AllVEIITENTIE-BLAD VOOR HE STAD KN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ode Jaargang* JVoensdag den 11 September, 1850. No. 73. BINNENLAND. BUITENLAND. 4 )r s I t 4 - •4 t j tijd worden waren aan ten ve zer week werd liet vierjarig zoontj tiljon van hier overal gezocht, nergens den de ouders waren de tijd gekomen, dat de postiljon op reis moest Deze Courant Verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Ahonnenienis-prijs voor 3 maanden/1.40 buiten de Stad franco fl.Uö, enkele Hommers 7‘ cent Hem werd ingevolge de een verlofstractement toe- ƒ0350 ’sjaars. Hier .te lande aau- Gepasseerde van den pos op Zwolle vermist. Men had was het kind te vin- radeloos. Intusschen was In het lokaal hoven de groote sociëteit alhier, werd heden de zalrrp visscherij van den verdronken Zuid-Hollandschen Waard, gelegen onder de gemeenten Made en Drimmclen verpacht en zulks weder door de vorige pachters, de heeren Prins en Koene c. s. voor de jaarlijksche som van 16,900, gedurende een tijdvak van twaalf achtereenvolgende jaren. MAASTRICHT, 4 September. Op den 13 Sep tember a. s. zullen, achtervolgens verwyzing van het hof, in raadkamer vergaderd, ter openbare teregtzitting van hetzelve worden teregtgesteld mr. G. G.advokaat en plaatsvervangend regter bij de regtbank te Roermond J. L. B. raads lid en fungerend schepen te Roermond, en zijn zoon L. B. en zulks ter zake van mishande lingen gepleegd op den persoon van mr. F. baron 1). K.in de groote sociëteit te Roermond. De betrekking van den eerstan beklaagde tot de regterhjke magt had tot de behandeling der zaak bij het hof aanleiding gegeven. des morgens had deze, om het stormachtige we der het zeil van zijnen wagen genomen en ach ter in den wagen onopgevouwen neder gelegd. Halverwege tusschen hier en Gramsbcrgen de wind eenigzins bedaard zijnde wil hij het zeil weder over den wagen spannen, en ziedaar, hij aanschouwt in vaderlijke verrukking zijn reeds verongelukt gewaand knaapje, gerust slapende ouder het zeil. Van daar zond hij het aan de bedroefde moeder terug. BREDA, 6 September. gekomen wist hij echter zijnen neef, den mi nister J. C. Baud, te bewijzen, dat bij op het verlofstractement van eenen directeur-generaal van financiën aanspraak kon maken omdat hem die betrekking was aangeboden, maar hij er voor bedankt had. Daarom werd hem ƒ7350 toege legd. Volgens de bestaande verordeningen wordt aan eenen ambtenaar geen langer verlof dan van twee jaren toegestaan wil hij langer blijven dan ontvangt hij geen verlofstractement. Slechts in enkele gevallen van ziekte maakt men hier omtrent eene kortstondige uil sondering. De heer G. L. Baud geniet tot op dit oogenblik dus bijna zes jaren lang een verlofstractement van ƒ7350 ’s jaars. AMSTERDAM G September. Van tijd tot er brieven vermist, die verzonden per post, en veelal wordt die vermissing de administratie geweten, doch hoe dikwerf onregteEen bewijs, dat de afzenders zel- ook wel eens de schuld hebben bleek de- dagen. De heeren D. A. Lightenvelt en Zonen te ’s Ilertogenbosch vermisten eenen brief, inhoudende ƒ900 aan muntbiljetten en coupons. De afzenders meenden op het adres te hebben geschreven aan de heeren Jacobson te Rotter dam maar schreven werkelijk Roermonde. Daar arriveerde de brief, en werd er in het logement op de tafel gevonden door den heer L. L. Ja cobson van Amsterdam neef van den geadres seerde. Door de zorg van heeren post-direc- teuren zijn thans muntbiljetten en coupons we der in handen der afzenders gesteld. ROTTERDAM, 7 September. Wij namen een berigt over betreffende eene zonderlinge vergis sing, die een kiesgeregtigde tv Nijmegen beging door in plaats van zijn stembriefje de rekening van zijnen klecdermaker in de bus te werpen. Deze zaak heeft zich echter anders toegedragen en wel volgenderwijzeDe kuiper 11. steekt zijn stembiljet in de bus en komt eenige ©ogen blikken later terug zeggende behalve zijn stem biljet eenen brief aan den heer v. B. gerigt in zijnen zak gehad te hebben en dezen brief waar schijnlijk met het stembriefje in de bus te heb ben geworpen vermits hij den brief miste. De voorzitter van het bureau van stemopneming beloofde hem, dien brief te zullen teruggeven, wanneer die bij de opening der bus, den vol genden dag, gevonden werd. Bij de opening der bus bevatte zij echter den vermisten brief niet, om de eenvoudige reden, dat hij in stede van dien bij vergissing met zijn stembiljet in de bos te steken te huis komende hem op zijne tafel vond liggen. AMERSFOORT, 5 September. Door het aan houdende koele en frissche weder beginnen de aardappelen zich hier en in de omstreken te verbeteren zoodat de oogst hier ruimer zal uit vallen dan men aanvankelijk heeft gedacht. OUDE TONGE6 September. De ziekte in de aardappelen maakt hier thans geen voort gang het loof schijnt meer aangedaan dan wel de knol. Daar er veel gepoot zijn wacht men in ieder geval in onze streken nog eenen voldoenden oogstwanneer namelijk de ziekte niet toeneemt. AARDENBURG, 2 September. Gisteren had op het dorp St. Kruis een ernstig ongeluk plaats. Zeker arbeider haalde met eenen gewoneiï hal ster eenen stier van den stal. Toen hij het dier terug leiddewilde het niet volgen en rukte het touw los. De arbeider wilde hel dier op vangen doch dit werd woedend en bragt hem drie wonden toewaarvan eene in den mond door het kakebeen dat daarbij vermorseld werd. Den eigenaar van den stier mogt liet toen ge lukken, het dier met eigen levensgevaar te grij pen en hetzelve een door diens zoon aangebragt touw om te werpen. Door dadelijk van hier aangebragte geneeskundige hulp, zal het misschien mogen gelukken den man in het leven te be houden. COEVORDEN4 September, week werd het vierjarig zoontje WEENEN, 2 September. In het Moravische nemen de branden op eene schrikbarende wijze toe geheele dorpen worden in de asch gelegd. De wijze waarop zij ontslaan doet aan kwaad willigheid denken. In Karinthie klaagt men over het toenemen der diefstallen. Er is in de mark Ancona, op Romeinsch grondgebied eene wijd vertakte zamenzweering ontdekt, ten gevolge waarvan 14 jonge lieden, allen tot de aanzienlijkste familiën behoorende, in hechtenis genomen en naar de vesting gebragt zijn. De policie doet verdere nasporingen. FRANKFORT, 3 September. In Keurbossen wordt de verwarring steeds grooter. De heffing van belastingen directe zoowel als indirecte staat stil de inkomende regten worden niet krachtens eene wet maar, naar men meentop grond der tractaten geheven doch de opbrengst daarvan komt niet ter beschikking der regering maar wordt gedeponeerd. Welken keer de za ken nemen zullen is niet te gissen. Zonder buitenlandsche hulp, zal de regering het verzet tegen hel ministeriellasscpflug niet te bovenkomen. Volgens de tijdingen uit Athene van 18 Aug. wordt het aldaar meer en meer waar schijnlijk geacht, dat de reis des konings naar Beijeren in verband staat mei de vraag, wie hem op den Griekschen troon zal opvolgen. Men weet, dat de koningin zich in het vorige jaar ook tot regeling dezer aangelegenheid naar München hegaf, maar dat zij onverrigter zake terugkeerde. Koning Ottotot nog toe kinder loos zijnde, is verpligt aan te dringen op de uitvoering van art. 40 der Grieksche grondwet, hetwelk bepaaltdat niemand den troon be klimmen mag., dan die lid is der Griekscli-ka- tliolieke kerk of wel daarop dat de belang- bebbenden afstand doen van de bij de verdra gen vastgestelde aanspraken op de troonsopvolging. FRANKFORT, 4 September. De wijnoogst, die zich in het begin der vorige maand aan den geheelen Rhijn zoo gunstig liet aanzien heeft thans door het koude weder zeer veel geleden, en alleen nog door eene warme maand Septem ber kan de oogst eene middelbare qualiteit qp- leveren. Ook de appeloogstdie voor de Tau- nusstreken van groot belang is levert een slechts middelmatig bedrag op. Over den uitslag van den graanoogst aan de beide oevers van den Rhijn, verneemt men tegenstrijdige berigten. Over het algemeen mag men echter aannemen dat de tarwe-oogst meer dan middelmatig zijn zal terwijl rogge en zomervruchten eer een minder dan middelmatig bedrag opleveren. De oogst SNEEK, 7 September. Heden vertrokken van hier naar Amsterdam, om vervolgens naar Noord-Amerika te verhuizen, de vrouw en kin deren van F. Konst, vroeger kleermaker en herbergierzoo hier als elders. De man was nu ongeveer twee jaren geleden naar Noord- Amerika vertrokken om aldaar een beter be staan dan hem hier te deel viel te zoeken zullende zijn gezin dat hij hier in ver van ruime omstandigheden achterliet, hem volgen, zoodra zijne pogingen in de nieuwe wereld met eenen gunstigen uitslag bekroond werden. Hij heeft het tot nog toe niet verder kunnen bren gen dan kleermakersknecht, en evenwel heeft hij vóór eenige dagen 280 tot reisgeld voor zijn gezin overgezonden. Wij maken melding van deze zaak, omdat daaruit blijkt, dat ie mand die in N. Amerika bestaan zal werken moet, gelijk overal, maar tevens, dat het wer ken aldaar goed beloond wordt, hetgeen thans overal het geval niet is. Het is'toch nog al iets, om als kleermakersknecht in ruim ander half jaar ƒ280 te besparen! SNEEK 10 September. De heer mr. II. U. Bug uenin heeft de benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal aangenomen gelijk mede jonkheer mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergcil de benoeming in het district Sneek tot lid der provinciale staten. Den 20 Aug. jl. is, door de provinciale Geneeskundige Commissie te Leeuwarden geëxa mineerd tot apotheker en als zoodanig toegelaten de beer S. Endtz. De luitenant-generaal chef van ’s konings militair huis, heeft bekend gemaakt, dat Zijne Majesteit op woensdag den 18 September aan staande, des morgens te tien ure, aan het pa leis te ’s Uageaudiëntie zal verkenen aan ge neraals, hoofd-officieren officieren .en verdere militairencivile autoriteitencommissiën en particulieren. Degenen die tot deze audiëntie verlangen te worden toegelaten zijn uitgenoodigd om zich in te schrijven op eene der lijsten welke daar toe aan gezegd paleis gereed zullen liggen van af maandag den 9 dezer tot maandag den 16 daaraanvolgende, des namiddags te 4 ure, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. De N. Rolt. Cour, meldt: Ten blijke, dat de gezondheids-toestand van II. M. de koningin niet zoo gunstig is als Duitsche nieuwstijdingen en andere berigten schij nen te willen doen gelooven meldt men dat Z. M. de koning den heer Everard uit Brussel heeft ontboden ten einde omtrent den toestand dier vorstin geraadpleegd te worden. Wijders vernemen wij van eene zeer geloofwaardige zij de dat, alhoewel de koningin hare apartemen- ten kan verlaten lid. echter in eenen toestand verkeert welke de grootste attentie vordert en tevens, dat H. M. waarschijnlijk naar Hom burg zal vertrekken omdat de lucht en om streken dier badplaats voor haar zeer dienstig worden geacht. liet heeft Z. M. behaagd, in het bescherm heerschap van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning der gewapende dienst in Neder land zijnen vader op te volgen. Blijkens het den 31 Julij jl. uitgebragt verslag, worden uit dit fonds gratificatiën verleend aan 1993 perso nen, te zanten voor een bedrag van 73,093,84. Het tekort is minder dan over vroegere jaren doch bedraagt nog 16,650.87 waarvoor eeni ge inschrijvingen op het grootboek zijn ver kocht; dfnjfiS.'g'-a^f was in 1849 ƒ88,002,67’- en <>‘>45ntvangst ƒ71,^51.80^. De aanvrage, om -"Suderstcuning van regthebbenden is bij gebrek van fondsen afgewezen. In het inva lidenhuis zijn 104 personen verpleegd. Dejaar- lijksche collecte bragt in 1849 op 22,99 1,971-. Men leest in de Indiër: Toen de heer G. L. Baud, in het begin van 1845 Indië verliet had hij het gebragt tot di recteur van cultures. bestaande bepalingen gelegd van VI - Prijs der Advcrtentiénvan één tot vief ct-gefs, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voqricderö plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1