NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Zaturdag den 14 September. 1850. No. 74. 5de Jaatgiifig;* k, c B- /- 1 BINNENLAND. d Dit T ir ■dert men oj» ple- laar tut de In- rnn de Ift, isle i'P- uor onderscheiden de bij afwisseling niet en linker hand opgestokene vingers, zulks zoowel met de beide oogen als met oog afzonderlijk. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- t uitlag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommcrs 7 cent politieke dagbladen aan bet ministerie onderwor- alle civiele ambtenaren in en opdragt van alle gezag opperbevelhebber; einde- alle burgers aan Dadelijk Prijs der Advertentiënvan één tot vier regels gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. nisiérs wegens misbruik van gezag en schen ding der constitutie niet alleen in staat van be schuldiging te stellen maar buitendien hunne dadelijke inhechtenisneming te bevelenten einde grootere gevaren voorkomen worden. Op dit schrijven is door het staats-procuraat geant woord, dat het de handelingen van liet minis terie als schennis der constitutie beschouwde maar dat in dergelijke delicten alleen de sten- den-vergadering competent is, om de aanklagte in te stellen terwijl het staatsgeregtshof dezel ve moet beoordeelen redenen waarom de staats- procureur aan den wensch van het comité niet mogt voldoen. In den morgen van 8 September is een sterk militair piket de drukkerij van de nieuwe Hes- sisclie courant komen bezetten terwijl een on- der-officier aan den uilgever den last kwam overbrengen de verdere uitgave van zijn blad te staken zullende hij bij het minste verzet in hechtenis worden genomen. De uilgever en ei genaars van het blad hebben onder het aantee- kenen van protest, aan dit bevel voldaan maar dadelijk eene aanklagte bij het gerigt ingeleverd. Alle exemplaren, ook die welke zich reeds op den post bevonden, zijn in beslag genomen. Het spoorweg-station is mede bezeten eenige scliool- localen werden tot wachtkwartieren ingerigt onder protest nogtans van de eigenaarsdie me de eene aanklagte bij het gerigt hebben ingele verd. De raad van de stad heeft in den mid dag van 8 September eene buitengewone verga dering gehouden en een krachtig protest op gesteld tegen de maatregelen van geweld der re gering. In weerwil van al deze ernstige gebeur tenissen blijft in het geheele land de diepste rust heerschen. De benoemde militaire opper bevelhebber is de luitenant-generaal Bauer. ’s GRA VEN1IAGE 7 September. Van wege de commissie van landbouw in Gelderland wordt, onder dagteekening van den 27 Augustus jl., berigtdat na gedaan onderzoek de bekende aardappelziekte zich alom in dat gewest, in meerdere of mindere mate heeft geopenbaard dat tot heden slechts op weinige plaatsen het bederf zich tot den knol uitstrekt; dat het ge pote op zware gronden en bij groote bemesting het meest lijdende is, doch overigens algemeen de goede kwaliteit geroemd wordt van die aard appelen welke niet door de ziekte zijn aange tast en thans uitgedolven en gebruikt worden al zijn ze zelfs met aangestoken knollen ver mengd en dus aan dezelfde invloeden blootge steld geweest, terwijl dit vroeger niet het geval was, daar alstoen ook de nog bruikbare van mindere kwaliteit waren. Op de hoogere gronden vertrouwt men alge meen dat de ziekte weinig schade zal veroor zaken daar zij zich ten gevolge der weersge steldheid zeer laat ontwikkeld heeft. Daar dit jaar de aardappel in groote hoeveel heid in uitgepoot geworden bestaat er voorals nog geene vrees dat er gebrek aan dit alge meen onontbeerlijk voedsel zal ontstaan. AMSTERDAM, 10 September. Ingevolge be leefde nitnoodiging van het bestuur Nalura Artis Magislravoor de verpleegden der ver schillende godshuizen in deze stad hebben op gisteren (maandag) de jongens uit het Burger- j Weeshuis en heden de meisjes uit dat gesticht den ganschen voormiddag in dien Zoölogisclien tuin duorgebragt. Het was inderdaad belang wekkend de vrolijke en genoegelijke stemming dier kinderen gade te slaan, bij hunne bewon dering nu de meesten hunner voor het eerst zoovele vreemde dieren aanschouwden, wier be staan hun tot heden slechts uit schoolboekjes en prenten bekend was. Wij vernemen dat de verpleegden der ove rige Weeshuizen van verschillende gezindheden morgen en volgende dagen, hetzelfde genot zul len smaken. Te Brussel verheugt men zich tegenwoor dig algemeen dat de nieuwe zwemschool die voor den eersten Julij dezes jaars onderstede- 1 ijk opzigtaan den Nieuw-Molen daargesteld had moeten worden er bij geluk nog niet ge weest is, omdat zij waarschijnlijk bij de jongste overstroomingen geheel en al met al hare in- rigtingen weggezwommen zou zijn geweest, en het kapitaal van 300,000 fr.hetwelk er in ge stoken moest worden, en waarvoor de stad Brus sel de renten gewaarborgd zou hebben verlo ren zou zijn geweest. California blijft nog altijd het zoo lang ge zochte Eldorado het is goud al wat het ople vert maar om het met het zoo zeer te wen- schen Eden te vergelijken, dit gaat niet, want roof en moord zijn er niet minder veelvuldig dan het goud. Beide deze beweringen vinden wij op nieuw door de jongste berigten op de volgende wijze gestaafd. Twee Amerikanen, Williams 11. Junius van Nieuw-York en John Grives van Nieuw-Orleans hebben er onlangs een blok good gevonden dat netto niet minder weegt dan 23 ponden en eene waarde van dertig duizend gulden heeft; met deze hunne vonst hebben zij odgenblikke- lijk de boorden van de Sacramento-rivier ver laten om naar de Vereenigde Staten terug te keeren waar zij voornemens zijn alvorens liet te verknopen er nog eerst partij van te trek ken door liet, als eene kermis-zeldzaamheid voor geld te laten bezigtigen. Dit nu voorzoo veel het Eldorado betreft maar vraagt men nu naar het Eden zoo bekomt men het volgend be droevend antwoord: De zedeloosheid is er ten top. In het gebergte, dat San Francisco om geeft hebben zich geheele benden van roovers georganiseerd, en er gaat geen dag voorbij die niet door eenigen gruwelijken moord wordt ge kenmerkt. Een onse gouds wordt meer dan het leven van eenen mensch geteld. GRONINGEN, 9 September. Naar het zich laat aanzien, zal onze stad, ter gelegenheid van de aanstaande festiviteiten in een regt feestelijk gewaad worden getooid. Reeds nu toch is men in alle gedeelten der stad begonnen met de daar toe noodige voorbereidingen. Ook is op heden, bereids een aanvang gemaakt met het bouwen van den tempel op de Vischmarktwelke ook luisterrijk zal worden verlicht. Voorts hebben in alle hoofdstraten de bewoners zich met el kander verstaan, om, behalve door het uitsteken van vlaggen de straten met guirlandes te ver sieren en ’s avonds te verlichten terwijlnaar het schijnt, hier en daar ook eerebogen zullen worden opgerigt. Kortom, ieder schijnt zich te beijveren om van het aanstaande feest een waar stads- en volksfeest te maken. VEENDAM, 6 September. Gisteren namid dag had in de branderij der 6de klasse, van de heeren Ten Horn Co. alhierhet volgende ongeluk plaats. Genoemde heeren, het voor nemen hebbende eene proef te nemen om in plaats van met aardappelen nu met koorn te stoken begaven zieb de commiezen Ilavinga en Hamstra naar de branderij ten einde de ge reedschappen die tot dat stoken niet benoo- digd waren te verzegelen. Gekomen zijnde tot eenen grondbak waarin vroeger gedistilleerd was geweest, en die nu met houtskolen sedert eenen geruimen tijd gesloten was, wilden zij juist het zegel op dezelve maken en kwam de branden de lamp natuurlijk kort bij den bak. Of erna eene kleine opening in den peilkoker is geweest waardoor de stiklucht in werking kwam met de vlam der lamp, weet men niet zeker; maar in eens kwam er eene geweldige ontploffing, even als of er een stuk geschut losbrandde de zware deksel van dien grondbak barst met geweld los ten gevolge waarvan de beide commiesen wer den gewond en hunne kleederen onmiddellijk in brand geraakten. Door spoedige en doelma tig aangewende hulp werden de brandende klee deren al ras gebluscht; dan de commies Havin- ga is zoodanig in het gezigt en aan de handen gebranddat men in de eerste oogenblikken voor het behoud van zijn leven vreesde. Beide verkeeren nog onder geneeskundige behande ling. BREDA 7 September. De oogst van boek weit is zoo goed als geëindigd en heeft bij de inzameling ongunstig weder gehad ten minste dagelijkschen regen; dezelve valt echter, over het algemeen genomennog al mede. SNEEK 13 September. Men meent te we ten dat bij de regering in overweging is om de opening der staten-generaal uit te stellen tot na de verkiezing van de leden der eerste ka mer, door de prov. staten, zoodra deze voltal lig zullen zijn. Een heden ontvangen berigt meldtdat die opening is uitgesteld tot 7 Oct. a. s. De benoeming van den staatsraad commis saris des konings, mr. G. J. Brucc tot gou- verneur-generaal van Neêrlandsch-Indië, is thans bepaald, en binnen kort zal ZHEd. gestr. de reis derwaarts aannemen. Jl. zaturdag is de 35ste vergadering van de Algemeene Synode der Nederlandsche Her vormde kerk op de gewone wijze gesloten. De ’sGrav. Nieuwsbode meldt uit llillc- gom het volgende «Gisteren ochtend (den 9), tusschen 7.' en 7| ure, werd alhier en in den omtrek een schok van aardbeving gevoeld in de rigting van het noorden naar het zuid-oosten welke vrij sterk was, zoodat voorwerpen, welke aan den wand hingen daar af werden geworpen en de huis schellen van zelve begonnen te bellen. Het wa ter sprong uit de sloten en aan den huize de Vogelenzang en op meer andere plaatsen moe ten muren van een gescheurd zijn. Kort na den schok hebben sommigen eenen vrij zwaren slag gehoord.” Op den negenden September heeft men tusschen zeven en half acht ure des ochtends zoo binnen de stad Haarlem als buiten dezel ve aan de duinzijde eene beweging bespeurd welke door velen voor eene aardsch adding is gehouden, en door een zwaar, doch dof geluid is vergezeld geweest. De minister van oorlog brengt ter kennis van ouders en voogdendie voor het vervolg hunne zonen of pupillen als kadets op de ko ninklijke militaire akademie te Breda wenschen geplaatst te zien, dat, behalve het gewone on derzoek naar de ligchamelijke geschiktheid van die jongelingen voor de dienst bij de land- magtom overtuigd te zijndat de adspiranten aan geene zwakheid van het gezigt en aan gee ne bijziendheid lijden zij, door den officier van gezondheid bij die inrigting geplaatstaan de volgende drie proeven zullen worden onder worpen te weten: I) dat zij, op eenen afstand van 250 Nederlandsche strepeneene gewone drukletter (bij voorbeeld Dessendiaan Romein) duidelijk moeten kunnen zien en onderschei den 2) dat zij op eenen afstand van vijf Ne derlandsche ellen duidelijk zullen moeten kun nen zien en onderscheiden letters en cijfers ter grootte van drie Nederlandsche duimen met wit krijt op een zwart bord geschreven en 3) dat zij op eenen afstand van tien Nederlandsche ellen met vlugheid zullen moeten kunnen zien tellen en de regter en i I elk oog i Aan deze drie proeven niet voldoendezal de adspirant verklaard wordenongeschikt te zijn om als kadet te worden geadmitteerd. Hoogst belangrijk zegt de Anist. Conr. zijn ook lieden de berigten, die de Duitsche bla den ons uit Hessen-Kassel medebrengen. Zoo als wij gisteren zeiden, is het geheele keurvor stendom in weerwil van diepen vrede, in staat van oorlog gesteld met al de strenge gevolgen van dien alle volksvergaderingen zijn verbo den het uitgeven van de goedkeuring van pen schorsing van hunne betrekkingen aan eenen militairen lijk liet onderwerpen van alle burgers aan krijgs raden en de militaire wetten. Dadelijk na het verschijnen van dit besluit, is het permanente comité uit de stenden bijeengekomen om over de te nemen maatregelen te beraadslagen. Te 10J- ure des avonds werd door dit comité aan den staats-procureur een schrijven toegezonden waarin deze ambtenaar verzocht wordtde mi-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1