NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 88. 5de Jaargang. Zaturdag den 2 November, BINNENLAND. BUITENLAND. in h>i: ui kp 38U 33/. :h lie ;n er rg 55 P- zagen de gemelde wed. ge- m tot 54) 1 het etendat is waarom koop ten in gt rf •st 8J 35’ 34|J 74 39 J 21, schc <eit .ool- ,ijn- 37; 3n st er ld re ar id. ie ie :n >k Je I, d- 1 3J1 sn ar 8- in in :r- >r- Tz ie its n- 1- ui te rt »g fl ik ht ke tie el ih >n :n •e- :h te er :a- onderschrift ver- alzoo spionnen straf- glazen makers dekking van glas zal zijn, glas is een Alle bed rij te verwachten toevloed deel te trekken, gonnen met eenen vervaardigen in afwachting dat het beroemde Engelsche hier hoeveelheid zal verbruikt worden. PARIJS25 October. Een van deugnieten die men rondom de galerijen de Champs Elysées en Prijs der AAvcrtenliënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelregt, vooi iedere plaatsing. Deze Courant versch'jnt eiken Woensdag en Za- turdag. zlbonnements-piijs voor 3 maanden 1.40 buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7| cent Een van die kleine des avonds in menigte van het Palais Royal in elders ziet zwerven was gisteren avond in de passage Verdun gearres teerd, als zijnde op heeterdaad betrapt, terwijl hij eenen kleinen diefstal beging. In afwachting van de komst van den policie-commissaris uit de wijk Montmartre werd hij in een naastbij zijnden wachtpost gehragtwaar hij bet volgen de briefje in de eigenaardige dieventaal opge steld wist te schrijven, in de hoop het op eene of andere wijze bezorgd te krijgen waar van hij zich voorzeker een’ gewenschlen uitslag voorspelde. Mijnbeer en groot opperhoofd (twecy) ziedaar mij in den val, {paumë) en wel dra zullen zij mij naar de prefecture overbren gen zend mij twintig kogels (waarschijnlijk francs) of ik ga aan liet etendat is aan het langs ontslagen. Hij moet wegens zijne ligtzin- nigheid bekend zijn. De Hooge Raad der Nederlandenkamer van strafzaken heeft in zijne zitting van giste ren (29 Oct.) uitspraak gedaan in de zaak van Michiel de Hondttegen een arrest van liet hof in Zeeland, waarbij hij in hooger beroep, ter zake van laster, gepleegd ten opzigte van den burgemeester van Ooltgensplaat en den Bom mel en zulks in een artikel achtcrvolgens ge plaatst in no. 613 en 615 van den Zierikzee- schen Nieuwsbodevan 6 en 13 December van bet vorige jaaris veroordeeld tot eene gevan genisstraf van twee maanden en in de kosten der beide instantiën. De Hooge Raad heeft geoordeeld dat de daadzaken in het vervolg de dagblad-arlikel vermeld, niet daarstellen het wanbedrijf van lasterdaar zij loepen over da den en handelingen van den burgemeester, wel ke in bedoelde stukken zijn beoordeeld en heeft mitsdien het arrest vernietigd en den re- quirant van cassatie ontslagen van alle regts- vervolging de kosten te dragen door den staat. In eene andere zaak van denzelfden requirant legen een arrest van hetzelfde hofheeft de hoo ge raad gisteren de voorziening in cassatie ver worpen. Bij dat arrest was de requirant na melijk, insgelijks in hooger beroep, veroor deeld tot eene gevangenis van eene maand geld boete van f‘2ia en in de kosten met ontzetting gedurende vijf jaren der reglen in art. 42 van het wetboek van strafregt vermeld, ter za ke van de telastlegging aan den hoofd-kommies der stedelijke belastingen te Zierikz.ee, van een feit, dat bij art. 405 van het wetboek van straf regt met correctionele straffen is bedreigd en in elk geval hem hoofd-commiesaan den haat en de verachting zijner medeburgers zou blootstellen. In beide zaken heeft de heer mr. D. Leon namens den requirant, in cassatie het woord gevoerd. AMSTERDAM, 28 October. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal maken lieden een’ aanvang met bet onderzoek der ont werpen van wet, uitmakende de slaatsbegrooting voor den jare 1851. Dezer dagen is gemeld dat de lieer Ki- clierer te Amsterdam door Z. M. als kapitein der schutterij niet eervol ontslagen is, als zijn de schuldig aan insubordinatie. De regtmatig- heid en billijkheid van deze afzetting wordt door velen betwijfeld of ontkend. Bijna alle de onder-officieren en korporaals (50 van de 54) van bet bataljon schutterij waartoe de heer Kicherer behoorde, hebben hem door eene de putatie eene perkamenten rol aangeboden waar in zij liet hem gegeven ontslag een onregt ver klaren en hem een der kundigste en verdien- slelijksle schutters-officieren die de algemeene achting zijner onderhoorigen verworven had noemen. In een brief nit Frankfort klaagt men met bittere spotternij over de constitutie-fabrijkage der Duitsclie staten. Het is een gewoel een getob eene opwinding zegt de schrijver en een wederzijdse!) schimpen dat tot niets leidt. Gelijk in Duitschland alles door elkan der schreeuwt: Bijks-conslilutie Erjurter constitutie Bonds-conslilulieroept men hierconstituerende vergadering nieuwe constitutie oude constitutieen als dit dol bedrijf niet wordt geslaakt gaat het ons nog zoo wel in het groote als in het kleine, als de proces-voerders om de oesters. Elke partij houdt ten slotte eene schaal in de hand en de oes ter wordt door een’ vreemde georberd die krach tiger en kloeker is dan wij.” Hoe dienstig de spoorwegen zijn tot voer van München te Neurenberg bestaande paarden geschut uit 43 ver- troepen bleek dezer dagen toen van een trein aankwam wagens met manschappen en ammunitie. De paarden alleen vulden 21 wagens. ASSEN, 29 October. Jl. zondag avond be speurden eenige voorbijgangers in de woning van de wed. K. alhier zoodanige verschijnselen welke hen deden vermoeden dat daar binnen brand was ontstaan zij drongen daarom de I'RANK! ()l!T26 October. De tegenwoor digheid des keizers van Rusland en vele hooge vreemdelingen te Warschau heeft aan die stille stad eene buitengewone levendigheid gegeven. Diners, bals en soupers volgen elkander dage lijks op. Behalve den keizer zijn aldaar thans de volgende vorstelijke personen tegenwoordig: De kroonprins van Wurtemberg en gemalin, de grootvorsten Nicolaas en Michaël prins F re delik der Nederlanden met gemalin en dochter, prins Eugenius van Wurtemberg, prins F rede lik van llessen-Kassel en prins Christiaan van Slees wijck-Uolstein-Sonderburg-Gliiksbiirg. In Romagna zetten voortin weerwil van de overheid. ;ence van Imola aan- aan den comluc- ontnamen paus van eene zijner abdijen loe- SNEEK, 1 November. Dingsdag 11. zijn hier de gewone najaarskoeinarkten begonnen met eenen vrij ruimen aanvoer van rundvee. De handel was levendig, maar de prijs, in alle soorten aan den lagen kanthet duurst wer den hetgeen trouwens altijd bet geval is de vroegmelken betaald. Tot deze lagere prij zen onder het melkvee, zal zeker de omstan digheid medewerken dat het hooiin liet al gemeen eerder scliaarsch dan overvloedig is, er dan ook veel hooger prijs, bij ver- voor besteed wordt dan in de beide laatst verloopene jaren. De groei van bet gras schijnt echter voldoende geweest te zijn want het vee ziet er, in het algemeen, welgevoed en tierig uit. Ter vervulling der vacature bij de Doops gezinde gemeente, te Wormerveeris aldaar beroepen de heer G. ten Cateproponent bij dat kerkgenootschap. De minister van financiën heeft het agent schap van ’s rijks-schatkist te Amsterdamde betaalmeesters in de arrondissementen en de ontvangers der belastingen gemagtigd om de dubbeltjes en stuivertjes alsnog bij voortduring in te wisselen en ook in betaling aan te ne men lot en met zalurdagden J6 November J850. Een geneesheer uit Eisenstadtdie voor omtrent vijf jaren Europa of zijne vrouw moe de zijnde, naar Amerika vertrok, waar hij we der in het huwelijk trad, is onlangs overleden en heeft zijn in de mijnen van Californie ver worven aanzienlijk vermogen bij testament aan zijne beide weduwen toegewezen. Ter eere van de Trans-allanlische dame zij het gezegd dat zij niet in het minst heeft geprotesteerd tegen den wil van haren overleden echtgenoot of schoon zij eerst, toen hij op sterven lag, ver nam, dat zij eene regtmatige mededingster bad en dat zij aan hare lijdenszuster derzelver aandeel in de nalatenschap onverkort moest doen loekomen De Europesche vrouw die evenmin aanmerkin gen op het testament maakten die tot dusver te Steinamanger woonde, is voor eenige dagen afgereisdom de troostende dollars in ontvang te nemen. De secretaris van de algemeene synode der Neder). Hervormde kerk daartoe door de hooge kerkvergadering speciaal gelastbrengt tot alge meene kennis dat zij in te gaan met 1 Jan. 1851 het weekblad getiteld Godsdienstig Week blad en Kerkelijke Courant, ten gevolge van eene met den uitgever W. II. van Heyningen geslolene overeenkomst, erkent als liet eenig offi cieel orgaan der kerk en de opbrengst van elk exemplaar voor een gedeelte strekt tot slijving van de algemeene synodale weduwenbeurs. De redactie der Kerkelijke Courant berigt dat zij ook gaarne aan de Afgescheidenen de ge legenheid geven wil, om hunne kerkelijke be- xigten in haar blad bekend te maken. ’s GRAVENHAGE28 October. Gisterenmid dag, toen H. M. de koningin hare gewone tour- né met het rijtuig wilde ondernemen plaatste zich een onbekend persoon voor de paarden en wilde het voortrijden beletten. Door den schild wacht daarin belet wordende, verzette hij zich ten gevolge waarvan deze hem in bewaring nam bij werd daarop naar het stadshuis overgebragt. Tot dusver is de oorzaak van dit onbezonnen gedrag niet bekend. ’s GRAVENHAGE30 October. Naar men verneemt is de persoon, die zondag jl.. bij het uitrijden van H. M. de koningin, de bonding aannam alsof hij zich daartegen wilde verzetten en die door den schildwacht onmiddellijk werd gearresteerd nadat hij eenigen tijd op liet stads huis had doorgebragt, door eenen agent van policie weder naar zijne woning aan de Scbe- veningsche brug teruggeleid. Men beeft zich namelijk overtuigd, dat er volstrekt geene bij bedoeling bij zijne handeling bestaan baddoch dat zijne daad alleen het gevolg was van verre gaande onbezonnenheid. De bedoelde persoon was vroeger bij de mariniers in dienst en is on- KERKELIJKE STAAT, de struikroovers hun werk der krachtige maatregelen Dezer dagen is de diligi gehouden door rooversdie teur eene som van duizend kroonen welke aan den gezonden werd. Te Logo bezetten een dertigtal rooversop helder lichten dag, de markt, namen in on derscheidene winkels het voorhandeue geld bedrage van 2000, kroonen en trokken als in triomf uil de stad. In een dorp nabij Ravenna rigtte een roo- versbende eene danspartij aan alle meisjes me deslepende die zij op weg ontmoetten. Zij be taalden de muzijkanten ruim en dansten lot 3 ure ’s morgens. Bij hun vertrek zeiden zij aan de boeren: Volgens de krijgswet zijt gij straf schuldig, zoo gij ons niet aangeeft: ziet hier de lijst onzer namenbrengt die morgen aan de policie.” Bij Ravenna vond men twee menschenhoof- den op staken gezet een melddedat de roovers fen. LONDEN, 26 October. Gisteren is door 200 een aanvang gemaakt met de óver hel gebouw voor de groote ten toonstelling welks dak gelijk men weet van liet hiertoe gebruikt wordende halven duim dik. ven zijn in de weer om uit den van vreemdelingen voor- De brouwers zijn reeds be- dubbelen voorraad bier te er alsdan van eene aanzienlijke woning binnen en heel bewusteloos op den grond liggen terwijl de pot met vuur omgevallen was. en daardoor een stoel en een kleedingsluk in brand waren geraakt zoo men eenige oogenblikken later was gekomen, was welKgt de wed., die met de voe ten onder den brandenden stoel lag en de ge- heele woning verbrand. Het bleek, dat, de wed., die zeer aan den drank verslaafd is, in eenen zeer beschonken toestand van de stoel en waarschijnlijk tegen de vuurpot gevallen was. Later op den avond is het nog noodig geweest de bedoelde wed. in de burgerwacht op leslui. ten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1