EN ADVEÜTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 5de Jaargang. 1850. No. 77. IVoensdag den 25 September. BINNENLAND. BUITENLAND. Op den 10 de regtbank en ethtge- 18 jaren hunne ken en mede voorleden jaar, ter 05 Men leest in liet gesticht. 00. V van dering berigten decreet jar. ian- ool- n, lan- .ijn- ijst. 10; der III e !t- de iir as in- el- :r- en en w- rd i >o- De ÖP )F- fc* i ed ik- en )it •n- o, ne Ier nn ie- 11 'J er- d, ap I a- cli lat er- k, k, en ne en na iet en 3, lig ijk >d- dc :k- -6? 12 12* ia; S3* 4 io; 3-4 36* 77J 41j De laatste brand zoude door de vrouw man op was om zijne dertig getuigen waaron- eene hoofdge- van de brandstich- l op tafel-zilverhetwelk voorgaf versmolten te zijn door de aan dien industriëlen wedstrijd Deze Couiant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements- pi ijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 7J cent ge dat zij het komen aansnellen van passagiers-trein niet gewaar werden de machinist van dezen hen ontdekte, te laat, de trein ging over hen heen, hunner bleven versi plaats zelve dood. PARIJS, 14 Septembem. Regeringsblad De inspecteur-generaal der veeartsen-scho- len is terug van zijne rondreizende, tot onder zoek der uitwerkselen der longziekte ondei’ het rundvee. De besmettende aard derzelve schijnt bijna uitgemaakt te zijn. Zoo de nasporingen der, bij het ministerie van binnenlandsche za ken ingestelde, commissie geen zekex* genees middel opleverenen zoo de besmettelijkheid der ziekte stellig blijktzal moeten onderzocht SNEEK24 September. M. S. V. D. land bouwer in de grietenij Wijmbritseradeel bij vonnis van dearrondissements-regtbank te Sneek dd. 21 Maart 1850, veroordeeld geweest zijnde tot eene geldboete van Hen gulden en in de kosten van het proces ter zake van overtre ding van het reglement van provinciale belas ting in Friesland op het rundvee had zich bij rekwest aan Z. M. den koning geadresseerd tol het bekomen van gratie. Wij vernemen dat dit verroekkrachtens de magtiging, daartoe door den koning op zijne exellentie de minis ter van justitie verstrekt, is afgewezen. De Prov. Overijss. en Ztvolsche Courant meldt: Met genoegen kunnen wij mededeelen dat men van alle oorden de verzekering geeft, dat de gevreesde ziekte in de aardappelen geen gevolg op de winteraardappelen heeft; en men nu daarvan gerustelijk eene ruime oogst mag te gemoet zien. De roggeoogst niet zoo ruimschoots als de drie vorige jaren, is de kwaliteit echter uitmuntend. De boekweit, die gedeeltelijk eerst binnen is geoogst, is uitmuntend, en belooft de nog niet binnen geoogste een ruim gewas, het welk men moet toeschrijven aan het zoo schoo- ne herfstweder. Het gewas der tarwe is ruim en de kwaliteit laat niets te wensclien over. De vroege hooibouw is zeer ongunstig geweest, zijnde echter het tweede gewas in geen jaren zoo gunstig uitgevallen. De regtbank te Amsterdam, regt doende in correctionele zaken heeft beslist dat de bepa ling van een plaalselijk reglement op de invor dering van plaatselijke belastingen inhoudende dat handelaars, winkeliers en bazen solidair ver antwoordelijk zijn voor de boeten en confisca tion, tegen hunne knechts uitgesproken wegens fraudes, in de dienst dezer meesters begaan, niet behoort te worden toegepast als strijdig met de algemeene strafwet en met de wet van 29 April 1819 over de plaatselijke belastingen. In het vorige jaar, bad bet hof van Noord-Ilol- land eene beslissing in denzelfden zin gegeven. ’s GRA VENHAGE 21 September. De heer Nievergeld alhier heeft dezei- dagen een model in werking gebragtvan eenen verbeterden elec- tro-magnetiseben wijzer-telegraaf. De aange- bragte verbeteringen bestaan hierin, dat de te legrafist nimmer kan vergeten den stroom te sluiten en dat de bel-niet door den electro- magneet mpar door het uurwerk in beweging wordt gebragt waardoor de regelmatige gang van liet werktuig wint. Reide verbeteringen kunnen aan alle telegrafen waarbij de stroom op den draad ligt, worden aangebragt. Des kundigen die het werktuig in gang hebben ge zien prijzen zeer zoowel het nut, als de een voudigheid van dezen toestel. AMSTERDAM, 18 September. Dezer dagen namen eenige Belgische natuurkundigen op de hoogten van Belleville, met vliegers, waaraan eene gemagnetiseerde ijzeren punt bevestigd was eenige meteorologische proeven toen plotseling een hunner, die zich niet genoegzaam geïsoleerd had door een eleclrischen stroom getroffen bewusteloos nederzonk. Door de spoedig aan- gebragte hulp, werd hij in bet leven terugge roepen, doch zijn regterarm is verlamd, en hij zal dien welligt nimmer weder kunnen gebrui ken. C0EV0RDEN, 17 September. deZer, stonden te Osnabruck voor van gezworenen teregt zekere V. C. nootebeschuldigd van voor 1" woning in brand te hebben gestok de de hevige brand van t plaatse hunner inwoning (Hazelunne) te hebben gesticht. C- ----- m: alleen zijn gesticht, gedurende dat de reis naar Oldenzaal (Overijssel) familie te bezoeken. Zes en zouden in deze zaak gehoord worden der eene voormalige dienstmaagd tuige is. De beschuldiging ting voor 18 jaren rust men toen v in belFransch en Hoogduitsch, tegelijk liet Engelsch al de berigten en mededee- brandassurantie is vergoed, en later is bewezen nog aanwezig en vermoedelijk vóór den brand geborgen te zijn. zienlijkste deel zullen nemen. LONDEN, 18 September. Eene hoos van den zonderlingste!! aard beeft jl. zondag Mont rose bezocht. Het was heerlijk weder en schier geen wolkje aan de lucht. Ploiseling begon op eene plek gronds van een zestal ellen op pervlakte het slof in beweging te komen zich op te heffen en met eene ijzingwekkende snel heid rond te draaijen. De stofkolom bad de gedaante van een cilinder en verhief zich om streeks acht voeten boven den grond waarop zij plotseling, zonder ineen te storten, om streeks 50 voeten verder sprong, daar nogmaals met eene snelle vaart ronddraaide en eindelijk plotseling verdween. Uit Weenen zijn aan een Londensch blad de volgende staaltjes van wraaknemingover het met Ilaynau voorgevallene, medegedeeld: Oos- teneijksche kavalerie-officieren ontmoetten op 10 September in de straten van Weenen twee En- gelschen die zij begonnen te beleedigen met scheldwoorden te overladen en die zij eindelijk tegen de muren der huizen wierpen. In een koffijhuis te Weenen, liep het gesprek over den aanslag tegen Ilaynau; een der officieren wond zich daarbij zoo op, dat hij plotseling van zij nen stoel sprong zijnen degen trok en een in de zaal hangend portret van koningin Victoria in flarden hieuw. Donderende toejuichingen be loonden dit heldenfeit en al zijne kameraden beijverden zich om hem geluk te wensclien over den aan den dag gelegden moed. LONDEN, 19 September. Dezer dagen zag bet licht het eerste rapport deronder bescherm heerschap van lord Ashley gegrondveste, inrig- ting ten behoeve van landloopers en dieven, die tusschen 16 en 20jaren oud zijn. Indatge- sticht ontvangen zij lager onderwijs, alsmede onderligt in verschillende ambachten. Tot nu toe hebben er 163 om opneming verzocht, 20 daarvan hebben den bij het reglement gestelden proeftijd niet uiigehouden, 4 zijn wegens slecht gedrag weggejaagd, 3 na, afloop van den proef tijd weggezonden en 15 naar Australië of de Vereenigde Staten verhuisd de overigen bevin den zich in het geslicht. De nieuwe stoomboot Africa van de maat schappij Cunard is thans voltooid en 265 voet lang en 40 voet breed (de raderkaslen daar niet in begrepen). De inhoud is 2260 ton terwijl de machines van 800 paardenkracht zijn. Dit schip heeft gelegenheid voor 180 passagiers 600 ton goederen en 900 ton steenkolen. LONDEN, 19 September. Wij hebben lie den andermaal eenen geweldigen brand gehad. Hij ontstond in den vroegen morgen te 4 ure in het Marklane, in een huis, van ouds onder de benaming van de oude koningin Elizabeth. bekend en langen tijd door den Spaanschen gezant bewoond gewjeest het getal der afge brande buizen wordt op minstens veertig ge schat en de schade op drie millioen Hollandsch begroot waarvan een groot gedeelte op het Phoenix brand-assuranlie-kantoor nederkomt. Menschen zijn er niet bij omgekomen. Noodlottige!' was de afloop van een tweede ongeluk. Een ploeg werklieden was bezig aan den spoorweg te arbeiden de wagen met wel ke zij gekomen waren stond niet verre van hun; de stoom daarvan maakte waarschijnlijk, den grooteu en toen was het en tien schrikkelijk verminkt op de WEENEN, 14 September. Hoewel generaal Ilaynau niet voornemens was, om eeneaanklagt in te leveren wegens de in Engeland ondergane beleedigingen zal de Oostenrijkscbe gezant te Londen deze zaak geregtelijk vervolgen. Heden is het keizerlijk besluit over de po litieke organisatie van Hongarije openbaar ge maakt. Daaruit blijkt, dat dit land een stad houder zal krijgen die te Pesth moet reside ren. Hongarije wordt verdeeld in vijf distric ten Pesth, Presburg, Oedenburg Kaschan en Gróót Waradein welke weder in comitaten ge splitst zullen worden. WEENEN, 16 September. Volgens uit Rome van 11 dezer was daar een verschenen dat het ministerie aldus verdeelt Binnenlandsche zaken, justitie, financiën, han del, landbouw, industrie, schoone kunsten, openbare werkenoorlog. De staats-secreiaris zal een kardinaal zijn, en elke builenlandsche aangelegenheid moet in overleg met het staats secretariaat behandeld worden. Een tweede de creet organiseert den staatsraad met 9 gewone en 6 buitengewone raden aan het hoofd slaat een kardinaal. FRANKFORT, 17 September. Naar wij ver nemen beeft de bondsvergadering gisteren eene vertrouwdijke beraadslaging gehouden over de Keurhessische aangelegenheden. In deze zitting verhieven zich onderscheidene stemmen ten na- deele van den keurvorst en diens ministers wier overijlde vlugt uit Kassei over liet alge meen zeer werd gelaakt, daar zij hierdoor, als liet ware, het vonnis hebben geveld over hunne eigene handelingen en daarbij aan geheel Duilsch- land het gevaarlijke voorbeeld gegeven, hoe het volk door eenen passi ven weerstand de magt der regering fnuiken en binnen enge grenzen’ beperken kan. Tot een eigenlijk besluit schijnt het in deze zitting niet gekomen te zijn daar de lieer liassen pflug niet tol dezelve was toege laten en Keurhessen slechts voorloop'g door den Saksischen gezant is vertegenwoordigd ge worden. De keurvorst bevindt zich thans op zijne vil la in de nabijheid dezer stad. Zijne aankomst aldaar werd zoo geheim gehouden dat men eerst gisteren avond met zekerheid wist, dat hij zich aldaar ophield. Dit was mede met Hassen- pflug en de overige ministers bet geval. Geen derzelve vertoont zich in liet openbaar, uit vrees van openlijk uitgejouwd te worden. BERLIJN. 16 September. Ten gevolge van eenen op 14 dezer op Sansouci gehouden ka binetsraad, is de volgende waarschuwing naar Kassei gezonden: «Ingeval BeijersclieOosten- rijksche of Hanoversche troepen in Hesses bin nenrukken, zal Pruissen terstond de aan het zelve verzekerde, en door Hessen loopende we gen bezetten en die door geene andere troepen laten passeren.” LONDEN, 17 September. De Engelsche gees telijkheid verzet zich tegen de administratie der spoorwegen, betreffende het in werking bren gen van zoogenaamde plaisier treineri op den zon dag zij vermeent, dat daardoor den dag des Heeren ontheiligd wordt. LONDEN, 17 September. De op handen zijn de wereld-tentoonstelling te Londen houdt de Engelsche pers en het Engelsche volk druk be zig en daar alle de natiën der wereld tot dft groote nijverheidsfeest zijn bijeengeroepen doet een voornaam blad van Londen de Morning- Chronicle het eerst het voorstelzoo wel aan de vreemde talen als aan hun door wie zij ge sproken wordende gastvrijheid te verleenen. De Morning-Chronicle kondigd aan dat voor taan met lingen, betreffende de tentoonstelling in 1851 in zijne kolommen zal opnemen. Deze drie talen zijn inderdaad die der landen welke het aan- 10 cents, behalve 35 cents jqjehegt, vooriedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1