ADI'ERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. Min us- EN R Zaturdag den 21 September. 1850. No. 76. 5de Jaargang* BINNENLAND. BUITENLAND. Ook deze De ware oorzaak van dit misdrijf is voorals nog onbekend men schrijft het toe aan de ver kiezingen en het is blijkbaar, dat de Maïnoten slechts de werktuigen zyn ter uitvoering van de misdaad gekozen. De justitie doet onder zoek, ten einde de aanleggers of ontwerpers op het spoor te komen. De heer Korfiotakis was iemand die de schoonste vooruitzigten voor de toekomst had en die alleen aan zijne talenten zijne verheffing verschuldigd was. Het ongeluk is des te betreurenswaardigerdewijl hij eene vrouw met vier kinderen zonder vermogen ualaat. L t K daaraanvolgende dingsdag den 28 van op van aan in ook de i slapen. Toen nu Deze Courant verschijnt eiken Woensdag; en Za terdag. Abonncnients-prijs voor 3 maanden 1.40 builen <le Stad f ranco ƒ1.65. enkele hommers 7'. cent WEENEN, 12 September. Een brief uit A- thene van den 3 September, in de Handerei' voorkomende deelt de volgende bijzonderhe den mede betreffende den moord van den mi nister van eeredienst en openbaar onderwijsden heer Korfiotakis: Den 1 dezer maand keerde hij in een rijtuig gezeten, met zijne vrouw en den raadsheer An- toniades naar zijne woning terug het rijtuig stond omstreeks 7 ure des avonds voor de deur dier woning, gelegen in eene der volkrijkste straten van Athene en waarin tevens een koffij- huis gevestigd is, stil. Vele personen waren voor de deur van dat koffijbnis vereenigd ten einde een avondluchtje te scheppen. De heer Antoniades klom het eerste uit net rijtuigwaar op de minister volgde, die eindelijk zijne vrouw de hand aanbood, om insgelijks uit het rijtuig te komen toen een onbekend persoon plotse ling naderde en eene pistool op den minister loste, met niet minder dan zes kogels geladen. De heer Korfiotakis was in het hart gewond en stierf weinige uren daarna. De moordenaar vlugt- tewerd achterhaald, ontvlugtte op nieuw en werd andermaal gegrepen waarop hij degenen die hem omringden, met een mes bedreigde, een stuk van zijne kleeding in hunne handen achterlatende; eindelijk is het aan de bevoegde nam haar kind een 8 weken uit de wieg bij zich te de borst. Beide sliepen weldra op man lag gerust nevens hen i de moeder ’s morgens op- en ging aan haar huiswerk. Echter nog eens naar het kind willende zien of het goed lag ontwaar de zij, dat het hoofdje der kleine koud was, en bij nader onderzoek ontdekte zij tot hare ontzetting, dat haar zuigeling dood was. Men vermoedt, dat het kind zich al slapende te diep met het gezigtje in de borst der moeder heeft gedrukt en zoo gestikt is. De arme moeder is ontroostbaar. II00GEVEEN, 13 September. Op den 10 dezer had alhier plaats de begrafenis van het lijk van zekere Roosje Heimans, wed. van Sam son Davids Godfrie'd behoorende tot de Israëli tische gemeente; zij had den zeldzamen Imo gen ouderdom van 90 jaren bereikt en zoo vee] mogelijk zelve, door het drijven eener kleine negotiein haar levensonderhoud voorzien bij het graf is. naar aanleiding van Samuel 15 vs. 22 door den godsdienst- onderwijzer S. Salo mons eene zeer indrukwekkende redevoering in het Nederduitsch uitgesproken. SNEEK 19 September. De heer mr. A. F. Jongstra heeft de benoeming tot lid van de twee de kamer der staten-generaal aangenomen. Voorts heeft de, op heden voor dit district plaats gehad hebbende herstemming voor de pro vinciale staten de volgende uitkomst gehad: Er zijn bevonden 833 stembiljetten waarvan drie van onwaarde; verkozen zijn de heeren Iz. Wou ters te Sneekmet 681; Jan Annes Visser te Heegmet 573 Age llijlkes Tromp te Wouds- end met 552 mr. B. S. Stienstra te Sneek met 504; J. T. van der Brug te Workummet 456; M. Kingma Hz. te Makkutn.' met 433; K. T. Tjebbes te Ilindelopen met 382,enjhr. C. van Eijsinga te Leeuwarden met 358 stem men. Verder verkregen de heeren F. Wille- veen te Lemmer 326 jhr. F. J. J. van Eijsin ga te Leeuwarden 323 C. Sleeswijk te Lemmer 306, S. W. Visser te Lemmer 305’, Joile Mei- hesz te Oudega 273 mr. S. A. Verweij te Sneek 262L. 1’. Oppedijk te Woudsend 179en J. W. Oppedijk te Ijlst 170 stemmen. De Slaals-Couranl bevat een koninklijk besluit van den 13 September 1850 (Slaatsbl. no. 60) tot buiten koers-steljing en inwisseling der stukken van 10 en 5 centen naar de wet van den 28 September 1816 (Slaatsbl. no. 50) vervaardigd. De voornaamste bepalingen zijn de volgende Op den 27 October 1850 worden zij buiten koers gesteld zullen van maandag den 7 Octo ber 1850 tot en met zaturdag den 26 October alsmede nog op maandag en en 29 dier maand gelegen heid tot derzelver inwisseling gegeven worden. Tot die inwisseling zullen gebruikt worden zilveren munten bij voorkeur stukken van 10 en 5 cents en voor zooveel noodig ook ande re zilveren pasmunt en standpenningen. Be halve bij de Nederlandsche bank, zal de inwis seling plaats hebben bij de arrondissements be taalmeesters. Het rijks oorlogstoomschip Surinamethans te Hellevoetsluis liggende, zal den 1 Oct. e. k. de reis naar 0. Indie aanvaarden, ten einde den nieuw benoemden gouverneur-generaal der waarts over te brengen. De Hooge Raad heeft beslistdatom als tafel- en logeergast van eenen gequalificeerden jager te worden aangemerkt, het in geenen dee- ie bij de jagtwet is voorgeschreven, dat de lo geergast in eene andere gemeente woonachtig zij dan in die, waar de gequalificeerde gastheer woont; en het den strafregter niet vrijstaat, bij wege van wetduiding, eene meerdere uit breiding aan de wet te geven. In den nacht van den 12 op den 13 Sep tember jl. is in de gemeente Ter-Aar, arron dissement Leyden een belangrijke diefstal ge pleegd een trommel, namelijk, waarin onge veer eene waarde van negenduizend gulden; waaronder drie certificaten werkelijke schuld rentende 4 pCt. nrs. 8054, 16461 en 17466 en bankbiljetten van verschillende waarde nom mers onbekend; voorts ongeveer 300 aan con tanten waaronder vier gouden dakaten en een halve gouden rijder, en eindelijk verschillende voorwerpen van zilver. De gewezen gouverneur der provincie Gro ningen baron Rengersrigt in de Groninger Courant de volgende toespraak aan de ingeze tenen dier provincie Op bet oogenblikdat ik deze provincie ga verlaten, gevoel ik mij gedrongen eenigc woor den tot derzelver ingezetenen te rigten. Gedu rende meer dan 20 jaren heb ik de eer gehad aan het hoofd van het bestuur van dit aanzien lijk gewest te staan, en ik heb, gedurende dat Tang tijdverloopvele bewijzen van genegenheid en van welwillendheid bij alle standen mogen ontvangen. Met innige dankbaarheid zal ik mij steeds herinneren hoe en de ambtenaren, en de ingezetenen mij de vervulling van mijne soms moeijelijke pligten hebben gemakkelijk gemaakt door hunne zucht tot orde en hunnen eerbied voor ’slands wetten; hoe zij, niettegenstaande mijne vele tekortkomingen, alleen op mijne goe de bedoelingen ziende, mij vele blijken van ach ting hebben gegeven hoe ik vooral na het ncderleggen van mijne ambtsbetrekking, alge- meene deelneming heb mogen ondervinden. Bij het afscheid nemen van dit gewest, kan ik dan ook de gewaarwordingen die mij vervullen niet onderdrukken en moet ik deszelfs inwo ners de verzekering geven, dat ik het betreur, dat ik voortaan mijne krachten niet meer zal vermogen te wijden aan de bevordering van bun nen voorspoed en hunne welvaart; dat ik steeds met gevoelens van genegenheid en erkentelijkheid hunner zal gedenken en dat ik niet zal op houden te wensclien dat het deze provincie en derzelver ingezetenen altoos moge welgaan.” AMSTERDAM, 16 September. liet gebouw der maatschappij Felix Merilis daartoe wel willend door het bestuur afgestaan vereenigde heden morgen binnen zijne muren een aan zienlijk getal van beoefenaren en voorstanders der Nederduitsche letterkunde uit alle deelen van Noord- én Zuid-Nederland bijeengekomen om het werk in het vorige jaar met zoo veel bijval en zoo goeden uitslag te Gent begonnen te Amsterdam voort te zetten en uit te brei den. GRONINGEN, 16 September. Gisteren nacht had hier een treffend voorval plaats. De vrouw den vcrwersknecht Jan Pieterswonende de Nieuwstad alhier, meisje bed en nieuw te slapen. Toen stond, legde zij het kind in hare plaats haar huiswerk. magt gelukthem en twee zijner medepligtigen te grijpen. Het zijn bewoners van Maïno. FRANKFORT, 13 September. Volgens eene mededeeling uit Wiesbaden is aldaar gisteren het officiëele berigt ontvangen dat de cholera zich geopenbaard beeft onder de talrijke bede vaartgangers te Bornliofen aan den Rijn, in Kassei zijn reeds eenige personen aan verschrikkelijke ziekte gestorven. Tot dusverre is Frankfort geheel van dezelve verschoond ge bleven; men hoopt, dat dit deze keer weder het geval moge zijn. FRANKFORT, 14 September. Dc luitenant- generaal Bauer, te Kassei, is op zijn verzoek van den post als opperbevelhebber ontslagen en zal pensioen bekolnen. De bepalingen ten op- zigte van de drukpers zijn ingetrokken. De stad is volkomen rustig. De zoo op het oogenblik hier aangekomen' post uit Hannover heeft den keurvorst tusschen Dransfeld en Gottingen, on geveer 5 mijlen van hier, ontmoet. FRANKFORT, 15 September. De beroemde Engelsehe ingenieur Stephenson is in Zwitser land aangekomen om te dienen van advies no pens de rigting, waarin de groote spoorweg be hoort aangelegd te worden. Engeland hecht een groot gewigt aan deze onderneming, daar het zelve langs dien weg zich met Italië in verbin ding zal kunnen stellen, zonder met het Fran- sclie of Oostenrijksche grondgebied in aanraking te komen. Van daar dan ookdat men voor bet aanleggen van dien spoorweg op de mede werking der Engelsehe kapitalisten hoopt. Ook wordt op de ondersteuning van Sardinië gere kend en wel in bet belang van de liandelsver- bindingen met Genua welke haven alsdan liet uitgangpunt van dien spoorweg zoude worden. FRANKFORT, 16 September. Het schijnt nu eindelijk dat met 1 October een’ onafge broken verbinding der gezamenlijke Duilsche telegraphische-liniën zal zijn tot stand gebragt zoo dat men b. v. van Aken of Stettin regt- streeks met Triëst kan corresponderen. Ook de prijzen ziillen worden gelijk gesteld en voorde kleine depêche verminderd. De telegraafverbin ding met Belgie moet evenzeer in October ge opend worden Verviers zou het gemeenschap pelijk grensstation zijn. Wat de vereeniging met Frankrijk betreft, zoo schijnt men daarme de om reden der politieke omstandigheden nog niet veel haast te willen maken. VAN DEN RIJN, 16 September. Behalve de zaak van den keurvorst van Hessen is er nog eene andere gebeurtenis, welke eenen grooteu invloed op de gemoederen zal uitoefenen. De dagbladen dêr reactie hadden de utopiën van een klein getal demagogen met de regtmalige eischen van de constitutionele!) niet zonder op zet verwarrende het Duitsche volk geschilderd als niet waardig, vrije inrigtingen te bezitten. De tijd, die alles herstelt, heeft hier ook de: waarheid aan het licht gebragt. Wij hebben gisteren Hassenpflug en den keurvorst vlugten- de de Rijnprovinciën zien dóórtrekken geen mensch dacht er aan, den vorst voor zijn gedrag verantwoordelijk te stellen met beleedigendes woorden of bedreigingen te bejegenen men liet hem onder het diepste stilzwijgen, voorbijtrek ken. Hassenpflug moest wel op zijnen doortogt de woorden hooren»Pfui! ueber den Fal- scher!” maar er werd geen haar van zijn hoofd gekrenkt. En terwijl dit in het midden der constitutioneel gezinde Piijnlanden gebeurde sloegen Oostenrijksche officieren de helden der reactionaire partij in Weenen het beeld van de iep (id

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1