EN AI1ÏERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAR EN IÏET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1850. No. 82. Zaturdag den 12 October, BINNENLAND. BUITENLAND. I Meu heeft ongemerktdat de koning zich TROONREDE. l’ot de vorming van een deugdelijk verdedi- gingsstelselsedert lang het voorwerp mijner zorg, zijn voorbereidende maatregelen genomen die eenen goeden uitslag beloven. liet be- I 1 de wapens de ontwapening voorziening voor te dragen gelegenheid in Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden/1.40 j buiten de Stad franco /1.G5, enkele nonimers 71 cent en op de nieuwe regter- u weldra worden voor bij bovengenoemde plegtigheid bediend beeft van de fraaije staatsiekoets, die door Willem den Vijfde gebruikt werd en waarvan vroeger ook door Lotting Willem den Eerste in deze residen tie gebruik gemaakt werd. Z. M. koning Wil lem III heeft dat rijtuig geheel doen opmaken. FRANKFORT, 5 October. Een Keurhessisch luil.enant-kolonel heeft zich naar Wilhelmsbad om uit Haam zijner collegas ken keur- te verklaren dal zij den eed op de con- l en zich derhalve niet die omver te werpen, een denkbeeld vormen van stemming welke tusschen den generaal Hay- men de volgen- eren op eene overeenkomstig de grondwetworden aangebo den. Onze huishoudelijke toestand geeft reden tot tevredenheid en moed. Ten gevolge van den gezegenden oogst des vorigen jaarsdaalden de prijzen van vele der eerste levensbehoeftenhetgeen grootelijks tot verligting der armoede heeft gestrekt. Sommige oorden des rijks hebben door de stormen en Imogen watervloed van den laatstee winter, zwaar geleden. Doch deze ramp, die andere eveneens bedreigde streken dank zij der Voorzienigheid heeft gespaard deed de natio nale weldadigheid in het schoonste licht uitko men. van hen, die zich zelve niet zoo veel mogelijk is vergoed. van dit jaarvolgens de voor- n, middelmatig is, wij mogen duurzame verschijnselen niet uit begeven vorst t siitutie hebben afgelegd kunnen leenen om Men kan zich de t nau en de officieren heerst, als de woorden nagaat, welke hij gist parade'tot hen rigtie: Wie uwer liever der misdadige en gemeene bende der coustiiutioneele partij de band wil reiken dan de regien van den keurvorst te be schermen die kome voor het front, legge zijne uniform af en trekke eene kiel aan.” Deze ongewone toespraak veroorzaakte veel gisting onder de officieren en alleen de gebie dende voorschriften der krijgstucht belekeden hun op datzelfde oogenblik luide te proteste ren. BERLIJN, 5 Ociober. Op nieuw wordt hier verzekerd, dat Engeland heeft aangeboden om des noods met geweld, de vijandelijkheden ius- seben Denemarken en de HeViogdommen te doen staken en deze laatste aan den koning van De- nemarken te onderwerpen. De onderteekenaars van het Londensche protocol zouden dan voor nemens zijn de erfopvolging in den zin van het bondsbesluit van 1846 te regelen. KASSEL, 5 October. Daar de burgerwacht niet voldaan had aan bet bevel van den opper bevelhebber Ilaynau om de wapens af te ge ven zou heden morgen de ontwapening met dwang plaats hebben. Doch toen verscheen een besluit van den auditeur-generaal houdende, dat aan de door de permanente stenden-com- tnissie tegen Ilaynau ingebragte aanklagte van grondwet-schennis, door willekeurige afzetting van den kommaodant der burgerwacht, gevolg zou worden gegeven door het garnizoensgeregt naar bet militair strafwetboek. Dadelijk kreeg de opperbevelhebber kamerarrest en werd hij in zijne betrekking geschorst. De militairen sluiten zich nu natuurlijk aan de overheden en de burgers aan. Drie raadsheeren van het op- perappelshof en de procureur-generaal zijn naar Wilhelmsbad waar de keurvorst thans resideert vertrokkenwaarschijnlijk om de ministers in hechtenis te nemen. De Pientonlische Staats-Courant deelt het arrest mede van het hof van appèl te Turin in zake den aartsbisschop Franzoni, en schets de oorzaken waarom deze hooggeplaatste gees telijke voor den regter staat, volgender wijze: De daden van misbruik van gezag, door den aartsbisschop Franzoni begaan, zijn bekend. Hij heeft zich verzet tegen de wetdoor aan de geestelijken van zijn kerspel te verbieden voor de regtbanken te verschijnen, wanneer zij voor dezelve, even als de andere burgers, werden gedagvaard. In zijnen herderlijken brief legt hij hun den pligt op van niet te gehoorzamen, en gaf daarvan zelf het voorbeeld, toen hij wegens deze circulaire voor den regter moest verschij nen. Dat misbruik van gezag was nog erger in de aangelegenheid van den minister Santa Rosadie de sacramenten voor de stervende verzocht van zijn biechtvader, met wiens bij stand hij zijne laatste godsdienstige pliglen ver vuld had. Door aan dien minister de sacramen ten voor dë stervenden en zelfs de begrafenis te Weigeren trachtte de aartsbisschop eene open bare ergerbis te verwekken en ging zelfs zoó ver, vah aan den stervende als voorwaarde te stellen dat hij openlijk zou verklaren, berouw te hebben van het deel dat bij genomen had aan eene der wetten van den staat. Men her- innert zich dat de verontwaardiging daarover Hare hulp} door mij ingeroepen, kwam tegemoet waar tegemoetkoming noodig was zoo- dat het Verlies konden helpen Zoo de oogst loopige berigte andere meer i het oog laten. De ontginning van gronden staat niet stil over het algemeen gaat de landbouw in vermo gen en kennis vooruit; ook de ambachts- en fabrijk-nijverheid toont ontwikkeling onder scheidene takken slaan gunstigde middelen van vervoer te lande en te water breiden zich gestadig uit en ondersteunen de toenemende le vendigheid van het binnenlandsch verkeer. Ik ben ernstig bedacht op bevordering onzer gemeenschap met naburige landen ,,door toepas sing der inrigtingen en krachten welke de he- dendaagsche kunst aan de hand geeft. Ik wensch daartoe, nog in den loop dezer zitting, uwe medewerking te vragen. De staat onzer rivieren vordert en afdoende verbetering. Bij de rijks-begrooling wordt deze aan uwe zorg bijzonder aanbevolen. De wetten, op het gemeente- en armbestuur en de onteigening ten algemeene nutte, zijii ontworpen. Deze ontwerpen benevens die op het regt van vereenigingj, op de verantwoorde lijkheid der ministers, lijke inrigting, zullen gelegd. De nieuwe provinciale vertegen woordigingin alle gewesten zamengekomen heeft de belang rijke taak, haar toevertrouwd, met ijver aan vaard. De gesteldheid der geldmiddelen is voldoen de. Genoegzaam alle bronnen van ’s rijks in komsten beantwoorden ruim aan de verwachting. Deze omstandigheid, gepaard met de uitkom sten van een spaarzaam beheer, opent het uil- zigtdat, zonder onvoorziene voorvallen, het slot van de loopende dienst méér dan toerei kend zal zijn om het nog overgebleven deel van het tekort van een vroeger dienstjaar te dekken. Er zullen u wetten worden voorgesteld zoo tot verbetering van het belastingstelsel als ter uitvoering van artikel 122 en 176 der grondwet. De behandeling van al deze veel omvattende en gewigtige onderwerpen zal vertrouw ik worden geleid door dien geest van gemeen over leg welke ons met hooger bijstand in staat moet stellen om hetgeen het vaderland van ons wacht te volbrengen.” ’sGRAVENHAGE, 7 October. Bij gelegen heid der opening van beide kamers der staten- generaal bevond zich eene zeer talrijke menigte op den weg langs welken de koning zich in statigen optogt, naar het hótel der staten-gene- raal begeven heeften later van daar naar III). paleis teruggekeerd is. Ook in de vergadering zelve waren alle loges en tribunes zeer bezet. In de hofloge bevond zich Z. K. II. de prins van Oranje. Z. M. ontving vele blijken van die gehechtheidwelke de Nederlander aan Oranje verbindt. Het getal ingezetenen van an dere steden, dat zich ter bijwoning dezer ope ning herwaarts begeven had was ook ditmaal zeer aanzienlijk en er heerschte dan ook eene groote drukte in de residentie. De plegtigheid is in de meest geregelde orde afgeloopen. Mjne Ileeren Ik heb gewild, dat reeds deze vergadering der staten-gencraal geheel en al het uitvloeisel zoude zijn van de regien, welke de onlangs ge vestigde instellingen aan het Nederlandsche volk verzekeren. Het is mij aangenaam mij van zijne nieuw gekozene vertegenwoordigers om ringd te zier. 011 te betrekkingen met alle mogendheden blij ven Steeds van goede verstandhouding getuigen. In de moeijehjkhedtn welke in Duitschland zijn ontstaan volgen wij met opzigt tot Lim burg, den weg, dien de traktaten en het be lang aan Nederland aanwijzen. De buitenlandscbe handel gaat vooruit. De jongste verat deringen onzer scheepvaartwetge- ving zullen, wij mogen er ons mede vleijen niet alleen eigene k'achtmaar ook de banden van welwillendheid en vruchtbare gemeenschap met andere volken versterken. De republiek van Venezuela heeft hare han del- en scheepvaart tractaten met Nederland overeenkomstig hare tegenwoordige handelspoli tiek opgezegd. De regering tracht de nadee- len te keeren welke uit dezen maatregel voor onzen handel zouden kunnen voort vloeijen. In- tusschen is aan de bezwaren en vorderingen vol daan welke van deze zijde bij die republiek uit andere hoofden waren ingebragt. De zee- en landmagt kwijten zich loffelijk van haren pligt. De wetten op de bevordering, het ontslagen het op pensioen stellen der militaire officieren zullen weldra aan uwe beraadslagingen worden onderworpen. Doelmatige vereenvoudiging van het beheer en de inrigtingëh dër marine zal de middelen doen vinden öm zonder benadeeling van het matei'ieelreeds in het volgende jaar, de active zeemagt te vermeerderen. De toestand der koloniën en bezittingen van het rijk in andere werelddeelen is, over het al gemeen bevredigend. De kolonidlé geldmiddelen zullen naar ik hoop, in staat zijn tot eene hoogere bijdrage ten behoeve van het moederlanddan waarop was gerekend. In den loop dezer zitting, zullen de wets ontwerpen tot regeling der koloniale belangen, Wie de boter- en van den 8 de- nomnier dezer van 9 Oc- en hoe veelheid thans wel zoo gunstig zijn. Boter gold, den 9 October 1849ƒ35-» met een’ aanvoer van 1180 ton; kaas f 15-» a f 18.25 aanvoer 11592 N. pd. Bij Zijner Majesteits besluit van den 1 Oc tober 1850, is tot lid van het collegie van re genten over het huis van arrest alhier, in plaats van wijlen den heer II. Napjus, benoemd de heer R. Feenstra lid van den sledelijken raad. Uit 's Gravenhage wordt gemeld: Bij den minister van financiën is van een lid der tweede kamer van de staten-generaal ten behoeve van ’s rijks schatkist, ontvangen ee ne som van ƒ3036.09, uitmakende het bedrag der schadeloosstelling, krachtens art.85 der grond wetover het lijd ak van 13 Februari) 1849 tot en met 20 Augustus 1850: zijnde voorts door hetzelfde lid te kennen gegeven, dat door hem voor de zitting van 1850 en 51 insgelijks van zijn regt op schadeloosstelling geen gebruik zal worden gemaakt. ’sGRAVENHAGE, 7 October. Heden heeft de openhl-, van het zittingsjaar 18501851 met de p 'lvuiLelijke plcgtiglicden plaats gehad. Z. M. de koning heeft bij die gelegenheid uitgesproken de volgende SNEEK11 October. kaasprijzen aan de markt alhier zerdoor ons in het voorgaand courant gemeld, vergelijkt met die tober 1849zal ontwaren dat prijs Prijs der Ad verten tienvan één tot vier regels- gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel mei# 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, Voor iedere plaatsing.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1