NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEtfMa 1850. No. 83. Woensdag den 10 October, 5dc Jaargang. if BINNENLAND. onze stad groote den BUITENLAND. i 7^ r I 2 ~!fs meer avond met naar Duitsch- men op het stuk den echt heeft gevonden. De troonrede heeft gunstigen indruk ge- Prijs deb AdVe£tcntiënvan één tot vier regel gewone letter, 4(K cents, en voor eiken regéfine^. 10 cents, behalvt SS^ents jegélregt, vporiederc plaatsing. l-r Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nonnners 7^ cent FRANKFORT, 9 October. Te Alsfeld (Op- per-Hessen) had cenige dagen geleden de vol gende gebeurtenis plaats. Het was daar kermis. Onder de kramers bevond zich ook een koop man in quincailleriën die zijn magazijn had opgeslagen in eene zaal van hel hotel de Kroon. Op zekeren morgen ontving hij het bezoek van een bejaard man die hem onderscheidene kost baarheden te koop aanboodzoo' als bracelet ten oorsieraden enz. Daar deze voorwerpen alle van groote waarde waren vatte de koop man vermoedens op en gaf aan den ouden man tot antwoord dat hij eenigen tijd behoefde om die voorwerpen te taxeren en dat hij hem alzoo verzocht tegen den middag terug te ko men. De verkooper was daarmede tevreden liet zijne kostbaarheden met de doos, waarin ze lagen in handen van den koopman die ze naauwkeurig onderzocht, en ten slotte tot zijne groote verwondering op den bodem van een certificaat van oorsprong vond op den naam van Heinrich Stauff, koopman in olie. Hij gaf onmiddellijk kennis van het gebeurde aan de justitie, twee gendarmen naar het hotel de Kroon zonden werdenom in mer op ten. D ben en zich onmi doch vergeefs, avond een postilj in naam van van Heinrich Stauff, iddellijk kennis ten gevolge waarvan terstond naar het hotel de Kroon ge- cene aangrenzende ka de terugkomst van den man te wach- leze echter scheen lont geroken te beb- verscheen niet. De gendarmen begaven middellijk op weg, om hem te zoeken, Eindelijk verscheen tegen den on bij den koopman, om hem Stauff de kostbaarheden terug te ’s GRA VENHAGE9 October. Naar men ver neemt, is het der commissie uit den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeen te alhier na gelukt, een geschikt terrein te vinden, tot het stichten van een oude mannen en vrouwenhuis, waartoe door die gemeente een aanzienlijk kapitaal is bijeengebragt. De bedoelde grond is gelegen aan den Zuidwestbui- tericingel naast de woningen Om en Bij. De aanbesteding zal onmiddellijk plaats hebben zoodra de bestekken waaraan ijverig gearbeid wordt, gereed zijn. ’s GRAVEND AGE 10 October. Bij het de partement van binnenlandsche zaken is, door tusschenkomst van het departement van kolo niën ontvangen eene door den gouverneur der kolonie Suriname overgemaakte som van ƒ335.94, zijnde het bedrag der gelden nader ontvangen door de aldaar benoemde commissie ter inzame ling van de liefdegiften tot leniging der ram pen door den jongsten watersnood in het moe derland veroorzaakt. ’s GRAVENHAGE12 October. Z. M. de koning heeft den heer mr. A. J. Duijmaer van Twist benoemd tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal gedurende de tegen woordige zitting. Die heer heeft heden die betrekking met eene toepasselijke aanspraak aanvaard. II. M. de koningin is gisteren den laatsten spoortrein van hare reis land in deze residentie teruggekeerd. ROTTERDAM11 October. Wij vernemen met veel genoegendat zich hier ter stede eene maatschappij zal vormen tot eene geregelde schroefstoomvaart tusschen deze stad en New- York. Wij begroeten deze onderneming met vreug de, omdat zij in de eerste plaats ten bewijze strekt, dat de ondernemingsgeest zich hier te lande hoe langer zoo meer begint te verheffen en omdat wij ons in de tweede plaats verzekerd houden dat zij aan den handel in het alge meen en vooral aan die van voordeelen zal verschaffen. ZUTPI1EN 3 October. De slager J. Ganse- boom alhier gaf onlangs eene oude en vuile schilderij die lang in zijne slagtplaats had ge hangen en hem aldaar hinderlijk was, aan den schilder Van der Worp om schoon en wat in orde te maken. Deze daarmede bezig zijnde, ontdekte alras, dat het schilderstuk eene meer dan gewone waarde had en vermoeddedat het een stuk van Potter moest zijn welk ver moeden niet alleen door meerdere deskundigen gedeeld werd maar ook dezer dagen is beves tigd geworden doordien i naam van Potter blijkbaar ZWOLLE, 10 October, hier bij velen eenen zeer maakt. De daadzaken die daarin medegedeeld worden, geven tevredenheid, de toon waarin het geheele staatsstuk is gesteld vertrouwen ter wijl de ontbrekende toezeggingen van verschei dene wetsontwerpen die men daarin tegemoet had gezien de hoop doen ontstaan dat het ministerie Thorbecke niet alleen andere begin sels is toegedaan dan zijne voorgangers maar ook eene geheel andere leus heeft aangenomen namelijk die vanvooral niet te veel te belo ven maar veel te doen. GRONINGEN10 October. Heden heeft de boogleeraar mr. J. II. Philipse, als aftredend rector-magnificus onzer hoogeschool het recto raat overgedragen aan den hooggeleerden heer F. Z. Ermerins, als zoodanig door Z. M. voor het volgend akademiejaar benoemd. Deze pleg- tigheid had plaats in het groot auditorium van bet akademiegebouwen nadat prof. Philipse, in de Latijnsche taal eene pleglige rede over de lotgevallen der hoogeschool in het afgeloo- pen jaar had uitgesproken. Ten aanschouwe eener talrijke menigte, is lieden middag ten 4 uur de luchlballon opge gaan die gebruikt is bij den gemaskerden op- togt van wege heeren boekhandelaarsbockdruk- verzoeken indien hg dezelve niet koopen wil de. Van dien man vernam men nu, dat de oude man die niemand anders was dan de vader van Stauff, den moordenaar der gravin von Goerlitz zich in eene kleine herberg vlak tegenover de Kroon bevond. Hij werd na tuurlijk onmiddellijk gearresteerd. BERLIJN, 9 October. Volgens geloofwaardi ge mededeelingen zullen Rusland, Engeland en Frankrijk aan de beide in Sleeswijk oorlogvoe rende partijen het verlangen te kennen ge ven dat de vijandelijkheden gestaakt worden. Tot deze eerst kortelings aangegane overeen komst moet aanleiding gegeven hebben de ge neigdheid des konings van Denemarken om zoo spoedig mogelijk vrede te maken. Ook de IKeser Zeilung deelt eenige bij zonderheden mede over het tegenwoordige Keur- hessische hof. De tegenwoordige keurvorst is de eerste Friedrich Wilhelm; zijne edele moe der, die in Hessen als eene heilige vereerd werd, gaf hem welligt dien naam in de hoop, dat hij op zijne voorouders niet gelijken zoude. Zij heeft zich bedrogen! Wat zijn uilerlijk aan gaatgelijkt bij op zijn’ oom, den vorigen ko ning van Pruissen. Hij is een welgemaakt man met eene strenge militaire houding; doch alle verhalen, die van zijne levenswijze in omloop zijn, zijn in geen enkel opzigl overdreven. Aan bet Pruissische hof stond hij nooit goed aange schreven reeds toen hij, ongeveer twintig ja- ren ouddaar eenigen lijd doorbragt leerde men hem van eene onvoordeelige zijde kennen en zijn strenge koninklijke oom heeft zich meer malen zeer ongunstig over hem uitgelaten voor al over zijn oneerbiedig gedrag jegens zijnen toen- maligen gouverneur, den verdienstelijken Hes- sischen generaal v. Oclis. Gelijk men weetheeft von Radowitz dezen iastigen post mede een tijd lang vervuld. Minder bekend is de omstandig heid dat de ongelukkige keurvorstin Auguste op zijnen raad Kassei verliet, omdat haar tyran- nieke gemaal haar wilde dwingen zijne maitres Reichenbach bij zich te ontvangen. De deugd moet zich niet buigen voor de ondeugd zeide von Radowitz tot de vorstin maar die woorden kwamen hem duur te slaan hij ver loor zijnen post, van wiens opbrengst hij eene bejaarde moeder moest onderhouden. Gelukkig werd hij, door de dringende voorspraak der keur vorstin te Potsdam tot gouverneur van den jong sten prins benoemd welke omstandigheid ge lijk men weet aanleiding gaf tot de vriend schappelijke betrekking tusschen hem en tegenwoordigen koning van Pruissen. KASSEL, 9 October. Met zekerheid ver neemt men dat het geheele corps officieren met slechts weinige uitzonderingen zijne de missie heeft ingediend. Den vorigen avond waren de boofd-officieren bij den luit.-generaal Haynau bijeengekomen en het was na afloop dezer bijeenkomst, dat bovengenoemd besluit genomen werd. Algemeen is men overtuigd dat het voorbeeld der Kasselsche militairen te Hanau en elders zal worden nagevolgd. In het belang echter der disciplineen ten einde eene algemeene ontbinding van het leger te voorko men hebben voornoemde officieren meer dan 200 in getal zich bereid verklaard zoo lang in dienst te blijven, totdat van hooger hand de noodige voorzorgen zouden genomen zijn met bijvoeging nogtansdat zijtot op dat tijdstip zich onverpligt achten die bevelen na te komen, welke blijken zullen met de cou- de doos stitutie in strijd te zijn. De luitenant-generaal Haynau heeft in den avond van denzelfden dag nog eene proclamatie uitgevaardigd aan de staf officieren waarin gezegd wordt dat zoo de Hessische troepen mogten weigeren zijne beve len uit te voeren vreemde hulp zou worden ingeroepen. Mogt tot dien maatregel worden overgegaan dan zou zulks niet anders dan tot nadeel van het volk kunnen uitloopen, daar Oostenrijk dan voorzeker eene zoo vrijzinnige constitutie niet zou laten voortbestaan. Deze voorspelling van generaal Haynau zal ongetwijfeld spoedig waarheid worden. Het be sluit door de officieren genomen was de laatste, kers en boekbinders alhier, op den avond van den 27 September. Dezelve bleef langen tijd in het gezigt en heeft eene zuidoostelijke rigling genomen. Heden avond houden voornoemde heeren een feestelijk diner, en zal het huis, waarin zij zamenkomen, worden geïllumineerd. Naar men ons berigt, is er den 1 dezer tusschen Ter Apel en het gehucht Valthe, be- hoorende onder de gemeente Odoorn eene wa terhoos geweest. L. Kerkhofdie just op’t veen was, om zijne boekweit in te balen, is door die hoos met wagen en paard eenige ellen opge nomen en weder nedergestort in eene veensloot. Na zeer veel moeite, is het aan eenige mannen van genoemd gehucht gelukt, het paard enden wagen er uit te redden. Nog berigt men ons, dat in denzelfden oo- genblik, eene dienstmeid ook daar door dezelf de waterhoos opgenomen is, volgens haar zeg gen wel veertig ellen hoog en is toen insge lijks in eene sloot nedergestort is. Geen dezer beide menschen heeft hierdoor eenig letsel be komen. In den avond van den 8 Octoberis te Winschoten door de ambtenaren der rijks-be- lastingen aangehaald zekere Post van Belling- wolde, die van Groningen was gekomen, en bij zich had onder meer andere goederen 19 stuks particuliere brieven, strijdig met de nieu we postwet, en is alzoo. door genoemde ambte naren en den post-directeur aldaar, tegen ge noemden post proces-verbaal opgemaakten zijn de brieven in beslag genomen. LEEUWARDEN, 9 October. Nadat, in deop den 2 Oct. jl. te St. Anna-Parochie gehoudene bijeenkomst van gecommitteerden uit de ver schillende vereenigingen van liberalen in Fries land de heer mr. A. Ypeij officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Leeuwarden tot kandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer in dit lioofdkiesdislrictin plaats van den heer dr. W. R. van Hoëvell was geploclameerd is gemelde heer ook in de op heden avond al hier gehouden vergadering van kiesgeregtigden door de vereeniging Vooruitgang belegd, met 49 van de 50 stemmen tot kandidaat aangeno men zijnde in de lieden voormiddag alhier ge houdene kiezersvergaderingonder de leiding van den heer mr. J. W. Tromp, insgelijks met 17 van de 32 stemmen besloten dien heer tot kandidaat te stellen. De verkiezing zal plaats hebben op dingsdag 15 Oct. e. k.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1