NIEUWS- EN Alll'ERTENTIE-RLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 81. Woensdag den 9 October. 5de Jaargang. 'I is 5»* BINNENLAND. !s- :n BUITENLAND. :e groote meerderheid lot voorzit- Z. K. II. prins Hendrik, ’s ko- het algemeen v. 9 1 l A -t’i 1 le it eenig spoor liet schip Tiny door- fl ic fl- ii iet ht en tr ee ;r. k- d- >n ;r- de li es in :r- er t: er •it 5 0 ie ie i- n e- le 5t e- e- k vermoe- om haar man wordt voorgesteld als hardvochtig dan zijn broe- r van het Oos- aan troepen is het afkondigen proclamatie zondag voormiddag eene brutale diefstal van Nine- en drakenvlerken. Dit Voorts een ton zwaar. Deze Coin an t verschijnt eiken Woensdag- en Za- turdag. Aboi)ncrnents-piij< voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad jranio ƒ1.05, enkele Hommers cent Middellandsche nog voortduurt. Het schip Prince Albert, kapitein For syth hetwelk de expeditie van sir John Ross heeft medegemaakt, is gisteren teruggekeerd. Er zijn eenige nadere bijzonderheden bekend ge worden ten vervolge op de berigten door de North Star medegebragt. Men heeft op de kaap Preilly de sporen ontdekt van verschillen de tenten, die vermoedelijk door Engelsche zee lieden aldaar waren opgeslagen. Een eind ka beltouw te dier plaatse gevonden draagt een merk waardoor blijkt, dat liet te Wool wich ver vaardigd werd; zoodat het thans bijna zeker is, dat de schepen een gedeelte uitmakende van de flotilleonder bevel van kapitein Saunders, den winter in de bovenbedoelde streek hebben doorgebragt. De geheele Baffins baai was door zocht geworden zonder dat men ontdekte van sir John Franklin. Prince Albert heeft de baai van kruist, waarin zich gedurende twintig jaar geen enkel vaartuig waagde. Prijs der AJvcrteiiliënvan één tot vie^ regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel mear 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, vooriedere plaatsing. FRANKFORT, 30September. Indien de schijn ook dezen keer niet weer bedriegt dan moet binnen kort eene ernstige verandering in de Duitsche aangelegenheden plaats hebben. Hoe weinig men ook geneigd zij te veronderstellen dat het tusschen Pruissen en Oostenrijk tot da delijkheden zal komen biedt zich thans van geene zijde het uitzigt aan tot eene minnelijke schikking, ten zij het laatstgenoemde land aan de eischen van Pruissen voldoe hetgeen op di- plomalischen weg hoogst onwaarschijnlijk is. J Geene der tot dusverre aangeknoopte onderhan- delingen heeft het gehoopte resultaat opgeleverd. Zonder de Keurhessische kwestie, zoude de te genwoordige staat van zaken nog gedurende een gerutmen tijd hebben kunnen voortduren. Dit is echter niet langer mogelijk nadat ook in Hessen-Darmslad de kamer de heffing der be lastingen stellig heeft geweigerd en dit voor beeld hoogst vermoedelijk ook elders navolging zal vinden. Het is eene levenskwestie zoo wei voor het willekeurig gezag der meeste Duitsche vorsten, als voor het behoud der constitutionele vrijheid des Duitsclien volks. Indien Pruissen voornemens is, eerlijk spel te spelen, dan is het denkelijk, dat het over zijne tegenstanders triomferen zal. Intusschen schijnt liassen pflug zijn gewaagd spel nog te willen voortzetten eenige bataljons hebben bevel ontvangen om Kassei te bezetten terwijl tevens het opperbe vel over de Keurhessische troepen aan een be kend generaal zal toevertrouwd worden van wien men weet, dat hij blindelings de bevelen van het hof zal ten uitvoer brengen. Deze troepen hebben echter ook den eed van trouw aan de constitutie afgelegd, en zullen del ijk niet tot werktuig willen dienen te vernietigen. FRANKFORT2 October. Uit Straatsburg wordt geschreven dat ten gevolge van de nieu we Nederlandsche wet op de scheepvaart de vrachtprijzen op den Boven-Rijn eerstdaags ver minderd zullen worden. Wel verre van zich te onderwerpen aan de laatste ordonnantie van Hassenpflug heeft het permanente comité te Kassei tegen dezelve even als tegen de vroegere als eene inbreuk op de constitutie geprotesteerd en de geregts- lioven uitgenoodigd de ministers in staat van beschuldiging te stellen. Daar geene der beide partijen willens is zich te onderwerpen ziet men aldaar zeer ernstige gebeurtenissen tege moet. Naar wij met zekerheid vernemen is besloten een aantal hoogerc ambtenaren bij zonder van den regterlijken stand af te zetten. Voorloopig wordt hun het tractement onthou den ten einde lien door dit middel tot onder werping te dwingen. Deze maatregel mist ech. ter het doel daar door vrijzinnige inteekening reeds genoegzame fondsen zijn bijeengebragt, om hen, bij wijze van voorschotin staat te stel len hunne function voort te zetten. In dezen zoo als in elk ander opzigtvolhardt het volk in eenen passiven weerstand die even geducht als bewonderenswaardig is. Alom heerscht de meest volkomen orde zelfs onder de laagste volksklassen die zich verbonden hebben te wa ken dat de openbare rnst nergens gestoord Franschc gouvernement de bestaande moeijelijk- j heden vereffend te hebben. Uit Madrid wordt geschreven dat het groo- te vraagstuk van het bestieren van luchtsche pen zijne oplossing nabij schijnt te wezen. De Spaansclie 1 uchtreiziger J. Montemajor heeft met zijn luchlschip Aeolus proeven daarvan afge legd, die met de meest voldoende uitkomst be kroond zijn geworden. Ten gevolge hiervan is thans bepaald, dat hij den 15 dezer te Madrid met zijn luchtschip zal opstijgen zonder zich aan voor- of tegenwind te storen Frankrijk overtrekken en naar Londen zal zweven om er van bet Britsch gouvernement de premie te ontvangen die het uitgeloofd heeft aan diege nen die tegen eiken luchtstroom eene luchtreis zou weten te volbrengen. SNEEK, 8 October. Jl. is er, naar wtj vernemen, i gepleegd te Oudegagrietenij Wijtnbritseradeel. Ten huize van de weduwe Rijpmawelke af wezig was, is de dienstmeid, terwijl de overige huisgenooten ter kerke waren onverhoeds door drie personen die zich zwart gemaakt hadden en geen enkel woord hebben gesproken aan gevallen en aan handen en voeten gebonden ge worden in dien toestand, en geheel bewuste loos gevonden zijnde, ontdekte men, dat, door middel van binnenbraak was gestolen ƒ500 aan geld verscheidene zilveren lepels en een gou den horologie. De justitie, zich onmiddellijk ter plaatse van het gebeurde begeven hebben de is nog niet op het spoor van de misdadigers. Naar wij vernemen, heeft ds. II. de Vries te Oudewater, voor het beroep herwaarts, bedankt. Bij besluit van 4 October jl. no. 46, heeft Zijne Majesteit tot voorzitter van de eer ste kamer der staten-generaal gedurende hare tegenwoordige zitting, benoemd den heer D. Blan- kenlieijm. Den 1 October is te Luxemburg de zitting der wetgevende vergadering, namens den koning groot-hertogdoor den regerings-president geo pend. De heer Ch. Metz werd voor de vierde maal met eene ter gekozen. De reis van nings stedehouder in het groothertogdom, is lot in het laatst dezer maand uitgesteld. SNEEK 8 October. Blijkens de uit alle ge deelten der provincie Noord-Holland ingekome- ne rapporten, zegt de Slaats-Courantis al daar de ziekte der aardappelen niet toegenomen. Men wil dit toegescbreven hebben aanbetdroo- ge weder, in de laatste weken genoten. Die meening wordt bevestigd doordat het, bij de len hier en daar is je gronden de knol was aangedaan dan vroeger, kleigronden is dit echter het ge- bij voorbeeld is de oogst der in de gemeente Beemster ge- tnen die voor voeder van Men heeft opgemerkt na het rooijen onder den knol mededeelt. over worde. Generaal v. Haynauaan wien thans het opperbevel over de troepen is gegeven heeft, bij gelegenheid van het afkondigen van den slaat van beleg, eene proclamatie aan liet volk gerigtwaarin hij verklaart met de uitge- breidste magt bekleed te zijn om tegen allen die op de eene of andere wijze zich tegen de uitvoering van de besluiten der regering mogten verzetten, op het strengste te bandelen, en dat bij, zonder aanzien des persoons. van deze vol- magt gebruik zal maken. Dien ten gevolge ziet men elk oogenblik de arrestatie tegemoet van al de leden van het permanente comité. Om ook dezen gewelddadigen maatregel te ver ijdelen, hebben zich reeds vele andere leden der kamer aangeboden, als subsituten dezelve te vervangen en het comité in stand te hou den. FRANKFORT, 2 October. Gister is te Kas sei eene proclamatie afgekondigd van den Ini- tenant-generaal Haynau, houdende dat hij door den keurvorst tot opperbevelhebber der krijgs- magt benoemd is, met uitgebreide volmagt, en dat hij, zonder menschenvreesmet ijver en klem, alle verzet tegen de regering, zoowel het lijdelijke als het werkdadigezal te keer gaan. Deze 71 jarige krijgs: niet minder streng en der, de bekende opperbevelhebber tenrijksch leger in Hongarije. LONDEN, 2 October. Te Frimley is de dorps predikant Holiest vermoord door dieven, die bij nacht in zijn huis gedrongen waren. Zij waren in zijne slaapkamer bezig de meubelen te on derzoeken toen hij ontwaakte, uit het bed sprong en in eene worsteling met hen geraak te, bij welke hem eene zware wonde in het onderlijf werd toegebragt waaraan bij den vol genden morgen overleed na alle bijzonderhe den van dit voorval verhaald te hebben. Drie der daders zijn reeds in hechtenis genomen. LONDEN, 3 October. Het schip de Appren tice is te Southampton aangekomen met de Ni- nevesche en Babylonische oudheden van Bus- sorah. Daaronder behoort de groote bul veh met menschen hoofd stuk weegt twaalf ton. Voorts een leeuw in denzelfden stijl negen ton zwaar. Men ver heugt zich te meer over de aankomst dezer oud heden wijl de Apprentice, tijdens de zware stormen aan de Kaap de Goede Hoop, zich op die reede bevond en gelukkig het gevaar ont kwam. Uit Peru wordt gemeld dat men met be vreemding de terugvloeijing der lieete bronnen van de Cajamarca opgemerkt heeft, alsook dat de grond der kom in plaats van met gezwaveld water, thans met droog zand of harde stof ge vuld is. Men vreest, dat, uithoofde der ver binding dezer bronnen met vulkanische natuur verschijnselen er eene aardbeving ophanden is te meerdaar de wegvloeijing omstreeks den zelfden tijd plaats had dat de beroering in de Middellandsche zee waargenomen werd, welke rooijing der latere aardappel gebleken dat op de hoogi der vrucht minder Op de zware val niet zoo late aardappelen in heel mislukt, zoodat varkens zal bestemmen, dat de ziekte zich zelfs ling aan De aardappelen zijn thans prijshoudend doch er is reden om te vermoe den dat de markt niet buitengewoon zal stij gen uithoofde van den uitgebreiden bouw van aardappelen in dit jaar. Men heeft menigvuldige voorbeelden van gas-ontploffingen in steenkolenmijnen, doch ee ne uitbarsting in een schip was tot dusver on gehoord. Aan boord van een met steenkolen geladen en niet voldoende geventileerd schip le Cardif, heeft namelijk dezer dagen door het vlam jVatten der gaslucht eene geweldige ont ploffing plaats gehad waardoor het vaartuig na genoeg vernield is, en vier man der equipage ge kwetst werden. AMSTERDAM, 4 October. Het plan tot op- rigling van eenen electriekcn telegraaf, onder het lersche kanaal is in Engeland tot rijpheid gekomen, cn zal aan het parlement aanstaande jaar, lot de concessie aanvrage worden gedaan. Men zal deze telegraaflijn op eene grooter en uitgebreider schaal dan die tusschen Dover en Calais inriglen wijl de bodem van het kanaal bijzonder gunstig schijnt te zijn. De stations zullen zijn Holyhead aan de eene en Kingstown aan de andere zijdealsmede van St. Davids- boofd op de kust van Wales tot Wexford Wa terford en van daar tot het uiterste punt op de lersche kust Crookhaven, De afstand van dit uiterste punt, tot aan bet naaslbijgelegene punt op de Amerikaansche kust, namelijk Halifax, is 2155 Engelsche mijlen welke afstand in 6 dagen gereedelijk door eene stoomboot kan af gelegd worden, zoodat de nieuwstijdingen, tus schen Londen en New-York 5 a 6 dagen ver sneld kunnen worden. De telegraaf-compag- nie tusschen Dover cn Calais schijnt met hel ^5? i oAo -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1