NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAü VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I* 1850. No. 89. 5de Jaargang. IVoensdag den 6 November. •j BINNENLAND. BUITENLAND. c 1 n 1 i New- i b Zij deed dus den overlogt in 10 da- in in derdan e i B t t 1 e ie e- n r e de legger Deie Courant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-prijs voor 3 maanden 1.40 builen de Stad franco ƒ1.65, enkele nummers 7". cent Prijs der Advcrtentiënvan één tot vier regels, gewone letter, 40 centsen voor eiken regel meer 10 cents, behalve 35 cents zegelrcgt, voor iedere plaatsing. eene naar de andere plaats vertrekken. En zeer snel wordt die reis gedaan. Op 21 Sept. II. arriveerde bij zons-ondergang te New-York de stoomboot Pacificdie op den 11 derzelfde maand des middags te li- ure Liverpool had verlaten.. gen en 5 uren dat is in 13 uren vroeger de snelste reis was gemaakt. De prijs voor de overvaart is ƒ420. ARNHEM, 30 October. f FRANKFORT 29 October. De reis door den koning van Griekenland naar Duitschland on dernomen badnaar men weettot doel de regeling der troonsopvolging. Volgens de Griek- Gisteren bij liet doorlaten der stoomboot te Westervoort en ter- was, bevond zich de inwoner dezer stad die geh sche grondwet, moet de troonopvolger de Griek- sche geloofsbelijdenis aannemen waartoe ech ter geen der broeders des konings schijnt ge neigd te zijn. Nopens deze kwestie, zijn met de groote mogendheden onderhandelingen aan geknoopt, die echter zonder gevolg zullen blij ven door de weigering om hieraan deel te dat de tijd om dit was. van lord Palmerston nemen onder voorwendsel vraagstuk te beslissen, nog niet gekomen was. liet wordt steeds duidelij ker, dat Engeland, ten aanzien van Grieken land, zekere plannen koestert waarvan de jong ste expeditie een niet onduidelijk bewijs heeft opgeleverd. Zoowel hier als in Karlsruhe heeft de af treding van den Badenschen minister Kluber eene onbeschrijfelijke sensatie verwekt, omdat zulks eene algeheele verandering van stelsel in Baden en tevens het geheel verval der Pruis sische unie aankondigt. liet was voornamelijk door zijn toedoendat de Pruissen vasten voet in Baden hadden verkregen. Indien intusschen geene minzame schikking tusschen Oostenrijk en Pruissen mogt lot stand komen, tengevolge waarvan de Pruissen vrijwillig aftrekken dan zijn er van deze zijde nog groote zwarigheden te verwachten, daar de Pruissische regering niet ligtelijk besluiten zal, de nieuw verworvene Ho- henzollernsche vorstendommen onbewaakt laten. In de tweede kamer, die zeer aan de Pruissische unie hangt, ziet men hevige debatten over de wegzending des heeren Kluber tegemoet. Men verwacht tevens de terugroeping, van den Ba denschen minister uit Berlijn alsmede van prins Wilhelm, die in Pruissische dienst slaat. LONDEN, 28 October. Het stoomjagt Pe terhofdal tot bijzonder gebruik van den kei- Rusland gebouwd is, heeft de Theems om naar de plaats barer Alle matrassen der van kurkhout dubbel voor- SNEEK5 November. Door Z. M. is eervol emeritaatmet pensioen verleend aan den heer D. A. Escher, predikant bij de Hervormde ge meente te Bozum. Te Amsterdam is op den 1 dezer de heer mr. H. Provó Kluit met 7G0 van de 1307 uil- gebragte stemmentot lid der tweede kamer verkozen. In de memorie van toelichting, gevoegd bij de begrooting van de landsdrukkerij heeft de minister van binnenlandsche zakenovereen komstig den ten vorige jare door de stateu-gc- neraal geuiten wenscb in het breede de vraag behandeld, of het niet voordeeliger voor’s lands geldmiddelen ware, de tegenwoordige landsdruk kerij af te schaffen en het drukwerk aan bijzon dere inrigtingen te verpachten. Het daarom trent ingesteld onderzoek beeft doen zien dat de landsdrukkerij eer minder dan meer kosten met zich sleepte dan eene aanbesteding, ter wijl ook al ware dit op zich zelf het geval niet, wegens de dikwijls zooveel spoed verei- schcnde werkzaamhedenaan dergelijke aanbe steding voorwaarden behoorden verbonden te worden die ongetwijfeld tot veel boogere uit gaven zouden leiden. De regering heeftom die reden, tot instandhouding dezer inrigting be sloten van welker snelle en deugdelijke werk zaamheid zij met veel lof melding maakt. Naar men verneemt bestaat er bij de hoo- ge regering hut voornemen om het koninklijk besluit van den 29 October 1833 (Staatsblad no. 50)waarbij is vastgesteld een algemeen ta rief van tolgelden te heffen op ’s rijks groote wegen, te herzien; uithoofde voornamelijk dooi de vele veranderingen welke sedert dat tijdvak in de middelen van vervoer te water en te land, in ons rijkzijn ingevoerd. Gelijktijdig zou men dan ook de heffing der tollen op de pro vinciale wegen bij een en hetzelfde tarief en wetregelen en opnemen. Men zegt, dat de leden van de tweede ka mer na afloop van het seclie-onderzoek der ver schillende aanhangige ontwerpen en na afdoe ning van eenige onderwerpendie daarvoor vat baar zijn huiswaarts zullen keeren. In dien tusschentijdzal de regering met hare antwoor den en met eenige andere ontwerpen gereed kunnen zijn. Naar men verneemt, is het wets-ontwerp op bet regt van vereeniging reeds van den raad van state bij het ministerie terug ontvangen en zal het, naar aanleiding van het bij dat col- legie uitgebragt advijs omgewerkt worden. De s Gravenhaagsche Nieuwsb. berigt: Dezer dagen is een der aanzienlijkste genees- heeren van Parijsden heer De Guise den va dereene droevige ramp overkómen, daar, hij zijnen besten vriend onwillens om het leven heeft gebragt. Voor eenigen tijdwerd de heer De Guise bij een’ ouden vriend den rijken fabrijkant den heer Labbé geroepen welke klaagde over pijn in den onderbuik en hem een middel hier tegen verzochtdaar hij eenigen tijd op zijn buiten wilde doorbrengen. Het is niets, zegt de heer Guise, zes droppels laudanumen bin nen een uur zal de pijn verdwenen zijn. De ongelukkige zegt zes droppelen maar schrijft bij vergissing op zijn recept zes grammen. Zijn vriend laat het klaar maken en gebruikt het middel maar sterft reeds den eigen nachton der de vreesselijkste smarten. Men begrijpthoe wanhopig de ongelukkige geneesheer bij .bet vernemen dezer tijding was. -Op 17 October stierf te Revalin 79jari- gen ouderdom de Russische admiraal graaf Van Ileyden (een Drenth van geboorte) die bij den slag van Navarino, het Russisch eskader kommandeerde. Dr, Gutziaff was den 24 October te Bazel cn hield daar dien dag zijne eerste voordragt ten behoeve van China die door zeer vele be langstellenden werd bijgewoond. Hel verkeer tusschen Liverpool en York is dezen zomer buitengewoon druk ge weest, Tweemaal per week kan men van de zer van den 17 Oct. verlaten bestemming te vertrekken, officiers-bedden zijn met vezels gevuld. Deze inrigting geeft een deel. Vooreerst zijn de matrassen daardoor veel gemakkelijker zindelijk te houden, en voorts is zulk een bed eene reddingsboot in geval van schipbreuk die eenige menschen boven water houden kan. Deze nieuwe soort van matrassen zal spoedig bij de Engelsche handel- en oor logsvloot in gebruik komen. Men organiseert in deze boofdstad eene reusachtige schaakpartij, waaraan de liefhebbers uit alle natiën deel kunnen nemen. Deze wed strijd zal plaats hebben ter gelegenheid van groote tentoonstelling van 1851. De aan is zekere heer Stauntonde meest vermaarde schaakspeler in Engeland. Een liefhebber uit Calcutta is de eerste, die de uitdaging heeft aangenomen. De inleg is bepaald op 5 p. st. en de prijs op 500 p. st. LONDEN, 30 October. De Times van he den bevat een artikelwaarin bevestigd wordt wat wij vroeger mededeelden dat namelijk het gouvernement in de zaak der Roomsch-katho- lieke geestelijkheid, als het ware, op de protes ten der natie wachten eene regtstreeksche uit- noodiging verlangt van eiken Engelschen onder daan om de regten der kroon en dei- Engel sche kerk te handhaven. LONDEN, 31 October. Volgens nieuwe be- rigten uit China begint daar de wenscb naar hervorming steeds luider te worden. Het soci- alismus maakt in China snelle vorderingen en de dag kan spoedig aanbreken waarop de bur geroorlog het keizerrijk tot den rand des af- gronds zal brengen. Onder de hoogere klasse in Peking, is eene profetie verspreid, dat het 48ste jaar der tegenwoordige tijdrekening (7 Febr. 1851) met den val der heerschende dynastie be ginnen zal en reeds voor maanden wist men dat door de in onderscheidene provinciën be staandeclubs in hunne inrigting en grondbe ginselen veel overeenkomst hebbende met der gelijke Europesclie vereenigingeneen opstand tegen den Tartaarschen keizer voorbereid werd. De leden verbonden zich met eenen duren eed tot den strijd op leven en dood tegen de thans regerende Tsingfamilieen willen niet rusten, voor zij eenen geboren Chinees d. i. een van het oudereniet Mongoolsche rasof eenen Christelijken vorst, op den troon geplaatst heb ben. LONDEN, 1 November. De dagbladen dee- len den volgenden officiëlen brief medekomen de uit het kabinet van den eersten minister en gerigt aan eenen particulieren persoon te Exeter ten opzigte van het gedrag der regering in de zooveel besprokene godsdienst-kwestie. Hij is van den volgenden inhoud Downingstreet, 28 October. Mijnheer. Ingevolge den last van lord John Russell, heb ik de eer, u het volgende te be- rigten als, op uwe vraag: of de lijst der Katho lieke prelaten zoo als die in de dagbladen werd medegedeeld, juist is?dat de regering even min over de meerdere of mindere juistheid van die lijst beslissen kandaar zij de pauselijke buil almede alleen uit de dagbladen kent. Wat nu uw tweede vraag betreft, namelijk, of de wijl de brug nog open postkar aan deze en een aan gene zijde derzelve. Deze, van die gele genheid om mede te rijden willende gebruik maken, versnelde zijnen loop en, door de duis ternis niet bemerkende, dat de brug nog open was, stortte hij in den IJssel en werd een eind- wegs door den stroom medegesleept. Een schip per die den val in het water gehoord had sprong in zijne boot en greep naar een zwart voorwerp, dat op het water dreefhetwelk hem gelukte vast te houden en bij onderzoek een mensch bleek te zijn. Geheel bewusteloos werd bij ter verpleging naar het veerhuis gedragen alwaar hij, na ettelijke oogenblikkenweder tot zich zei ven kwam. LEEUWARDEN, 28 October. Bij arresten van den Hoogen Raad der Nederlanden dd. 22 October 1850 zijn met verwerping van het ingestelde beroep in cassatiede personen van v. d. P.te Goënga en consorten op nieuw ter zake de hen ten laste gelegde overtreding van de bekende reglementen omtrent de besniet telijke longziekte onder het rundvee in deze provincie, van alle regtsvervolging ontslagen, en diensvolgens alsnu bij hoogstgewijsde van de tegen hen ingebragte beschuldiging ontheven met veroordeeling van den staat in de kosten van alle inslantiën. MIDWOLDA (in bet Oldambt) 30 October. Heden middag is het zoontje van den werkman S. Tolk van den hoogsten trap der wind- koorn- en pelmolen van G. van Anken alhier gevallen; hetzelve heeft, zoo als het zich laat aanzien, geene bedenkelijke of zware beleedi- gingen aan het ligchaam bekomen. De klom pen, die het kind aan de voeten had zijn door den hoogen val verbrijzeld. PEKELA 29 October. Zoo niet allerzeld zaamstdan toch mag bet gelukkig genoemd worden dat de kapitein B. de Grootte dezer plaatse woonachtig dezen zomer 7 reizen ge daan heeft van Delfzijl uit gedeeltelijk naar de Oostzee of naar de meer noordelijk gelegen havens van Noorwegen.' Al deze reizen werden gelukkig volbragt behalve dat tijdens den kaat sten togtbij eenig meer stormachtig en buijig weer het anker verloren ging en de eigenaar er aldus met eenige geringe zeeschade afkwam. e. n d i- :t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1