ADVEHTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN I 5dc Jaargang. 1850. No. 87. Woensdag den 30 October. es- n U 10- er >’4 M. -■ -> BINNENLAND. dezen BUITENLAND. '6 1 aan van Ï3J ?nd lijk iem ;n ede Dij De >rd- lan erk ik its. ein len jen ize >cli dat aar >rd en- iks ”es- iat- ro- >eg er- rd- 16A I5J in er in ie e- li er is- ie ch ve- er- ial sr- de lo ad en an s» Ir an ;e- na irs k- in li- ika Ge- os- ptl. ml- >ril w. lie- lie- ongeluk- het legioen van eer. van den raad het personeel bij en pair van Frank prijs «er Advertentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regelmeet 10 cents, behalve 35 cents zcgelregt, vouriedere plaatsing. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abouncnients-prijs voor 3 maanden 1.40, buiten de Stad franco ƒ1.05, enkele nuimners 7i cent Er is alzoo voor alsnog niets veranderd ten aanzien der wijze van verzending uit de Neder landen ofschoon er met de betrokkene vreem de posl-adininistratiën onderhandeld wordtom de ingezetenen van dit rijk ten aanzien hunner buitenlandsche briefwisselingte doen deelen in het genot van alle verbeteringendie elders bij liet postwezen zijn ingevoerd.” Te Leeuwarden is tot lid der provinciale staten van Friesland gekozen de beer T. llal- bertsma van Grouw. Zekere landbouwer W. S. wonende te Beek oud 30 jaren werd sedert den 13 dezer maand vermist, waarbij de volgende omstandig heden plaats hadden: Deze W. S. had te Mun- stergcleen kennis met een meisje naar hetwelk hij den 13 voornoemd in den namiddag ging, en van waar hij ’s avonds circa 8 ure naar zijn huis wederkeerde. Toen hij zijn meisje verliet verkeerde hij reeds in een’beschonken toestand welke zoo het schijnt niet verbeterd was, toen hij een goed uur later de herberg instoof van K. te Leijenbroek (Sittard) ten minste te oor- deelen naar de weigering van dien herbergier, om hem meer drank te tappen. Bij zijn bin nenkomen aldaar, gaf hij te kennen van den groo- ten weg te zijn afgedwaalden hierop boden zich dadelijk twee, toevallig in de herberg aan wezig zijnde, personen aan, om hem op den regten weg te brengen. Deze belofte werd da delijk door de daad achtervolgd en de 3 per sonen vertrokken te zamen. In plaats, van W. S. den weg te wijzen, ging het drietal herberg in en herberg uit, zoodat ten laatste (11 ure ’s avonds), VV. S. niet meer kon drinken, en men hem toen aan zijn lotzoo het schijnt overliet. Den 21 dezer is bet lijk van kige uit de Gelecnbeek opgevischt. ’s GRAVEND AGE25 October. Ingevolge uit- noodiging van den minister van justitie, zijn aan de plaatselijke besturen de signalementen gezonden van twee personen genaamd Peter Jansen en Carolina Keller, die zich in Belgie onderscheidene opligterijen en aan misbruik titel hebben schuldig gemaakt, op grond waarvan zij uit dat rijk zijn verwijderd wes halve het nuttig is geacht, dat op die personen een wakend oog worde gehouden bijaldien zij alhier te lande ontdekt mogten worden. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te SNEEK verwittigt de belanghebbenden dat de stoombool-expeditie naar Amsterdam via de Eejn- mer met zaturdag den 2 Novembertot nadere aankondiging, zal worden gestaakt blijvende die over Harlingen vooreerst nog in werking. Sneek 29 October 1850. De Directeur van het Postkantoor voorn. B. van HASSELT. minister van oorlog, generaal een der oudste drvisie-generaals zal voorzeker niet Changarnier in vriend- Men zegt, dat hij de meest ge- en hij toont SNEEK 29 October. Op den 25 dezer is door eenige jongens die bij de jagt adsisteér- den, en zóó liet boscli doorliepen om wild op te jagen in de nabijheid van Sondel in het boschden vierden akker van af den weg, op eene plaats waar anders geen voetpad zelfs niet in de nabijheid was, een kinderlijkje gevonden naar gissing omstreeks een half jaar oud. Het ongelukkige schepseltje was behoorlijk gekleed en in de nabijheid werd eene niet onaanzienlij ke hoeveelheid kinder-kleedingstukken gevon den, kennelijk niet afkomstig van behoeftige lieden maar eenen beteren burgerstand aandui dende. De geregtelijke lijkschouwing heeft plaats gehad en zijn daarbij geene uiterlijke teekenen van geweld waargenomen. Het is hoogst wen- schelijk dat de nasporingen der justitie tot ont dekking dezer gruweldaad niet vruchteloos mo gen zijn opdat het monster, dat zich daaraan hebbe schuldig gemaakt de geregte straf erlange. Bij kon. besluit van 16 October jl. is bepaald dat het loon voor het op den juisten inhoud waterijken van oude vatenbehoorende aan branders en handelaren in sterke dranken zal worden geheven naar het volgende tarief voor vaten van 10 tot 20 kan 71 cent van 20 tot 30 kan, 10 c. van 30 tot 40 kan, 15 c. van 40 tot 50 kan 20 c. van 50 tot 75 kan 25 c. van 75 tot 100 kan 27 c. van 100 tot 150 kan 30 c. van 150 tol 200 kan 37 c. Bij besluit van 10 dezer heeft Z. M. een octrooi voor- 10 jaren verleend aan den heer Louis Rouleten wel voor eene vernieuwde toepassing van zijne uitvinding om het zeewa ter tot goed drinkbaar water te maken. Weldra 'zal op een Nederlandsch oorlogs-kor- vet een toestel, naar de uitvinding van den heer Roulet, op last van Z. Exc. den minister van marine, en vervaardigd in de fabrijk van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, worden geplaatst, en, naar wij vertrouwen doen zien welk belangrijk nut door deze uitvinding aan de zeevaart is bewezen. De commissie van rapporteurs bij de twee de kamer, over het ontwerp van wet: lot loe- koming van pensioen aan drie leden der voor malige eerste kamerheeft onder dagteeke- ning van den 23, baar centraal verslag uitge- bragt. Het ontwerp had in het algemeen wei nig bijval gevonden. Sommigen echter meen den, dat de bedoelde voormalige leden der eer ste kamer tot de schadeloosstelling geregtigd wa ren als vallende uitdrukkelijk in de termen van het 2de der add. artikelen van de grond wet waarbij schadevergoeding werd toegezegd aan hen die door of ten gevolge van de her ziening der grondwet betrekkingen verliezen hun voor hun leven opgedragen. Anderen wil den zulks niet cans toegeven, en meenden dat de bewuste leden niet beschouwd konden wor- dën als bij het additionele artikel bedoeld. Over het algemeen was men het eens dat het voor gedragen pensioen van ƒ4000 te hoog gesteld is. Men leest in de Slaals-Courant In het Algemeen Handelsblad van den 23 dezer komt een artikel voor, waarbij van het verbeteren der gelegenheid tot verzending van briefen naar Indiën over Triest wordt gewag gemaakt'. De bijvoeging, dat het eene officiële mede- deelipg, is, geeft aanleiding, om te doen opmen ken, dat de Nedcrlandsche post'-administratie daaraan vreemd is, en dat zij zelfs geene ken nis draagt van sommige der in dat artikel voor komende bijzonderheden. WEENEN, 20 October. Zekere lieer Jozef Prantner, te Grata, beweert, nu eindelijk liet problema opgelost te hebben dat zoovele eeu wen lang de aandacht der geleerden gespannen heeft gehouden. Hij zegt namelijk, de kwadra tuur van den cirkel gevonden te hebben en is voornemens zich naar den keizer van Oosten rijk en de koningin van Engeland te begeven ten einde HIL MM. de berekening in bijzonder heden uit te leggen. FRANKFORT, 21 October. De bekende dr. Gutzlafl' bevindt zich binnen onze muren en zal hier eerstdaags eene voorlezing houden over de bevordering van het Christendom in het Clii- neesche rijk. In weerwil der dreigende taal, die de Bei- jersche dagbladen sedert eenige dagen voeren, schijnt men voor ’s hands geene dadelijkheden te vreezen. De Beijersche troepen zullen ver- eenigd met Oostenrijkschezich te Aschaffen burgWurzburg, Bamberg enz. concentreren, terwijl het hoofdkwartier te Wurzburg zal ge vestigd worden. Men Iaat van weerskanten de tanden zien maar zal elkander niet bijten. Intusschen is men door dit middel tevens voorbereid om wanneer de storm in Frankrijk weder mogt los breken elke beweging in Duitschland dadelijk te onderdrukken. LONDEN, 23 October. Twee der postdui ven, die sir John Ross uit de haven van Ayr, in Schotland had medegenomen en die hij zou oplaten wanneer bij sir John Franklin vond of 'als hij in het ijs beklemd mogt raken, zijn jl. vrijdag te Ayr ternggekomen in liet duivenhok, waar zij opgevoed waren. Beide vogels zijn kort na elkander verschenen maar geen hun ner had een briefje of eenig ander toeken bij zich. Blijkbaar was het echter, dat een der duiven een briefje gedragen had maar dat waar schijnlijk door een geweerschot was weggeno men want het dier was gekwetst. Men kan natuurlijk geenerlei gissing maken over het juis te tijdstip, toen zij opgelaten zijn, maar uit hoofde van de snelheid die dezen dieren eigen is, mag men vermoeden, dat zulks nog slechts zeer kort geleden was. Een tweede voorbeeld van zulk eene groote reis van postduiven be staat waarschijnlijk niet, want men berekent, dat zij minstens 2000 mijlen hebben moeten af leggen. Sir John Ross heeft nu nog drie dui ven over, vermits hij er vijf had medegenomen die volgens zijne laatste brieven allen levend en gezond waren. Met gespannen verwachting ziet men de aankomst der anderen tegemoet, in de hoop, dat zij gelukkiger mogen zijn in het overbrengen der berigten. LONDEN, 24 October. Berigten van de Kaap de Goede Hoop, te Liverpool aangebragt, dee len mededat men aldaar 250 p. st. bijeen heeft gebragt, om de inzending van voortbreng selen naar de tentoonstelling van 1851 te be vorderen. Ter zake van de vele bijeengebragle voorwerpen heeft men besloten die van af 20 November a. s. alvorens de verzending te be werkstelligen in de Kaapstad ten toon te stellen. De berigten uit Californië luiden thans zeer gunstig; niet alleen blijven de mijnen voort durend meer opleveren, maar ook komt alles meer tot kalmte en orde. De moorden worden zeldzamer. Wel vallen hier en daar nog scher mutselingen met de Indianen voor of rooverijen op de groote wegen maar dit is onbeduidend in vergelijking bij hetgeen het vroeger was. PARIJS, 23 October. De minister d’Haut- poul heeft zijn ontslag. Hij begreepdat het beter en meer eervol was, dat ontslag nu te vragen dan over eenige weken uitgedreven te worden. Louis Napoleon wilde het ontslag eerst niet teekenen maar eene ministeriële crisis dwong hem daartoe. De nieuwe Schramm is en i schap leven, decoreerde officier in Frankrijk is dit ook gaarne. De bisschop van Blois is dezer dagen overleden. Sedert 1848 zijn er 14 bisschop pen op vacante zetels geplaatst. Gedurende de 18jarige regering van Louis Philippe, werden er ongeveer 50 bisschoppen benoemd. In twin tig jaren is alzoo het Fransche episcopaat geheel veruicu wd. PARIJS, 24 October. Generaal Schramm de nieuwe minister van oorlog werd op I6ja- rigen leeftijd te Austerlitz met de orde van het legioen van eer gedecoreerd 22 jaren oud zijn de was hij lieeds kolonel bij de keizerlijke gar de en zes maanden later werd hij op het slag veld tot officier van het legioen van eer en rijks- baron verhevenvóór zijn 24ste jaar was bij brigade-generaal. Zeven malen werd hij ge kwetst, en de laatste wond die hij ontving, te Milianah in Afrika verwierf hem in 1840 het grootkruis van het legioen van eer. Achtervol- gens is hij afgevaardigde, lid van den raad van state directeur-generaal van het departement van oorlog rijk geweest. Hij gaat door voor zeer keizersgezind. Ten jare 1840 toen hij directeur van het personeel was onder den maarschalk Sonll trad hij, na Lodewijk Napoleons aanslag op Boulogne, op het spreekgestoelte in de kamer van afgevaar digden en bestreed de maatregelen, welke de regering onder deze onstandigheden genomen had. Den volgenden dag was hij van zijnen post ontzet. Na 10 December 1848 ried hij Lodewijk Na poleon aan een ministerie te nemendat hem persoonlijk toegenegen wascn toen zijn raad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1