE, 23 Augustus. Bij den op heden gehouden verkoop van planten en ge wassen, toebehoord hebbende aan wijlen Z. M. Willem 11, was de hoogste koop 128 zijnde een Rhododendron, de heerlijkste van al de ge wassen van die soort in Europa. Heden namiddag heeft Z. K. II. prins Fre- derik der Nederlanden ten stadhuize het voor Ilds. dochter bestemde geschenk van de stad ’s Gravenhage bezigtigd. Aan den burgemeester en de wethouders, die, met uitzondering van den heer van de Wijnperse, den prins hadden opgewachtheeft Z. K. H. in de meest harte lijke bewoordingen den indruk doen blijken welke de aanbieding van dit geschenk op hem maakte, en voorzeker ook maken zal op haar, voorwie het door de bevolking der residentie, welke haar, zoo noode zag vertrekken bestemd is. Bij liet verlaten van het stadhuis, reikte de prins elk der heeren de hand en sprak ook toen nog met den meesten lof over de wijze van uit voering der verschillende stukken, waaruit het geschenk is te zamengesteld. AMSTERDAM, 23 Augustus. Z. M. de ko- ning zal op donderdag den 5 September aan staande, des morgens te 10 ure, aan het paleis te ’s Ilageweder audiëntie verleenen aan ge neraals hoofd-officieren officieren en verdere militairen, civile autoriteiten, commissiën en particulieren. Prijs der Advcrtcntiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, vooriedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Aboiinemcuts-prijs voor 3 maanden ƒ1.40 buiten de Stad franco fl.liö, enkele uommers 7J. cent

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1