EN ARVERTENTIE-BLAR VOOR RE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 5de Jaargang. 1850. No. 85. fVoensdag den 23 October. di pi J BINNENLAND. 7^ I BUITENLAND. Eene levendige po- I 1)11 UI ten. vernietigdniet de molens daarnevens, woord Friedrichstadt heeft opgehou- van den Leer Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnenients-prijs voor 3 maanden/1.40, buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nommcrs 71 cent Prijs der Advértentiënvan één tot vier gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel nicer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. FRANKFORT, 16 October. De aangelegen heid der te Schumla verwijlende emigranten nadert haar einde. Vele Polen en Hongaren hebben reeds passen erlangd om naar hunne geboorteplaats terug te keerenwaar zij vol de toe- zaakge- lastigde des heeren Jonny Tomes, als waarborg hunner verschijning in Luxemburg25 p. st. uit te betalen die hun bij hunne aankomst zouden terug gegeven worden. Groot was de verbazing, toen plotseling eenige Engelschen in Luxemburg kwamen van welke de een inge volge zijn diploma eene betrekking als professor aan de nieuw op te rigten universiteit en de andere aan het gymnasium Lechternacher ver langde. Nog grooter echter was de verwonde ring van de houders der diploma’s toen men hun de valschheid der staatszegels aan het ver stand bragt. Een verschot van 25 p. st.eene dure reis én eene mislukte betrekking ziedaar het loon hunner ligtgeloovigheid doch ook den heer Jonny Tonies wacht zijn loon want kort na zijn uitstapje in Engeland was hij stoutmoe dig genoeg, om zich weder in het Luxemburg- sche te vertoonen en werd aangezien men het oog op hem hield natuurlijk spoedig gevat. Bij zijne inhechtenisneming zeide hij zeer naïf, dat hij expresselijk gekomen was, om zich te regtvaardigen. Het is te betwijfelen of hem dit zal gelukken zantniets te vreezen hebben. De Turksche regering wil hen echter niet laten vertrekken tot dat de noodige formaliteiten-acten zijn uit geleverd. Sir Strafford Canning heeft 300 p. st. ter beschikking gesteld van hen die naar Noord- Amerika willen verhuizen op voorwaarde nog- tansdat zij op hunne reis Engeland niet zul len aandoen. Overigens erlangen diegenen welke op zich zei ven de grenzen van Turkije over trekken, om huiswaarts te keeren, van de por- te de noodige passen en 500 piasters per hoofd. Anderen zijn reeds naar Konstantinopel geroe pen om daar dienstbetrekkingen te aanvaarden. FRANKFORT, 17 October. De sedert eeni ge dagen loopende geruchten dat Pruissen en Oostenrijk gemeenschappelijk Keur-Uessen zou den doen bezetten, wordt thans uit eene zeer goede bron tegengesproken. Ook Oostenrijk of de bondsdag zullen dat immers vooralsnog evenmin doen. In Wilhelmsbad is men nog altijd even besluiteloos van het ontslag beko men of nemen van Hassenpflug was nog niets bekend de minister-crisis scheen in tegendeel voorbij te wezen. De voorslagen, door het lid van het hof van appèl, Elves, gedaan, zijn verworpen. BERLIJN, 16 October. Gisteren is de ge boortedag des konings hier in alle kringen ge vierd geworden. De stedelijke regering heeft een adres aan den koning gerigtdes avonds was de stad schitterend geïllumineerd en in alle schouwburgen werden buitengewone voorstellin gen gegeven. De koning heeft zijnen verjaardag te Potsdam doorgebragthij heeft thans zijn 53ste jaar bereikt. VAN DEN RIJN, 16 October. Naatiwelijks begint er eenige hoop te ontstaan op eene vreed zame beslissing der Keurhessische aangelegen heid, of er ontstaan van eene andere zijde nieu we bezwaren. De koning van Hannover ontslaat zijn nog eenigzins vrijzinnig ministerie en of fert hetzelve op aan eenen Detmold die hem bij den Duitschen bond vertegenwoordigt. Die man was in de Hessische aangelegenheden de voorschriften van zijn kabinet te buiten gegaan en naar Hannover ontboden geworden om re kenschap te geven van zijn gedrag. Hij kwam dan ook inderdaad; doch in plaats van ziek aan hel ministerie te storenwendde hij zich tot de camarilla en wist deze zoowel ais den koningdoor spotternijen op Stuvede unie en de conslitutioneele partij, zoo in te nemen, dat de koning hem niet alleen gelijk gegeven hem zelfs met de Guelphen-orde en verklaardezijne politiek als de willen beschouwen zoo wel bij den voor de binnenlandsche re- Hannoverwaardoor nu dacht gevestigd op de Drentsche kanalisatie. Om die onderneming met kracht bij onze rege ring te ondersteunen heeft zich te Meppen een comité zamengestelduit leden der sledelijke regering en handelaren en heeft dat comité zijne werkzaaamheden reeds begonnen. Onze regering heeft met den aanleg spoorwegloopende van Emden over PapenborgMeppen en Lingen naar de Pruis- sische grenzen, een begin gemaakten zijn thans te Leer een twaalftal ingenieurs met de voorbe reidende werkzaamheden bezig. In het koningrijk Hanover wordt met alle gestrengheid gewaakttegen het verblijf, daar te lande, van vreemde Israëlitische kooplieden, die, zoo als de publicatie dienaangaande zegt, meerendeels uit Nederland en zonder de noo dige papieren, het land binnenkomen, overal handel drijven en op de markten verboden spel spelen. De Engelsche boekhandel begint reeds op de tentoonstelling te speculeren. De uitgever van het Art Jornal laat alle lan den die voorwerpen zullen zenden bereizen ten einde bij de fabrijkanten teekeningen te ma ken van hunne stukken. Die teekeningen zul- len even vóór de opening der tentoonstelling, door eene oplage van 40,000 exemplaren, te koop zijn en wel zoo het eenigzins mogelijk is voor 60 cents bet exemplaar. Het is een gelukkig denkbeeld van den uit gever en kan tot groot nut strekken voor de industriëlen zoo mede tot een herinnerings-al- voor hen die de tentoonstelling bezoch- llet is voor den fabrijkant raadzaam den uitgever in zijne onderneming te gemoet te ko men. Luxemburg is dezer dagen het tooneel ee- ner ongehoorde schurkerij geweest. Zeker heer Jonny Tomes, vroeger in zijne geboorteplaats Johann Thomas genaamd ging naar Londen deed zich aldaar als gezant van Luxemburg voor, belast met de zending, om, voor eene in zijn vaderland op tc rigten universiteitleeraren in de Engelsche taal te engageren hij trad met onderscheidene personen in onderhandeling die hem geschikt schenen en stelde hen in verhand tot hunne bekwaamheden een diploma ter hand in behoorlijken vorm geschreven en met het Luxetnburgsche staatszegel benevens de hand- teekening van den heer Wilmar, minister van onderwijs, voorzien; terwijl den belanghebben den een jaarlijkse!) inkomen van 4000 francs verzekerd werd. Ten slotte werd aan komstige professoren verzochtaan den TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van donderdag 17 October. Bij de behandeling van 8 van het adres op de troonredezeide de heer Jongstra of schoon zich met de vereenigende had hij die nog sterker willen zien. Hij had gewenscht eene grondige hervorming; maar omdat door verbetering ook hervormd kan worden heeft hij zich daarmede tevreden gesteld, ofschoon er dan ook bepaald het woord grondig hij moet. Het tegenwoordige belastingstelsel is, naar zijne meening in strijd met de vrijheid van arbeid en dus belemmerend voor de welvaart in strijd met alle denkbeeld van regtvaardigheid. Spre ker wijst slechts op ééne omstandigheid, dat de rijkste man niet meer betaalt dan 2 pCt. en de arme daglooner 15 pCt. van zijn inko men en die opklimming is niet eensklaps maar naar male men meer betaalt. Spreker keurt elke progressive belasting, naar mate van meerdere bezitting, af. Ieder moet overeenkom stig zijne bezittingen betalen; maar spreker ver afschuwt nog veel meer eene belasting, welke klimt naar mate bet vermogen daalt. De lieer Van Hall bestrijdt den lieer Jong- 1 Stra. Hij heeft met genoegen gehoord dat hij tegen eene progressive belasting is, maar zijne gevoltrekking is onjuist. Op zijne bloote ver klaring, zal spreker ook eene bloote ontkentc- nis tegenover stellen daar het inderdaad thans de plaats niet is, om in becijfering te treden. Het stelsel door gemelden redenaar ontwik keldis onjuist. Men behoeft slechts de lijsten der hoogst aangeslagene)) in de directe belastin gen na te gaan. Daarop zal men particulieren vinden, die ƒ10,000 betalen. B'-droeg dit 2 pC van hun inkomen, dan zou dit 5 ton moe ten bedragen iets dat toch wel hel geval niet zal zijn. En wat den daglooner betreftde belasting die zij betalen komt ten slotte toch neder op hen die ze in het werk stellen. De heer Jongstra zegt den heer Van Hall dank omdat deze hem aanleiding gegeven heeft zijn stelsel bij eene nadere gelegenheid verder te ontwikkelen. Hij stelt toch in die zaak zeer veel belang. De meeste ellende., waarover men dagelijks hoort klagen, moet, naar zijne mee ning toegeschreven worden aan het belasting stelsel dat inbreuk maakt en doodelijk is voor de vrijheid van arbeid. Ons belastingstelsel gaat in eene omgekeerde progressie. Dat de rijkste man slechts 2 pCt. van zijn inkomen betaalt is niet overdreven. Uit de lijsten van hoogst aan geslagenen in Noord-Holland blijkt,, dat deze ƒ6 a 7000 betalen. En zullen dan niet vele ingezetenen vsn Amsterdam drie ton inkomen hebben? En wat betreft den daglooner, de ze betaalt voorzeker 15 pCt. Doch spreker heeft slechts dezen genoemd om de twee uitersten te stellen er is v en dit is genoeg tot zijn be toog eene omgekeerde progressie al waren zij ne cijfers niet geheel juist, hetgeen spreker niet gelooft. Het is overigens moeijelijk te bepa len op wie de belastingen moeten drukken. Doch ging het aangevoerde van den heer Van Hall, nopens den daglooner, door, dan zou het veel eenvoudiger’ zijn slechts één’ stand te belasten. In deze zitting is, vervolgens, na behande ling van 9 als de laatste, het geheele adres zoo als het door de commissie ter tafel gebragt en onveranderd paragraafsgewijze is aangenomen in omvraag gebragt en aangenomen met 53 te gen 7 stemmen. SNEEK22 October. Wij herinneren onze lezers aan het reeds eenmaal medegedeeld ko ninklijk besluit, volgens hetwelk de stukken van 10 en 5 centen vervaardigd naar de wet van den 28 September 1816, buiten koers ge steld worden op den 27 October e. k.kun nende de inwisseling, daarvan, bij de arron- dissements-betaalmeestersgeschieden, uilerlijk tot en met den 29 dezer maand. -—Van de Midden-Eems (Hanover) schrijft heeft maar beschonk zijne te Duitschen bond als gering van Hannoverwaardoor nu het ministe rie Stuve genoodzaakt wordt af te tredenen Hannover een prooi der reactie wordt. HAMBURG, 15 October. Omtrent den toe stand van Friedrichstadt schrijft men het vol gende: De stad Friedrichstadt bestaat niet meer, zij is thans in een’puinhoop veranderd, want de weinige gebouwen die ten deele nog zijn blijven staan en die door het vuur niet be reikt zijn zijn door kogels granaten en bom men zoo doorschoten beschadigd en vernield dat zij eveneens slechts als ruïnen en puinhoo- pen te beschouwen zijn. Het oostelijk deel der stad is geheel ter neder gebrand, eveneens het zuidelijk deel tot aan de marktplaats slechts een gedeelte van de benedenstad is blijven staan. Het geheele eiland, het raadhuis, kerken, pre- dikants-woningen en schoolgebouwen alles is een prooi der vlammen geworden. Geen inwo ner is in de stad achtergebleven. Eveneens zijn de drie groote sluizen waardoor de Treen in den Eider wordt afgeleid geheel stuk gescho ten en Met een den te bestaan.” LONDEN, 17 October. Eene levendige po lemiek heeft in den laatsten tijd plaats gehad tusseben twee Anglicaansche predikanten in het bisdom Cambridge. Een van hen verlangde, dat de Anglicaansche geestelijken alvorens tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1