NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. Bio. 80. Ztalurdag den 5 October. 5de Jaargang. BINNENLAND. BUITENLAND. I ver, laai’, nede l ragt raar- ou> 5J IJ een men zeer een- eer zoo [>en. re en niet VlN- lat tie kie- I <i. er Met belangstel- liet plan tot liet I en die g- e- e- de tide de :rk- liet gen te lers mn id; :ns- be- aar oe- icli o il l’s dat 101’ idè Le de Hg z et en in- iet bij en lie en en er en ja il* o ie le ;n in- ie- ?n Claerber- IIz., II. en F. de gelscbe men was die in verklaard. de eerste kamer der staten- Capelle voerd. van bij het afrijd sterk had terste gendarmedat wagen Sedert eenige druk gesprek over de be- l’iijs der Advertentiëti: tali één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor elke» regel meer 10 cents, behalve 35 cents wgclregt, voor iedere plaatsing. ’xj.v 1JJ 2 mr. M. A. L. J. B. van den DriesF. J. den Bogaard. 5J if midden van eene der beschaafdste provinciën van Nederland! Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdug. AbonnernenLs-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad Jratuo /1.G5, enkele noiniiiers 7* cent -- zijn de heksen en moeten gepijnigd worden. Dit wordt verhaald in eene stad gelegen in het midden van eene der beschaafdste en verliehste ALLERLEI. Men meldt van Meppeldat te Wittel te, gemeente Diever de woning van de boerinde weduwe U. v. den Berg, niet alle meubelen, benevens 19 runderen, 1 paard, 5 a 6 var kens en 2 schapen, in den nacht tusschen zal urdag en zondag jl.eene prooi der vlammen is geworden. Dit is nu de derde maal, dat deze boerderij is afgebrand, zonder dat men met de oorzaak dier branden bekend is, en bij den laalsl.cn brand komt nog de ijsselijkc bijzonderheid, dat een tienjarige knaap, be- lioorende lot de familie, en een bnilenlandseh arbeider, wien men nachtkwartier op het hooi verleend had mede verbrand zijn. Te Parijs is dezer dagen een rn.in gestorvendie 400,000 francs heeft nagelaten. Nooit had bij eenig kieedingstuk ge kocht. Dij stak altijd in eenen rok dien een oom hem na liet. Onderkleederen en schoenen lapte hij zelf. In de laatste vijf jaren zijns levens, betrad nooit een vreemde voet zijne woonkamerdie dan ookin al dien lijdniet was schoon gemaakt. In plaats van zakdoeken gebruikte hij stukjes pa pier. De 400,000 francs geraakten in handen van twee dood arme neven. De gebroeders Godard, te Parijs, vervaardigen thans oenen luchtbaldie zal opstijgen met 8 a 10 personen te gelijk. Dat Z. M. de koning eene ondersteuning van ƒ7000 aan de Fransche schouwburg te Amsterdam verleend heeft, is, volgens berigt van den directeur dier schouwburg., geheel bezijden do waarheid. Sedert het hichtreizen is uit gevondenzijn 250 luchtreizigers, door de kracht van het hydrogeen-gazin de lucht gestegen. Onder deze 250 telde men 31 vrouwen waarvan 2G in Frankrijk, 3 in Duitschlaud 1 in Italië en 1 in Engeland geboren waren. Negen lucht reizigerswaaronder de bekende dame Blanchard, zijn het slagtoffer geworden van hunne reizen. De luitenant der En- gelsche marine, Gale, die onlangs bij Bordeaux is omgeko- de tiende.*Onlangs zijn weder negen personen 1813 met bet Fransche leger naar Rusland waren ge trokken, en, gevangen genomen zijnde, naar Siberië waren ge zonden in Duitschlaud teruggekomen. Een van hun, thans GO jaren oud uit het Luneburgsclievond zijne vrouw met zij nen broeder getrouwd. De prefect van het departement der Beneden Pyreneën heeft niet alleen alle staalkundige vereenin- gen, maar ook zoodanige, waar in dagbladen overluid gelezen worden, verboden. De vrije Fransche burger mag daar., des goedvindende, zijne courant overluid lezen, mits hij zich eerst maar afzondere. Op de, dezer dagen plaats gehad hebben de, tentoonstelling van voorwerpen van landbouw, te Brugge, zag men onder anderen 144 aardappelsoorlendoor éénen grond eigenaar, den graaf van Nieupoort, ingezonden. Op den 25 Sept. jl. vierde de onderwijzer J. Jeunes, te Enschede, zijnen SNEEK4 October. Door de prov. staten van Friesland zijn den 27 September tot leden der eerste kamer benoemd de heeren jhr. G. R. G. van Swinderen, jhr. mr. F. J. J. van Eijsinga, J. A. Lycklama a Nyebolt. Daarna ontstond er eene levendige discussie over bet voorstel des presidents om over te gaan tot de benoeming voor bet collegie van gedeputeerde staten. Sommige leden wenschten haar uit te stellen, aangezien de vergadering, naar aanlei ding van art. 1 en 2 der prov. wet, voltallig diende te zijn; alvorens tot die benoeming te kunnen overgaan. Na repliek van den voorzit ter en andere leden, is met 24 tegen 18 stem men besloten, de onderwerpelijke verkiezing on- middelijk te doen plaats hebben. Daarop zijn benoemd tot leden der gedeputeerde staten, de heeren jhr. mr. P. B. J. Vegelin van gen, R. J. van der Leij M. Kingma B. van der Haer, mr. B. Albarda Haan Fz. In de van 1 October wordt komen brieven voorschriften der Logica, gelijk in wetenschap, zoo ook in t" pen ,1 gemeene onzekerheid en twijfeling kan verlos sen. De rede besloot met eene opwekking om naar de ontwikkeling van het verstand streven de bovenal het hart rein te bewaren. SCHIEDAM, 30 September, dagen loopt alhier een negenjarig kind. dagen loopt alhier toovering van een negenjarig kind. Het zou best zijn, om er van te zwijgen daar de spook- en toovergeschiedenissen tot het tijdvak der mid deleeuwen behooren doch er wordt zooveel bijgevoegd dat het noodig is, om het gansche verhaal op gronden te logenstraffen. Zie hier wat er van is. Een kind is onderhevig aan zenuwstuipen en wordt behandeld door een onzer geachte geneesheeren en door de ouders met alle oplettendheid verzorgd. En nu wil men daarbuitendat het kind door de ruiten springt, zonder dat ze stuk gaan; dat het op elk der kartels van een boterschaaltje huppelt en rondspringt, zonder dat het kantelt; dat het door het theegoed heenlooptzonder dat het breekt; dat’het tegen de ramen en den zol der loopt zonder dat het valt dat het in een met inkt gevulden koker kan kruipen zonder zwart te worden dat het de zwavelstokken op een gegeven teeken en naar de maat doet dan senen verdere ongerijmdheden, te veel om.te noemen en tot laat in den nacht heeft ee ne menigte volks langs de Buurtstraat gestaan om met lantaarns in de hand naar de kallen te zien en naar haar te werpenwant deze delbuvg gevonden opgewekt. AMSTERDAM, 2 October, ling vernemen wij, dat aan r opciglen van het Tollensfonds die bijval deelneming te beurt vallen die het zoo ruim schoots waardig is te verwerven. Onder de voorname en hooggeplaatste personen die de zer dagen door bijdragen van hunne belangstel ling blijken deden, bekleedt onze geliefde voor malige landsvorstin II. M. de koningin wedu we eene eerste plaats als hebbende zij het fonds met de aanzienlijke som van f 500 ver rijkt. Ook beeft Z. M. aan de oprigt'iig van het fonds deelgenomen en op lid. verlangen heeft Z. K. II. de prins van Oranje zijnen naam aan de instelling verbonden welke naam alsnu op de lijst der inschrijvers en in bet album prijkt, die later den heer Tollens zullen wor den aangeboden. UTRECHT, I October. De rede, waarmede prof Opzoomer den 19 Sept, alhier zijne lessen heropend heeft, zal eerlang in druk verschij nen. Een zeer groot aantal studenten dezer hoogeschool heeft een onderteekend verzoek schrift bij monde van één hunner, aan den hoog- leeraar ter hand gesteld waarin hij werd uit- genoodigd tot die uitgave te besluiten. Z.II.Gel. toonde zich daartoe bereid. De hoofdinhoud dezer rede was dat de er varing die van ons zelve en van anderen, de ervaring der menschheid, geraadpleegd naar de i de natuur- alle andere wetenscliap- hel eenige is wat den mensch uit de al- onzekerheid en De rede besloot met de ontwikkeling van 1850 is het onder het gejuich der bevolking ingewijd. Welk een en ander door eenen sier lijken lauwerkrans is omgeven. De grootte is van eenen rijksdaalder de prijs in zilverƒ5,00 in brons ƒ3,00men kan hem verkrijgen bij den boekverkooper J. Oomkens. Het bestuur der Haarlemsclie hulpbank, eene inrigting, waarbij men mingegoede, doch brave en oppassende lieden noodwendige gel den voorschiet tot uitoefening van hun bedrijf, heeft over liet eerste halfjaar van haar bestaan van Januari] tot Junij 1850, verslag uitgebragt. De uitslag is aanvankelijk gunstig. Het bestuur verklaart, dat het tot dus ver geene enkele te leurstelling heeft ondervonden dat geen enkel verzuim in de terugbetaling van voorgesclioten kapitaal of in de voldoening der bepaalde ren ten de blijken van willekeur heeft gedragen; dat al het geld naar men mag onderstellen goed geplaatst is en den opnemers voordeel heeft aangebragt. Deze hulpbank heeft reeds navolging te Mid delburg gevonden en ook elders belangstelling vergadering der provinciale staten verslag gedaan van inge- van de benoemde leden der ge deputeerde staten, waaruit blijkt, dat de beeren 11. B. v. d. Haar, R. J. v. d. Leij en P. B. J. Vegelin van Claerbergen die benoeming aan ne men doch dat de heer F. de Haan voor die betrekking bedankt, gelijk mede, bij monde, door den heer mr. B. Albarda geschiedt; ter wijl mede eene missive van jhr. J. A. Lijckla- ma a Nijeholt doet zien dat Z. II. W. G. de be noeming tot lid van de eerste kamer derstaten- generaal niet kan aanuemen. In die van 2 October, deelt de voorzitter me de eene missive van den heer J. A. Visser, die voor de betrekking van lid der vergadering be dankt; terwijl men in deze vergadering ook over gaat tot het verkiezen van een lid der eerste kamer. Bij de eerste stemming bekomt jhr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer 18 van de 34 stemmen weshalve hij als lid der kamer Wordt benoemd en Tot leden van generaal zijn verkozen, in: Noord-Brabanl. De heeren jhr. J. van der Beeken Pasteel jhr. Sasse van IJsselt, II. P. van T. de Bruijn en B. Verheij van Gelderland. De heeren jhr. Van Nispen van Pannerden baron Van Pallandt van Waar denburg en Neerijnenbaron Van Heeckeren van Enghuizen H. F. van Meurs en baron Van Rhenen van Rhemenshuizen. Zuid-Holland. De heeren D. Blankenheim 0. B. ’i Hooft, J. A. Philipse A. van Rijcke- vorsel A. Boxman, mr. W. A. de Brauw en A. van Weel Dz. Noord-Holland. De heerenH. van Beeck Vollenhoven A. F. Insinger, jhr. C. van Fo- reestJ. C. van Wessem D. Borskijhr. mr. F. L. II. J. Bosch van Drakestein. Zeeland. De heeren: mr. W. C. M. de Jon ge van Ellemeet en mr. C. v. d. Lek de Clerccr. Utrecht. De heeren jhr. mr. J. C. Martens van Severihoven en mr. J. W. II. Bosch. Overijssel. De heerenmr. W. Cost Jor- densmr. J. D. C. baron Van Heeckeren van Wassenaar en mr. J. A. van Roijen. Groningen. De heeren H. J. Meijer en mr. J. de Sitter. Drenthe. De heer mr. W. J. Tonckens. Wij maken onze lezers opmerkzaam, zegt de Gron. Cour. dat de vroeger aangekondigde gedenkpenning op de inwijding van bet Akade- miegebouw nu werkelijk hier is te verkrijgen. Dezelve is te Utrecht aan de munt gegraveerd en keurig uitgevallen. Op de eene zijde ziet men het Adademigebouw met het bovenschrift Splendeat usu dat is het goede gebruik geve den voornaamste» luister-; aan .de andere eene zon>, als zinnebeeld van Gods alziende zorgen daaronder (in liet Latijn) Onder Gods y.egen is de stad en provincie Groningen met dit ge bouw den d Mei J846 begonnenop voordragt van lierman de Raniiv; den 25 September FRANKFORT29 September. Er zijn he den weder vele geruchten in omloop vau nieu we verwikkelingen tusschen Oostenrijk enPruissen. Alle berigten komen in hel algemeen daarop neder, dat Pruissen krachtig zal optreden te gen iedere gewapende interventie in Keurhessen. HAMBURG, 30 September. Naar uit Slees- wijk gemeld wordt, is de stad Tonningen gister na een gevecht van twee uren, door de Holstei- ners ingenomen; Friedrichstadt werd den ge ileden dag beschoten, maar was te 10 ure ’sa- vonds nog niet ingenomen. Er werden 217 ge vangenen gemaakt. PARIJS, 29 September. Men zal te Parijs in verscheiden wijken en in de voornaamste straten electrike tijdwijzers daarstellen die door middel der electriciteit van één middelpunt uit in be weging gebragt worden en zoo doende door de geheele stad hetzelfde uur zullen aanwijzen. PARIJS, 30 September. Eenige dagen gele den werd eene hoeveelheid van 5500 kilogr. buskruid op twee wagens (de een met zeven de andere met acht paarden bespannen) van la naar IJirson, kanton Maubeuge ver- Twee gendarmen een aan de spits en achteren strekten ten geleide. Toen en eener helling de leidsels aangeliaald bespeurde de ach- er brand in den laalsten ontstaan was, waarschijnlijk ten gevolge der felle wrijving van de touwen over bet hout werk. Oogenblikkelijk reed hij naar den voor sten wagen, liet dien snel vooruitrijden en den tweeden daarop stilstaan. Toen klom hij op dezen waar de brand reeds groote voortgangen maakte. Uit de dikke rookwolken sloegen hier en daar vlammen. Met de handen rukte hij het brandende stroo uit elkander en wierp het verre van zich af. Toen het eerste dreigende gevaar voorbij was, klom hij af en bluschle door mid del van eenige emmers water het vuur verder uit.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1