NIEUWS- EN ADVERTENTIE-I1LAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 84. 5de Jaargang. Ziaturdag den 19 October. BINNENLAND. BUITENLAND. st 1 as- op )0, de onderneming ee- ior iet Ier li; Hi li A 39- 34 35; 34 A 75» 40» F. J. Swiude- 0! De ■ü- 30 en b, en GÜ It, >0- it, oo inka irst loll, ool- jjn- p<l. bij iie en an te en ;e- d- ii, ze di- an \u el- u ve s ■ot te- t le ad ve en ik iet la ss en li ne •d- ni Jk ik ch ?r- iw iet ot 3(1 :n- om eenigen arbeid te waarna de buitenlieden te Volgens zij.i zeggen beeft aan leeftogtmaar wel aan Prijs lier Advei teiHiënvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, beiialve 35 cents zegelregt, vooriedere plaatsing. L !L_L 111 “U 1-l'J L'ni»»«^^ Uet kleine dochtertje van J. J. aldaar, viel in de waterleiding welke langs dit gehucht loopt. Door de laatste regens was bet water merkelijk gewassen. Lenige andere meisjes Ttitr met bet kind speelden schreeuwden uit alle magt om hulp, zonder zelve handen aan het werk te slaan. Het tienjarig zoontje van den heer v. d. V. komt op dit geschreeuw loeloopen springt zonder zich te bedenken in bet water, en heeft het geluk het meisje te redden. Volgens vergunning oorlog, zullen de miliciens 1847 een huwelijk mogen nadat zij hunne schulden bij het korps gezuiverd of bewijzen daartoe on- Dcze Cou.ant verscu'jiii eiken Woensdag en Za- turdag. Ahuuneiueim-pi j. sour 3 maanden 1.40 buiten de Stad jrunco ƒ1.65, enkele nummers 7J. cent die alzoo gekozen is als lid nier der staten-generaal. Ten gevolge van het aannemen der be noemingen van leden der eerste kamer der sta ten-generaal door de beuren jhr. mr. J. van Eysinga en jhr. G. R. G. van ren en het bedanken van den heer J. A. Vis- se zijn bij de staten der provincie Friesland dtie vecatures ontstaan, ter welker vervulling in de hoofdkiesdistricten Leeuwarden voor een en Sneek voor twee leden nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, op maandag den 21 Oc tober aanstaande. De heer Jut, op den huize Bethesda te L.'ag-Soeren (3 uren van Zutphen) herft al- dur in de duinen bronwater ontdekt, hetwelk door deskundigen zeer heilzaam voor het men- sc’jelijk ligchaam wordt geacht. Hij wil er een badhuis stichtenwaarvan het bouwen voor ƒ29,000 is aanbestecd. De Doopsgezinde predikant Van der Smis sen, welke, tijdens den aanval op Friedrich- sladuit die stad is gevlugt en behouden in Altona is aangekomen verzekert, dat de inwo ners bij voortduring werkzaam zijn geweest, om den telkens in die stad uitbrekenden brand te L usschen, totdat zij door vermoedheid buiten stnat waren geworden kunnen verrigten hulp zijn gekomen, men er geen gebrek drinkbaar water. Hei llandelsblad meldt: Door mededeeling van eene achlenswaardige zijde, uit eenen gisteren ontvangen brief van den predikant J. A. M. Mensinga gedagteekend Coldenbuttel (op een half uur afstands van Fre- derikstad aan den Eider) dd. 5 Oct. 1850kun nen wij aan des mans vrienden in het vader land op zijn verzoek, berigten, dat bij, na drie dagen van het vreesselijkst bombardement, de brandende stad ontvlugt en, ofschoon met groot tijdelijk verlies, door Gods genadi- ge bewaring, aan veel levensgevaar ontkomen thans met zijne vrouw en acht kinderen on- gedeerd in veiligheid is.” Het Spaansche blad Heraldoover de schuld van Spanje sprekende en hetgeen daar over in den jongsten tijdonder anderen te Londen, is verhandeld en geschreven zegtdat het Spaansche gouvernement geheel vreemd is aan al wat over die zaak is te berde gebragt. Het wacht, tot dat de Junta haar ontwerp van schuldregeling zal hebben ingediend welk ont werp eerst door het ministerie onderzocht dan aan de corles zal worden aangeboden. UTRECHT, 15 October. Z. M. heeft den heer jbr. mr. C. Backer, lid van de tweede ka mer benoemd tot commissaris des konings in de provincie Overijssel. Te Botterdam isvoor TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. In de zitting van de tweede kamer der sta ten-generaal van zaturdag 12 October, is inge komen een koninklijk besluit van dien dag, waarbij de heer mr. A. J. Duijmaer van Twist benoemd wordt tot voorzitter van de tweede ka mer der staten-generaalgedurende hare tegen woordige zitting. De nieuw benoemde voorzitter beeft bet voor zitterschap met het houden eener gepaste rede aanvaard. SNEEK, 18 October, van het dept, van van de ligling van aangaan hebben aan vermogend te zijn. Bij de op den 16 dezer te Leeuwarden plaats gehad hebbende opening der stembussen is gebleken dat er 867 stemmenwaaronder 10 in blanco en 4 van onwaarde, waren uitge- bragt, waarvan 707 zich vereenigd hadden op den heer mr. A. Ypeij officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te dezer slede, die alzoo gekozen is als lid van de tweede ka ner geregelde stoomvaart van daar op New- York in korten lijd reeds een aanzienlijk deel der vereischte som (ƒ1,000,000) ingeschreven; bijna alle leden van bet sledelijk bestuur heb ben voor groote sommen deel genomen men houdt zich verzekerddat spoedig het geheele kapitaal gevonden en de onderneming aangevan gen zal zijn. Het kapitaal zal bestaan uit 100 actiën, elk van ƒ10,000; de deelnemers heb ben, behalve dividenden, eenmaal ’sjaaars vrije passage heen en terug naar Noord-Amerika. Bekommerd over den jammerrollen toestand der Hollandsche gemeente te Frederikslad aan den Eider, in Sleeswijk-Holstein (eene stad door uitgewekene Hollanders gesticht, waarin gedu rende meer dan twee eeuwen vrijheid van gods dienst gehandhaafd bleef) en overtuigd dat velen in ons vaderland gaarne een offer hun ner deelneming en christelijke liefde zullen bren gen om bare ellende te lenigen, vragen de volgende heerer giften voor die gemeenteprof. A. des Amorie van der Hoeven Ds. A. A. Smart prof. F. J. Domela Nieuwenbuis, Ds. J. Boe- keDs. J. E. de Voogt en C. A. Spin, alle te Amsterdam verder Ds. S. Bonga pred. te Rotterdam, Ds. J. J. van Vollenliovcn pred. te Utrecht en Ds. L. J. van Rhijn pred. te Cbaam. ZWOLLE, 14 October. Heden beeft de fa- brijkant bij de armen-inrigting alhier, de heer A. Lievenberg die aan de armen kinderen van deze inrigtinggelijk aan alle armen, die liet verlangen, sedert 14 October 1825, breiwerk verschaft heeft en nog verschaftter herinne ring van deze zijnen 25jarigen werkkring aan alle kinderen, tot de school der inrigting be- hoorende en wel ten getale van omtrent 1000 een feest gegeven. De zalen van de school wa ren op eene zeer doelmatige wijze gedecoreerd de arme kinderen werden alle met spijs en drank onthaald en er heerschte onder dezelve eene zoo gepaste vrolijkheid dat de harten van al len die het feest bijwoonden, ten hoogste daar door getroffen werden. GRONINGEN, 14 October. In de vorige week had er te Nieuwe Pekela een diefstal plaats welke de algemeene verontwaardiging gaande maakte. Een behoeftig huisgezin, waarvan de man, door blindheid bezocht, sinds jaren niet meer in staat was te werken bezat nog eene koe, welke hem zeer tot steun en veraangena ming des levens verstrekte en zietdeze vond men des morgens in het land geslagt. De been deren met circa 100 pond vleesch dat er nog aan zat, was alles, wat men der des morgens nog van vond. Het is ons een genoegen zegt de berigtge- ver hierbij te kunnen voegen dat eeniga ingezeteneneen paar dagen daarnazooveel bijeengebragt hebben, dat de bestolene blinde, wien bovendien eenige jaren 8 schapen en lam meren ontstolen zijn, eene dergelijke koe weder kan bekomen en daar hij de 100 pd. vleesch bovendien voor den winter ingezonten heeft zoo is hetgeen inerschen hem ten kwade dach ten door God ten goede bestuurt. Wij wen- schen daarom echter niet minder hartelijk, dat de onverlaten in handen der justitie geraken en hunne geregte straf niet mogen ontgaan. STEDUM, 10 October. In den laatst ver- loopen winter werd alhier, op het kerkhof, eene zerken doodkist gevonden, waarvan in der tijd melding is gemaakt waarop onderscheidene kruissen en bissebops-myters te zien waren alsmede destijds eenig onleesbaar schrift. Thans meent men dit letterschrift gedeeltelijk te hebben ontcijferd en wel de woorden Hein- cius Episcopus. Wat echter het eerste woord betreft, dit is niet zoo duidelijk als het laatste en te meer daar men hier nooit dezen naam onder de bisschopen heeft liooreti noemenis zulks te meer twijfelachtighoewel van den overouden tijd, in deze gewesten, ook zeer wei nige oirkonden te vinden zijn. Wanneer men nu het leesbare met de incriptiën in verband brengt, dan is het bijna zonder twijfel, dat dit graf geweest is van eenen bisschop. NIJEVEEN, 10 October. Heden had te Veen- dijk, gemeente Haveltehet volgende plaats. FRANKFORT, 12 October. De berigten uit Mannheim luiden zeer gunstig voor het herle ven des handels en der scheepvaart aldaar. Er zijn in de jongsie dagen zoo vele vaartuigen direct uit de Nederlanden aldaar aangekomen dat dezelve naait wel ijks plaats in de haven vonden. De vlottende schuld van de volgendeDu.il- sche siaien bedraagt: Oostenrijk 36,000,000 in woners. 240,000,000 th Pruissen 16,250,000 inw.55,000,100 th.Beijeren 4,600,000 inw. 4,500,000 tin; Saksen 1,850.000 inw.12,300,000 th.; Hanover 1,800,000 inw., 200,000 tb. Ba den 1.350,000 inw. 1,200,000 th. Nassau 425,000 inw., 600,000 th.Sleeswijk-Holstein 850,000 inw., 1.500,000 tli.Bronswijk 270,000 inw. 1,000,000 th. groothertogdom Hessen 8/5,000 inw.1,200,000 th.Keurhessen 750,000 inw., 2,500,000 th.; Saksen-Weimar 270,000 inw., 600,000 th.; Meiningen 165,000 inw. 600,000 tb.; Altenburg 130,000 inw.500,000 tb.; Koburg Gotha 150,000 inw., 600,000 tb. Anhalt-Dessau 64,000 inw., 3,500,000 tb.Kö then 45,000 inw.500,000 tb.Bernburg 50,000 inw., 500,000 th.; Rudolstadt 70,000 inw., 200,000 tb.; Reuss jongere linie 78,000 inw., 300.000 tb. stad Frankfort 70,000 inwoners 2,200,000 tb. Al de staten te zamen met 66,112.000 inw., 329,500,000 th. BERLIJN 12 October. In den gisteren ge houden ministerraad beeft de heer von Rado- witz het mobiel maken van een korps van 60,000 man voorgesteld. De Oostenrijksche korpen in Vorarlberg en Bolieme moeten reeds naar de Hessische grenzen op marsch gegaan zijn. VAN DEN RIJN, 13 October. De keer dien de zaken in Oostenrijk nemenverdient onze bijzondere aandacht. Hei was het kabinet ge lukt het despoiismus der bevelhebbers van het leger te fnuiken maar deze laatslen hebben wederom de overhand verkregen. Het is treu rig na te gaan hoe een jong man gelijk de ke'zerop wien Oostenrijks toekomst berust, zoodanig door slechte raadslieden verleid wordt. Behnke de aartshertogin Sophie, zijne moeder, die hem tot allerlei re:.ctionnaire maatregelen aanspoort, oefent een zekere graaf Grunne op liet jeugdig hart van den vorst den verderfe- lijkslen invloed uit. Die graaf Grunne behoort tot den in ieder opzigt zedeloozen Oostenrijk- schen adel die gewoon alleen met lijfeigenen om te gaan van de waarde ecus vrijen staats burgers geen begrip heeften die onder eene oppervlakkige beschaving inderdaad meer ge schikt is voor de barbaarsche Tijden der mid deleeuwen dan voor onze tegenwoordige za- menleving, en haar niet te ontkennen zedelijken vooruitgang. N1EÜ VV-YORK29 September. Op morgen sluit het congres zijne jaarzitling en gaat het voor drie maanden uiteen; ten einde hiertoe te kunnen gerakenhebben de leden zich iti den laatsten tijd uitsluitend toegelegd op alle geen uitstel gedoogende zaken. Onder de meest gewigtige die op deze wijze zijn afgedaan, behoort voorzeker, in de eerste plaats, de verbodswet tegen den slavenhandel, in het district van Columbia de laatste maat regel die nog omtrent het vraagstuk der sla vernij te nemen was. In weerwil van de zoo gelukkige als onverwachte beslissing dezer zaak op deze wijzevalt bet evenwel niet te ont kennen dat er in liet congres nog altijd eene factie aanwezig blijft, die gereed is het geschil, bij de eerste gunstige gelegenheidweder op te rakelen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1