NIEUWS- EN ADVERTENTIE-IILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1850. No. 91. 5de Jaargang. Woensdag den 13 November, I® 1- 1 r 1 BINNENLAND. s r e s BUITENLAND. 1 l 1^ r L’ n- es i r’<r t’k en !u- >e- u- 3n u r r- Is r ii 5> er m r r 1 L’ r l F 9 Ie n i- een paar dagen la- Nuis, gemeente Marum, zwerveling bij de gezegde en als hunnen eigendom te- bloedige vecht- Pruissen ge- 's steen des en hofgunst )0; tar :d- :k- en Deze Coutant verschijnt eiken Woensdag en Za- turdag. Abonnements-piijs voor 3 maanden ƒ1.40-, buiten de Stad franco ƒ1.65, enkele nommers 71. cent der voorwaarde, dat hij tegenpartij pond dat zij zoude betalen. men r 'y -oAo - Prijs der Advei tenliënvan één lot vier regels, gewone letter, 40 cents, en voor eiken regel meer 10 cenis, behalve 35 cents zcgelregt, voor iedere plaatsing. WEENEN, 4 November. Het leger, door Oostenrijk, Beijeren en Wurtemberg op de been te brengen, zal 200,000 man sterk zijn, als: van Oostenrijk 120,000, van Beijeren 60,000 én van Wurtemberg 20,000. Dat' geheele leger wordt in drie afdeelingen gesplist de Boheem- schemet liet hoofdkwartier te Egeren dus vlak aan de Saksisch-Beijersche grenzende Frankischemet het hoofdkwartier te Aschaf fenburg, en de Schwabenschemet het hoofd kwartier te Bregenz. De eerste afdeeling be staat uit de Oostenrijksche keurtroepen, onder bevel van aartshertog Albrecht; de tweede, on der vorst Thurn und Taxis, bestaat uit bet Bei- jersche contingentmet 10,000 Oostenrijkers de derde is het Oostenrijksche leger uit bet Vorarlgebcrgte met de Wurtembergers. FRANKFORT, 5 November. In Wurtemberg worden al de verlofgangers onder de wapenen geroepen en het leger staat op liet punt mobiel gemaakt te worden. Hetzelve zal zich weldra naar de Mein- en Rijnstreken begeven, endoor Oostenrijksche troepen vervangen worden. In Stuttgart brengt men dezen maatregel in ver band met de houding der constituerende verga dering die naar men weetvan de ministers rekenschap zal vragen, wegens de uitgaven, die het mobiel maken des legers na zich moet sle pen en waartoe de regering gisteren een bui tengewoon crediet van 300,000 gl. heeft aange vraagd waarover eene commissie den 6 dezer rapport zal uitbrengen. Men ziet niet alleen de ontbinding der kamermaar zelfs de afschaf fing der bestaande constitutie tegemoet. Dit zal weldra niet enkel in Wurtemberg, maar in de meeste Duitsche staten het geval zijn. Wij heb ben niet minder reden te geloovendat het thans bestaande tolverbond met rasse schreden zijne ontbinding nadertom door eene Oosten- rijksch-Duitsche handelsunie vervangen te wor den. Te Mainz is het tot eene partij tusschen de Oostenrijkers en komen. BERLIJN5 November. Men verhaalt een’ trek waaruit sommigen willen afleiden dat de opoffering van Pruissen nutteloos zal wezen en alleen zal dienen, om eene bloedige botsing voor eenigen tijd uit te stellen. De jeugdige keizer van Oostenrijk namelijk zou toen bij te Cosel door prins Karei van Pruissen welkom werd geheeten op Pruissisch grondgebied, na dat deze prins hem had verlaten tot zijne offi cieren gezegd hebbenDeze prins vergeet dat, voor ruim 100 jaren, zijn voorzaat als va sal voor een’ Habsburg verscheen op dezelfde plaats waar wij nu staan.” Hieruit namelijk zou blijken, dat de keizer en de armee nog al tijd droomen van eene herovering van Silezie en dit niet verbergen. De Const. Zei lung schrijft uit Kassei*het geen volgt: De keurvorst van Dessen wordt door zijn’ eigen schoonzoon de graaf v. Isenburg- Wachtersbacb wegens valschhe'd aangeklaagd! De bijzonderheden van deze nieuwe bijdrage tot de Keurhessische vorstengeschiedenis, zijn de volgende: liet huwelijk van den graaf v. Iscn- burg-Wachtersbach met de oudste dochter van den keurvorst werd altijd als een zeer geluk kig huwelijk daar te lande geroemd, tot dat de terugkeer van Hassenpflng naar Hessen, waar door zoo menige familie in het ongeluk geraak te ook, in bet gezin van den graaf Isenburg de aanleiding werd tot heillooze tweedragt. De graaf, een braaf man in de Volste beteekenis van het woord kon niet nalaten zijn af keer over bet schandelijke gedrag van Hassenpflug te kennen te geven en het den keurvorst ten kwa de te duiden dat hij met zoodanig mensch ge- meene zaak maakte. De gravin gevoelde zich door dit verwijt beleedigd, en zoo ontstond eene spanning, die lot eene formele vriend- schapsbreuk overging, toen de regering hare bekende maatregelen ten top voerde en alle eer lijke mannen des lands dwong, zich geheel van haar af te scheuren. inzonderheid werd het manhaftige gedrag der militairen een aanstoots voor alle tusschen regt wankelende mannen. De graaf Isenburg schaar de zich, gelijk te denken was, aan de zijde der militairen terwijl zijne gemalin zoo als te be grijpen is, de zijde van baren keurvorstelijken. vader koos. Reeds sprak men van eene aan staande echtscheiding, toen onlangs eene tijding ter oore kwam van den graaf, welke ofschoon sints lang in vele kringen bekend nimmer open baar is geworden namelijk, dat de keurvorst, ter geheimhouding van de daadzaak dat zijne oudste dochter (de gravin von Isenburg) reeds vóór zijn huwelijk met de gravin Schaumburg was geboren eenen geestelijke in de omstreken van Fulda door omkooping had bewogen eene valsche doopcedul af te geven. De graaf Isen burg doet thans den keurvorst een proces aan wegens vervalsching van de doopcedul zijner dochter, vermits de graaf de bewijzen in han den heeft, dat zij vóór zijn huwelijk geboren en derhalve van de erfopvolging verstoken is. BERLIJN, 6 November. Wij hebben lieden een gewiglig berigt te melden: Het slaals-minislerie heeft in zijne zitting van hedenwelke op het beslissende oogen- blik ook door Zijne Majesteit den honing werd bijgewoondhel besluit genomenom het ge zamenlijke P ruissische legermet inbegrip van de landweermobiel te maken. «Aanleiding tot dezen maatregel gaf de on langs aan Pruissen gestelde vordering om Keur- Hessen te ontruimen, daar het, met het oog op dezen nieuwen eiscb in verband met de intusschen van onderscheidene kanten voortge zette troepen-marschen onmogelijk scheen het verder zonder nadere voorzorgsmaatregelen op den afloop der aangeknoopte onderhandelingen te laten aankomen ofschoon de hoop op hare bevredigende uitkomst nog niet is opgegeven. Onze regering had nog gisteren per tele graaf naar Frankfort de opvordering gezonden, om het verder voortzetten der militaire inter ventie in Keurhessen te staken maar ofschoon vorst Phurn geneigd was hieraan te voldoen zoo gelukte het nogtans den minister Hassen- pjlugin den zoogenaamden bondsdag eene meerderheid lot het voortzetten der militaire maatregelen le erlangen. Hierop is aan generaal graaf Gröben hel bevel loegezondenvoor hel vervolg slechts naar zijne militaire inziglen te handelen. Bij de uitgeschreven militaire maatregelen zal het ook noodzakelijk zijn de Pruissische troepen uit Baden terug te trekken; een ge deelte daarvan is reeds op marsch. SNEEK 12 November. Bij Z. M. besluit van den 2 dezer, is benoemd tot kantonregter te 01- deberkoop de heer mr. J. A. Fontein, thans substituut griffier bij de arrondissements-regt- bank alhier, en zulks ter vervanging van den heer J. van der Veen te Wolvega overleden. De minister van justitie heeft verklaard, dat het eenzaam opsluiten van gevangenen in strijd is met de bestaande wetgeving. Het cel lulaire gevangenisstelsel zal derhalve hier te lan de vooreerst niet ingevoerd kunnen worden. ’sGRAVENUAGE, 7 November. Nu en dan ontvallen der maatschappij mannen die gerui- men tijd haar tot sieraad en zegen waren die bijna onopgemerkt, getrouw en ijverig werk ten tot het heil van anderenook voor meer dan dit leven; doch wier nederigheid en een voud wel zouden doen aarzelenbij hun ver scheiden een woord tot hunnen lof te spreken zoo niet het vriendenhart er eene onweerstaan bare behoefte aan gevoelde, en bun navolgens- waardig voorbeeld anderen ten prikkel kon strek ken om velen, gelijk zich zelf, ten zegen, hunnen levensdag even nuttig te besteden. Zulk eenen man verloor deze stad verloor in zonderheid hare minvermogende klasse bij liet ontslapen van den waardigen G. Lalleman, ge durende veertig jaren onderwijzer bij de te de zer slede bestaande armen-inrigling een man van wege zijne beminnelijke hoedanigheden niet slechts der jeugdigen en bejaarden armen-on- derwijzer, maar in waarheid ook der armen vriend, wiens naarn alleen te noemen, op het door zorg en kommer beneveld gelaat des be- hoefligen eenen glans van genoegen verspreidt een man, die niet ligt, door wie hem kenden, zal worden vergeten en wiens nederige kin derzin verbiedtmeer van hem te zeggen daar zijn lof niet was uit de menschenmaar uit God. De commissie uit de algemeene armenver gadering te ’s Gravenhage belast met het ver schaffen van arbeid aan behoeftigenheeft be kend gemaaktdat de aardappelen geteeld op de door behoeftigen afgegravene duingronden zijn verkocht en hebben opgeleverd de som van /’'1705.25. De commissie meent, bij het intre den van den winter, de aandacht van hare me deburgers op deze inrigting te mogen vestigen en te herinnerendat gedurende de maanden JanuarijFebruary en Maart door baar werk is verschaft aan ongeveer honderd personen die in andere jaren werden bedeeld. GRONINGEN, 7 November. Maandag mid dag heeft alhier de volgende zonderlinge wed dingschap plaats gehad. Een paar personen hadden eene koe gekochten lieten dezelve maandag bij een’ slager slagten. Terwijl men hiermede bezig was, komt iemand in de slagerij en zegtdat het maar eene kleine koe is en dat zij geen 600. ponden weegt. Nadat hier over eenigen tijd was geredetwistzegt een der eigenaren, dat, zoo zijn mede-eigenaar hierme de tevreden was, hij hem de koe wilde schen ken, in geval zij geen 600 ponden woog, on- 1 ‘j voor ieder meer woog dan dit gewigt, ƒ25 Deze voorslag werd aangeno- en tot waarborg van deze overeenkomst werd den eigenaars der koe ƒ80 ter hand ge steld. De koewelke gedurende den tijd dat zij aan den haak heeft gehangenverzegeld was, is gisteren avond, in bijwezen van daartoe bevoegde personenafgeslagen en gewogen en is bevonden, dat zij een gewigt had van 616 halve Ned. ponden, alsmede 32f dito vet, dus gezamenlijk 648- halve Ned. ponden. Alzoo zoude de eene partij aan de andere ƒ121250 moeten betalen. Zoo als het evenwel meerma len met dergelijke dingen gaat, is ook hierover twist ontstaan maar zal naar wij vernemen de koe, welke fiog in des slagers huis is, he den middag geregtelijk worden aangeboden. ASSEN, 8 November. Twee koopliepenL, en v, V, te zamen op Dragter markt eenige Fricschc kalveren en Vaarsen gekocht hebbende ontdekten op de terugreis dat zij een beest te veel voor zich uit dreven zij hebben echter hetzelve naar Peize medegenomen zekerlijk den kende, dat het een zwerveling of als het ware een vondeling was, en beducht zijnde, om het aan deszelfs lot over te laten. Zij hebben het zelve te Peize en daags daarna op de Punt ter verkoop aangeboden doch misschien tot hun geluk niet verkochtdaar ter twee lieden van na lang zoeken den kooplieden aantroffen rngyorderden daar deze te kennen gaven dat zij de bezorgdheid om het beest niet aan des zelfs lot over te laten, als eene opzettelijke mis daad beschouwden is er eene hevige woorden wisseling ontstaan, welke daarmede geëindigd isdat de zwerveling door de beweerde eige naars naar Nuis is medegenomen. MEPPEL, 7 November. Dingsdag II. is de voerman R. Logcbies alhier tegen den avond met een’ wagen met twee paarden nabij Meppel, in de Hoogeveensche vaart gereden dronken schap was daar oorzaak van gelukkig dat een policiebediende uit Frieslandwelken bij met deszelfs transport naar de Ommerschans bad ge- bragtop de terugreis in de Wijk reeds uit den wagen was gegaan. De voerman en paarden zijn door de toesnellende menigte gered de wa gen is echter tot den volgenden morgen in de vaart blijven liggen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1850 | | pagina 1