EN AIIVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1850. No. 75. Woensdag den 18 September, 5de Jaargang. f L ’i J 1 I 3 - 1 BINNENLAND. i? s BUITENLAND. i i B =a te 7 0. 1 5 1 t 11 T« 3 ii t i 5 butider. i Overijssel Drenthe Noord-Brabant is de id. ter 3 S 3 S B 5 i 2 r Ct. 03 sb. jn- w. ’A hebben de oud-studenten de reu- ontmoeting in de sociteit: ole bevattende een tocpasse- Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad Jranco ƒ1.65, enkele nommers 7 J cent Tarwe, rogge en gerst leden n winter veel doch wonnen wat zij in quantiteit verloren, zwaar en i zilveren theeservies en dito schenk- een paar zilveren vruchtscha- en dito komfoor. en deze prijzen en pre- fondsalleen voor dc’ze plegtig- was echter niet zoo groot als het was niet levendig en voor de beste paarden Prijs der Advertentie!)van éen tot vier regels* gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegekegt, vooriedere plaatsing. - - - aan en Te 10 lipse eene den heer Spanda w een en i zingen van door den heer voeren door een onder de leiding Des middags te 4 ure geven de heeren cu- hoogleeraren een feestmaal aan de provinciale regering en genoodig- sten toch niet toereikend meer waren om in hunne behoeften te voorzien; van daar, dat zij donderdag ’s avonds zich op de markt vergader den en toen weldra begonnen bij A^rschillen- de fabrijkanten de glazen in te werpen waarin de heeren Bots voornamelijk deelden. Toen onze regtbank met een twintigtal van elders gestationneerde marechaussees was aange komen en de zaak behoorlijk had onderzocht, werd er besloten den vergaderden volkshoop uiteen te drijven hetgeen echter met geene goede woorden geschieden koude, zoodatdema- rechausées met geweld begonnen. Zij reden on der de menigte, maakten gebruik van hunne sabels, en bragten menigeen zware ofligte won den toe, waardoor het hun gelukte, den volks hoop uiteen te krijgen twee marechaussees kre gen daarbij ligte wonden. De rust werd later hersteld toen de heeren fabrijkanten namelijk de vermindering van loon introkken en beloofden voortaan weder het zelfde loon van vroeger te geven inmiddels heeft men, tot de bewaring der rusteene bur gerwacht van vijftig man daargesteld. FRANKFORT, II September. Naar men ver zekertbeeft de houding der Franscbe legiti misten te Wiesbaden geenszins de goedkeuring van het Weener kabinet weggedragen dit is veeleer geneigd den president der Franscbe re publiek te ondersteunen zoo lang hij in eene staatkunde volhardt waarbij het behoud van den Europeschen vrede gewaarborgd wordt. Voor ’s hands ziet de Oostenrijksche regering in Lo- dewijk Napoleon den eenigen man, die de noo- dige kracht heeft ontwikkeld, om de demagogie iu Frankrijk in toom te houden en zij zal gaar ne elke zèdelijke ondersteuning verleenen aan de verlenging van diens presidentschap alsme de aan de herziening der constitutieten zijnen gunste. AAN DEN RIJN, 12 September. Tegenover de blindheid met welke de keurvorst van Hes sen schijnt geslagen te zijn, is het gedrag van het volk inderdaad bewonderenswaardig gema tigd. Geene poging tot oproer, tot gewapen- den wederstand men beroept zich enkel en al leen op het goed regt. De tegenwoordige toe stand van het keurvorstendom Hessen is inder daad zonder voorbeeld alle beambten van den hoogste tot den laagste de officieren van bet leger, de soldaten, de geheele natie aan de zij de der grondwet tegenover de willekeur van éé- nen enkelen man, Hassenpflug van eenen man die door de wet in Pruissen als vervalscher is veroordeeld Men zoude moeten denken dat de Duitsche bond, wiens taak het is, den vre de van het land te beschermen hier zijne tus- schcnkomst moest doen gelden ten gunste der Hcssische grondwet; maar neen! er staan Beijer- sche troepen aan de grenzen van Hessen, ge reed om op den eersten wenk van Hassenpflug, dus van de willekeurin het keurvorstendom binnen te rukken ten einde de schending der grondwet te verdedigen. Gisteren vroeg men een ijverig democraat, waarom zijne partij zich deze omstandigheden niet ten nutte maakte; het is te laat en te vroegwas bet antwoord. Mogten toch de Duitsche vorsten deze woorden behartigen en maken, dat het altoos te laat en te vroeg ware, om omwentelingen te berokkenen! Het is hun op dezen oogenblik in de hand gegeven want het volk wil niets als rust en vrede de Duit- de natie verlangt niets als de erkenning van regten welke men haar, bij haren graad van beschavingniet meer weigeren kau. Omwente lingen en wat er uit volgtwalgen het Dnit- sche volksedert de ervaringen van 1848. Het treedt met den olijftak in de hand voor de vor sten en zegt: »Laat ons eeuwigen vredesluiten in het belang van ons schoone vaderland!” Bijna alleen heeft Pruissen dien voorslag be hoorlijk beantwoord. De keurvorst van Hessen is het alleen niet die de regtmatigc door zijnen eigenen eed be- ratoren en stedelijke en den. Des avonds houden de studenten een gecos- tumeerden optogt bij fakkellichtvoorstel lende de inlogt van prins Maurits en graaf Willem bodewijk van Nassau binnen Groningen op 24 Julij 1594.” De stad zal dan verlicht zijn. Op donderdag 26 dezer, zullen onder ande ren ingevolge besluit van den akademischen senaat, en ter gelegenheid van dit voor de hoo- geschool zoo belangrijk feesthet doctoraat ho noris causa aan de daartoe vroeger reeds be noemde personen worden aangeboden. Daarna harddraverij buiten de Ebbingepoovt prijseen blad; premie: len zilveren tabakspot De inwoners bekostigd miën uit een heid bijeengebragt. Te vijf ure diner van oud-studenten en ure muzijk in de Harmonie. Die dag wordt besloten met illuminatie op de Grootemarkt SNEEK17 September. De herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten- generaal tusschen de heeren dr. W. R. baron van Hoëvell te ’s Gravenbage en mr. A. F. Jong stra te Heerenveenheeft op den 12 dezer te Leeuwarden plaats gehad, met de uitkomst, dat dr. Van Hoëvell is gekozen met 1045 tegen over 169 stemmen. Het programma der plegtigheden en fees ten, die zullen plaats hebben, bij deoverdragt en inwijding van het akademie-gebouw te Gro ningen is bekend gemaakt. Daaruit deelen wij kortelijk het een en ander mede, overgenomen uit de Amst. Cour.: Volgens oud en goed vaderlandse!) gebruik wensclit men, dat deze voor de hoogeschool van Groningen zoo gewigtige gebeurtenis met eene godsdienst-oefening van alle gezindheden begin ne. Daartoe zijn alle godsdienstige gezindheden uitgenoodigd. Op dingsdag 24 dezer, des avonds te 5 ure, houdt de hoogleeraar W. Muurling eene akade- mie-preek. Te 8 ure nieen eerste Harmonie. Te 9 ure, brengen de tegenwoordige studen ten aan de oud-studenten in genoemd locaal eene serenade. Op woensdag, 25 dezer, draagt de burge meester der stad het nieuwe akademie-gebouw over aan de heeren curatoren der hoogeschool die gemagtigd zijn dat gebouw namens hel rijk over te nemen. ure houdt de hoogleeraar J. II. Plii- plegtige redevoering, en wordt door r een dichtstuk uitgesproken ander afgewisseld en besloten door het toepasselijke liederen vervaardigd mr. A. Modderman en uit te koor van 80 heeren en dames van jhr. mr. S. W. Trip. eene schitterende en Vischmarkt. Op vrijdag 27 dezerbuitengewone les in het Instituut voor doofstommen publieke pro motie» der heeren F. Koppius en A. L. Poel man buitengewone vergadering van het ge nootschap der natuurkundige wetenschappen waarin dat genootschap een werktuig van groo- te waarde eene balans tot fijne physischc en chemische onderzoekingen, vervaardigd door C. Becker te Arnhem aan de hoogeschool wordt geschonken nadat prof. C. Mulder het doel en nut van dal werktuig vooraf proef-ondervinde- lijk aantoont. Des avonds te 6 ure gemaskerde optogt van wege liet meerendeel der boekdruk kers boekverkoopers en boekbinders te Gro ningen bestaande in eene in volle werking zijn de boekdrukkerij, boekbinderij enz. Op straat zullen liederen enz. gedrukt en door middel van een luchtballon onder de menigte verspreid worden. Het feest van den dag eindigt met een vuur werk op de Grootemarkt. Op zaturdag28 dezerhouden de school kinderen der stad eenen plegtigen optogt naar het akademie-gebouw. Zij bezigtigen daten ontvangen elk eene litographievoorstellende het gebouw en de beide zijden der medaille op deze gelegenheid geslagen en eene verklaring daarvan alsmede lijk bijschrift en den naam des leerlings. Het getal kinderen op de lagere scholen is 4534; elke school draagt bij den optogt hare eigene banier. Men zal ook bun later gelegenheid geven om den dag vrolijk door te brengen. Des avonds nemen de oud-studenten afscheid van elkander in het lokaal van den kastelein Wiersemabuiten de Heerenpoort. De inrigtingen van nut en weldadigheid staan gedurende de .feestdagenop bepaalde tijden open. Betreffende den stand van den oogst in Overijsseldeelt de Amst. Courant het volgen de mede Wintergraan. 7 in den afgeloopen later in qualiteit De korrel is zwaar en welig. De opbrengst per bunder, 14 a 20 mudden. Zomergraan. Dezelfde granen als ook de ha ver leverden in het algemeen uitmuntende uit komsten op. Het beschot daarvan staat gelijk met dat van 1847 en 1848 en wel 28 en 30 mud per bunder. De boekweit leed in Junij veel, en de op brengst daarvan is nog niet te bepalen. Het ingezamelde is boven verwachting goed bezet met zaadzwaVe korrel stevig stroo en het beschot zal zijn 20 a 24 mud. De aardappelen brengen stellig minder op, doch zijn ook zeer verschillend. Op de klei van 60 80 tot 100 mud op de zandstreken daarentegen van 150 tot 250 mud per In zeer groote streken van Gelderland Utrecht en ziekte ter naauwernood bespeurd. Bootten erwten en linzen leverden eene ta melijke opbrengst. Appelen en peeren zijn er over het algemeen weinig hoewej de boomgaar den aan den IJsscl vrij wel voorzien zijn. ASSEN13 September. Men verneemt na derdat op de jaarmarkt, den 5 dezer te Norg gehouden, waren aangebragt 3317 paarden voor rijtuigen 887 losse paarden 636 veulens 7Ö5 stuks hoornvee, 162 varkens en 2002 scha pen. De markt was druk bezocht; de hoeveel heid van het aangebragte vee uitzondering der veulens, niet vorige jaarde handel was niet levendig en de prijzen laaghoewel voor de beste paarden en veulens nog al vrij hooge prijzen werden be steed. De paarden golden door elkander van ƒ10 tot ƒ300, de veulens van ƒ18 tot ƒ105, het hoornvee van ƒ20 tol ƒ90, de oude var kens van ƒ12 tot ƒ24, de jonge van 1 tot ƒ11 en de schapen van 1 tot 5. EINDHOVEN, 13 September. Gisteren ont ving men hier het berigtdat er in de gemeen te Helmond cenige ongeregeldheden onder de arbeidende klasse en bepaaldelijk onder de we vers, waren voorgevallen, ten gevolge van het Verminderen van weefloon door de fabrijkanten. Onze regtbank vergezeld van onze brigade ma rechaussee heeft zich onmiddellijk naar die ge meente begeven ten einde de zaak in loco te onderzoeken waarvan men de nadere berigten tegemoet ziet. EINDHOVEN, 14 September. Aangaande liet voorgevallene te Helmond verneemt men nader het volgende: De fabrijkanten hadden onderling bepaald, het weefloon der wevers te verminderen, der mate, dat men, volgens zeggen 2 per stuk minder zou betalen hierover ontstond groote ontevredenheid onder de wevers, die besloten, niet meer tc werken, dewijl nu hunne verdien-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1