NIEUWS- EN AIJVERTENTIE-RLAIJ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK* C 1 - - ‘I Zaturdag den 7 September. 1850. No. 72. 5dc Jaargang» BINNENLAND. jhr. G. R. G. BUITENLAND. 4 - J s an e- ge is* ■'g- k- u- J. T. I. XCttl te 3* 4 i t I i 1 L e o- te to e- e s i- is t r t s in hem beroep lim- was hij erg iii drik Hd. goedkeuring schonk. Amicilia inviteerde daarop de leden eeniging de Hoop, tegen Nadat de leden welke gebruik hadden gemaakt, ten huize van Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- tuning. Abonnenients-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele noninicrs 71. cent om hulp roepen, van Buuren al en alras ontdekte iemand in het water lag. Hij sprong en het mogt hem bijge- andere personen die insge- Iz. Wouters 366, A. II. Tromp 358, van der Brug 285 Jan Annes Visser 259 S. W. Visser 248, L. P. Oppedijk 237, mr. B. S. Stienstra 231, M. Kingma Hz.. 222, jhr. F. J. J. van Eijsinga 216. jolle Meines/, 202, F. Witteveen 1 Sleeswijk 156, jhr. S. A. Verweij 148, SNEEK6 September. In het district Sneek zijn tot leden der provinciale staten benoemd jhr. mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen met 674 en jhr. G. R. G. van Swinderen met 476 van de 841 stemmen; terwijl voorts op de navolgende 16 heeren dc meeste stemmen zijn uitgebragt, en waarover alzoo op den 17 dezer maand eene herstemming zal moeten plaats heb ben den heer Bruce Neêrlands Indic, Men twijfelt echter niet of dit zal spoedig geschieden. Bij de eergisteren morgen gehouden vergade ring van comité van defensiepresideerde Z. K. II. prins Frederik. üe verkooping te ’s llage ling der planten en gewassen lijks op het nachtgerucht kwamen toeloopen gelukken den in gevaar verkeerende te red denschoon met niet weinig moeite, doordien laatstg oemde sterk tegenstribbelde en met alle geweld scheen te willen verdrinken. Men stelde hem in handen van de nachtwacht, die hem naar de policiewaclit bragtwaar men zekeren Adolf Artel herkende van merman alhier. Naar het scheen beschonken. ASSEN, 2 September. In de op 29 Aug. jl. te Amsterdam gehoudene bijeenkomst van deelnemers in de Drentsche Kanaal-Jlaatsclia pp ij is de acte van oprigting bepaaldelijk vastgesleid. Hier zijn aangekomen twee Hanovcrsche waterbouwkundigen, de WasSerbau-director Plee- ner en dc ministeriële referent Erksleben door de Hanoverselie regering afgezonden, om kennis te nemen van de plannen van kanalisatie in dit gewest, en in loco opnemingen te doen, met het oog op eene door du*Hanoverselie regering gewenschte verbinding van de Eems met de Ne- dcrlandsche kanalen. BREDA 2 September. Uit het naburig dorp Roosendaal verneemt men dat aldaar in den morgen van gisteren uit de haven bet lijk werd opgevischt van een’ grijsaard grondeigenaar al daar; deze persoon maakte dikwijls onmatig ge bruik van sterken drank en bad den vorigen avond nog laat in eenen herberg doorgebragt men vermoedt dat de ongelukkige in beschon ken toestand in bet water is geraakten op deze wijze den dood heeft gevonden. nommers. Vijftig Nederlandsclie kunstenaars, waaronder 33 uit Amsterdamhebben nog daar toe bijgedragen terwijl ook uit Belgie Frank rijk en Italië stukken zijn gezonden. Men schrijft ons uit ’sllage; De officiële benoeming van tot gouverneur-generaal van is tot beden nog niet geteekend. 193, J. W. Oppedijk 163, C. C. van Eijsinga 151, mr. en T. K. Tjebbes 136. AMSTERDAM, 2 September. Zaturdag 31 Augustus werd te Rotterdam een eenvoudig maar regt vriendschappelijk feest gevierd. Z. K. H. prins Hendrik had bij gelegenheid van den laatst gehouden wedstrijd der konink lijke Nederlandsclie Yacht-club als prijs een voorwerp in zilver uitgeloofd welke door hee- yen liefhebbers moest behaald worden. De Amsterdamsche roei-vereeniging de Hoop wenschte zich tegen de roei-club Amiciliavan Rotterdam, te meten, maar met onderling goed vinden werd besloten dien wedstrijd later te doen plaats hebben waartoe ook prins Hen drik Hd. goedkeuring schonk. De roei-club van de. ver- zaturdag 31 Aug. van deze uitnoodiging zeer vriendschappelijk den president der roei-club Ami cilia ontvangen waren begaf men zich op de voor deze gelegenheid afgebuurde stoomboot de Maas; korten tijd daarnaverschenen Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden en eenige hee ren leden van het bestuur der koninklijke Ne- derlandsclie Yaclit-clubterwijl een goed or- cliest het Wilhelmus van Nassauen deed boo- yen. Onder het bulderen van het geschut, ste vende de boot naar het punt van afvaart en aankomst. Te 2 ure precies, ving de wedstrijd aan waarin overwinnaar bleef de giek J. C. J. van Speyk, van Amsterdam. Daarna werd er nog een wedstrijd gebonden tusschen de leerlingen van het matrozen-corps der koninklijke Nederlandsclie Yacht-club. Nadat de president der roei-club Amicilia, Z. K. II. prins Hendrik de president der roei- vereeniging de Hoop en de vice-president der koninklijke Nederlandsclie Yacht-club toasten hadden ingesteld welke allen met geestdrift ontvangen werden zoodat de grootste blijken van goede overeenstemming werden gegeven werd de prijs, bestaande uit eene zeer fraaije antieke, zilveren vaas, aan den stuurman der giek J. C. J. van Speyk overhandigd. Door de Nederlandsclie Handelmaatschappij zijn bevracht geworden 8 schepen, als: voor Amsterdam 5; voor Rotterdam 2eu voor Dord recht 1. AMSTERDAM, 3 September. De ontwerpen der staatsbegrooting voor den jare 1851, die, ingevolge art. 120 der grondwet, dadelijk na het openen der gewone vergadering van de sta- ten-generaalvan wege den koning moeten wor den aangeboden zijn bij dc departementen van algemeen bestuur bereids in gereedheid. Omtrent het sterven van Lodewijk Philips verneemt men nog deze bijzonderheid dat zijne waren, toen van zijnen Hij omhelsde hen den een na en gaf hun zijnen zegen met glimlach op de lippen en van de verzame- van wijlen Z. M. koning Willem II heeft zuiver ruim f 15.000 opgebragt indien men de opgelioudene Hom mers van de geheele opbrengst aftrekt. Prinses Marianne der Nederlanden is voor een paar dagen van een uitstapje naar Aken alwaar zij de baden gebruikt heeft, op haar buitenverblijf onder Voorburg teruggekeerd. Zij heeft hare kinderen aldaar niet ontmoet en dus niet kunnen medenemen. RO'JITEltDAM 3 September. De Londensche Economist zegt in zijn overzigt van de graan markt die te Londen op vrijdag 30 Aug. ge houden is, liet volgende: De graanmarkt was heden kalm en vast. Dat er geenc plotselinge stijging in de prijzen heeft plaats gehad in weerwil van de tijdingen over een deficit in den oogst en rijzing der prijzen in het buitenland mag beschouwd worden als een zeker teeken dat zij die het best met het onderwerp bekend zijn in de overtuiging ver- keeren dat onze toevoeren zóó verzekerd zijn, doordien onze havens openstaan voor den han del van geheel de wereld, dat er geene aan leiding is voor eene plotselinge rijzing. ROTTERDAM, 4 September. Uit de Meijerij van ’s Hertogen boseb schrijft men het volgende: Dezer dagen is weder bij herhaling gebleken dat woestheid drift en dronkenschap de treu rigste gevolgen na zich slepen. Eenige dagen geleden heeft, op den marktdag te St. Oeden- rode een jong mensch eenen anderen eene zwa re wonde toegebragt waaraan het rampzalig' slagtoffer, na eenige dagen lijden, is bezweken, liet was eene diepe snede met het mes in den bals. De dader heeft zieb zelven in arrest be geven. Naauwelijks is dc indruk van dezen gruwzamen aanslag eenigzins verflaauwd of een dergelijk geval heeft den 28 Augustus plaats gehad, op den marktdag te Oisterwijk terwijl den volgenden dag op de kermis te Bladel ins gelijks in de herberg, door bet naar het hoofd werpen van eene bierkan of een bierglas eene doodelijke wonde is toegebragt. UTRECHT30 Augustus. Men leest in de Kerkelijke Courant van lieden het volgende be- rigt uit Zoeterwoude klassis Leyden van 21 Aug.: Tot de leden van den kerkeraad der Herv. gemeente alhier, kwam dezer dagen het berigtdat de heer mr. Eloutraadsheer in het hof van Zuid-IIolland als ambachtsheer het regt van agreatie bezittende voornemens was om ten behoeve van den kerkeraad afstand te doen van alle collatieregten of van andere den ambachts heer’ van Zoeterwoude bij benoemingen van pre dikant of kerkeraadsleden toekomende regten en dat Z.Ed. dit voornemen volvoeren wilde zijn de in de overtuiging, dat die regten strijdig zijn met de hoogere regten der gemeente en de heilige pligten jegens het gezegend hoofd der gemeente Jezus Christus onzen grooten God en Zaligmaker.” De Herv. Synode heeft ƒ1000 toegestaan, voor het bouwen van een lokaal voor godsdienst oefeningen op de heide onder Suur-huisterveen en vooruitzigt gegeven op eene gelijke subsidie in 1851. GRONINGEN, 2 September. In den afgeloo- pen nacht, omstreeks half twee, hoorde men bij de Harderinneboog alhier Op dit geroep kwam W. C. daar woonachtig toesclrieten hij dat er i er onverwijld bij in 1 staan door eenige FRANKFORT, 2 September. Wanneer niet iets bijzonders in den weg is gekomen bevindt Duitschland zich op dit oogenblik wederom in het bezit van dien ouden bondsdag, welke het in Maart 1848 voor altijd meende te hebben vaarwel gezegd. Wat daaromtrent bekend is geworden kan men in weinige woorden zamen- trekken. Zaturdag morgen is eene voorberei dende zitting gehouden; weinige uren later, na aankomst van eenen koerier uit Weenen en graaf van der Thuu werd de vergadering in allerijl voor de tweede maal bijeengeroepen en eindelijk heden morgen te 11 ure zag men de zelfde II personen, die tot nog toe het plenum uitmaakten het Turn- en Taxische paleis bin nen wandelen, met de bepaalde bedoeling, om zich als engeren bondsraad te constitueren. Dit is alles, wat tot nog toe omtrent de plegtige we dergeboorte van den bondsdag bekend is ge worden. BERLIJN, 30 Augustus. Dezer dagen had bij een groot bankiershuis in deze stad de vol gende gebeurtenis plaats. Een handelsbuis al hier liet bij gezegden bankier eene som van 16,000 thl. ontvangen. De bediende die het geld ontving, leverde echter aan zijn’ patroon, in plaats van 16,000 thl.. 18,000 till. waarop deze onmiddellijk 2000 thl. terugzond met de boodschap, dat deze som bij vergissing te veel betaald was. De kassier die bet geld had uit betaald gaf tot antwoord, dat hij deze 2000 thl. niet zou aannemen dat hij goed geteld had en zich nooit bij zijne betalingen vergiste. Hoewel nu na herhaald tellen en weder tel len altijd 2000 thl. te veel blevenvolhardde de kassier bij zijne verklaring dat hij zich niet vergissen kon. Voorloopig is de som in kwes tie gedeponeerd geworden daar de kassier ze niet terug ontvangen en bet handelsbuis ze niet behouden wil. BERLIJN, 1 September. In de zitting van het vorsten-collegie van eergisteren werd de me dedeling gedaan dat Denemarken beeft voor geslagen alle Duitsche regeringen uit te noodi- genom den vrede voorloopig te ratificeren tot tijd en wijle een centraal bewind voor ge heel Duitschland zou benoemd wezen. LONDEN, 31 Augustus. De lords der admi raliteit hebben de aanneming van den heer Ja mes Laming bekrachtigdstrekkende om brie ven en pakketten met schroefstoombooten naar de Kaap de Goede Hoop over te brengenvoor Lodewijk Philips i kleinkinderen in het park spelende zij ontboden werdenom getuigen dood te zijn, den anderen een glimlach op de lippen en met teedcre be woordingen in zijnen grooten armstoel gezeten even als op die verjaar- of andere feestdagen op welke hij gewoon was de gelukwensebingen zijner talrijke familie te ontvangen. AMSTERDAM4 September. De tentoon stelling van schilderstukken enz. van levende meesters, die alhier is geopend, is thans met 75 stukken vermeerderd lellende zij alsnu 486 ,0*9*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1