NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAÜ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1850. No. 78. Zaturdag den 28 September» 5dc Jaargang. ri- ii BINNENLAND. t i steen-legging BUITENLAND. voorstel r i s n Baden-Baden daar ontvangen s 1 e aangeplakt Z. Exc. de zalurdag scheepstimmerwerf, ééne smederij bij eenige Jessen den heer burgemees- den se- Deze Couiant verschijnt eiken Woensdag en Za- turd.ig. Al>oiinen>enls-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad jramo ƒ1.05, enkele nominees 7 cent de eindregeling van dal kadaster enz.en daar mede minder vereischt wordende bezigheden. STAVOREN, 16 September. Donderdag jl. liep alhier het fraai gebouwd kofschip de Stad Stavoren, groot 143 tonnen, met bet beste ge volg van de werf van den scheepsbouwmeester A. II. Veldsira. Dit was eene blijde gebeurtenis voor Stavoren. Met bet diep verval van Fricslands oudste stad geraakten ook successivehjk en binnen weinige jaren bare 4 scheepstimmerwerven 4 smederijen 3 lijnbanen 3 zeilmakerijen mast en blokmakerijen alle welke door onderschei dene thans nog levende mensehen in deze ge meente in bloei zijn gekend in diep verval, en wel dermate, dat in 1808 de laatste kof van de eenige nog overgeblevenen werf van den heer Visser van stapel liep; zoodat die bedrijvighe den en vroegere bronnen van welvaart sedert geheel hadden opgehouden te bestaan doch nu sinds een zevental jaren mogen Stavorens ingezetenen zich weder verheugen met hel be staan van eene allezins doelmatig aangelegde en ééne lijn- BEKENDHL4KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennisse van de In gezetenen Dat de gearresteerde Gemeente-Rekening van deze Stad over den jare 1849 met de Begroe ting over datzelfde jaar van af Vrijdag den 27 dezer maand, gedurende 8 werkdagen des voor- middags van 9 tot 12 uren ter Stads Secre tary voor een ieder der Ingezetenen ter inzage zal liggen. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 26 September 1850. Burgemeester en IK et houders voornoemd S. TEK CATE. Ter ordonnantie van Dezelven IIA«A. AMSTERDAM, 24 September, minister van binnenl. zaken bezocht jl. de akademie te Delft, was tegenwoordig; ontving er ter, alsmede de docenten en leden van naat, en vertrok blijkbaar tevreden over hetgeen hij gezien bad. De eerste steen-Iegging van bet gebouw der kon. Ned. Yacht-club te Rotterdam zal geschieden door Z. K. II. den prins van Op den 3 Oct. zal Z. K. II., vergezeld van Z. K. II. prins Hendrik en zijnen gouverneur, daartoe te Rotterdam aankomen. AMSTERDAM, 25 September. Bij besluit van 19 dezer heeft Z. M. de koning op voor drag! van Z- Exc. den minister van b'iinenland- sche zaken tot kommandeur der orde van den Nederlandsclien Leeuw benoemd den beer H. Tollens. ROTTERDAM, 24 September, viert onze waardige stadgenoot i volksdichter Tollens, zijnen 70sten Volgens bel Dagblad van baan. GRONINGEN, 23 September. De vrees voor aanmerkelijke schade, die zich voor eenige we ken door de toen lieerschende weersgesteld heidmet grond openbaarde omtrent de te vel de staande gewassen is nu geheel verdwenen i daar de landbouwer, door bet fraaije en drooge Oranje. I weder, dat wij sedert de laatste veertien dagen gehad hebben zijn nog te velde staande aan zienlijke voorraad graan en boonen geheel droog heeft kunnen inoogsten. Dit heeft dan ook wel in dien tijd veel drukte in deze provincie ver oorzaakt, doch geeft nu ook eene aanleiding te meer voor den landman, om stadwaarts te gaan en met gerustheid feest te vieren. MAASTRICHT, 22 September. Op den 20 dezer heeft men in de Maas nabij Borgharen het lijk opgevischt van een lol beden onbekend manspersoon naar gissing ruim 30 jaren oud en gekleed met een zwart lakenschen rok en idem broek, zwart merinos vest, zwart katoe nen halsdoek goed linnen ondergoed alles doet vermoeden, dat bij lol den fatsoenlijken stand behoort. Ook vond men bij hem eene ledige geldbeurs van kralen gemerkt J. K. en R. S. De drenkeling was met eene koord om zijne lendenen gebonden, waaraan hing een zak doek met vier sleenen. De justitie doet onder zoek omtrent deze gebeurtenis. KOLOMEN. BATAVIA, 24 Julij. Te Tjiringicn residen tie Bantam, beeft op den 2 Julij een noodlot tig voorval plaats gehad. De sergeant Söder, van het detachement gar- nizoens-bataijon te dier plaatste in bezetting zich op dien dag tegen 8 ure des morgens uit de redoute naar het huis van den komman- dantden 2den luitenant L. van Koch bege vende, werd onder weg aangevallen door eenen inlander, die hem met eene badé-badé (soort van dolk) twee steken toebragt. De sergeant van geen ander wapen als van eenen stok voorzien stelde zich met denzel- ven zoo goed mogelijk tegen zijnen vervolger te weer, en trok naar de zijde van den kom- mandantswoning terug. Deze, in zijne voorgalerij gezeten, sprong op het aa’nschouwen van dit looneel naar bin nen en spoedde, met eene van den wand ge- grepene sabel, zijnen krijgsmakker te hulp. Intusschen was de aanrander, zijne tegenpar tij vast om het lijf geklemd houdendetot nabij de woning van den kommandant genaderd. Door twee sabelhouwen op het hoofd stortte hij bewusteloos ter aarde; doch nam zijne te genpartij die door eenen derde dolksteek het leven verloren had in zijnen val mede. Twee uren later gaf ook de moordenaar den geest. Men heeft alle middelen beproefd, om eeni ge ophelderingen uit zijnen mond te vernemen doch vruchteloos; bij stamelde slechts enkele Javaansclie woorden, welke hem voor eenen Noord-Banlammer hebben doen erkennen. Op 5 Julij werd door de hoofd-commissie van onderwijs, onder voorzitting van haren.pr^ sident, bet openbaar examen gehouden der leer lingen van de gouvernemenls tweede lagere school te Weltevreden. Onbeduidend was ook ditmaal de opkomst van Batavia’s ingezetenen. Dit ver schijnselzoo strijdig met bet oogmerk der open bare examina, werd op nieuw betreurd, daar tie hoofd-commissie gaarne ziet, dat men zich meer algemeen komt overtuigen dat de lof, welke zij de gouvernemenls onderwijzers waar dig keurtop goede gronden rust. De beer Warnar, onderwijzer bij de Parapatlan-weesbuis school, daartoe verzocht, belastte zich, ook bij dez.e gelegenheid, met het onderzoek der hoog ste klasse. Hij kweet zich van die taak met ernst en naau wgezetheid en hij, benevens de enkelen die het examen als bevoegde beoor deelaars, bijwoonden, verklaarden hoogst vol daan te zijn. Dit gevoelen werd door de hoofd-commissie van onderwijs gedeeld. In de boogere zoowel als in de lagere klassen dezer school werden ontwijfelbare bewijzen gegeven van den goeden uitslag der onvermoeide pogingen van den eer sten onderwijzer W. Reigers, van den tweeden en den derden onderwijzer C. Pieck en IL R. van Heckeren van den hulponderwijzer J. Ma- Jascb en van den ondermeester F. Orth. Hun allen komt welverdiende lof toe, vooral den eerstgenoemde!) wiens taak erkend moest wor den zeer zwaar te wezen, door, bier te lande, aan bet hoofd te staan eener school van 170 leerlingen. De meest gevorderde leerlingen werden na den afloop van het onderzoek bekroond met cere- en aanmoedigings-prijzen en aan den leerling F. Peelers, die, na een bijna elfjarig onderrigtde school thans met Juf zou ver laten werd een getuigschrift lot aanbeveling uitgereikt. FRANKFORT, 21 September. Uit Manheim wordt aan de Nederlandsche regering groote lof loegezwaaid wegens de opheffing der rijntollen en andere maatregelen ten gunste der scheep vaart. Men drukt daarbij den wenscli uit, dat dit voorbeeld algemeene navolging bij de Oever- stalen moge vinden. Wie een denkbeeld wil hebben, hoe het met de geldelijke aangelegenheden in Oostenrijk gesteld is, zoo schrijft men uit Karlsbad, moet in onze stad komen. De zilveren munt is hier zoo zeldzaam, dat men, met uitzondering van vreemde muntspeciën die natuurlijk zeer spoe dig bij de wisselaars verdwijnen hier eigenlijk geen gemunt geld ziet. Men ziet niets als pa piergeld en zelfs dit is zoo zeldzaam dat men de muntbiljetten doorsnijdt. Daardoor ziet men hier het in de geschiedenis van het papiergeld gewis zeldzame voorbeeld dat de muntbiljetten ter waarde van een gulden in vier deelen ver deeld worden. HAMBURG, 20 September. Te oordeclen naar de bewegingen die sedert een paar dagen weder bij de Ilolsleinsche troepen plaats vin den schijnt men eenen derden aanval op de Deen- sclie armee in den zin te hebben. Generaal Willisen houdt zijne positie voor niet zoo wan hopig dat bij de hoop op eene herovering der provincie Sleeswijk geheel zou moeten vaarwel zeggen. Het slaat dus te voorzien, dat het bloed in dit ongelukkig land weldra op nieuw zal stroomen tenzij eenige groote mogendheid door eene krachtige militaire interventie tusschen beiden kome. VAN DEN RIJN, 21 September. Twee hoofd stelsels beheerseben op dit oogenblik de aange- legenheden van Europa. Het eene is dathet welk de politieke betrekkingen den handel de nijverheid op natuurlijke grondbeginselen ves tigen wil; het andere, dat de kunstmatige in- riglingen niet alleen wil staande houden, maar zelfs nog uitbreiden. In de landen waar de ware vrijheid te huis is wordt het eerste stelsel iederen dag meer Op beden onze geliefde i verjaardag. ’s Gravenhage bevindt zich II. M. de koningin nog steeds te en naar luid der berigten van was de gezondheid van II. M. merkelijk verbeterd en mogt men een spoedig algeheel herstel tegemoet zien. LEI DEN 24 September. Met belangstelling verneemt men dat de aanhoudende pogingen van het raadslid Gevers, tot beëindiging der geschillen, ter zake van het Huistillenhuis te I. eyden gerezentot een gewenscht resultaat hebben geleid. Het op 15 October 1849 door dien heer aan den Raad gedaan voorstel, door meerderheid ééner stem verworpen teloos beproefd zijndein - den Ilooyen Raad van K wijzigingen te brengen waardoor dezelve bij den Raad der stad Leyden konden worden aan genomen heeft de heer Gevers met drie zij ner mede-ingezetenen bet raadslid Hartevelt en de diakenen Stoffels en De Breuk in de maand Julij 11. een nieuw concept van trans actie bij den stedel ijken Raad en den kerke- raad ingediend; welk stuk op den 2 September II. onder eenige wijzigingen bij den Raad goed gekeurd zijnde op gisteren behoudens eenige geringe veranderingen, de adbaesie van den ker- keraad heeft mogen bekomen. Men vertrouwt dat, ten gevolge der nu een maal plaats hebbende toenadering, tusschen Re gering en Kerkelijk Bestuur, de rampzalige ver deeldheid die sints geruimen tijd te Leyden plaats had eerlang geheel zal verdwijnen en de gerezene geschillen op eene behoorlijke wijze zullen worden vereffend. UTRECHT, 24 September. Er schijnt bij de hooge regering plan te bestaan tot bet doen van een voorstel aan Z. M. tot intrekking van bet koninklijk besluit van 31 Julij 1825, no. 63 betreffende de uitoefening van bet beroep van landmeter, na examen te hebben gepas seerd. Dit voornemen moet in verband siaan met de tegenwoordige mindere werkzaamheden van de landmeters bij het kadaster, tengevolge van tot een Het op 15 October 1849 door en vruch- in de voorstellen van 12 April II. zoodanige ”j 1. I-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1